Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Używacie filtrów szarych typu FADER?

  1. #11
    | OlyJedi Awatar jarek_gd
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    lubuskie
    Posty
    1.343
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria
    Nie używamy.
    “When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in Black and white, you photograph their souls!”

    Ted Grant

  2. #12
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.864
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Kupując filtr renomowanej firmy mamy znaczne prawdopodobieństwa utrzymanie pewnego poziomu jakości - zależnego od klasy cenowej filtra. Kupowanie niemarkowej chińszczyzny (Mandee, Matin itp.) to loteria. Może się okazać, ze tanio kupiliśmy niezły filtr, ale może być też tak, jak tu już napisali poprzednicy - ze właściwym dla niego miejscem będzie kosz. Osobiście kupując filtr zwracam uwagę na obecność wielowarstwowych powłok przeciwodblaskowych - zazwyczaj filtry z tym powłokami nawet w przypadku mało znanych producentów są lepsze od tych bezpowłokowych.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #13

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Teraz na allegro są nawet obiektywy jakieś chińskie wynalazki o nazwie Meike, Voking. A ludziska nawet trochę to kupują

  4. #14
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.864
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Nie ma się czemu dziwić - czołowe koncerny mają swoje fabryki w Chinach, w tych fabrykach są więc specjaliści i technologie niezbędne do produkowania. Te technologie po pewnym czasie zawsze wyciekają na zewnątrz, również specjaliści niekiedy zmieniają pracę. Nic więc dziwnego, ze w Chinach zaczynają funkcjonować fabryki produkujące własne konstrukcje obiektywów. I niektóre z nich potrafią być znakomite optycznie - np obiektywy makro sprzedawane pod nazwą Venus.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Teraz na allegro są nawet obiektywy jakieś chińskie wynalazki o nazwie Meike, Voking. A ludziska nawet trochę to kupują
    Ta Meike ma swoja strone w necie i prowadzi sprzedarz swoich rzeczy A lampy Voking az takie zle nie sa.

  6. #16

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Dzięki za porady. Poczytalem równolegle trochę opinii w necie i raczej tanie fadery odpadają...
    W związku z tym, że będę się uczył "długich czasów" zastanawiam się od jakiej gęstości rozpocząć- Nd400 czy nd1000.
    Chciałbym poeksperymentować w nocnej foto ale też mieć możliwość wyciągnięcia czasu do kilku sekund w ciągu dnia...

    Potem ewentualnie kupię nd16/32...

    Pytanie czy 1000 w ogóle się sprawdzi w nocy bo czasy będę pewnie koło kilku minut...a matryca om-d niestety do tego najlepsza nie jest.
    A z kolei nd400 czy wystarczy w dzień- ewentualnie można przymknąć mocniej przyslone lub włączyć iso100... Ale wtedy też jakość leci.

    W sumie myślałem jeszcze o wariancie- tani chiński fader 2-400 i Hoya pro nd1000
    Wtedy wiedziałbym czego potrzebuje a 1000 to na pewno must have w dziennym wydłużaniu czasu.
    Ostatnio edytowane przez redrum1906 ; 9.10.16 o 10:43

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Kup sobie na początek szkło spawalnicze, pobawisz się bez ryzyka, tzn. za jakieś 4-5zł.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #18

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez redrum1906 Zobacz posta
    Pytanie czy 1000 w ogóle się sprawdzi w nocy bo czasy będę pewnie koło kilku minut...a matryca om-d niestety do tego najlepsza nie jest.
    Kieruj się zasadą ogólną... nie ma światła - nie ma zdjęcia

  9. #19
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez redrum1906 Zobacz posta
    Pytanie czy 1000 w ogóle się sprawdzi w nocy bo czasy będę pewnie koło kilku minut...
    W/g mnie nie.
    ND 1000 wydłuża czas ok. 1000(1024) razy. Przy optymistycznym założeniu, że "normalnie" starcza 1 sek to z filtrem ND1000 trzeba 1000(1024)sek czyli ok 17min.
    Najczęściej, w nocy używam czasów kilku- kilkunasto sekundowych. Ew. wydłużenie uzyskuję przez niewielkie przymknięcie obiektywu. Może być konieczne zastosowanie filtra o świcie i zmierzchu ale wtedy wystarczy ND32 lub ND64.
    Cytat Zamieszczone przez redrum1906 Zobacz posta
    A z kolei nd400 czy wystarczy w dzień ...
    Nie wystarczy.
    ND1000, przy założeniu, że "normalnie" trzeba naświetlać 1/100sek, wydłuży czas do ok 10sek.
    A jeśli światła jest tyle, że trzeba skrócić czas do 1/250, wtedy wydłuży tylko do ok 4sek.
    Wniosek jest taki, że ND ND1000 na dzień (i tak może się okazać, że trzeba będzie przymknąć obiektyw)
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Czy dany filtr wystarczy, czy nie, trzeba też wziąć pod uwagę do jakiego rodzaju zdjęć, czy jaki efekt chcemy uzyskać.
    Mi akurat w dzień wystarcza ND8, łączony ewentualnie z filtrem polaryzacyjnym. Pozwoli to na wydłużenie ekspozycji o zaledwie ok. 5EV, ale wystarczy zazwyczaj do pokazania ruchu wody. Można też ewentualnie domknąć jeszcze przysłonę o czym już była mowa.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. fader filtr nd do zuiko 14-42 ez na E-M10?
    By zbigo in forum Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14.07.14, 09:54
  2. obiektywy micro4/3 i fader
    By skrzynka97 in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.12, 23:28
  3. Fader nd 400
    By pietro77 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12.09.09, 16:14
  4. Dziewczyny ze święconką na tle szarych bloków
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.04.07, 13:21
  5. Czego uzywacie do rawow?
    By (A)rturo in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18.12.05, 23:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.