Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Olympus E-510 Zakres tonalny, a zdjęcia krajobrazów

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus E-510 Zakres tonalny, a zdjęcia krajobrazów

    Witam wszystkich forumowiczow!

    Wiem, ze temat nie jest nowy i przeczytalem juz chyba wszystkie posty na ten temat na forum, ale mam konkretny dylemat jesli chodzi o zakup olympusa E-510.
    Juz bym go kupil pewnie ze 2 miesiace temu, gdyz wszystko mi w nim odpowiada (uchwyt, cena, jakosc zdjec, porecznosc, nawet maly wizjer itp.), ale jest jedna rzecz, ktora mnie martwi - zakres tonalny matrycy.
    I tutaj chce sie zwrocic do posiadaczy tego modelu, czy w mojej sytuacji, gdzie bede fotografowal glownie krajobrazy (a chyba w tym przypadku ma to najwieksze znaczenie) powinienem sie przejmowac tym, ze matryca olka jest slabsza pod tym wzgledem niz u konkurencji, czy jednak raczej wybrac jakis inny aparat, ktory bedzie lepszy w tej dziedzinie? Czy isnieja jakies konkretne sposoby, aby z tym walczyc? (Nie chodzi mi o HDR )

    Pozdrawiam furumowiczow
    Ostatnio edytowane przez jedrek2k ; 6.04.08 o 17:47

  2. #2
    | OlyJedi Awatar MicSzu
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Wioska
    Posty
    1.189
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Do tego typu fotografi zapawne i tak będziesz używał filtrów korekcyjnych więc nie widzę problemów
    E-3,E-510;F8, ZD14-54,S30,ZD40-150,FL50,FL50R,FL36R... i co dalej ? ? ?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Oprócz HDR-a masz jeszcze filtry połówkowe szare, których pewnie i tak byś przy krajobrazach używał. Myślę, że najlepiej po prostu wejść do Galerii, by się przekonać, że i Olkami krajobraz da się robić

    PS. Zmień proszę temat na bardziej konkretny, czyli jaki jest ten dylemat.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    329
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Nie ma się co zastanawiać tylko kupić i robić zdjęcia. E-510 to bardzo dobry aparat do krajobrazów i przy pomocy kilku filtrów / polar, szara połówka będziesz zadowolony.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Do krajobrazów tak czy tak trzeba czegoś użyć (aby ugryźć cały zakres na jednej klatce), nie ma znaczenia czy działasz Fuji S5 czy Olkiem E300. RAW, połówki - najlepiej Cokin, dobry polar, lub po prostu HDR - dobrze zrobiony wygląda bardzo dobrze. Naświetlasz na światła, (szczegóły o wiele łatwiej wydobyć z niedoświetleń niż z prześwietleń), a zakres tonalny będzie ostatnią rzeczą o którą będziesz się martwił. Przedmówcy mają rację > to bardzo porządny, niezawodny sprzęt, KUPUJ !
    http://sago.com.pl/displayimage.php?album=4&pos=1 tutaj masz przykład HDR-a z E510, http://sago.com.pl/displayimage.php?album=4&pos=2 tutaj drugi, a tutaj http://sago.com.pl/displayimage.php?album=4&pos=0 już bez HDR-a, i bez jakichkolwiek filtrów. Pozdrawiam !
    Telepie Ci się lampa ? Sprawdź to !
    http://forum.olympusclub.pl/showthre...a+stopki+lampy
    Jeśli poznałeś kobietę swoich marzeń, to od razu zapomnij o jakichkolwiek innych !

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    W wiekszosci przypadkow nie bedziesz mial z tym problemu. Przy trudnych sytuacjach zdjeciowych ta slabosc 410/510tki jednak wychodzi i trzeba to uwzglednic przy ekspozycji/pomagac sobie w postprocessingu.
    Swoja droga ciekaw jestem na ile w praktyce poprawiono DR w 420? Czy ktos juz gdzies to porownywal?

  7. #7

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzieki za wasze odpowiedzi. Nasuwa mi sie jeszcze jedno pytanie a propos filtra polowkowego. Filtr polaryzacyjny juz mam (hoya z serii szarej HMC) a polowkowego, przyznam sie, jeszcze nie uzywalem. Jak sie domyslam on tez ma ruchome elementy analogicznie do polaryzacyjnego. Czy uzywanie dwoch filtrow (Polowkowy+POL) jednoczesnie na najszerszym kacie (14 mm)spowoduje duze winietowanie? Bo na moim starym canonie 28-105 i uzywaniu UV+POL (normalny, nie slim) mialem prawie czarne naroza kadru).

  8. #8
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Proszę o zmianę tematu wątku na bardziej konkretny (lub zaproponowanie mi nowego, a ja zmienię), albo wywalę temat do kosza. Czekam do 18, więcej nie będę prosił.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  9. #9
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Witaj

    Przy tego typu fotografii, interesuje Cię tylko to:
    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=10385
    pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

Podobne wątki

  1. VR-310 zakres ISO w trybie ISO Auto
    By Mju in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.05.11, 18:39
  2. E-510 a zakres temperatury pracy
    By iro in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 8.12.10, 12:40
  3. Zakres tonalny w E
    By dembik79 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 25.10.10, 17:54
  4. Aparat do przyrodyi krajobrazów
    By elfior in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30.05.06, 20:36
  5. Zakres kąta widzenia obiektywu w Olympus C-5050Z
    By Xysiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.10.05, 11:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.