Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: E-M10/ Jaki 'wycieczkowy' obiektyw?

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-M10/ Jaki 'wycieczkowy' obiektyw?

    E-M10/ Jaki 'wycieczkowy' obiektyw?
    Cześć
    Nie znalazłem tu podobnego tematu- jeśli jest to proszę o przekierowanie postu.
    Proszę o radę w kwestii wyboru jednego obiektywu 'wycieczkowego/wakacyjnego'. Przymierzam się do zakupu aparatu e-m10, wersja zależy od ceny jaką trafię. Do tego aparatu chciałbym na początek dobrać jeden obiektyw, który wystarczy mi na wycieczkowe focenie: ogarnie jakiś widok, a i Żonę w ciekawym ujęciu/miejscu. Zdarza mi się również robić makro natury. Nie mam doświadczenia w systemie z wymiennymi obiektywami, do tej pory używałem canona s5 is, ale przestał mi wystarczać. Wiem, że nie ma jednego uniwersalnego obiektywu. Jak się rozkręcę to może za rok będę polował na jakąś jaśniejszą stałkę.
    Tak sobie kombinuję: Znajomy podpowieda 14-150, poczytałem i nie jestem do niego przekonany, bo na niego musialbym wydać kwote w której mógłbym kupić np dwa: 12-42 +40 -150. Chyba, że ten jeden 14-150 naprawdę jest tak dobry, że zastąpi mi tamte dwa?
    Teraz kupić np 40-150 mm a za rok stałkę? Tylko w tym 40-150 obawiam się ostrości od 0,9m- czy to mocno ogranicza?
    Czy może wystarczy 12-50 (z opisów wynika, że i do makro mógłbym go użyć) ?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Witaj na forum!
    Dla mnie w takich okolicznościach najwygodniejszą opcją jest 14-150.

    Z dwojga złego zamiast 14-42 + 40-150 zdecydowanie bardziej wolałbym Panasa 12-32 + 14-150 Oly.
    12-50 niby takie złe, ale jak spojrzysz na fotki niektórych użytkowników forum to ci wyjdzie, że bardzo dużo zależy od samego fotografującego.

    Powodzenia w wyborze.
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  3. #3
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Weź dwa, 14-42 i 40-150. Tym 14-42 spokojnie zrobisz zbliżenia kwiatków itp. Jak po czasie uznasz, że 40-150 to uciążliwa zonglerka, to sprzedasz z mniejszą stratą.

  4. #4

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    12-32. Jedyny sensowny i wybór w szkłach wycieczkowych. Nie po to kupujesz micro żeby na wycieczce nosić "lufę". Miałem 40-150, spoko, lekki ale jednak nie jest on micrusem. 12-32 lepsze optycznie od innych KITow a i 12mm robi różnicę w stosunku do 14. Oczywiście jeśli zależy Ci na szerokich ujęciach. Sam myślę o powrocie do tego szkła. Sprzedalem jakoś czas temu, operuje na jasnych stałkach a przed każdym wyjazdem urlopowym wraca temat zooma...12-40/12-35 drogi, ciężki i ogromny więc m4/3 taxi sens. 12-50 niestety nie jest dobra konstrukcja pod zdjęcia, słaba optyka. Pamiętaj,ze na wakacjach mało światła raczej Ci nie grozi

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Zestaw 14-150 +9-18 plus jasna stalka do wyboru (ja mam 45/1. zrobił już wiele tysięcy kilometrów i tysiące zdjęć.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Z drugiej strony biorąc pod uwagę to:
    Cytat Zamieszczone przez boberkrk Zobacz posta
    ...Zdarza mi się również robić makro natury. ...
    w grę wchodziłby tylko 12-50. Nie znam obiektywu, ale ogniskowe ma dość uniwersalne i jako "wycieczkowy" obiektyw (+makro, które ma) powinien się sprawdzić. Najlepiej poszukaj w necie przykładowe sample z tego obiektywu i oceń sam czy jego jakość Cię zadowala. Przykładowo tu, ale zapewne można znaleźć więcej.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Mike017
    Dołączył
    Feb 2014
    Mieszka w
    Ełk / Płock
    Posty
    334
    Siła reputacji
    65
    Moja galeria
    Ja również polecam 12-32 Panasonica, jako uniwersalny, mały i bardzo dobrej jakości obiektyw. Przeszedłem przez 14-42 EZ - gorszy optycznie i elektrozoom dodatkowo niepotrzebnie zabiera prąd, 40-150 - duży choć lekki, ale brak szerokiego kąta tak ważnego na wakacjach (krajobrazy), 14-140 panasonica - dobry ale niestety duży, niektórym wystarczy stałka np: 20/1.7 panasonica - świetna jakość obrazu, mały choć trochę większy od 12-32 ale niestety to stałka, ja poszedłem za ciosem i na zestaw wycieczkowy wybrałem GM1 z 12-32 właśnie, a E-PL7 ze stałkami zostawiłem jako sprzęt domowy.
    A i dekielek automatyczny pasuje od olka znacząco poprawiając przyjemność z użytkowania
    Ostatnio edytowane przez Mike017 ; 13.08.16 o 00:15

  8. #8

    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za dotychczasowe rady i za przywitanie na forum
    Nie brałem pod uwagę 12-32 ale skoro tak radzicie, a ja nie mam przeciw temu argumentów to pewnie zacznę szukać dobrej oferty na niego.
    Jeśli starczy kasy to dokupie 40-150 a wtedy okaże się czy odpowiada mi zabawa ze zmienianiem obiektywów. Obawiam się, że nie mam na tyle umiejętności by w pełni wykorzystać 12-50 choć teoretycznie zakres ogniskowych mi odpowiada. Jeśli będę mógł to pożyczę go kiedyś na testy, ale jako zakup pierwszego obiektywu to nie będę ryzykował.
    Dalsze rady nadal mile widziane.

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    W 12-50 tylko makro może Cię do niego może przekonać. Optycznie gorszy od 12-32 chyba w każdej kwestii. No i jakieś 6x większy

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez boberkrk Zobacz posta
    ...do tej pory używałem canona s5 is, ale przestał mi wystarczać. ...
    Fajnie by było, gdybyś napisał co konkretnie przestało Ci wystarczać. Popatrz na zdjęcia, często korzystałeś z najdłuższych ogniskowych? Jeśli tak, to musisz mieć w Olku 150mm. Jeśli nie, to może jednak 12-50. Orłem nie jest, ale porównanie z s5 powinien spokojnie wytrzymać. Taki zestaw w kieszeni jednak się nie zmieści. Jeśli rozmiar się liczy, to ja bym głosował na korpus + kompaktowe uniwersalne szkiełko do jednej kieszeni, a do drugiej 40-150mm. Żona w ciekawym ujęciu, to zupełnie inna sprawa niż żona w ciekawym miejscu. W ciekawym miejscu wystarczą zoomy, ale jeśli chodzi o ciekawe ujęcia, to żona doceni 45/1,8 (ew. Sigmę 60/2,8 - rzecz gustu i ceny, a w wersji olkowy full wypas 75/1,
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw dobrać do E-M10 II ?
    By Michaga in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 11.05.16, 17:39
  2. Jaki kieszonkowiec Olympusa do pary z OMD E-M10?
    By Careme in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 14.01.15, 00:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.