Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: Turcja moim okiem ... [ajan]

  1. #1
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria

    Arrow Turcja moim okiem ... [ajan]

    Znaczna część ziem Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego obecnie należy do Turcji, położona jest na styku Europy i Azji oraz na szlakach łączących morza - Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemne, to wyjątkowo ciekawy kraj, którego wybrzeże ma ponad 7 tys. km, co sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu turyści zwabieni ciepłem Morza Śródziemnego, nad którym przez 300 dni w roku świeci słońce. Stolica- Ankara, pow. 780 tys. km kw. Ludność 72 mln. Religia Islam 99,64 %. Turcy są bardzo przychylni Polakom, można się czuć bezpiecznym. Odnalezione budowle są nawet z okresu 12000 lat p.n.e. Zdjęcia są z okresu 29.04- 7.05.2012roku, temperatura 27 do 42 stopni Celsjusza.

    Załącznik 169713

    Załącznik 169714

    Załącznik 169715

    Załącznik 169716
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  2. #2
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Starożytne miasta. Spacery po Efezie pozostawia niezapomniane wrażenia. Lista starożytnych miast, czy raczej ich pozostałości, jest bardzo, bardzo długa. W najciekawszych miejscach można obejrzeć wspaniale budowle z okresu klasycznego, starożytne inskrypcje i zabytkowe mozaiki. Z dala od utartych szlaków spotkania z historia bywają niezapomniane. Starożytny Efez (tur. Efes), położony jest koło miasta Selçuk. Został on założony w X w. p.n.e. jako kolonia grecka. Przez wieki miasto było we władaniu różnych ludów. Najbardziej imponujące zabytki efeskie reprezentują okres rzymski.

    Załącznik 169735

    Miejska Agora przy wejściu jest byłym centrum administracyjnym. Na północ od agory znajduje się Wielka Bazylika. Była ona dwupiętrowa i trzy nawowa, otoczona dwoma rzędami kolumn ozdobionych głowami byków w stylu jońskim. Bazylika ta została wybudowana w XI wieku n.e. przez Sextiliusza i jego rodzinę.

    Załącznik 169736

    Odeon (Bouleterion), ten budynek wyglądający na duży teatr został zbudowany na południowym zboczu Agory. Był używany jako odeon, w którym odbywały sie koncerty i jako bouleterion, w którym spotykała się Rada Miejska. W Efezie były dwa rodzaje administracji: Parlament Ludowy i Rada Miejska. Każdy z Efezjańczyków był Członkiem Parlamentu Ludowego i uczestniczył w spotkaniach w Wielkim Teatrze, a Rada Miejska (300 osób) obradowała w bouleterion, które miało ok. 1500 miejsc. Rzędy (cavea), orkiestra i scena były takie same jak w teatrze. Odeon posiadał drewniane zadaszenia.Budynek został zbudowany przez Variusa Antoniusa w 150 roku n.e.
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  3. #3
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Załącznik 169742


    Szkoła Teatralna przy ulicy Portowej

    Załącznik 169744

    Nike Bogini Zwycięstwa. Jest to relief, Bogini Zwycięstwa ze skrzydłami, należy do czasów rzymskich.W lewej ręce trzyma ona wieniec z liści laurowych, a w prawej wiązankę z kłosów z pszenicy.Odkryto go w ruinach na placu Domiltion.

    Załącznik 169743

    Prytanejon, budynek Rady Miejskiej, w którym palił się wieczny święty ogień. Najważniejszym obowiązkiem naczelnika, znanego jako "prytan", było kontrolowanie ognia, by nie dogorywał, pilnowanie kultu Boga w mieście i kierowanie ceremoniami religijnymi. Prytanowie byli wybrani z pośród bogatych ludzi i koszty urzędu ponosili z własnego budżetu, funkcja ta cieszyła się dużym prestiżem wśród mieszkańców miasta i przynosiła duży honor meżczyznom.
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  4. #4
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Rzymscy rzemieślnicy w Efezie, szewc(sandałarz), garncarz i rzeźbiarz...

    Załącznik 169746
    Załącznik 169747
    Załącznik 169748
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  5. #5
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Załącznik 169752
    Droga kuretów, ulica w centrum miasta.

    Załącznik 169753

    Zaczyna się na Prytanejonie, przechodzi przez plac Domicjana i kończy się przed biblioteką Celcusa. Środek ulicy był przeznaczony dla pojazdów konnych, a pobocze dla pieszych. Posiadanie pomnika w Efezie było sprawa honoru. Wśród pozostałości kolumn jeszcze jest dużo podstaw pomników z napisami.

    Załącznik 169754
    Dwupiętrowa Fontanna Trajana była wybudowana na planie w kształcie litery U. W środku oraz z przodu posiadała dwa duże baseny. Woda do basenów płynęła kanałem spod stóp posągu cesarza.Miedzy kolumnami były małe i duże nisze w których stały posągi Dionysosa, Afrotydy i satyrów.

    Załącznik 169755

    Za Fontanną Trajana obok Łaźni Scholastyki, znajdują się publiczne toalety (latryny). Klozety częściowa naprawione, były rozstawione obok siebie bez przepierzeń.W środku znajduje się basen. Kolumny na rogach podtrzymywały dach.Podłoże jest ozdobioe mozaikami.
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria
    Ładnie pokazana Turcja.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  7. #7
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Lolita w Bitez Han Beach ma zarezerwowany stolik sekretarski TWA, mamy tez kolegów z OLYMPUSCLUBU...


    Załącznik 169795

    Załącznik 169796
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  8. #8
    | OlyJedi Awatar rados
    Dołączył
    Jun 2015
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    941
    Siła reputacji
    101
    Moja galeria
    W Turcji nie byłem, więc tym chętniej zajrzę do wątku.

    Pozdrawiam

  9. #9
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rados Zobacz posta
    W Turcji nie byłem, więc tym chętniej zajrzę do wątku.

    Pozdrawiam
    i chyba się zapowiada, że nie szybko tam pojedziemy z tego co widać w TV kraj bardzo ciekawy historycznie, byłem 2 razy i bym jeszcze pojechał
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  10. #10
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.116
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria
    Zamieszczone przez piasbog
    Fajna wycieczka rzymskim traktem po Turcji. Pozdrawiam.


    Matka Boska ostatnie 8 lat życia spędziła na Górze Bulbul obok Efezu, o czym wcześniej nie wiedziałem. Urodzona 20 lat p.n.e. zmarła w 45 roku n.e. w wieku 65 lat. Dom w którym Matka Boska spędziła ostatnie dni życia znajduje się na tarasie (na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików), w czasie dobrej pogody widać z niego może i wyspy. Dom ma plan krzyża i wygląda jak kaplica. Ma wąski natreks (kryty przedsionek przed wejściem do nawy w bazylikach wczesno-chrześcijańskich). Czarny marmurowy kamień przed tą apsydą wskazuje miejsce gdzie dawniej znajdował się piec. Węgle znalezione w czasie wykopalisk pochodzą z I wieku. Pokój po prawej stronie jest sypialnią Matki Boskiej. Jest to miejsce uznawane za święte przez chrześcijan i muzułmanów. Dzień 15 sierpnia jest obchodzony w sposób uroczysty, jako pamiątka dnia Wniebowzięcia NMP-dziewicy . Przez cały rok przybywają tu z pielgrzymką wierni i turyści z różnych stron świata. Dom Marii Panny odwiedził Papież Paweł VI w dniu 26 czerwca 1967 , Jan Paweł II 30 listopada 1979 i Papież Benedykt XVI 29 listopada 2006.

    Załącznik 169815
    Zgodnie z tradycją, po nasileniu się prześladowań chrześcijan w Jerozolimie, św. Jan sprowadził Marię do Efezu.

    Załącznik 169816
    Zdjęcie wnętrza domu z obrazu na zewnątrz.Wewnątrz zakaz fotografowania.

    Załącznik 169817

    Straż przed domem Marii Dziewicy.
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

Podobne wątki

  1. Turcja moim okiem...{arch bez zdjęc}
    By ajan in forum Fotografia podróżnicza
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 30.01.16, 00:34
  2. Hajdúszoboszló - moim okiem.
    By ajan in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24.07.12, 13:18
  3. Neustadt moim okiem...
    By Wielblad in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 9.03.09, 11:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.