Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Manual Focus oraz ustawienie nieskończoności

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Posty
    81
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Manual Focus oraz ustawienie nieskończoności

    Cześć

    Mając do dyspozycji obiektywy 9-18 oraz 14-150, jakiś czas temu spróbowałem zrobić zdjęcia nocne (teren z dala od świateł).
    W przypadku, gdy mam cokolwiek w obiektywie, ustawiam MF + dzięki Focus Peaking jestem w stanie ustawić ostrość na dowolny element.
    Zdjęcie wychodzi (lepiej lub gorzej).

    Gdy próbuję zrobić zdjęcia samych gwiazd, powinienem ustawić nieskończoność. Przy pierścieniu ostrości "ciągłym", bez podziałki staje się to niemożliwe.

    Macie może sugestie, jak ogarnąć takie przypadki?

    ar

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Spoko, jest coś takiego jak głębia ostrości. Ustalasz interesujący Ciebie krążek rozproszenia, wyznaczasz hiperfokalną, namierzasz obiekt w okolicy hiperfokalnej lub dalszy, nanosisz kreski na obiektyw i sprawdzasz w nocy efekt
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Fret, niektóre obiektywy mają pierścień ostrości z ciągłym obrotem. Kresek nie da się nanieść.

    Artart, faktycznie Fret ma racje najlepiej jest użyć hiperfokalnej. Na zwykłym 9-18 da się to zrobić w dzień. Focus Peaking podczas obrotu pierścieniem ostrości na chwilę pokazuje jako ostry cały obraz, od bliskiego planu po daleki horyzont.

    Jednak bez światła na pierwszym planie i horyzoncie trudno to zrobić. W nocy najlepiej wykorzystać powiększenie kadru. Jaśniejsze gwiazdy powinny być widoczne w podglądzie na powiększeniu. Wówczas będzie też możliwe ustawienie ostrości.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    ... Kresek nie da się nanieść.

    ...
    Ok, a plastrem da się skleić? Ustawienie ostrości się nie zmieni? Z ostrością nie ćwiczyłam, ale lubię stałki i na zumie czasem sklejam sobie konkretną ogniskową.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Ok, a plastrem da się skleić? Ustawienie ostrości się nie zmieni? Z ostrością nie ćwiczyłam, ale lubię stałki i na zumie czasem sklejam sobie konkretną ogniskową.
    Można spróbować. Ale w 9-18 pierścień ostrości jest elektroniczny. Poza tym aparat może zrobić reset obiektywu, a przy tym ostrości.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Farensbach
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Mazowsze
    Posty
    1.378
    Siła reputacji
    176
    Moja galeria
    Ja ten problem rozwiązuje w ten sposób, że oświetlam sobie jakiś obiekt 20-30 m od aparatu mocną latarką (najczęściej drzewo i na nim ustawiam ostrość, potem kadr na gwiazdy i jest ok. Jeszcze mi sie nie zdarzyło, by przy ustawieniu ostrości na 20-30 m. gwiazdy nie mieściły się w hiperfokalnej.
    Znacznie prościej jest w manualnych obiektywach typu samyang 12/2, tam wystarczy ustawić pierścień ostrości "prawie na nieskończoność" i jest ok.

  7. #7

    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Posty
    81
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Odpowiadając:

    1. Użycie hiperfokalnej, zapomniałem o tym, faktycznie da się popracować i pewnie wyjdzie.
    2. Użycie latarki/lasera/LEDa do oświetlenia planu, fajny patent, warty zapamiętania, choć w tym konkretnym przypadku nie zadziała.


    Za to w Necie znalazłem ciekawą informację, może kogoś zainteresuje.

    W ustawieniach własnych AF/MF:
    "Reset Lens

    Reset Lens is a simple function that resets the focus on your lens to infinity each time you turn the camera off. It works for both standard zoom and power zoom lenses"


    Co prawda w instrukcji do mojego M10mII nie ma jawnie wpisanego resetu do nieskończoności, to może może to właśnie tak zadziałać.
    Sprawdzę w wolnej chwili.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar sikor
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.056
    Siła reputacji
    220
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez artart Zobacz posta
    Odpowiadając:

    1. Użycie hiperfokalnej, zapomniałem o tym, faktycznie da się popracować i pewnie wyjdzie.
    2. Użycie latarki/lasera/LEDa do oświetlenia planu, fajny patent, warty zapamiętania, choć w tym konkretnym przypadku nie zadziała...
    Uwierz, zadziała
    OM-1; E-M5 II; E-M1; XZ-2; trochę słoików

  9. #9
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez artart Zobacz posta
    W ustawieniach własnych AF/MF:
    "Reset Lens

    Reset Lens is a simple function that resets the focus on your lens to infinity each time you turn the camera off. It works for both standard zoom and power zoom lenses"
    To akurat ciekawa informacja. Nie przypominam sobie bym znalazł ją w instrukcjach, a miałem kilka aparatów. Sam jestem ciekaw jak zadziała w w pierwszej wersji E-M10.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    To akurat ciekawa informacja. Nie przypominam sobie bym znalazł ją w instrukcjach, a miałem kilka aparatów. Sam jestem ciekaw jak zadziała w w pierwszej wersji E-M10.
    Tak na chopski rozum ta opcja Reset Lens (jak jest na On) w E-M10:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Reset Lens.jpg
Wyświetleń:	703
Rozmiar:	35,7 KB
ID:	178828
    powinna dać ustawienie ostrości na nieskończoność po wyłączeniu i włączeniu zasilania aparatu.

    PS.
    Tak mi działa (choć w menu nie ma takiej opcji) w panasie G1. Po włączeniu zasilania gdy w aparacie wcześniej był ustawiony tryb MF ostrość jest automatycznie na nieskończoność.
    W G5 już tak nie jest, za to bardzo łatwo ją ustawić w MF na nieskończoność. Obracając pierścieniem ostrości pojawia się skala/linijka o tym informująca:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3171.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	188,2 KB
ID:	178829
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. ZD 70-300 manual focus
    By krzyszto in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.01.16, 20:29
  2. manual focus
    By tyrkand in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22.08.08, 21:11
  3. C-765 : jakość trybu manual focus
    By Szybol in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.05, 12:26
  4. c5050z Manual focus
    By SzymonP in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25.11.03, 14:19
  5. Manual focus - C-740
    By CyberZBIR in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.07.03, 11:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.