Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Mikrus i szkiełko od 12mm do 25mm

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    72
    Moja galeria

    Mikrus i szkiełko od 12mm do 25mm

    Cześć,

    Piszę tu, bo widzę, że znacie się*na rzeczy i w ogóle wesoła z Was kompania. A mam problem, bo wymyśliłem sobie szkło do mojego om-d. Ale nie takie zwykłe szkło, lecz stałkę z przedziału pomiędzy 12mm - 25mm. Dlaczego taki przedział? Z racji tego, że 90% moich pstryków to krajobraziki. Czasem architektura, niekiedy ludzie.

    I teraz... Czy ktoś jest w stanie zareklamować*mi empiryczne przewagi takiego Panasa 15mm f1.7 nad Olkiem 17mm f1.8. Albo, czy Olek 25mm f1.8 to będzie za wąsko do krajobrazów. Obecnie generalnie skłaniam się*do wyboru pomiędzy dwoma pierwszymi - za Panasem przemawia ostrość, wiem, że pierścień od przesłony pod moim korpusem nie zadziała - trudno. Za Olkiem z kolei - to konstrukcja dedykowana (Olek do Olka, rozumiecie?). Ale podobno Olki terkoczą przy filmowaniu. I tak dalej i tak dalej. A może wybrać*zupełnie coś innego?

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.819
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Opcję 25/1.8 odpuść do krajobrazów moim zdaniem. Za wąsko. Mi powoli robi się wąsko przy codziennym użytkowaniu i skłaniałbym się do 17/1.8. Co do Panasonic 15/1.7 a Olympus 17/1.8 to wybrałbym Panasonica. Ale to też kwestia pooglądania zdjęć i wyboru tego, co się komu bardziej podoba. A dlaczego Panasonic? Bo szerszy i wg mnie Panasonic lepiej zachowuje się pod światło, mniej traci na kontraście.
    Do rozważanie jeszcze Olympus 12/2, Panasonic 14/2.5 i manualny Samyang 12/2 jeżeli nie przeszkadza Ci większy rozmiar i brak AF.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.423
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez salvadhor Zobacz posta
    Cześć,

    ...stałkę z przedziału pomiędzy 12mm - 25mm. Dlaczego taki przedział? Z racji tego, że 90% moich pstryków to krajobraziki. ...
    Widziałeś krajobraziki z długich ogniskowych? W terenie pagórkowatym i górzystym bywają ciekawsze od szerokich 25mm to taki brak zdecydowania..., ale ok, czasem też fajne zdjęcia wychodzą
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #4
    Awatar Benek
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    187
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Parę lat temu zrobiłem sobie wypad w góry pod kątem fotografowanie widoczków. http://www.pbase.com/henryk_jaroszew...szczady&page=2

    Używałem wyłącznie ogniskowych 21 / 40 / 70 (na APS-C). I przyznam szczerze, że to była jedna z moich najbardziej udanych sesji "landszaftowych". Dlatego myślę, że zestaw 17/25/45 (na m43) powinien się sprawdzić zupełnie dobrze. Oczywiście, pewnie gdybym wziął coś ultraszerokiego, udałoby się zrobić kilka kolejnych fajnych pstryków. Ale z drugiej strony duże tele też pozwala na udane kadry "landszaftowe". Nie ma reguły, jest tylko ograniczona pojemność plecaka.

    Ja parę dni temu kupiłem mZ 17/1.8, bo srebrny, bo Olek, bo ładniejszy od Panasa 15. I nie żałuję.
    Polska, cóż, to nie Śląsk, ale też tam ładnie, A. Sapkowski, "Boży wojownicy"

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.575
    Siła reputacji
    270
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Widziałeś krajobraziki z długich ogniskowych? W terenie pagórkowatym i górzystym bywają ciekawsze od szerokich 25mm to taki brak zdecydowania..., ale ok, czasem też fajne zdjęcia wychodzą
    Zgadzam się z powyższym, a tak w ogóle do krajobrazów musi być stałoogniskowy obiektyw z światłem 1.7, 1.8 bądź 2 czy 2.5 ? :
    Cytat Zamieszczone przez salvadhor Zobacz posta
    ... Ale nie takie zwykłe szkło, lecz stałkę z przedziału pomiędzy 12mm - 25mm. ...
    Zazwyczaj i tak przymykamy przysłonę chcąc mieć ostrość na całym planie. Nie lepszy/bardziej uniwersalny, byłby obiektyw typu zoom ?
    Wiadomo z stałoogniskowego lepsza jakość, ale czy aż na tyle aby to było bardzo widoczne w zdjęciach krajobrazowych ? Mogę się mylić, ale mam spore wątpliwości...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    Awatar Benek
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    187
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Nie lepszy/bardziej uniwersalny, byłby obiektyw typu zoom ?
    Bardzo słusznie. Od dłuższego czasu w góry chodzę wyłącznie z zestawem mZ14-150, mz9-18, P100-300. Pierwszy obiektyw na korpusie, bo obsługuje 80% kadrów, dwa pozostałe w kieszeni kurtki, bo przydają się rzadziej. Stałki są w górach niepraktycznie, bo często nie ma możliwości na bezpieczne i wygodne przypinanie i odpinanie szkieł.
    Polska, cóż, to nie Śląsk, ale też tam ładnie, A. Sapkowski, "Boży wojownicy"

  7. #7
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.144
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Też bym na twoim miejscu zainwestował w zoom 9-18 lub 7-14

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    72
    Moja galeria
    Świetnie, macie kapitalne pomysły i doświadczenie w tym temacie. O to chodziło.

    Co do zooma - 12-40mm już*mam i nie zamieniłby tego na nic innego Do kompresyjnego wycinania z górskich plenerów czego trzeba też*mam odpowiednie szkiełko 100 - 300mm. Dlaczego stałka? W imię*miniaturyzacji. Coś, co mogę*zapiąć*podczas wypadu na miasto, albo niezobowiązującej (czyt. fotografie przy okazji) wycieczki, podczas które oprócz aparatu trzeba pilnować*dziecka, prowiantu, żony i własnego pulsu. I przy okazji nie rzucać*się*za bardzo w oczy z 'lufą' u szyi (tubylcy szybko wyczuwają*takie okazje i bakszysz za pozowanie ).

    Słusznie przypuszczałem, że najgorętsza walka rozegra się*pomiędzy Panasem 15mm a Olkiem 17mm (Samyang bez AF jest super, ale... Przypuszczam, że mogę*nie mieć czasu na ostrzenie). Inne szkiełka choć*ciekawe, wystają*nieco za budżet. Choć 9-18mmm z 'dużego' 4/3 sobie chwalę.

Podobne wątki

  1. Jakie szkiełko do zdjęć nocnych?
    By Filonxxxl in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26.08.13, 20:44
  2. Mędrca szkiełko...
    By PaniNikt in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 9.02.13, 19:42
  3. jasne tele szkiełko poszukiwane :)
    By gulasz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 1.08.10, 16:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.