Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 62

Wątek: M42 - brak ostości w E-500 ?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar paszczol
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Dawniej - Bydgoszcz
    Posty
    506
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    M42 - brak ostości w E-500 ?

    Piszę nowy temat, bo już jestem załamany. Lustro w Olku od października podniosłem 4800 razy!! Mam miejsce, gdzie co rusz jak wejdę do lasu to PAROKROTNIE spotkam zwierzynę. Wszystko pięknie tylko, że zdjęcia nie wychodzą jak trzeba. Zrezygnowałem z konwertera na M42 bo zabierał za duż światła. Kupiłem Jupiter 4/200 , było mi jeszcze za krótko, kupiłem niedawno Beroflex 5.6/300. Myślę teraz to już postrzelam fotki. Rezultat jednak wciąż beznadziejny. Ostrze i w wizjerze jest pięknie ostre. Na wyświetlaczu aparatu już wygląda dużo gorzej. Na monitorze...tragedia.

    1. Wydaje mi się, że ostrość wychodzi gdzie indziej na fotkach, niż to planuję, czy jest to możliwe ???
    2. Czy przelotka (od p. z Lublina) może być wadliwa i powodować takie różnice??? Zresztą ostrzenie na M42 w domowych warunkach i zrobienie ostrego portretu to też niezłe perypetie.
    3. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia obiektywu, czy ostrzy prawidłowo (podobny problem jest jednak także na Jupiterze) ?

    Błądzę, sprzedałem kompakt, żeby kupić dłuższy obiektyw, teraz myślę nad statywem, ale czasy naświetlania wydają się być ok, chociaż ISO powyżej 400 to porażka, tylko ostrość wychodzi nie tu gdzie trzeba lub jest nie wiadomo gdzie... Kupiłem też moro, żeby podejść bliżej zwierzynę.... Brakowało mi słońca, dzisiaj było.... Czuje się jak bym gonił własny ogon. Zastanawiam się czy Oly był dobrym wyborem. Czy może jakiś C lub N nie radził by sobie lepiej. Może jednak to ja popełniam jakiś błąd ? Może o czymś zapomniałem ???

    Proszę pomóżcie !!!

    Ostatnie foty z wypadu, który zapowiadał się b. obiecująco.TU Oryginały wywołane z ORFu.

  2. #2
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria

    Re: M42 - brak ostości w E-500 ?

    Cytat Zamieszczone przez paszczol
    1. Wydaje mi się, że ostrość wychodzi gdzie indziej na fotkach, niż to planuję, czy jest to możliwe ???
    2. Czy przelotka (od p. z Lublina) może być wadliwa i powodować takie różnice??? Zresztą ostrzenie na M42 w domowych warunkach i zrobienie ostrego portretu to też niezłe perypetie.
    3. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia obiektywu, czy ostrzy prawidłowo (podobny problem jest jednak także na Jupiterze) ?
    1. Możliwe, bo ja nie trafiam Sonnarem zawsze Zwalam to na ślepy wzrok i mały wizjer Jednak MF jest sztuką. Ktoś tutaj (przepraszam autora, ale nie pamiętam, chyba to był lucca?) pisał, że same delikatne drgania długiej, ciężkiej lufy obiektywu mogą sprawić, że bez stabilizacji obraz nie będzie idealnie ostry. Nie jestem ekspertem, ale mam wrażenie, że coś w tym jest - nie dorobiłam się jeszcze statywu i ostrzę z ręki, najładniej jednak wychodzą, kiedy oprę np o jakiś pieniek. To w ogóle nie ma porównania.
    2. Uważam, że nie. Też mam tę przelotkę, dzięki Mariushowi , nie sądzę, aby to była wina przelotki. Już bardziej zwalałabym na obiektyw.
    3. Najlepiej byłoby podpiąć do innego body... może ktoś z forum z Twoich okolic mógłby Ci pomóc? Na pewno samo połączenie M42 + e-500 nie jest tragedią, bo wiem po sobie. Przyznam jednak, że o ile praca np z Heliosem to przyjemność w ostrzeniu, to z dłuższym Sonnarem się jednak męczę. Możliwe, że to tylko kwestia jednak wprawy (?)

    PS A Twoje sarny serio nie są jakieś bardzo nieostre.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Paszczol > efekt który opisujesz to adaptacja oka, ono również ma autofokus i automatycznie ustawia się na to co widzisz w wizjerze, niezależnie od ustawionej ostrości. Dlatego wymyślono różnorakie matówki klinowe, rastrowe itp, aby uniezależnić to co widzi aparat od tego co zaadoptowało sobie oko. Co Ci mogę poradzić:
    a) wymianę matówki na taką z klinem, abyś czarno na białym widział czy jest ostro
    b) zamontowanie dandeliona, aby to aparat potwierdzał Ci czy jest mu dobrze czy nie
    c) kupno lustrzanki z Live View
    d) manipulacja ustawieniem korekcji dioptrii w wizjerze - chociaż mało prawdopodobne aby to pomogło
    Nie jest to wada przejściówki, chyba że nie jest możliwe ostrzenie na nieskończoność - ja tak mam, ale tylko z Heliosem 58/2.0

    Pozdrawiam !
    TUTAJ masz strzała z manualnego fokusa z Pentaconem 135/2.8. Odrzut nieostrych z tej sesji - około 40%. Mogę zrobić fotki z innego meczu, Ty po całym dniu wyczekiwania zwierzyny możesz mieć trudniej. Dlatego MZ warto zainwestować w matówkę lub chipa.
    Telepie Ci się lampa ? Sprawdź to !
    http://forum.olympusclub.pl/showthre...a+stopki+lampy
    Jeśli poznałeś kobietę swoich marzeń, to od razu zapomnij o jakichkolwiek innych !

  4. #4
    | OlyJedi Awatar barteq
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    113
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Podstawowy problem z manualnymi szkłami to mały wizjer w E-500. I na to nic nie poradzisz, pomóc może jedynie wprawne oko. Nie jest łatwo trafić z ostrością na manualu, szczególnie przy długich ogniskowych (gdzie często jest ciemniej niż w krótszych szkłach M42). Ja mam prostą redukcję z Oly 4/3 na M42 i nie mam żadnych problemów poza wyżej wymienionym Dobrą metodą może być robienie kilku strzałów kręcąc lekko pierścieniem ostrości...

    Co do ISO to nie zgodzę się z tą porażką powyżej 400, bo moim zdaniem 800 daje radę.
    E-30 / 12-60 / ...
    http://ramian.pl

  5. #5
    Awatar mathu
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    466
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ustawienie ostrości od 200 mm w górę, jest BARDZO trudne, ja właśnie kupiłem 40-150 bo z moją Tokiną była po prostu loteria.
    Fuji S5 Pro

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Machnij jakas fotke ze statywu i z podniesionym lustrem,opoznienie zastosuj.Mimo,ze to obiektyw nie jakiejs swiatowej klasy,to na 99%fotki poruszone.Czyli Twoja wina

  7. #7
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    No nie doczytałem że nie masz statywu, i jeszcze body bez stabilizacji.
    Zrobić ostre zdjęcie takim zestawem to tak, jakbyś chciał nie rozlać kawy jadąc samochodem WRC z wariatem
    Pzdr
    Telepie Ci się lampa ? Sprawdź to !
    http://forum.olympusclub.pl/showthre...a+stopki+lampy
    Jeśli poznałeś kobietę swoich marzeń, to od razu zapomnij o jakichkolwiek innych !

  8. #8
    | OlyJedi Awatar paszczol
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Dawniej - Bydgoszcz
    Posty
    506
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Lucca - podniesione lustro - tego nie próbowałem, daje też większe opóźnienie od naciśnięcia spustu prawda?

    Co do poruszenia, mimo iż była by to pocieszająca informacja, to dlaczego iglak na 3 i 4 fotce nad sarną wydaje się być ostry ? Czy może mam złudzenie ?

    Jedna z fotek ma czas 1/1600" - można jeszcze poruszyć ?

  9. #9
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Paszczol - lustro, kiedy się podnosi, wprawia w niewielkie drgania całe body. Dlatego przy dużych ogniskowych lub długich czasach podnosi się je wcześniej niż otwiera migawkę, aby body przestało się telepać zanim zacznie rejestrować obraz.
    Na zdjęciu 3 widzę mydełko, zainwestuj swój czas i kawałek czarnej folii / papieru w wynalazek Irka, powinno pomóc na tą przypadłość.
    Pzdr
    Telepie Ci się lampa ? Sprawdź to !
    http://forum.olympusclub.pl/showthre...a+stopki+lampy
    Jeśli poznałeś kobietę swoich marzeń, to od razu zapomnij o jakichkolwiek innych !

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Koniecznie statyw ew. sznurek, ew. pieniek cokolwiek co ustabilizuje ci lufe. Przy przysłonie f5.6 i ogniskowej 600 powinienes używać czasów odwrotności ogniskowej czyli 1/600 zeby miec jako taka gwarancje ze foty powinny byc ostre. Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie i drzenie dłoni od ciaglego trzymania lufy.
    ...był Olek jest A6000

Podobne wątki

  1. Brak ostrości w E-1
    By irupo in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21.06.07, 23:31
  2. Brak e-300 na olympus.pl
    By szpila9 in forum E-System
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 7.02.07, 00:14
  3. FE 170 - brak dzwieku
    By ania in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26.12.06, 14:10
  4. E-500 i brak ostrosci...
    By gajos in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 1.10.06, 20:45

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.