Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Aparat + grip + statyw =...mydło?

  1. #1
    rocco
    Gość

    Aparat + grip + statyw =...mydło?

    Witam
    Ponoć zamocowanie gripu, nawet firmowego, powoduje utratę sztywności zestawu korpus/grip zamocowanego na stywie, co moze doprowadzic do większej ilości zdjęć poruszonych i nieostrych.
    Czytałem o tym w Digital Foto Video nr 5 z lutego 2008.
    Na stronie 98 jest artykuł "Uchwyt zmiękczający" w którym autor, Piotr Dębek opisuje swoje doświadczenia na przykładzie Canona 400D i dwoch gripów, oryginalnego BG-E3 i zamiennika firmy Delta.
    Nie będę wklejał tu oryginalnego tekstu bo tego robic nie wolno, napiszę tylko, że test jaki przeprowadził autor, wyraźnie wskazuje, iż podpięcie aparatu z gripem do stywu wyraźnie powoduje zmniejszenie stabilności całości a zdjęcia wychodzą poruszone. Oczywiście mowa jest o dlugich czasach naświetlania. Przy wyzwalaniu migawki palcem bylo wręcz fatalnie, nieco lepiej przy zastosowaniu pilota jednak w każdym przypadku zestaw z gripem dawał więcej zdjęc nieostrych niż podpięty bezpośrednio do statywu aparat.
    Rożnice były także widoczne pomiędzy obuydwoma gripami, Delta była bardzo niestabilna, oryginal zachowywal sie lepiej, jednak wyraźnie gorzej od "gołego" korpusu.
    W artykule zamieszczono też fotografowany kadr i cropy, faktycznie widac bylo wyraźną różnicę.
    Autor zakończył artykuł dośc kontrowersyjna deklaracją, stwierdził, że definitywnie zrezygnował z używania gripa.
    Wydaje się, ze produkowanie aparatow z najwyższej półki ze zintegrowanymi uchwytami pionowymi ma znacznie glębszy sens, niż by sie wydawało. Taki aparat po prostu nie słabego punktu w miejscu mocowania śrubowego gripa do korpusu.

    W następnym numerze DFV, w rubryce listy, jest informacja od użytkownika Canona 400D i gripa Delty.
    Po przeczytaniu artykułu przeprowadził on wlasne testy i potwierdził zasadność informacji.

    Jestem ciekaw, czy ktoś z uzytkowników Olympusów miał podobne doświadczenia bądź testował zachowanie apartu na statywie z gripem i bez niego.
    Jesli tak, prosze o informacje.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Jeżeli do statywu - to po ch...ę jeszcze grip??????!
    To nie lepiej obrócić głowicę?
    Nigdy mi do głowy nie wpadł taki pomysł - choć takie "COŚ" mam.
    Pozdrówka.

  3. #3
    rocco
    Gość
    Chodzilło o to, ze używając aparatu z gripem, w razie nagłej potzreby szybciej będzie można przykręcić statyw niż odkręcić grip, przełożyc baterię, założyć pokrywe komory baterii itd...

  4. #4
    The z00m
    Gość

    Re: Aparat + grip + statyw=...mydło?

    Cytat Zamieszczone przez rocco
    Witam
    Ponoć zamocowanie gripu, nawet firmowego, powoduje utratę sztywności zestawu korpus/grip zamocowanego na stywie, co moze doprowadzic do większej ilości zdjęć poruszonych i nieostrych.
    Czytałem o tym w Digital Foto Video nr 5 z lutego 2008.
    Na stronie 98 jest artykuł "Uchwyt zmiękczający" w którym autor, Piotr Dębek opisuje swoje doświadczenia na przykładzie Canona 400D i dwoch gripów, oryginalnego BG-E3 i zamiennika firmy Delta.
    Wcale się nie dziwię. Spasowanie gripów z body u Canona jest delikatnie pisząc niedoskonałe. I to niezależnie od segmentu.

    D300 z MB-10D tworzy solidną całość i nie mam problemów z pracą tego zestawu na statywie. Myślę, że E-3 z gripem również nie będzie gorszy

    Pozdrawiam...

  5. #5
    Awatar Lysy_11
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Podhale
    Posty
    101
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Witam. Ja np. do swojego E-1 mam zakręcony grip na "stałe" nigdy go nie ściągam, na statywie też robie z gripem i zaciekawił mnie ten artykuł.

    Jeśli nikt nie zrobi testów to sam zrobie w wolnym czasie.

    Pozdrawiam Darek
    E-system: E-1, E-500, SHLD-2, RM-1, RM-CB1, Fl-50, Fl-36, MF-1, ZD 40-150 3.5-4.5, ZD 40-150 4-5.6, ZD 14-45 3.5-5.6, ZD 70-300 4-5.6
    OM-system: OM-10, OM-20, OM-101, Winder 2, T-32, Quick Auto 310 + Bouce Grip, T-20, Zuiko: 50mm 1.4, AF 50mm 1.8, 135mm 3.5, 28mm 3.5, Soligor C/D: 200mm 2.8, 35-105mm 3.5, Tokina AT-X: 150-500mm 5.6, 80-200mm 2.8, Sigma 400mm 5.6

  6. #6
    | OlyJedi Awatar IwoR
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Lublin/Skierniewice/Radom
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Wydaje mi się - na podstawie Twojego streszczenia, że problem jest trochę gdzie indziej...
    Czy autor testu zdjęcia robił tylko w położeniu pionowym? czy też poziomym aparatu?
    Z mojego doświadczenia wiem że samo przekręcenie aparatu do pionu odchyla środek ciężkości od osi statywu i aparat łatwiej wpada w drgania, a dodatkowe dołożenie gripa potęguje ten efekt bo zwiększa tą odległość. Problem występuje często a rozwiązaniem akurat do mojego statywu jest Płytka L-kształtna .

    IwoR

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    może u Canona to nie działa bo mocowanie jest kiepskie. W E3 po skręceniu nic się nie rusza, jest sztywne. Inna sprawa to statyw i waga aparatu. Aparat z gripem waży sporo więcej i słabiutki statyw można odłożyć. Ciekawi mnie jakiego statywu uzywał Pan od testów.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar IwoR
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Lublin/Skierniewice/Radom
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dzemski
    Ciekawi mnie jakiego statywu uzywał Pan od testów.
    Nie wiem czy to pytanie do mnie, ale jeżeli o mnie chodzi to manfrotto 550 i 490 Mg, nie wiem jak w innych ale w mojej głowicy aparat bardzo jest odchylony od osi, a wiatr i długie czasy robią swoje... dlatego grip ma wpływ na poruszone zdjęcia, ale tylko na kadry pionowe...

    IwoR

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Zamieszczona w artykule fotka sugeruja kadr poziomy
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  10. #10
    rocco
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dzemski
    może u Canona to nie działa bo mocowanie jest kiepskie. W E3 po skręceniu nic się nie rusza, jest sztywne. Inna sprawa to statyw i waga aparatu. Aparat z gripem waży sporo więcej i słabiutki statyw można odłożyć. Ciekawi mnie jakiego statywu uzywał Pan od testów.
    Manfrotto 055 ProB z glowicą 486RC2. Kadr poziomy.
    Raczej nie można się do tego przyczepić.

Podobne wątki

  1. czemu takie mydło - co nie tak?
    By Bartek Ezier in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 8.06.09, 22:05
  2. Grip do E-300
    By szpila9 in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.12.07, 17:42
  3. Grip do E1-hdl.
    By chomsky in forum E-System
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 12.02.07, 21:33
  4. Aparat Mam aparat olympus d-545 zoom.
    By corincori in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24.08.05, 13:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.