Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 132

Wątek: System Cokin P / Hitech dla żółtodziobów

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    System Cokin P / Hitech dla żółtodziobów

    Otrzymuję sporo pytań od osób, które nie miały jeszcze kontaktu z filtrami typu Cokin - jak się to je, jak się za to zabrać, co będzie mi potrzebne, itd. Lenistwo (brak chęci ciągłego powtarzania tego samego ) skłoniły mnie do napisania tego mini-poradnika.
    Osoby, które znają temat proszone są od powstrzymanie się od śmiechu.

    Oto czego potrzebujemy (od lewego górnego rogu): aparat z obiektywem (tu jego rolę pełni ZD 14-54), adapter o średnicy odpowiadającej średnicy obiektywu (w tym przypadku - 67 mm), holder, filtr i dekielek (opcjonalnie).

    Krok pierwszy - przykręcamy adapter do obiektywu

    Krok drugi - zakładamy holder na adapter

    Krok trzeci - wsuwamy filtr w holder:

    W praktyce - kroki 2-4 polegają na przykręceniu adaptera do obiektywu, nie trzeba wszystkiego rozmontowywać i montować od nowa.

    Krok czwarty - kiedy filtr nie jest używany, zabezpieczamy go deklem, wsuwanym w holder:

    Kiedy posiadamy kilka obiektywów o różnych średnicach, jedynym elementem układanki który musimy zmienić jest adapter. Zamiast tego można tez użyć redukcji filtrowej, np. takiej:

    Cały zestaw przykręcamy wówczas do redukcji, a redukcję przykręcamy do obiektywu (tu - red. 58-67 i obiektyw ZD 40-150)

    Redukcja jest o tyle praktyczniejsza, że może służyć również do innych zastosowań (dzięki redukcjom używam np. jednego polara - 67 mm - na trzech różnych szkiełkach - ZD 14-54, ZD 40-150 i sigmie 30).

    Jeśli chodzi o filtry - polecam albo oryginalne Cokiny (szare połówki nie sa do końca neutralne - dają lekki zafarb) lub filtry Hitech. Nie polecam chińskich podróbek po 50 zł z allegro - masakrują ostrość, o zafarbie nie wspominając.

    Holder, adapter i dekielek spokojnie można kupić jako podróbki - od oryginału różnią się tylko rodzajem plastiku (oryginalny jest bardziej elastyczny).


    Tyle pokrótce, jeśli będą jakieś pytania - proszę pytać.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Super! Swietne wytlumaczenie

    Tak przy okazji, mozna jeszcze dodac, ze jest kilka rozmiarow holderow - najpopularniejsza A i P. Dla nas wygodniejszy jest P, ktory pasuje na szkla do 82mm, a A tylko do 62 [czyli juz 14-54 odpada].

    A wiesz moze, jak sie to wymawia? Cokin?
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    313
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    niektórzy "kokin", inni "kokę"

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dog_master
    Tak przy okazji, mozna jeszcze dodac, ze jest kilka rozmiarow holderow - najpopularniejsza A i P. Dla nas wygodniejszy jest P, ktory pasuje na szkla do 82mm, a A tylko do 62 [czyli juz 14-54 odpada].
    Dokładnie - są trzy "rozmiary" Cokin-ów, z tym, że typ P (średni) jest najpopularniejszy i najczęściej stosowany, obejmuje (na oko) 99% średnic obiektywów stosowanych w małym obrazku i cyfrowych lustrach.

    Jak się wymawia? Kokę chyba

  5. #5
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    To ja mam jeszcze pytanie.
    W innym wątku pisałem o filtrach i cały czas byłem pewny że potrzebuję rozmiar 58mm dla obiektywów ZUIKO DIGITAL 70-300mm i ZD 14-42 czy dla tych dwóch obiektywów muszę mieć inne pierścienie (redukcje) ?

    Pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kasprzyk
    To ja mam jeszcze pytanie.
    W innym wątku pisałem o filtrach i cały czas byłem pewny że potrzebuję rozmiar 58mm dla obiektywów ZUIKO DIGITAL 70-300mm i ZD 14-42 czy dla tych dwóch obiektywów muszę mieć inne pierścienie (redukcje) ?

    Pzdr
    Nie - jeden pierścień wystarczy, to ta sama średnica. Redukcji uzywasz przy obiektywach o różnych średnicach.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    OK! - moje niedopatrzenie - pokazałeś na zdjęciach obiektyw ZD 14-54 (średnica 67mm) a ja myślałem o ZD 14-42.
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Mały suplement do powyższego poradnika.
    Pojawiają sie pytania - kiedy używać filtrów typu Hard, a kiedy typu Soft.

    Zasada jest bardzo prosta - filtry typu Hard stosuje się wtedy, kiedy występuje równa, prosta linia horyzontu w pejzażach. Czyli przede wszystkim - nad morzem, czasem nad dużymi jeziorami, w terenach równinnych, gdzie na linii horyzontu nie ma wzniesień. Wtedy można idealnie umieścić przejście filtra w miejscu "łączenia" np. wody i nieba nad morzem. UWAGA - w sytuacjach charakterystycznych dla połówek typu Hard, bardzo często da się ją zastąpić połówką soft (w druga stronę się nie da )


    Połówki typu Soft mają przejście bardziej łagodne, przebiega gradacyjnie, ciemniejsza połowa filtra nie zaczyna się gwałtownie, ale przechodzi płynnie z części jasnej - w efekcie filtry te są bardziej uniwersalne, czyli zastosuje się je częściej. Zawsze wtedy, kiedy linia horyzontu (albo miejsce, gdzie stosuje się filtr - bo nie musi być to oczywiście linia horyzontu - p. przykład poniżej) jest nierówne. W góry - tylko filtry soft. Jeśli na linii horyzontu jest las, drzewa, krzaki, jakieś budynki - lepiej wykorzystać połówkę soft.

    Przykłady:
    http://img515.imageshack.us/img515/6884/wisla3sr7.jpg
    Tu pracowała polówka 0,9 ND Hard - prosta jak drut linia horyznotu.

    http://img176.imageshack.us/img176/3...1860536fe4.jpg
    0,9 ND Hard (linia horyzontu jest nierówna po lewej, ale i tak te góry były w głębokim cieniu)

    http://www.obiektywni.pl/upload/real...502_557646.jpg
    0,6 ND Soft - typowy widok dla tej połówki

    http://www.obiektywni.pl/upload/real...798_863322.jpg
    Tu tez stosowałem 0,6 ND Soft - ale ukośnie, przejście przebiegało mniej więcej na wysokości linii brzegowej (gdyby było to przejście hard, widać byłoby wyraźnie linię przejścia filtra).

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Plumek
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    882
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Mariush - świetny wątek. Można się podszkolić
    A czy byłbyś moze tak wspaniałomyślny i żółtodziobom pokazał czarno na białym (albo na kolorowo też ) jakie efekty można uzyskiwać poszczególnymi filtrami? Ja tam nie myślę, żeby co jeden numerek, ale np. te skrajne i jakieś pośrednie filtry szare... I tak, żeby zestawić zdjęcie bez i zdjęcia z filtrem i opisać parametry. Teoretycznie wiem, bo czytałam, co one potrafią. Ale jak człek ujrzy na własne oczy pożądany efekt to mu łatwiej zrozumieć A na eksperymenty kasy szkoda... a myślę, że muszę co najmniej jeden szary i jedną połóweczkę zakupić... Tylko nie wiem właśnie z jakim współczynnikiem...

    To taka moja malutka prośba Da radę?

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar radlakos
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Breslau
    Posty
    797
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    i ja się do prośby Plumka dołączę
    pozdrawiam Tomek

    CO ZA DUŻO, TO ZA WIELE
    www.monidlostudio.pl
    http://radlakos.blogspot.com/

Podobne wątki

  1. System Cokin a winietowanie
    By t271828 in forum E-System
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13.05.11, 16:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.