Strona 3 z 14 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 132

Wątek: System Cokin P / Hitech dla żółtodziobów

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    a jak się ma sprawa winietowania takiego zestawu? Bo widzę że trochę to wystaje poza obiektyw i mozna się spodziewać na szerokim kącie winiety (przynajmniej tak mi się wydaje)

  2. #22
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie
    a jak się ma sprawa winietowania takiego zestawu? Bo widzę że trochę to wystaje poza obiektyw i mozna się spodziewać na szerokim kącie winiety (przynajmniej tak mi się wydaje)
    W ZD 14-54 na 14 mm i przesłonach "pejzażowych" (7,1 w górę) nie ma winiety (nie zauważyłem).

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Plumek
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    882
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Aaaa... w czym trzymać te filtry? Chodzi mi o jakieś pudęłko, bo te plasticzne opakowania fabryczne są upierdliwe w użytkowaniu...

    Swoje fotki wrzucam na Insta

  4. #24
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    377
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Przyłączam się do pytania wyżej Pudełka z systemu Cookin są za małe.

  5. #25
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Plumek
    Aaaa... w czym trzymać te filtry? Chodzi mi o jakieś pudęłko, bo te plasticzne opakowania fabryczne są upierdliwe w użytkowaniu...
    Cześć

    Ja noszę jedno takie pudełko z jednym filtrem i w niczym mi to nie przeszkadza.
    Widziałem "pudła" po kilka czy kilkanaście nawet sztuk- ale czy to będzie wygodniejsze? Zabieramy ze sobą przeważnie filtr pod konkretną potrzebę.

    Pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  6. #26
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Plumek
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    882
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Hm... Czy na pewno mowa o filtrach do systemu Cokin? Nabyłam na razie 3 i każdy z nich jest w takiej ciasnej plastikowej saszetce + papierek. Jak papierek przylgnie do tej folii, to ciężko wyciągać. Już i tak odwróciłam filtr "do góry nogami", żeby chwytać za papierek (bo z drugiej strony jest krócej i kawałek filtra odsłonięty) - to mozna mocno ścisnąć i wytargać. Ale jak sobie pomyślę, że mam to robić np. podczas wiatru, to raczej czarno to widzę... Papierki, folijki... Poza tym czaję sie jeszcze na jakąś gwiazdkę może... No i chodzi też o to, żeby nie porysować tych filtrów. Jak sie nieopatrznie jakiś paproch ściśnie papierkiem i wsunie do tej ciasnej saszetki - moze być różnie.
    A... No ja noszę ze sobą wszystkie bambetle, bo nigdy nie wiem, kiedy będą mi potrzebne Gdzie mnie poniesie I na jak długo A filterki ciężkie nie są...
    Na innym forum foto wyczytałam, ze ktoś sobie uszył takie koszulki z mikrofibry i w nie pakuje filtry pojedyńczo, a wszystko potem do aluminiowej obudowy na dysk zewn. 2,5" To chyba dobry patent?
    Jak napisał Kris_1 - pudełka na Cokiny są na Hitecha za małe.

    Swoje fotki wrzucam na Insta

  7. #27
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Plumek
    Hm... Czy na pewno mowa o filtrach do systemu Cokin? Nabyłam na razie 3 i każdy z nich jest w takiej ciasnej plastikowej saszetce + papierek. Jak papierek przylgnie do tej folii, to ciężko wyciągać. Już i tak odwróciłam filtr "do góry nogami", żeby chwytać za papierek (bo z drugiej strony jest krócej i kawałek filtra odsłonięty) - to mozna mocno ścisnąć i wytargać. Ale jak sobie pomyślę, że mam to robić np. podczas wiatru, to raczej czarno to widzę... Papierki, folijki... Poza tym czaję sie jeszcze na jakąś gwiazdkę może... No i chodzi też o to, żeby nie porysować tych filtrów. Jak sie nieopatrznie jakiś paproch ściśnie papierkiem i wsunie do tej ciasnej saszetki - moze być różnie.
    A... No ja noszę ze sobą wszystkie bambetle, bo nigdy nie wiem, kiedy będą mi potrzebne Gdzie mnie poniesie I na jak długo A filterki ciężkie nie są...
    Na innym forum foto wyczytałam, ze ktoś sobie uszył takie koszulki z mikrofibry i w nie pakuje filtry pojedyńczo, a wszystko potem do aluminiowej obudowy na dysk zewn. 2,5" To chyba dobry patent?
    Jak napisał Kris_1 - pudełka na Cokiny są na Hitecha za małe.
    Uzywam tych filtrów od dość dawna i jeszcze nie odkryłem metody na ich przechowywanie. Kiedyś nosiłem je w etui na płyty CD - było to dość wygodne, ale duże (a w plecaku nigdy nie ma za dużo miejsca )
    Generalnie - nie ma potrzeby sie stresować, wyciągając z kopertką filtry porysować jest trudno, a nawet porysowane nie "psują" obrazu (gdybyś zobaczyła jak wyglądają moje...)

  8. #28
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Kolejny odcinek "poradnika" - po co w ogóle stosować te filtry?

    Odpowiedź - w 90% przypadków - po to, aby nie mieć białego nieba.

    Filtrów systemu Cokin / Hitech jest cała masa, są tam dziesiątki filtrów efektowych (zmiękczające, multiplikujące obraz, itp.), jednak wg mnie w aparatach cyfrowych sens ma stosowanie tylko części z nich (większość filtrów efektowych spokojnie można symulować za pomocą PSa), m.in. filtrów połówkowych.

    Filtry 0,3 ND, 0,6 ND, 0,9 ND, 1,2 ND... co to oznacza w ogóle?
    Oznaczenie to określa siłę ściemniania filtra, mierzoną w EV. Filtr 0,3 ND ściemnia o jedną działkę przesłony; 0,6 ND o dwie, itd. Co to oznacza w praktyce? Wg mnie nic, poza informacją "co mam w ręce" (podobno istnieje "szkoła" mierzenia światła "na niebo" i "na ziemię" i potem dopasowywania filtra do pomiarów - nigdy jej nie stosowałem, zawsze dopasowywałem filtry "na oko").
    Mały przykład na koniec (z góry przepraszam za banalność i niedoskonałości tego widoku - w celu szkoleniowym musiał być prosty w miarę...)

    Wykonuję sobie taki oto widoczek:

    Mierzę światło "na wodę" - 1/10 sekundy, f 7,1, ISO 100.
    Co widzimy? Typowy problem pejzażowy - pierwszy plan (dół) jest dobrze naświetlony, ale niebo jest białe (wypalone). Gdybym zmierzył światło "na niebo", niebo było właściwie doświetlone, ale pierwszy plan byłby niedoświetlony (zbyt ciemny) - wyglądałoby to tak:


    Co robić w takiej sytuacji? Problem można rozwiązać softwarowo (HDR, DRI, itp.) - albo sięgnąć po szarą połówkę. Ja miałem ze sobą akurat dwa filtry: 0,6 ND Soft, 0,9 ND Soft.

    Na pierwszy ogień idzie połówka 0,6 ND Soft. Zakładamy ją oczywiście "czarnym do góry" , aby przyciemnić niebo. Nie zmieniamy oczywiście ustawień aparatu (1/10 sek, f/7,1, ISO 100). Efekt:

    Jest lepiej?

    Próbujemy dalej - 0,9ND Soft:

    Tu jest jeszcze lepiej wg mnie.
    Po wyprostowaniu "krzywala", gotowe zdjęcie wygląda tak:


    Poza połówkami neutralnymi (tzw. szarymi) w pejzażu stosowane są również połówki kolorowe. Ja ich nie używam (nie potrafię?), wg mnie efekty uzyskiwane z ich pomocą są zazwyczaj mało naturalne. Filtry przydają się m.in. w sytuacjach, gdy niebo jest "naturalnie białe" - a więc np. pokryte białymi, jednorodnymi chmurami w pochmurny dzień.
    Jedną połówkę (tabakową) sobie zostawiłem - na wypadek gdybym kiedyś zmienił zdanie Daje toto taki efekt:

    Połówki Hitech można oczywiście łączyć ze sobą. W tym przypadku sam filtr tabaczkowy jest zbyt słaby (kolorowe połówki występują również w rożnych stopniach przyciemniania); jeśli dodamy do niego połówki szare (odpowiednio 0,6 ND Soft i 0,9 ND Soft) wygląda to następująco:
    T + 0,6 ND Soft

    T + 0,9 ND Soft


    Są pytania? Nie ma, dziękuję

  9. #29
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Plumek
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    882
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Nie ma Pytań Dzięki Pójdę se dziś popróbować te połówki

    Swoje fotki wrzucam na Insta

  10. #30
    Awatar jcakov
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Graudenz
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Fajny poradnik, dzięki niemu zrezygnowałem z kupna chińszczyzny. Tabaczkowy fajny(wg mnie z kolorowych najlepszy obok niebieskiego) z tym że za jasny, wolałbym ciemniejszy. Dobra robota.

Podobne wątki

  1. System Cokin a winietowanie
    By t271828 in forum E-System
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13.05.11, 16:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.