a można u Ciebie też "dostać" adapter (5i holder ?
a można u Ciebie też "dostać" adapter (5i holder ?
Pewnie że da radę - tylko musicie dac mi kilka dni na toZamieszczone przez Plumek
Pokaże jak wyglądają te same kadry bez połówek i z dwiema podstawowymi połówkami - 0,6 i 0,9 ND (te dwa typy filtrów wykorzystuje się w 90% zdjęć - inne są rzadko używalne).
Z szarym (pełnym) ciężko będzie... jak pokazać efekt jego działania? Przedłuża migawkę, pozwala wodę rozmyć... pomyślę, może coś wykombinuję.
W ogóle, to jakies 80% zdjęć pejzażowych które publikuję w galerii na forum (i na mojej stronie) było wykonywane z użyciem szarych połówke Hitech-a.
Tylko filtry, reszty szpejów trzeba szukać na allegro, np. w sklepie kubisek.Zamieszczone przez ziemia01
Zaglądnijże! - http://www.mariuszsarzynski.pl/
Damy, damyZamieszczone przez mariush
Byle nie kilka tygodni
Jeśli można prosić
A potem zakupy zrobimy![]()
Może zdjęcie jakiejś fontanny? (nie wiem tylko, czy o tej porze roku już działają). Jedno bez filtra, kiedy woda jest zamrożona, a drugie z filtrem, na którym ruch wody jest rozmazany.Zamieszczone przez mariush
A jak mierzysz światło? Punktowo w 18% szarości, ustawiasz ekspozycję i zakładasz filtr, pstryk, gotowe zdjęcie? Moje próby z połówkami i Velvią 50 wyszły dość, hm, koszmarnie.Zamieszczone przez mariush
Różnie, nie ma zasady. Wszystko zależy od tego, czy światło mierzę tam, gdzie ściemniam filtrem, czy tam gdzie nie ściemniam - oraz od tego, na jakiej wysokości jest przejście.Zamieszczone przez Smerf Maruda
Najprościej jest to zrozumieć stosując pomiar matrycowy (robię tak b. często w pejzażach), z modelowym widoczkiem pół-na-pół.
Filtr zakładam po to, aby obniżyć jasność nieba, aby była zbliżona do ziemi (lub niższa).
Jeśli mierzymy bez filtra - niebo wyjdzie prawdopodobnie zbyt jasne, ziemia zbyt ciemna. Jeśli więc wykonamy zdjęcie wg tego pomiaru, zakładając później filtr - ziemia będzie nadal zbyt ciemna (tam nic się nie zmieni), a niebo prawdopodobnie zbyt ciemne.
Dlatego przy pomiarze matrycowym mierzę światło zawsze razem z filtrem, odpowiednio korygując oczywiście. Pomiar jest z reguły prawidłowy.
Przy punktowym - staram się ustawić filtr tak, aby na środku wizjera (tam, gdzie znajduje się "punkt mierzący") znalazło się to miejsce filtra, które potem znajduje się na zdjęciu. Mierzę, zapamiętuję migawkę, ustawiam filtr, kadr, itd. tak, jak ma być docelowo - i cyk
Nie wiem czy wytłumaczyłem to wystarczająco jasno... jeśli nie - daj znać, spróbuję jakoś to wyrysować czy coś...
Z fontanną będzie ciężko... ale postaram sie znaleźć jakąś inną wodę w okolicachZamieszczone przez epicure
![]()
Zaglądnijże! - http://www.mariuszsarzynski.pl/
Tam widziałem, ale myślałem, że kupię u znajomego![]()
A ja zapytam z innej beczki...
1. Czy filtr w holder-ze siedzi na tyle sztywno, ze podczas obracania aparatu nie wysunie się z niego?
2. Co z obiektywami "kręcącymi mordką" - rozumiem ze wtedy odpada COCKIN.
3. Czy filtry polaryzacyjne i IR również istnieją?
Widzę że zakup systemu COCKINa załatwia sprawę wykorzystania filtrów z różnymi obiektywami, a jak wygląda szybka zmiana systemu z obiektywy na obiektyw!?
Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....
1. Tak, siedzi sztywno.Zamieszczone przez pol189
2. Niekoniecznie odpada, bo można sobie drugą ręką przytrzymać, lub po naostrzeniu - obrócić. Wyjąć, przesunąć filtr w holterze wymaga więcej siły niż obrót. .... ("siła" - wielkie słowo)
3. Tak, ale polar jest gorszej jakości niż te nakręcane, poza tym pomiędzy filtrem a soczewką przednią jest przerwa - gdy słońce jest z boku - mogą powstać dodatkowe bliki.
Z powodu tej przerwy - nie polecam stosowania filtrów IR (tam układ optyczny musi być "szczelny")
Zmiana na inny obiektyw - to podobnie jak nakręcany filtr - trzeba odkręcić z jednego i nakręcić na drugi.
Zanim na przykładzie pokażę jak stosować szare połówki, dwa słowa dot. polarów. Przedstawia się to następująco:
1. Polary Cokina są rewelacyjne jeśli chodzi o wygodę.. są dużo wygodniejsze niż polary tradycyjne, niezależnie do tego czy używasz ich razem z połówkami czy bez (w holderze jest specjalne miejsce na ten filtr). Zrobiłem wiele zdjęć z tym szkiełkiem, na wywołanych odbitkach nie widać dużej utraty jakości. Ale... nie są filtrami zbyt wysokiej jakości niestety. Szkło jest grubsze, na moje oko traci sie więcej ostrości niż w przypadku np. polara marumi.
2. Polary Hitech - nie wiem nic o ich jakości, ale cena zabija... ponad 6 stówek. Ja wolałbym chyba jednak marumi albo B+W.
3. No i tradycyjne, nakręcane, markowe polary... diabelnie niewygodne w równoczesnym stosowaniu z połówkami (szczególnie polary Slim), ale lepsze jakościowo od polarów Cokina.
Zaglądnijże! - http://www.mariuszsarzynski.pl/