Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Padła matryca w EM1?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Padła matryca w EM1?

    Witajcie,

    mam takie pytanie. Mianowicie ostatnio po dłuższym czasie wyjąłem mojego EM1. Zaktualizowałem go do 4,1 podłączyłem fisha 1,8 i na Święta porobiłem trochę zdjęć. od początku wkurzało mnie, że obiektyw nie ostrzy jak trzeba. Ustawiony na nieskończoność ostrzył pierwszy plan a tył był jak kaszka pomimo np ISO200. Już chciałem go reklamować ale dzisiaj podłączyłem sobie 45mm by sprawdzić efekty. Potem 25mm, potem 60mm macro i wszędzie poza tym, że padła ostrość to jeszcze pojawiły się delikatne zafarbowania turkusowe i fioletowe na narożnikach ostrych krawędzi. Wszędzie gdzie jako tako odbija się światło.
    Aparat już jest spakowany i jedzie do serwisu, ale czy ktoś z Was miał takowy problem i może potwierdzić, że to matryca? Dodatkowo jak podłączyłem 45mm to na ekranie w miejscu gdzie z reguły są parametry nastaw to pojawiły się rozmycia tak jakby kody QR po lewej i po prawej. Przeszło dopiero jak włączyłem menu i je wyłączyłem bo włączanie i wyłączanie aparatu nie pomagało.
    Lightroom w dodatku przy obrabianiu nowych zdjęć wywala system! Ale tu nie jestem pewien czy to kwestia plików bo wgrywały się też ostatnio jakieś aktualizacje systemu W10 więc one mogły namieszać...

    Pobierzcie proszę oba zdjęcia i oceńcie sami. W zegarku widać na tarczy że wskazówki poszły na fiolet a bezel po prawej jest zielonkawy. Ostrość ustawiona idealnie na logo a moim zdaniem słabo jest. Obiektyw to 45mm:

    https://drive.google.com/file/d/0B4R...ew?usp=sharing

    Drugie robione obiektywem 25mm. Zerknijcie na pierścień srebrny od strony gdzie pada światło:

    https://drive.google.com/file/d/0B4R...ew?usp=sharing

    Ehhhh Pecha mam :/

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Aberracje chromatyczne ? Nie sądzę aby to była wina matrycy. Może to nowsze oprogramowanie (4.1) nie usuwa ich tak mocno jak poprzednia wersja softu...
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.03.16 o 13:56
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    No być może ale w tych samych warunkach nigdy przy tych obiektywach nie było problemu z aberracją. Jeżeli to soft to może wypowie się ktoś kto też zaktualizował?

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Co do nieco gorszej ostrości. Może gupie pytanie. Po aktualizacji wprowadziłeś swoje nastawy ? (np. wyostrzenie jpg-a) bo zdaje się zostają przywrócone do tych fabrycznych.
    Edit.
    Zdaje się, że to było wołane z RAW-a, więc nie było pytania.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.03.16 o 14:14
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    To było z RAWa. Po tej aktualizacji nic sie nie zmieniło w menu ani w ustawieniach.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Edytowałem. Kilka razy spotkałem się z informacją o resecie ustawień w bezlustrach Olympusa po aktualizacji. Może nie dotyczy M1 albo coś zmienili w tej kwestii.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    był reset przy 4.0. Przy 4.1 obyło się bez. W RAWach też widać, że kolor skóry ma teraz siny odcień. Najgorsze jest to, że ostrość nie działa jak należy. Z tego co się doszukałem w necie to wina jest po stronie matrycy skoro ten sam objaw jest na każdym obiektywie. Albo może coś z bagnetem.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Próbowałeś te dwa RAW-y otworzyć w programie firmowym OV3 ? Jest tak samo jak w LR jeśli chodzi o te aberracje ? Teoretycznie powinno być lepiej.
    Jeśli robiłeś w opcji RAW+JPG to plik JPG też powinien lepiej wyglądać (co do tych aberracji). Tak mnie się wydaje...,a może tylko wydaje...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Co do aberracji to sprawdzałem już i na OV3 jak i na DxO. Wszedzie to samo. To nie są takie zwykłe aberracje. Np problem z takową miała Leica 25mm f1,4 ale normalna aberracja daje zafarb na samych obrzeżach naświetlonych elementów. U mnie jest teraz o tyle źle, że występuje ona na całych elementach. I chy byś nie zrobił zdjęcia na słońcu, czy w cieniu to zawsze gdzieś wystąpi na jaśniejszych elementach. A de tego fatalnie spadła jakość obrazu. Na ISO 200 szumi jak na co najmniej 1600.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    Co do aberracji to sprawdzałem już i na OV3 jak i na DxO. Wszedzie to samo. To nie są takie zwykłe aberracje. Np problem z takową miała Leica 25mm f1,4 ale normalna aberracja daje zafarb na samych obrzeżach naświetlonych elementów. U mnie jest teraz o tyle źle, że występuje ona na całych elementach. I chy byś nie zrobił zdjęcia na słońcu, czy w cieniu to zawsze gdzieś wystąpi na jaśniejszych elementach. A de tego fatalnie spadła jakość obrazu. Na ISO 200 szumi jak na co najmniej 1600.
    To jest problem. Może ktoś z użytkowników EM1 (z softem 4.1) się wypowie w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.03.16 o 15:08
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. FL-36R padła, serwis - jak?
    By gietrzy in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.09.10, 14:35
  2. Camedia z350 padła
    By zeta in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13.12.05, 17:00
  3. padła karta
    By anasiza in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 9.06.05, 22:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.