Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 100

Wątek: Metz 48 AF1 czy 58 AF1

  1. #21
    rocco
    Gość
    Tryb "Auto" to tryb w którym lampa mierzy światło za pomocą własnego czujnika na obudowie a nie przez obiektyw aparatu.
    Jeśli nie ma tego czujnika to pozostaje albo TTL albo manual.
    PS
    Jesli nie ma czujnika to w trybie "slave" chyba trzeba ustawiać siłę błysku manualnie.
    Aczkolwiek do końca nie jestem pewien...

  2. #22
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Tryb auto to se je taki trybiciek, w kerym to lampićka se siama ustawowuje, jak jej aparatek poda neco dane Ogólnie, w/g mnie i obserwacji lampa pobiera dane z aparatu odnośnie ogniskowej, czasu, przysłony, poziomu ISO i na tej podstawie dobiera siłę błysku, kombinując te dane z wewnętrznym pomiarem światła z wspomnianego czujnika. Ja używam trybu A wraz z systemowymi szkłami (dobór światła jest trafniejszy, mam o wiele mniej niedoświetleń niż w TTL) a trybu TTL ze szkłami niesystemowymi (tutaj sprawdza się doskonale). Ogólnie można TTL-ką robić na E-szkłach, ale trzeba będzie ciut podnieść ekspozycję, przynajmniej tak jest u mnie, inaczej może nie doświetlać. To tyle. Co do pełnego ładowania > u mnie to około 5-5.5 sekundy, ale AKU mam inne niż pisałem > Pentagram 2700 NiMH. Słyszałem że na NiCd ładują się szybciej (ale pojemność mniejsza). Więc jak zawsze > coś za coś Ogólnie jestem zadowolony, ale porównania nie mam, bo to moja pierwsza lampka w tym systemie. Pozdro

  3. #23

    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    20
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rocco
    Tryb "Auto" to tryb w którym lampa mierzy światło za pomocą własnego czujnika na obudowie a nie przez obiektyw aparatu.
    Jeśli nie ma tego czujnika to pozostaje albo TTL albo manual.
    Tylko PO CO ona je mierzy ??
    I skąd biedna lampa wie co ja ustawiłem w aparacie ? Jakie ISO, czas i przysłonę ?
    I jak to się ma do pomiaru przez obiektyw ? Co w wypadku gdy aparat zmierzy to inaczej niż lampa ??
    Przepraszam że zadręczam pytaniami na poziomie podstawówki fotograficznej - jeśli gdzieś o tym można przystępnie poczytać to powiedzcie proszę - się chętnie dokształcę

  4. #24
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Zapomniałem dodać > w trybie A i manualnym szkle lubi prześwietlać, pewnie dlatego że brakuje danych o ogniskowej i przesłonie. Tyle

    EDIT: dodaję fotkę, tryb TTL bez ingerencji, światło w sufit, bez przedniego palnika. Pentacon 50/1,8
    Poznaj moją Babcię

  5. #25
    rocco
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez najaro
    Cytat Zamieszczone przez rocco
    Tryb "Auto" to tryb w którym lampa mierzy światło za pomocą własnego czujnika na obudowie a nie przez obiektyw aparatu.
    Jeśli nie ma tego czujnika to pozostaje albo TTL albo manual.
    Tylko PO CO ona je mierzy ??
    I skąd biedna lampa wie co ja ustawiłem w aparacie ? Jakie ISO, czas i przysłonę ?
    I jak to się ma do pomiaru przez obiektyw ? Co w wypadku gdy aparat zmierzy to inaczej niż lampa ??
    Przepraszam że zadręczam pytaniami na poziomie podstawówki fotograficznej - jeśli gdzieś o tym można przystępnie poczytać to powiedzcie proszę - się chętnie dokształcę
    No cóż, dane o czułości, ogniskowej i przesłonie podawane sa do lampy przez styki na stopce, tyle, ze pomiar dokonywany jest przez sensor lampy.
    Powinienes sobie więcej poczytać o lampach blyskowych.
    W skrócie, to tak, kiedyś zakładało się lampę w sanki i wszystkie parametry (ISO, czułośc, przyslona) wprowadzalo ręcznie w lampie. Robilo się zdjęcie a czujnik lampy dopasowywal naświetlenie.
    Póżniej zaczęto robic stopki dedykowane i pomiar światła przez obiektyw.
    A jeszcze wcześniej wszystko ustawialo się ręcznie a przysłonę w aparacie dobierało się według kalkulatora do mocy lampy.
    To szeroki temat, nie na kilka postów

    PS
    Warto przeczytać:
    http://www.fotal.pl/artykul/Fotopora..._doc13196.html
    Na dole strony są linki do szeregu poradnikow dotyczących innych aspektów fotografowania
    Przeczytaj też to:
    http://www.fotografuj.pl/Article/Wie...lyskowa/id/134
    Tu pisza o różnych rodzajach lamp i sposobach pomiaru światla.

  6. #26
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jeszcze jedna sprawa: 48 AF-1 nie ma czołowego palnika i to moim zdaniem NAJWAŻNIEJSZA cecha odróżniająca te lampy. Palnik czołowy to nieoceniona pomoc przy portretowaniu, pozwala on bowiem rozjaśnić cienie pod oczami i noskiem. Jedyna sytuacja w której z niego nie korzystam to taka, gdy "model" nosi okulary, lub gdy jasne ściany pomieszczenia pozwalają poodbijać światło od powierzchni innych niż sufit (n.p. ściana za mną) w celu emulacji światła zastanego. W przeciwnym wypadku podział mocy ustawiony na 1/4 i delikatnym muśnięciem światła bezpośredniego pozbywamy się większości uporczywych cieni, nie spłaszczając twarzy jednocześnie. To tyle. Na pewno 58 jest bardziej uniwersalna, ale cóż > różnica w cenie jest znaczna, za to można kupić lampę studyjną z parasolką. Tyle że taki zestaw będzie mniej mobilny niż 58 Decyzja należy do Ceibie. Jeśli jesteś z okolic śląska, możemy się zgadać na pobłyskanie Pozdro

  7. #27
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rocco
    ... możesz sobie roboczo przyjąc, że liczba przewodnia dla 48 AF-1 będzie w okolicach 36-37.
    Gdy juz kupisz to na wyświetlaczu będziesz miał wszystkie dane.
    ...

    No tak, jeśli ustawisz na aparacie czułośc 200 ISO, ogniskową 50mm to w lampie 58 AF-1 będziesz mial liczbę przewodnią 116 (58 pomnożone przez daw prwa zwiększeniu czułości).
    ...

    To jest tylko orientacyne ale z zasadzie tak to mozna wyliczyć
    Liczba przewodnia dla mampy Metz 48AF-1 przy ISO-100 wynosi dla poszczególnych ustawień palnika: 18mm-21, 24mm-24, 28mm-26, 35mm-29, 50mm-35, 70mm-38, 85mm-43, 105mm-48

    Zwiększenie czułości matrycy do ISO-200 nie spowoduje dwukrotnego zwiększenia liczby przewodniej. Tutaj zasada liczenia jest identyczna jak skali przysłon. Każda następna wartość to w przybliżeniu krotność pierwiastka z 2 (1,4). Dopiero przy ISO-400 mamy dokładnie 2x wyższą liczbę przewodnią.


    Cytat Zamieszczone przez najaro
    Tylko PO CO ona je mierzy ??
    I skąd biedna lampa wie co ja ustawiłem w aparacie ? Jakie ISO, czas i przysłonę ?
    I jak to się ma do pomiaru przez obiektyw ? Co w wypadku gdy aparat zmierzy to inaczej niż lampa ??
    Przepraszam że zadręczam pytaniami na poziomie podstawówki fotograficznej - jeśli gdzieś o tym można przystępnie poczytać to powiedzcie proszę - się chętnie dokształcę
    Lampę posiadającą tryb "auto" można wykorzystać z każdym aparatem - nawet takim bez TTL Wówczas lampa sama wykonuje pomiar i jej czujnik ogranicza siłę błysku w zależności od odległości i wprowadzonych ręcznie parametrów ISO, przysłony i ogniskowej. W przypadku korpusu dedykowanego wszystkie dane są automatycznie przekazywane do lampy bez względu na wybrany tryb w lampie.
    W zależności od wybranego sposobu działania lampa pozwala sobą sterować (tryb TTL) lub samodzielnie dokonuje pomiaru (tryb auto), albo sam użytkownik steruje lampą i aparatem (tryb manual). Nie ma możliwości konfliktu, gdyż praca w dwóch trybach jednocześnie nie jest możliwa. Przewagą trybu TTL jest uwzględnienie wszelkich filtrów, czy nasadek założonych na obiektyw, co w przypadku "auto" sami musimy uwzględnić i odpowiednio skorygować naświetlenie.



    Cytat Zamieszczone przez tank_driver
    Jeszcze jedna sprawa: 48 AF-1 nie ma czołowego palnika i to moim zdaniem NAJWAŻNIEJSZA cecha odróżniająca te lampy. Palnik czołowy to nieoceniona pomoc przy portretowaniu, pozwala on bowiem rozjaśnić cienie pod oczami i noskiem.
    ...
    Masz rację. Drugi palnik uzupełniający jest najważniejszą cechą odróżniającą od 58AF-1, ale są i inne.

    W modelu Metz 48 AF-1 brakuje również błysku stroboskopowego, a błysk o dużej energii osiągnięto poprzez prawie dwukrotne przedłużenie czasu świecenia. Ta lampa przy pełnym wyzwoleniu daje błysk w czasie 1/125s i jeżeli chcemy efektywnie go wykorzystać to musimy w body ustawić co najwyżej 1/125s, a nie dopuszczalne 1/180s lub 1/250s w najnowszym E-3.

    Pozdrawiam.

  8. #28
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dzięki za pomoc Dorjanie

    Czyli mamy kolejne cechy odróżniającą 48 od 58.

    1. błysk stroboskopowy - póki co wykonałem tylko jeden eksperyment obrazujący jak można go wykorzystać:

    2. najkrótszy czas pełnej synchronizacji > im jaśniejszy obiektyw, tym bardziej ten parametr będzie miał znaczenie, ponieważ lampy błyskowe są najefektywniejsze na pełnej dziurze. I tutaj możesz spotkać sytuację gdy będą warunki aby użyć F1,8 na ISO100 z czasem 1/180 > i lampa tego nie puści. trzeba będzie przymknąć szkło aby poprawnie naświetlić scenę przy 1/125. Można użyć trybu SUPER FP, ale mocno skraca on maksymalny zasięg błysku. Więc jeśli planujesz focić wesela, chrzty i inne poważne imprezy, kup 58.

  9. #29
    rocco
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dorjan

    Liczba przewodnia dla mampy Metz 48AF-1 przy ISO-100 wynosi dla poszczególnych ustawień palnika: 18mm-21, 24mm-24, 28mm-26, 35mm-29, 50mm-35, 70mm-38, 85mm-43, 105mm-48

    Zwiększenie czułości matrycy do ISO-200 nie spowoduje dwukrotnego zwiększenia liczby przewodniej. Tutaj zasada liczenia jest identyczna jak skali przysłon. Każda następna wartość to w przybliżeniu krotność pierwiastka z 2 (1,4). Dopiero przy ISO-400 mamy dokładnie 2x wyższą liczbę przewodnią.
    Dziękuję za poprawienie.
    Ja to wiem, o tym jak zmienia sie liczba przewodnia wraz z czułością ale z jakiegoś powodu napisałem błędnie
    Co do liczby przewodniej przy 50mm niewiele się pomylilem nie mając danych.
    Niemniej w pierwszym przypadku wprowadzilbym autora wątku w błąd, dziękuję.

  10. #30
    Awatar Rychoo
    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam.
    Planuję zakupić lampkę do mojego E-510. Do wyboru O. FL-36 lub M. 48 AF-1.
    Słyszałem od kilku sprzedawców że Metz przy seryjnych, mocnych błyskach może się spalić. Lampka jest nowa na rynku więc jeszcze wielu opini na jej temat nie ma. Jeszcze sprawa taka że FL jest w każdym sklepie i można ją sobie pooglądać a Metza 48 AF-1 nigdzie nie widać. AF w E-510 przy słabym świetle długo się dostraja,jak jest gdy podłączymy do niego lampkę?
    Olympus E-510, ED 14-42 1:3.5-5.6, ED 40-150 1:4.0-5.6, Metz 48 AF-1, Canon A70

Podobne wątki

  1. FL-36 czy Metz 44 AF-4?
    By Oleryk in forum E-System
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 16.02.11, 16:25
  2. metz 58 AF-2 czy FL-50 R
    By krzych.w in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 15.02.11, 14:16
  3. Metz czy oly FL do e 410?
    By lewelof in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27.10.08, 11:08
  4. METZ 58 AF1 a E-510
    By MADNESS in forum E-System
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 11:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.