Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Dyktafon dla LAIKA

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Dyktafon dla LAIKA

    Witam,
    jak w temacie, jeśli chodzi o możliwości dyktafonów Olympus, jak i różnice występujące pomiędzy poszczególnymi modelami, moja wiedzę nie jest dość rozległa , dlatego zdaje się na Was, użytkowników tego forum.
    Jestem studentem i potrzebuje paru cennych informacji.
    Po pierwsze, przyznam się, że poszukuję dyktafonu, który w dobrej jakości "zbierze" dźwięk, jaki wydaje "główny orator" na sali wykładowej, czyli powiedzmy z odległości do 30 metrów.
    Po drugie interesuje mnie zagadnienie "transkrypcji". Jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć na czym ono polega (dokładnie), bo jeszcze parę chwil temu, byłem przekonany, że jakiś program w magiczny sposób, bez mojej ingerencji przetworzy nagrany dźwięk na rzędy liter, dlatego czy warto inwestować w zestawy do owej transkrypcji i czy jest na polskim rynku program, obsługujący polską mowę i do tego na sprzęt sygnowany jabłuszkiem?
    Pozdrawiam !

    ---------- Post dodany o 18:57 ---------- Poprzedni post był o 17:36 ----------

    Ktoś ? Coś ? Bardzo proszę o pomoc.

  2. #2
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Zadzwon tutaj i zapytaj: +48 22 366 00 77
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mnrch0 Zobacz posta
    Po pierwsze, przyznam się, że poszukuję dyktafonu, który w dobrej jakości "zbierze" dźwięk, jaki wydaje "główny orator" na sali wykładowej, czyli powiedzmy z odległości do 30 metrów.
    Co do pierwszego, to kolega podał numer do Olympus Polska. W takich detalach (czy dyktafon da radę w ekstremalnych warunkach) będą zdecydowanie najlepiej zorientowani. Mimo, że to forum OlympusClub to jest bardziej zorientowane na foto. Ale spróbujemy.

    Ja mogę doradzić by nie kombinować na 30 metrów i zapytać wykładowcy czy nie ma nic przeciwko zostawieniu dyktafonu na biurku. Pytanie będzie jak najbardziej na miejscu. Niektórzy wykładowcy mają hopla na punkcie nagrywania wykładów. Kiedyś słyszałem nawet wyjaśnienie, że to niby to tak samo jak koncert - masz prawo do wysłuchania, a niekoniecznie do rejestracji.
    Dlaczego sprzęt do nagrywania tak blisko? Bo musisz mieć jak najlepszą jakość wypowiadanych słów przez wykładowcę. W końcu chodzi o transkrypcje, o którą pytasz w punkcie drugim. Nagranie musi być przyzwoite. Powinno być pozbawione (ograniczone jak da się najlepiej) innych rozmów. Nawet jeśli znajdziesz dyktafon, który da radę zebrać głos na 30 metrów, nawet jeśli będzie czuły tylko na głos, to bez mikrofonu kierunkowego wycelowanego w wykładowce lub siedzenia w pierwszym rzędzie, zbierze wszystkie rozmowy z sali. Więc z wykładu dowiesz się nie tylko co miał do powiedzenia wykładowca, ale zbierzesz też część szeptów ludzi z sali. Może się nie przetworzą, ale na pewno zakłócą rozpoznawanie mowy.

    A co do samej transkrypcji. Jest trochę aplikacji. Napisze o jednej, z której ostatnio korzystam, choć niechętnie. Jakoś lepiej skompresować przekaz i poklepać w klawiaturę. Ale do rzeczy.
    To webowa aplikacja pod adresem https://www.i-speechwriter.com/. Podstawowe zalety: jest darmowa w podstawowej wersji i radzi sobie z językiem polskim. Korzystam z mikrofonu na stole, więc jest w miarę blisko i to co mówię jest wyraźne. Ale dźwięk z dyktafonu? Nagraj się komórką z 1-2 metrów i sprawdź. Aplikacja stara się też radzić sobie z wplatanymi słowami z innych języków. By użyć niektórych funkcji (a nie sprawdzałem wszystkich) trzeba się zalogować.

    Przyszedł mi taki pomysł... Nie wiem czy nie lepiej byłoby się rozłożyć z małym laptopem i dobrym, zewnętrznym mikrofonem (z małą czaszą w kształcie anteny satelitarnej - robiliśmy takie z papieru do zwykłych mikrofonów) w pierwszym rzędzie, podłączyć się do uczelnianego Wi-Fi i jechać z transkrypcją na żywo. Wykładowcy można powiedzieć, że to eksperyment na zaliczenie .

Podobne wątki

  1. Obiektywy - fizyka laika
    By erol in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21.07.11, 13:17
  2. Z obiektywu laika.
    By nzrK in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10.05.10, 19:22
  3. pytanko laika o matowkę
    By Asar69 in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20.09.07, 14:24
  4. pytanie laika HDR i BKT
    By repti in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 7.05.07, 07:21
  5. E 500 pytanie laika
    By maksdj in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13.02.06, 13:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.