Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 139

Wątek: Potrzebne pozwolenie ?

  1. #11
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rafrog
    No to inaczej. Zastanówcie się kto budował kościół w waszej parafii. Z czyich pieniędzy sie on utrzymuje?
    Hm... bo chyba chodzi o definicję "własności Kościoła" - ale ja się nie znam na prawie.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rafrog
    No to inaczej. Zastanówcie się kto budował kościół w waszej parafii. Z czyich pieniędzy sie on utrzymuje?
    To co ma iść do sołtysa wsi, która daje datki na kościół pytać o pozwolenie ?

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    To jak bedziesz chcial focic u mnie w mieszkaniu i bedziesz miec zezwolenie z ADM-u lub SM to ja ci pozwole.Mozesz probowac

  4. #14
    | OlyJedi Awatar MariuszM
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    56
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Kościoły to są budynki użyteczności publicznej, tylko trochę inaczej rozumianej. Nie jest ich właścicielem żaden ksiądz, już prędzej parafianie. Kościół Katolicki jest kościołem powszechnym w najszerzej rozumianym sensie tego słowa. Każdy wierzący i nie wierzący ma prawo wejść do kościoła i się pomodlić. Kościoły są zamykane bo są kradzieże, kiedyś (jeszcze niedawno) nie były zamykane. Aby wejść do kościoła nie potrzeba żadnych biletów, ani przepustek. W kościele nie wypada robić niektórych rzeczy. Np. nie wypada przeszkadzać innym w modlitwie. Dlatego podczas nabożeństw, raczej nie należy robić zdjęć. I tak nikt tego nie przestrzega i byle chrzciny powodują, że wokół ołtarza gromadzi się z reguły tłum fotoamatorów i domorosłych operatorów kamer, czasami bardzo gęsty tłum. Rzadko się zdarza, żeby ksiądz upominał, choć czasami ma to miejsce. Kiedy w kościele nie ma nikogo, albo prawie nikogo, to zrobienie kilku zdjęć nie jest profanacją świątyni, świętokradztwem, ani żadną inną kradzieżą. Większość kościołów budowali nasi przodkowie, po to aby nam służyły. Nie widzę specjalnych powodów, aby do wykonania kilku zdjęć, np. podczas turystycznej wędrówki potrzebne było specjalne zezwolenie od księdza, czy też pismo z kurii. Co innego profesjonalna sesja z całym majdanem i mająca charakter komercyjny. Poza tym zrobienie zdjęcia w kościele nie narusza niczyich praw autorskich. Kościół to nie muzeum, chociaż są w nim czasami dzieła sztuki. Porównanie do mieszkania jest o tyle niedobre, że w kościele mieszka co najwyżej Bóg, a więc my wszyscy jako jego dzieci mamy prawo w jego domu przebywać. Gotów jestem się kłócić z księdzem jeśli w pustym kościele zabroniłby mi zrobić kilku zdjęć. Żaden ksiądz nie jest właścicielem żadnego kościoła. Robiąc po cichu, bez flesza zdjęcia w pustym kościele nie obrażam niczyich uczuć religijnych ani nie łamię żadnego prawa, kościelnego też. Co ksiądz może zrobić? Wezwać policję? Co mi policja może zrobić? Nie zakłócam spokoju, nic nie kradnę i nikogo nie obrażam, w dodatku jako katolik przebywam tam gdzie mam prawo być, zresztą niewierzący też ma prawo przebywać w kościele, może nawet większe. Sami wychowujemy księży (lekarzy z resztą też), na takich którzy nic nie zrobią jak im nie damy w łapę. Później tak mamy, że żeby zrobić kilka zdjęć w wiejskim kościółku trzeba księdzu płacić. Gdyby mnie taki wyprosił z kościoła, to bym polazł do jego biskupa, a wcześniej bym mu o tym powiedział. Ksiądz ma służyć ludziom, a nie czerpać nielegalny dochód z łapówek od fotografów. Większym naruszeniem sacrum jest wlezienie do kościoła prawie nago (co się często zdarza), niż niewinne pstrykanie. Żeby było jasne nie jestem fotografem ślubnym i nie byłem na żadnych kursach w kurii, mam za to kilku przyjaciół księży i podchodzę do tematu od troszkę innej strony.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar rafrog
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    lubelskie
    Posty
    1.421
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria
    Popieram Mariusza w 100%. Głupota wydaje mi sie również zezwolenie z kurii na robienie zdjęć. Byłem w kościołach gdzie nikt na mnie nie wolał papierka. Bylem również w kościele z którego mnie wywalono i papierek ich nie obchodził, bo w tej miejscowości oni mają fotografa.

    Rozumiem i w pełni popieram kursy organizowane przez kurię, które maja na celu zapoznanie z regułami jakimi trzeba sie kierować podczas liturgii.

    Nie rozumiem dlaczego (bynajmniej w mojej diecezji):
    - kurs zamknięty jest dla osób niepraktykujących lub innej wiary,
    - kosztuje 250 zł i jest ważny na 3 lata lub 500 zł i ważny na 5 lat
    Co takiego zmienia się w liturgii co 3 lata żebym musiał odnawiać papierki? Kiedy to pytanie zadałem znajomemu proboszczowi uśmiechnął się i stwierdził "chodzi o kasę".

    Moim zdaniem zakazy i nakazy wydawane wg własnego widzi mi się przez proboszczów są bezpodstawne.
    jedna fotografia jest więcej warta niż tysiąc słów...
    BLOG

  6. #16
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rafrog
    Nie rozumiem dlaczego (bynajmniej w mojej diecezji):
    - kurs zamknięty jest dla osób niepraktykujących lub innej wiary,
    - kosztuje 250 zł i jest ważny na 3 lata lub 500 zł i ważny na 5 lat
    Co takiego zmienia się w liturgii co 3 lata żebym musiał odnawiać papierki? Kiedy to pytanie zadałem znajomemu proboszczowi uśmiechnął się i stwierdził "chodzi o kasę".
    Dokładnie u nas to też tak wygląda! Pisałam już kiedyś, jak na chrzcie mojej chrześnicy nie można było zrobić jednego, jedynego zdjęcia w kościele - nie bo nie mamy zezwolenia! Kościół w dziurze zabitej dechami za przeproszeniem, ludzie z niemowlakami robili sobie zdjęcia przed kościołem na tle cmentarza.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  7. #17
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    I zadarzało sie że obiekty do ewidencji na zlecenie kurii były robione, a proboszcz powiedzial won ! i jeszcze policają straszył. Pomagała w takiej sytuacji interwencja kancelarii biskupiej.
    Trafiało sie na różnych dziwaków, jak w życiu
    W Koluszkach po robirniu fotek z zewnątrz to policaje nas, po telefonie proboszcza (1982 r) trzymali w anclu 4 godz.
    Na ogół było sympatycznie, a takiej kiełabasy jak na poczęstunku u jednego proboszca to w zyciu nie jadłem, a jadłem wiele i pare latek zyję.

  8. #18
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rafrog
    Nie rozumiem dlaczego (bynajmniej w mojej diecezji):
    - kurs zamknięty jest dla osób niepraktykujących lub innej wiary,
    - kosztuje 250 zł i jest ważny na 3 lata lub 500 zł i ważny na 5 lat
    Co takiego zmienia się w liturgii co 3 lata żebym musiał odnawiać papierki? Kiedy to pytanie zadałem znajomemu proboszczowi uśmiechnął się i stwierdził "chodzi o kasę".
    rozumiesz rozumiesz.....

    Chyba wszyscy rozumieją

    Czy chcesz przez to powiedzieć że dyskryminuje się ateistów, bądź muzułmanów fotografów ślubnych ? Dobrze rozumiem, że żyd fotograf nie może zrobić mi zdjęć z mojego własnego ślubu - mimo iż jest najlepszym fotografem ślubnym - to nie mogę go zatrudnić ??? Dobrze zrozumiałem że warunkiem koniecznym do focenia ślubów gdzieniegdzie jest ukończenie kursu, któru jest tylko dla ludzi wyznania rzymskokatolickiego ?

    Perełka !! Konstytucja się kłania, ale dla wielu jak widać nie ma ona znaczenia.,..

  9. #19
    | OlyJedi Awatar MariuszM
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    56
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ciekaw jestem jakie przepisy kościelne to regulują, będę musiał podrożyć temat, bo może się okazać, że ksiądz nie ma prawa (myślę o prawie kościelnym) zakazywać czegokolwiek. To są jednak uroczystości i ksiądz im przewodniczy, więc jakieś tam prawo przynajmniej jako prowadzący pewnie ma. Mieszkam we Wrocku i tak się złożyło, że przez ostatnie kilka lat zaliczyłem mnóstwo ślubów i chrztów moich znajomych (taki okres ), na niektórych nawet coś tam fociłem, nigdzie nie spotkałem się z żadnym zakazem. Ostatnio w miasteczku, skąd pochodzę, chrzczono na raz kilkanaście dzieci, w czasie ceremonii fotografujących i kręcących było kilkudziesięciu, otoczyli księdza, tak że go w ogóle nie było widać, nie było żadnych zakazów, choć wtedy miałem wrażenie, że trochę przesadzają. Myślę, że byłoby bardzo głupio, gdyby w czasie ślubu ksiądz ogłosił publicznie, że zabrania fotografować, byłoby głupio młodej parze i chyba jemu samemu. Ale kto wie, są ludzie i ludzie. Praktycznie na każdym ślubie na jakim byłem w momencie składania przysięgi uaktywnia się wyposażona w aparaty część rodziny i każdy pstryka ile może.
    Myślę, że takie zakazy są wtedy gdy występują jakieś ciemne powiązania księży z miejscowymi fotografami, którzy (pewnie nie za darmo) chcą być lokalnymi monopolistami. Co więcej, wydaje mi się, że często inicjatywa wychodzi od samych fotografów, a nie od księży. Biznes jest biznes.
    Co innego pusty kościół i cichy grzeczny człowiek z aparatem, nie widzę żadnego powodu do zakazywania czegokolwiek.

  10. #20
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Mariusz - jest to świątynia - więc jasnym jest że jeśli ktoś nie umie się zachować - wypadało by go wyprosić ! To będę rozumiał zawsze - jednak wymagane kursy, które są nie dla wszystkich to mnie troszkę podirytowało...

    Mogę zrozumieć, że nie zezwala się na flasha - bo niszczy dzieła sztuki, bo przeszkadza w nabożeństwie. Mogę zrozumieć że nie pozwala się fotografować poodczas nabożeństwa. lub że zabrania się fotografować WSZYSTKIM - jednak nie zrozumiem że ateista fotograf nie może a Katolik może... to dla mnie jest nieporozumienie

    Co innego pusty kościół i cichy grzeczny człowiek z aparatem, nie widzę żadnego powodu do zakazywania czegokolwiek.
    Też tak sądzę !


    (nie powinniśmy być w jakimś HYDEPARKU ? )
    - bo aparaty kompaktowe chyba nie za bardzo są związane z tematem

Podobne wątki

  1. FPK - czy jest potrzebne?
    By hades in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 20:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.