Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Jak to jest z korektą naświetlenia?

  1. #1
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Jak to jest z korektą naświetlenia?

    Zastanawia mnie pewien problem teoretyczny dotyczący zmian ilości światła padających na klisze/matrycę w wypadku korekcji ekspozycji. No a teoretyków na forum nam nie brakuje, może ktoś pomoże

    Jeśli korekta -1 EV to zmniejszenie o 1/2 dotychczasowej ilości światła padającej na kliszę - pozostałe 1/2 światła pada dociera do kliszy.
    W takim razie jakiemu ułamkowi zwykłemu będzie odpowiadała korekta -1/2 EV:
    czy zmniejsza ilość światła o 1/4 (połowę mniej niż -1EV) czyli pada 3/4 dotychczasowej ilości?
    w takim razie jak z korekcją -1/3 EV?? (1/3 mniej niż -1EV?)
    Jaki ułamek odpowiada ilości światła padającego po takiej korekcie?

    Troszkę teorii tutaj, EV to jest skala logarytmiczna (niestety), a wartości przysłon i czasów sa zaokrąglane do typowych (jak na aparatach i obiektywach - bo z wzorów to one nie wychodza) ale nie ma to raczej znaczenia dla teoretycznych rozważań - istotne jest to że skok o 1 EV to dwa razy więcej/mniej światła

    https://pl.wikipedia.org/wiki/EV_%28fotografia%29
    niestety jak to bywa, po angielsku więcej.....
    https://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Jeśli korekta -1 EV to zmniejszenie o 1/2 dotychczasowej ilości światła padającej na kliszę - pozostałe 1/2 światła pada dociera do kliszy.
    W takim razie jakiemu ułamkowi zwykłemu będzie odpowiadała korekta -1/2 EV:
    czy zmniejsza ilość światła o 1/4 (połowę mniej niż -1EV) czyli pada 3/4 dotychczasowej ilości?
    Tak.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    w takim razie jak z korekcją -1/3 EV?? (1/3 mniej niż -1EV?)
    Jaki ułamek odpowiada ilości światła padającego po takiej korekcie?
    -1 EV zmienia ekspozycję o 50%. -1/3 EV to 50% dzielone przez 3, czyli w przybliżeniu 17%. Do matrycy dociera więc ok. 83% światła, ułamek zwykły to będzie zatem 83/100. Tylko na co Ci te ułamki zwykłe?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Bawię się w wielokrotne ekspozycje analogami, gdzie niezbędne są korekty naświetlenia. Jeśli wszystkie ekspozycje są takie same, nie ma problemu w policzeniu korekty, ale w wypadku gdy każda kolejna ekspozycja różni się od poprzedniej o ustaloną wartość, staje się to trudniejsze. Trzeba jakby zsumować ilość światła ze wszystkich ekspozycji. Ułamki jak ułamki, mi bardziej pomagało w myśleniu o takiej złożonej ekspozycji "sumowaniem ilości światła" ułamkami zwykłymi

    Generalnie potwierdziłeś mój tok rozumowania, dziękuję !
    -1 EV = korekta 1/2 ilości padającego światła- pozostaje 1/2
    -0,5EV = korekta 1/4 ilości padającego światła- pozostaje 3/4
    -0,3EV ( a właściwie -0,33(3)) = korekta 1/6 ilości padającego światła- pozostaje 5/6 (to jest właśnie twoje 0,83)

    Minolta wyprodukowała kiedyś taką fajną zabawkę w postaci karty programowej Multiexposure.
    Można tam sobie zaprogramować wielokrotną ekspozycję ze stałą różnica pomiędzy kolejnymi naświetleniami, czyli np. obiekt staje się coraz "bledszy" w kolejnych naświetleniach
    http://www.steimann.li/photography/multiexposure.html



  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    ... -1/3 EV to 50% dzielone przez 3...
    Zapomniałeś dodać "w przybliżeniu".

    ---------- Post dodany o 14:33 ---------- Poprzedni post był o 12:42 ----------

    Mam trochę więcej czasu na pisanie więc dokończę: + nEV = x 2^n.
    Czyli + 1EV = x 2^1 = x 2
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Fret, a jak by był w twoim zdaniem w konkretnym przypadku zsumowania naświetlenia dla kolejnych klatek, gdzie każda nastepna dostaje -0,3 w porównaniu do poprzedniej. W wypadku 9 ekspozycji na tej samej klatce poziom każdego kolejnego naświetlenia przedstawia się następująco:

    Naświetlenie 1 2 3 4 5 6 7 8 9
    korekta -0,3 0,0 -0,3 -0,7 -1,0 -1,3 -1,7 -2,0 -2,3 -2,7




    Jak zsumować tą ilość światła która padła na kliszę w 9 ekspozycjach i jaką dać korekcję "ogólna" na aparacie (karta tego nie robi) aby "wyjść na 0"


    dla ułatwienia podam wymaganą korekcję w wypadku danej ilości TAKICH samych naświetleń

    Naświetlenia 1 2 3 4 5 6 7 8 9
    Korekta - EV 0,0 -1,0 -1,5 -2,0 -2,5 -3,0 -3,5 -4,0 -4,5

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    "Moim zdaniem", to mi się nie chce. Ja tylko napisałem co o tym sądzi matematyka. "Moim zdaniem", to reszta należy do Ciebie
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Korekta poziomu tonów w E-PL2
    By darek_olymp in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20.05.11, 13:55
  2. Korekta FF/BF w korpusach Olympusa
    By PASQD in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 4.01.11, 21:54
  3. Czas otwarcia migawki (czas naświetlenia)
    By szpakoś in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 4.04.08, 08:18
  4. Korekta czerwieni i zieleni w WB (E-500)
    By kruki68 in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 6.02.06, 20:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.