Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 139

Wątek: DxO vs LR vs Photivo

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    DxO vs LR vs Photivo

    W nawiązaniu do dyskusji w innym wątku może przedstawie obrazowo jak w praktyce wygląda praca nad selektywnie wybranym kolorem w tych programach. Dokładniej to Ligtroom 4.4 i DxO Optics Pro 8.

    Przykładowy RAW i JPG z E-PL5 (choć aparat, matryca, nie ma kompletnie żadnego znaczenia) pobrany tu.

    Selektywnie wybrany kolor w obu programach to niebieski oraz próba jego przyciemnienia (obniżenia jasności czy tam luminancji )
    Akurat w tym zdjęciu nie jest to konieczne, chodzi tylko o pokazanie jak działają suwaki (w selektywnie wybranym kolorze) w tych programach.

    Oryginalny JPG pobrany również z powyższej strony, tylko zmniejszony w PSE:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olympus_epl5_oryginalny.jpg
Wyświetleń:	608
Rozmiar:	675,2 KB
ID:	163062

    Z RAW program LR4.4 (suwak luminancji dla niebieskiego koloru na -40 ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olympus_epl5_15_LR.jpg
Wyświetleń:	626
Rozmiar:	713,4 KB
ID:	163063

    Z RAW program DxO Optics Pro 8 (suwak luminancji dla niebieskiego koloru na -100 /przy wartości -40 praktycznie nie widać wpływu jego działania)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olympus_epl5_15_DxO.jpg
Wyświetleń:	693
Rozmiar:	832,2 KB
ID:	163067

    Suwaki nasycenia koloru dla niebieskiego oczywiście nie były ruszane. Komentować chyba tego nie trzeba.

    W odpowiedzi na:
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Widzę inne ustawienia i mam możliwość dobrania ich tak by uzyskać bardzo podobny efekt. Wynikowy kolor jest nieco bardziej pastelowy co odpowiada właśnie moim preferencjom do mojego widzenia moich fotografii.
    Innymi słowy wkroczyliśmy na śliski grunt dyskusji o gustach o którym pisałem parę postów wcześniej....
    Moim zdaniem tu nie chodzi o indywidualne preferencje tylko o to, że suwak obniżenia jasności wybranego koloru w DxO działa źle, a prawdę mówiąc nie działa wcale.
    Nie dość, ze nie przyciemnia wybranego koloru to dodatkowo mocno redukuje jego nasycenie. Dla mnie w DxO jest bezużyteczny, a w LR często korzystam.
    Można co prawda traktować to też w kategoriach gustu i taki efekt z DxO może sie podobać. O gustach się wszak nie dyskutuje.

    PS.
    Być może w nowszych wersjach DxO to poprawiono, nie wiem...W CaptureOne efekt działania na selektywnym kolorze jest podobny jak w LR.

    Edit.
    Przykładowe zdjęcie gdzie taki suwak w LR sie przydaje mz.

    tu z domyślną wartością 0 dla luminancji koloru niebieskiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030780.jpg
Wyświetleń:	663
Rozmiar:	789,5 KB
ID:	163068

    tu suwak na -60 dla luminancji koloru niebieskiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030780-1.jpg
Wyświetleń:	616
Rozmiar:	868,0 KB
ID:	163069
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 5.12.15 o 13:57
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Pokazany przez ciebie efekt w DXO uzyskuje się innymi sposobami.
    DXO 10 ma 6 kanałów koloru, Mój ACR ma ich w HSL-u 8, To blues którego używasz w DxO odpowiada kanałowi Aqua w ACR. Nikt i nigdzie nie powiedział, że są to identyczne programy. Rozumiem, że jak nie ma syntetycznego niebieskiego w luminancji to nie da się wywoływać zdjęć.

    Ten przykład nadal nie zmienia mojej opinii o opadaniu rąk....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Pokazany przez ciebie efekt w DXO uzyskuje się innymi sposobami.
    Jaki to ma związek z tym, że suwak luminancji (nazwa w DXO - Lightness) w sekcji HSL w DXO działa źle ?
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    DXO 10 ma 6 kanałów koloru,
    DXO 8 ma takze 6 kanałów koloru. Czyli chyba sie nic nie zmieniło, w działaniu suwaków także w DXO 10.[/QUOTE]
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Mój ACR ma ich w HSL-u 8,...
    Lightroom to ten sam silnik programu co ACR w PS. Również jest w nim 8 kanałów koloru.

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    To blues którego używasz w DxO odpowiada kanałowi Aqua w ACR.
    To coś nowego dla mnie. Ciekawe czy ktoś potwierdzi tą informacje.
    Dla mnie Blues w DXO odpowiada Blue w LR (ACR).

    LRKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolory.jpg
Wyświetleń:	579
Rozmiar:	33,4 KB
ID:	163085 DXOKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolory DxO.jpg
Wyświetleń:	584
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	163087

    Aqa to zdaje się bardziej w zielenie wpada. Zresztą nie ma to specjalnego znaczenia bo suwak Lighthnes w DXO działa podobnie dla wszystkich dostępnych kolorów, które ma (czyli 6)

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Nikt i nigdzie nie powiedział, że są to identyczne programy.
    i ja tego też nie mówiłem, ale pewne funkcje programów chyba można porównać ?

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Rozumiem, że jak nie ma syntetycznego niebieskiego w luminancji to nie da się wywoływać zdjęć.
    Zdaje sie, że nie rozumiesz o czym tu napisałem.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 5.12.15 o 18:26
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jaki to ma związek z tym, że suwak luminancji (nazwa w DXO - Lightness) w sekcji HSL w DXO działa źle ?

    DXO 8 ma takze 6 kanałów koloru. Czyli chyba sie nic nie zmieniło, w działaniu suwaków także w DXO 10.
    Działa inaczej niż oczekujesz po używaniu Lr. Uzgodnionego standardu międzyproducenckiego nie ma....
    Ostatnio edytowane przez apz ; 5.12.15 o 19:00
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Działa inaczej niż oczekujesz po używaniu Lr.
    Moim zdaniem suwak Lightness w DXO działa źle bo powinien wpływać tylko na jasność wybranego koloru, a nie mocno obniżać jego nasycenie .
    Od nasycenia danego koloru w HSL jest oddzielny suwak - Saturation i tylko tyle...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Próbowałeś zapytać producenta DxO? Ciekaw jestem czy te funkcje w obu programach są podobne (powinny).

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Próbowałeś zapytać producenta DxO? Ciekaw jestem czy te funkcje w obu programach są podobne (powinny).
    Nie próbowałem i nie mam takiego zamiaru. Jak to mówią "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" (DxO Optics Pro 8 był dostępny za darmo). Podstawowym programem do RAW u mnie jest Lightroom. Stwierdzam po prostu fakt. Dla mnie jest jakby oczywiste, że w HSL (Hue, Saturation, Luminance) wpływa się na 3 parametry wybranego koloru.
    Hue - odcień barwy
    Saturation - nasycenie
    Luminance - jasność
    W DXO co prawda ten trzeci parametr nazwany jest Lightness, a możliwe tłumaczenia: lekkość lub jasność (skłaniałbym się ku tej drugiej ) Jaki byłby sens aby Lightness powielał funkcję (zmniejsza nasycenie) suwaka Saturation. Zresztą przy suwaku Lightness jest pasek z wybranym kolorem zmieniającym się od ciemnego do coraz jaśniejszego. To chyba też sugeruje jak powinien działać.
    Nawet jeśli takie jego działanie było zamierzone przez producenta oprogramowania (w pewnym stopniu wpływa na jasność wybranego koloru, a najgorzej wychodzi właśnie z niebieskim) to przydatność praktyczna jest mocno wątpliwa i moim zdaniem dużo gorsza niż w LR czy CaptureOne.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 6.12.15 o 02:47
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Nie próbowałem i nie mam takiego zamiaru. Jak to mówią "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" (DxO Optics Pro 8 był dostępny za darmo). Podstawowym programem do RAW u mnie jest Lightroom. Stwierdzam po prostu fakt. Dla mnie jest jakby oczywiste, że w HSL (Hue, Saturation, Luminance) wpływa się na 3 parametry wybranego koloru.
    Hue - odcień barwy
    Saturation - nasycenie
    Luminance - jasność
    W DXO co prawda ten trzeci parametr nazwany jest Lightness, a możliwe tłumaczenia: lekkość lub jasność (skłaniałbym się ku tej drugiej ) Jaki byłby sens aby Lightness powielał funkcję (zmniejsza nasycenie) suwaka Saturation. Zresztą przy suwaku Lightness jest pasek z wybranym kolorem zmieniającym się od ciemnego do coraz jaśniejszego. To chyba też sugeruje jak powinien działać.
    Nawet jeśli takie jego działanie było zamierzone przez producenta oprogramowania (w pewnym stopniu wpływa na jasność wybranego koloru, a najgorzej wychodzi właśnie z niebieskim) to przydatność praktyczna jest mocno wątpliwa i moim zdaniem dużo gorsza niż w LR czy CaptureOne.
    Luminance to dla mnie jasność powierzchniowa lub blask nie jasność po prostu w opozycji do Lightness.

    By to rozstrzygnąć potrzebny będzie fizyk (optyk) lub filolog angielski.
    Porównujesz zatem różniące się już od nazewnictwa po działanie suwaki, a wnioski wyciągasz jakby ich działanie miało być tożsame. Rozumiem, że wygodniej ci z Lr, jak to mawiają w Galicji "Bóg z Tobą!".
    Tylko proszę innym nie mieszaj....

    http://cmf.p.lodz.pl/iowczarek/mater...a_wietlna.html
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Luminance to dla mnie jasność powierzchniowa lub blask nie jasność po prostu w opozycji do Lightness.

    By to rozstrzygnąć potrzebny będzie fizyk (optyk) lub filolog angielski.
    Porównujesz zatem różniące się już od nazewnictwa po działanie suwaki, a wnioski wyciągasz jakby ich działanie miało być tożsame.
    Ciekawe, że na stronie DxO w opisie programu nazwę Luminance i Lightness traktuje się tożsamo:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z DxO.jpg
Wyświetleń:	557
Rozmiar:	205,8 KB
ID:	163136

    Ostatnie zdania w tłumaczeniu (z translatora) brzmią :

    Każdy parametr działa w sposób następujący:


    • Suwak Hue zmienia barwę na wybranym kanale.
    • Suwak Nasycenie działa w taki sam sposób jak suwak globalnego nasycenia, ale tylko dla wybranego kanału i odcienia wcześniej ustawionego.
    • Wreszcie, suwak Luminancja dostosowuje jasność barwy wybranego kanału.

      Wiem, że kolegę APZ-ta to nie przekona DXO coś tam pewnie namieszał i się pomylił w tym opisie.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 6.12.15 o 18:16
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Ciekawe, że na stronie DxO w opisie programu nazwę Luminance i Lightness traktuje się tożsamo:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z DxO.jpg
Wyświetleń:	557
Rozmiar:	205,8 KB
ID:	163136

    Ostatnie zdania w tłumaczeniu (z translatora) brzmią :

    Każdy parametr działa w sposób następujący:


    • Suwak Hue zmienia barwę na wybranym kanale.
    • Suwak Nasycenie działa w taki sam sposób jak suwak globalnego nasycenia, ale tylko dla wybranego kanału i odcienia wcześniej ustawionego.
    • Wreszcie, suwak Luminancja dostosowuje jasność barwy wybranego kanału.

      Wiem, że kolegę APZ-ta to nie przekona DXO coś tam pewnie namieszał i się pomylił w tym opisie.
    Jak dawno temu napisałem, ten sam efekt mozna dostać na różne sposoby...
    Ja używam tego programy bo efekty z niego jako wywoływarki bardziej mi pasują niż z mojego ACR-a. Ale jest to jeden z programów używanych przeze mnie. Nie kupiłem Lr bo mam podobnej generacji Ps-a, Mam też zakupione inne i legalne programy o podobnej a nawet większej w sumie użyteczności.
    Ale oczywiście andtor numerowany może mieć inną swoją opinię i używać czegoś innego. I niech robi jak mu wygodniej byleby nie pisał , że z powodu jednego czasami używanego suwaczka pracującego inaczej, cały program jest be, bo to jest nieprawda.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Photivo - nowy konwerter Raw
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17.02.11, 20:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.