Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 139

Wątek: DxO vs LR vs Photivo

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Jak dawno temu napisałem, ten sam efekt mozna dostać na różne sposoby...
    I również dawno temu odpowiadałem na ten argument więc nie będę się powtarzał.
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ..Mam też zakupione inne i legalne programy o podobnej a nawet większej w sumie użyteczności.
    Czyżby jakaś aluzja ? Nie używam nielegalnego oprogramowania.
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ...byleby nie pisał , że z powodu jednego czasami używanego suwaczka pracującego inaczej, cały program jest be, bo to jest nieprawda.
    Nie wiem kto tu pisze nieprawdę.
    Pozostańmy może przy tym, że niech każdy używa program, który jemu odpowiada i zakończmy te "uprzejmości".
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ...
    Pozostańmy może przy tym, że niech każdy używa program, który jemu odpowiada i zakończmy te "uprzejmości".
    Ciesze sie bardzo, proponowałem to morze postów temu.

    A co do aluzji- niezręcznością jest pisac to co napisałeś o darowanych koniach gdy producent za darmo użycza do obsługi na dwóch komputerach poprzednią, ale wciąz działającą wersję oprogramowania. Przecież ten doskonały i za pieniądze dystrybuowany Lr 4 i cośtam nie jest wcale najnowszą i najlepszą wersja tego oprogramowania. Powoli jak mój Ps staje sie zabytkiem...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Miało być bez "uprzejmości". Nie twierdziłem, że LR jest doskonały. Po prostu mi efekty z niego bardziej odpowiadają. Tobie z DXO, nie widzę tu żadnego problemu. Oprogramowanie nie starzeje się aż tak bardzo moim zdaniem jak sprzęt. Mam również "zabytkowy" PSE 6 (już jest wersja bodajże 14) i to co chcę, potrzebuję, to w nim zrobię, nie odczuwam potrzeby kupna nowszej wersji. Problemem w przypadku RAW (LR) może być tylko brak obsługi nowszych aparatów, ale tym będę się "martwił" może za 5, 6 lat. Ostatecznie można zresztą konwertować do .dng
    Nie bez znaczenia dla mnie jest także dobrze rozwiązane w LR zarządzanie całą posiadaną kolekcją zdjęć (moduł Library).
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Krakow
    Posty
    775
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Miało być bez "uprzejmości". Nie twierdziłem, że LR jest doskonały. Po prostu mi efekty z niego bardziej odpowiadają. Tobie z DXO, nie widzę tu żadnego problemu. Oprogramowanie nie starzeje się aż tak bardzo moim zdaniem jak sprzęt. Mam również "zabytkowy" PSE 6 (już jest wersja bodajże 14) i to co chcę, potrzebuję, to w nim zrobię, nie odczuwam potrzeby kupna nowszej wersji. Problemem w przypadku RAW (LR) może być tylko brak obsługi nowszych aparatów, ale tym będę się "martwił" może za 5, 6 lat. Ostatecznie można zresztą konwertować do .dng
    Nie bez znaczenia dla mnie jest także dobrze rozwiązane w LR zarządzanie całą posiadaną kolekcją zdjęć (moduł Library).
    Proponuje zebys uzyl nowszego DX - w wersji 10 L dziala tak jak sie tego spodziewasz

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Vindex Zobacz posta
    Proponuje zebys uzyl nowszego DX - w wersji 10 L dziala tak jak sie tego spodziewasz
    To bardzo dobra informacja, że w wersji DxO 10 L to poprawiono i działa tak jak powinien (mz.) czyli zgodnie z opisem na stronie DxO.
    Wcześniej pisałem w pierwszym poście:
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ...Być może w nowszych wersjach DxO to poprawiono, nie wiem...
    Odpowiedzi apz-ta, który posiada wersję 10 DxO utwierdziły mnie w przekonaniu, że się nic nie zmieniło:
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ... Wynikowy kolor jest nieco bardziej pastelowy co odpowiada właśnie moim preferencjom do mojego widzenia moich fotografii.
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Działa inaczej niż oczekujesz po używaniu Lr. ...
    Może chodzi o te literkę L przy DxO 10, może apz w ogóle nie sprawdzał w swojej wersji 10... to już trudno mi powiedzieć...

    Co do tej wypowiedzi z innego watka, ale w temacie:
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    ...Twoje rozterki co do koloru to też swoisty problem do rozwiązania. Oprogramowanie jest różnorodne, ma też różne algorytmy przetwarzania. W kombinacji z wielobarwną paletą monitorów dostępnych na rynku to problem wart rozważenia. Ale by się do niego zabrać trzeba opisać konfiguracje wyjściową, na której zauważyłeś problem. W konfrontacji z innymi konfiguracjami można będzie wyeliminować te elementy, których lepiej nie używać do obróbki. Ja znam co najmniej kilka ekranów, które mają tak zawężoną przestrzeń barw (gamut), że płynne przejścia np. na niebie, są wyświetlane na nich jedną plamą pośredniego koloru. Żadne kalibracje czy inne stawanie na uszach im nie pomoże, po prostu trzeba zmienić monitor do obróbki zdjęć.

    Dopisek:
    Byś mnie dobrze zrozumiał. Ekran to jedna ze składowych i występuje tu jako przykład. Problemem mogą być jeszcze ustawienia profili kolorów w konfiguracji programów i systemu. ...
    Z całym szacunkiem ale "problem" nie leży w konfiguracji, systemie, monitorze, profilach, itp.
    Vindex to jakoby potwierdził ? (może jeszcze, mam taka nadzieję, potwierdzi obrazkowo)

    Vindex, nie będę pobierał specjalnie DxO 10 L aby to sprawdzić, ale jak Tobie się chce to zamieszcze RAW-a gdzie był użyty tylko suwak Luminance w LR dla kanału niebieskiego.
    Dla porównania możesz zrobić to samo używając tylko suwaka Lightness w DxO 10 L, podając jaka wartość (to już z czystej ciekawości).
    Nie żebym nie wierzył, ale wskazane zachować EXIF i najlepiej taki sam rozmiar 1100 pix dłuższy bok.


    Oryginał z RAW w LR bez obróbki tak wygląda (można klikać po nieco większe):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030788_oryginał.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	869,5 KB
ID:	163218

    LR 4.4 - "obróbka" tylko suwak luminancji dla kanału niebieskiego na -80:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030788_LR 4.4.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	896,3 KB
ID:	163219

    dodam jeszcze (dla ewentualnego porównania /Vindexa/ z wersją DXO 10 L) jak wygląda w DXO 8: suwak Lightness dla kanału niebieskiego na -100
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030788_dxo8.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	798,1 KB
ID:	163223

    PS.
    Wiem, że podobne, takie same, lepsze efekty (jak w drugim foto) można uzyskać innymi sposobami, czy w innych programach. Tu jednak powiedzmy interesujemy się tylko jaki efekt można uzyskać zmniejszając jasność dla kanału niebieskiego w wywoływarce RAW. Jak ktoś chce wstawić dla porównania z CaptureOne czy innej wywoływarki, która umożliwia działanie na selektywnie wybranym kolorze i jego jasności to bardzo proszę.

    Plik RAW:
    Załącznik 163224
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 7.12.15 o 19:32
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Nie wiem jak podać na ile lightness dla niebieskiego jest obniżony, bo w Darktable reguluje się to kółkiem reagującym na krzywą.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030788i.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	470,0 KB
ID:	163267
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #17
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Nie wiem jak podać na ile lightness dla niebieskiego jest obniżony, bo w Darktable reguluje się to kółkiem reagującym na krzywą.
    I całkiem dobrze wyszło Rozumiem, że regulowałeś na tej krzywej tylko jasność w obszarach koloru niebieskiego ? (a Gimp po co użyty, miała być tylko wywoływarka RAW )

    Cuś jak na tym obrazku (tu akurat jest regulowane nasycenie):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	darktable.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	163270
    Jest to jakiś odpowiednik HSL (odcień, nasycenie, jasność), może i lepszy niż w LR czy DxO. Choć zdaje mi się, że z LR (foto 2 z poprzedniego posta) zachowało się odrobinę więcej szczegółów w tych chmurach (lewy górny róg). Ale może dlatego iż to z LR odrobinkę ciemniejsze.
    Dzięki za przykład.

    Szkoda, że Vindex nie zaprezentował jak działa w wersji DxO 10 ten suwak jasności dla kanału niebieskiego...można by zobaczyć (porównać do wersji 8 ) jakie zmiany zaszły.

    PS.
    Z tą literką "L" przy wersji DxO to się wygupiłem, pewnie miał być to skrót dla suwaka Lightness (zbrakło tam po 10 przecinka )
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 8.12.15 o 16:59
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #18
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Tak, tylko jasność w obrębie niebieskiego.
    A, i taka ciekawostka: poniżej okienka, które pokazałeś, jest możliwość wyboru jasności, odcienia i nasycenia. Czyli jeśli poniżej ustawisz jasność, to w okienku jasność jest jest pierwszorzędowym parametrem. Odcień i nasycenia są drugo i trzeciorzędowymi parametrami.
    Kurde, musiałbym to pokazać na obrazkach, ale buuuu nie chce mi się. Zbyt mało ludzi pracuje na Darktable.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Vindex Zobacz posta
    Proponuje zebys uzyl nowszego DX - w wersji 10 L dziala tak jak sie tego spodziewasz
    Więc jednak zainstalowałem wersję 30-dniową DxO 10.5.3 i sprawdziłem jak działa suwak Lightness dla kanału niebieskiego (wartość ustawiona -/minus/-100). Oto rezultat:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_1030788_DxO_10.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	577,4 KB
ID:	163320

    Jak widać, praktycznie nie ma różnicy pomiędzy wersją 8 DXO (foto 3 post#15) i wersją 10 programu.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 9.12.15 o 19:17
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Żeby nie było, że uczepiłem się jednego suwaka to porównałem sekcję Detail w obu programach, czyli usuwanie szumu i wyostrzenie na przykładzie RAW-a z OMD-EM5 ISO 6400.
    Pobrany z strony Depreview.

    Cały kadr pomniejszony W PSE:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01_oryginał z LR_cały kadr.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	906,8 KB
ID:	163659

    Crop 1:1 z LR suwaki usuwania szumu dla luminancji i koloru ustawione na 0:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_oryginał z LR_crop.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	956,2 KB
ID:	163660

    Teraz porównanie. Starałem się tak manipulować suwakami w obydwu programach aby uzyskać możliwie najlepszy efekt. Usunięcie szumu z zachowaniem detalu.
    Tak mi to wyszło:

    z LR 4 (crop 1:1): Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03_LR_4.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	842,5 KB
ID:	163661

    z DxO 10: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04_DxO_10.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	773,9 KB
ID:	163662 (dla porównania trzeba powiększać do 100% wielkości zdjęcia)

    Programu PSE użyłem do uzyskania cropa 1:1. Z obydwu programów (LR i DxO) wyeksportowałem tif-a 16-bitowego. I z takiego pliku w PSE był uzyskany wycinek 1:1 zapisany do jpg z możliwie małą kompresją.

    Wnioski, spostrzeżenia (bądż co bądź subiektywne) takie by u mnie były. Z jednolitymi powierzchniami i usuwaniem z nich szumu lepiej radzi sobie DxO 10. Efekt przyjemniejszy dla oka. Jeśli chodzi o szczegółowość detal (karty do gry) jakoś bardziej mi odpowiada to z LR, pomimo, że z DxO jakby ostrzejsze...W LR już bardziej ostrości nie chciałem zwiększać bo to wpływa także na szum.

    Ogólnie powiedziałbym remis, tym bardziej, że to mały wycinek i po zmniejszeniu zdjęcia różnice będą pewnie niezauważalne.

    PS.
    Małą poprawkę trzeba wziąć, że porównana jest starsza wersja LR (4.4) do nowego DxO 10. Być może w LR6 jest nieco lepiej z algorytmami odszumiania i wyostrzania.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.12.15 o 22:14
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Photivo - nowy konwerter Raw
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17.02.11, 20:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.