Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Focus Bracketing i Focus Stacking w OM-D

  1. #1
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria

    Focus Bracketing i Focus Stacking w OM-D

    Chciałbym aby w tym wątku wymianiano doświadczenia na temat funkcji Focus Bracketing i Focus Stacking.
    Z racji ograniczeń od Focus Stacking dużo bardziej interesuje mnie Focus Bracketing w OM-D E-M5 II a w szczególności:
    1. czy są jakieś ograniczenia co do parametrów zdjęcia typu czas etc.
    2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?
    3. czy działa z elektroniczną migawką?
    4. jak sprawdza się w praktyce składanie zdjęć z naciskiem na macro - czy np. minimalny krok nie jest za duży i wychodzą jakieś babole przy składaniu itp, czy jest w stanie zastąpić szynę makro do stackowania (zakładając, że użyjemy mZD60 w obu przypadkach)?
    5. jak sprawdza się z mZD60 + konwertery Raynoxa (np. MSN202)?
    Ostatnio edytowane przez alnico ; 4.12.15 o 10:03
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  2. #2

    Dołączył
    Aug 2015
    Mieszka w
    Pipidówka
    Posty
    85
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    A jakie są te ograniczenia w focus stackingu?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    A jakie są te ograniczenia w focus stackingu?
    Był ten temat poruszany niedawno (wątek Firmware 4.0 dla EM-1), m. in. tylko 8 zdjęć i jpeg.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  4. #4
    | OlyJedi Awatar realnasty
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.661
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Chciałbym aby w tym wątku wymianiano doświadczenia na temat funkcji Focus Bracketing i Focus Stacking.
    Z racji ograniczeń od Focus Stacking dużo bardziej interesuje mnie Focus Bracketing w OM-D E-M5 II a w szczególności:
    1. czy są jakieś ograniczenia co do parametrów zdjęcia typu czas etc.
    2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?
    3. czy działa z elektroniczną migawką?
    4. jak sprawdza się w praktyce składanie zdjęć z naciskiem na macro - czy np. minimalny krok nie jest za duży i wychodzą jakieś babole przy składaniu itp, czy jest w stanie zastąpić szynę makro do stackowania (zakładając, że użyjemy mZD60 w obu przypadkach)?
    5. jak sprawdza się z mZD60 + konwertery Raynoxa (np. MSN202)?
    1. Ograniczeń nie ma, można też z lampą, tylko musi się wtedy załadować przed każdym pstryknięciem.
    2. Na czuja, w skali od 1 do 10, gdzie 1 to naprawdę malutki krok, w recenzji czytałam, że mała szansa, że w ogóle się użyje.
    3. Działa tylko z elektroniczną migawką, włącza ją automatycznie przy wejściu w tryb focus bracketing.

    Na resztę nie odpowiem, bo nie mam mZD60, ale widziałam kilka dogłębnych recenzji z tym obiektywem i chyba nawet Raynoksem.
    mikrusek i trochę szkiełek
    Zapraszam do mojego wątku i na Flickr.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
    1. Ograniczeń nie ma, można też z lampą, tylko musi się wtedy załadować przed każdym pstryknięciem.
    2. Na czuja, w skali od 1 do 10, gdzie 1 to naprawdę malutki krok, w recenzji czytałam, że mała szansa, że w ogóle się użyje.
    3. Działa tylko z elektroniczną migawką, włącza ją automatycznie przy wejściu w tryb focus bracketing.

    Na resztę nie odpowiem, bo nie mam mZD60, ale widziałam kilka dogłębnych recenzji z tym obiektywem i chyba nawet Raynoksem.
    Dzięki.
    Pobawilem się dzisiaj na Mikołajkowych spotkaniach z Olympusem. Najmniejszy krok faktycznie malutki i spokojnie daje radę z mZD 60 plus Raynox MSN-202 a tym bardziej z typowymi pierścieniami pośrednimi. Fajna z tym zabawa, biorąc pod uwagę dodatkowe funkcje można się już zastanawiać nad zmiana aparatu.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  6. #6
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    2. jak się dobiera krok focusa, na czuja?
    Poruszyłeś jeden z trudniejszych tematów na który nie ma prostej odpowiedzi.
    Wszystko zależy od skali odwzorowania, matrycy aparatu oraz doboru odpowiedniej przysłony.
    Dla matrycy m 4/3 i skali odwzorowania 2:1 optymalna przysłona wynosi 7,5 a przy
    skali odwzorowania 7:1 optymalna przysłona wynosi 2,8 . Krążek rozproszenia 0,015 mm.
    Widać więc, że GO jest wręcz papierkowe. Praktycznie więc przesuw aparatu powinien się wahać
    pomiędzy 0,1 a 0,02 mm w zależności od skali odwzorowania. Ręczne ustawienie bez precyzyjnych
    sanek nastawczych ( ręcznych lub automatycznych ) jest wręcz niemożliwe.
    Aparatu zmieniać nie trzeba, jest bardzo dobry. Niczego dużo lepszego nie znajdziesz.
    Makro i mikro fotografia wymaga dużo cierpliwości - bardzo dużo.
    Jeżeli poważnie zainteresuje Ciebie ta tematyka to napisz.

    Pozdrawiam

  7. #7
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hadan Zobacz posta
    Poruszyłeś jeden z trudniejszych tematów na który nie ma prostej odpowiedzi.
    Wszystko zależy od skali odwzorowania, matrycy aparatu oraz doboru odpowiedniej przysłony.
    Dla matrycy m 4/3 i skali odwzorowania 2:1 optymalna przysłona wynosi 7,5 a przy
    skali odwzorowania 7:1 optymalna przysłona wynosi 2,8 . Krążek rozproszenia 0,015 mm.
    Widać więc, że GO jest wręcz papierkowe. Praktycznie więc przesuw aparatu powinien się wahać
    pomiędzy 0,1 a 0,02 mm w zależności od skali odwzorowania. Ręczne ustawienie bez precyzyjnych
    sanek nastawczych ( ręcznych lub automatycznych ) jest wręcz niemożliwe.
    Aparatu zmieniać nie trzeba, jest bardzo dobry. Niczego dużo lepszego nie znajdziesz.
    Makro i mikro fotografia wymaga dużo cierpliwości - bardzo dużo.
    Jeżeli poważnie zainteresuje Ciebie ta tematyka to napisz.
    Pozdrawiam
    Generalnie to wiem jak dobrać krok przesuwu. Tutaj mi chodziło o dobór kroku focusa obiektywu gdzie w menu aparatu jest krok od 1 do 10 (o ile dobrze pamiętam) i nie mam pojęcia jak to się praktycznie przekłada na przesunięcie ostrości. Miałem obawy czy ten minimalny krok czyli 1 nie będzie za duży w przypadku makrokonwertera przy jego papierowej głębi ostrości, ale z tego co widziałem generalnie daje radę. Focus Bracketing w obiektywie ma tę zaletę, że nie trzeba już sanek choć może (?) efekt nie będzie tak dobry. Że niczego dużo lepszego jeśli chodzi o aparat nie znajdę też sobie zdaję sprawę, bardziej niepokoi mnie przebieg tego co mam i rosnący kurs dolara więc w przypadku jakiejś atrakcyjnej oferty może bym się skusił. Tematyka interesuje mnie od dawna i myślę aby popróbować w praktyce.
    Skąd wziąłeś te przesłony 7,5 dla skali 7:1 i 2,8 dla 7:1?
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  8. #8
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Skąd wziąłeś te przesłony 7,5 dla skali 2:1 i 2,8 dla 7:1?
    Techniki fotografii wieloujęciowej - Jurgen Gulbins i Rainer Gulbins. strona 63 , polecam tę książkę.
    Polecam również książkę Blisko coraz bliżej - Marek MIs. Jedna z lepszych książek o ile nie najlepsza o makrofotografii.

    Pozdrawiam

  9. #9
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hadan Zobacz posta
    Techniki fotografii wieloujęciowej - Jurgen Gulbins i Rainer Gulbins. strona 63 , polecam tę książkę.
    Polecam również książkę Blisko coraz bliżej - Marek MIs. Jedna z lepszych książek o ile nie najlepsza o makrofotografii.

    Pozdrawiam
    postaram się zajrzeć, dzięki.
    I tak trzeba będzie wszystko samemu przetestować, porównać różne opcje, tym niemniej wszelkie uwagi, sugestie mile widziane
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  10. #10
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Pobawiłem sie trochę z Focus Bracketingiem (klikać w foty):
    1. F5,6 - 9 klatek - skala 1:2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tst2-5,6.JPG
Wyświetleń:	3220
Rozmiar:	568,6 KB
ID:	164683

    2. F11 - 10 klatek - skala 1:1,3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tst11.JPG
Wyświetleń:	3189
Rozmiar:	838,9 KB
ID:	164685

    3. F4 - 46 klatek - skala 1:1,3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tst4.JPG
Wyświetleń:	3216
Rozmiar:	808,1 KB
ID:	164684

    4. F11 - 8 klatek - skala 1:1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tst1-11.JPG
Wyświetleń:	3175
Rozmiar:	773,4 KB
ID:	164682

    5. F4 - 23 klatki - skala 1:1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tst1-4.JPG
Wyświetleń:	3164
Rozmiar:	750,7 KB
ID:	164681

    Krok bracketingu dobierałem na zasadzie porównania kropów sąsiednich klatek tak aby nie było widać rozmycia ostrości na granicy złożenia klatek. Zakładając, że plik wynikowy będzie o mniejszej rozdzielczości czy opierając się na założonym wcześniej krążku rozproszenia można przyjąć mniej ostre kryteria a tym samym większy krok (mniejszą ilość klatek). Później (zapomniałem notatki) napiszę jakie stosowałem kroki.
    W kropie widać wyraźnie malejącą rozdzielczość wraz ze wzrostem przysłony co zresztą oczywiste. Po zmniejszeniu jednak pliku wynikowego do szerokości 1200 px i obróbce jak wyżej widać różnice są pomijalne.
    Jeśli chodzi o tło oczywiście widać dużą różnicę między F4 a F11, w programie dosyć łatwo (zależeć to będzie od skomplikowania granicy głównego obiektu) podmienić go (jak i każdy inny fragment obrazka) dowolną klatką (może też odwrócić kolejność klatek?) jak i usunąć pojawiające się "duszki" wokół obiektu. Te "duszki" są tym większe im większa ilość klatek, na ich wielkość wpływają parametry oprogramowania stackującego i być może da się je wyeliminować czy znacznie zmniejszyć już na etapie stackowania. Dla uproszczenia wszystkie stacki robiłem na tych samych ustawieniach. Używałem Helicon Focus, obiektyw mZD60, w przyszłości spróbuję z pierścieniami i Raynoxem.
    Czy macie może jakieś sugestie co do oprogramowania, które najbardziej sensowne. Na razie robię na trialu Helicon, z tego co pobieżnie przejrzałem dobrą opinią cieszy się także Zerene, oba płatne niestety. Może na coś jeszcze warto zwrócić uwagę?
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

Podobne wątki

  1. 14-54, e-510 i front focus?
    By muszyk in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 6.07.11, 15:35
  2. front focus
    By niwi in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 31.10.10, 21:52
  3. manual focus
    By tyrkand in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22.08.08, 21:11
  4. Manual focus - C-740
    By CyberZBIR in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.07.03, 11:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.