Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Body nie wykrywa obiektywu, czarny ekran/wizjer

  1. #1
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Body nie wykrywa obiektywu, czarny ekran/wizjer

    Sprawa wałkowana od dawna na wielu forach i dotyczy różnych korpusów. Widziałem wątki dotyczące E-M5, E-M5II, E-M10, E-M1 jakieś PENy także (nie pamiętam które). Ja osobiście zderzyłem się z tym w E-M1.

    W skrócie:
    Sprawa wygląda tak, że obiektywy u43 (nie manualne) podpięte pod body powodują brak podglądu i informację o przesłonie: „-.-”. Pozostałe informacje (WB, AF/MF, czas itd.) są wyświetlane. Krótko: body nie widzi szkła.
    Obiektywy sprawdzone na innych body, działają poprawnie w 100% - więc to kwestia puszki. Kwestia brudnych styków, „obróconego” obiektywu odpada - sprawdzone/wyczyszczone.

    Z tego co dało się wyczytać z doświadczeń innych, jedyna sensowna opcja to serwis…

    Ale może ktoś zwalczał ten problem i wie jaki jest faktyczny powód tego efektu?

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Moim zdaniem to źle spasowany bagnet, przez co styki nie do końca najeżdżają na siebie. Czy taki stan jest zawsze?
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  3. #3
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Nie, to nie to. Efekt od pewnego momentu (w czasie) jest trwały.

    Tu przykładowe opisy tego samego problemu:

    https://www.flickr.com/groups/194165...7655134132088/
    http://www.dpreview.com/forums/post/55425309

    Jest ich duzo wiecej - ale wszystkie kończa tak samo: serwis i nikt nie dostał definitywnej odpowiedzi dlaczego.
    Najbardziej rozbawiło mnie to:

    <CYTAT>
    Fixed by Oly under warranty, promptly, with a note saying essentially "happens occasionally, we don't know why".
    </CYTAT>

  4. #4
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    A jak podłączysz aparat z podpiętym obiektywem do komputera to olympusviever wykrywa body i obiektyw? Jezeli tak to może trzeba zaktualizować?

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Też mi się to rzadko zdarza z E-M1. Do tej pory wystarcza poruszenie zestawem i obiektyw jest widziany.

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta
    Też mi się to rzadko zdarza z E-M1. Do tej pory wystarcza poruszenie zestawem i obiektyw jest widziany.
    Zawsze dotąd mi takie rozwiązanie wystarczało. Dokręcić popuścić i dokręcić obiektyw. Można też spirytusem przetrzeć styki na obiektywie i w body, zdarzyła się mi taka historia raz po przypadkowym przejechaniu palcami po stykach body przy nocnym fotografowaniu.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Napiszę jeszcze raz - to NIE jest przypadek kiedy poruszenie obiektywem, czyszczenie styków pomaga.
    To NIE TEN problem.


    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    A jak podłączysz aparat z podpiętym obiektywem do komputera to olympusviever wykrywa body i obiektyw? Jezeli tak to może trzeba zaktualizować?
    Nic nie zrobisz - obiektyw nie jest widziany z poziomu body. Akutalizacja body nic nie zmienia.

    ---------- Post dodany o 18:40 ---------- Poprzedni post był o 18:37 ----------

    Mam podejrzenia, że problem leży w zasilaniu obiektywu - sa dwie opcje:
    - uszkodzny dipswitch przy przycisku zwalniania blokady bagnetu - co włącza zasilanie na stykach bagnetu
    - uszkodzona przetwornica/bufory zasilania bagnetu

    Ale to tylko hipotezy. Posprawdzam jeszcze napięcia Vcc i Vdd na złączu, zobaczymy co tam jest...

  8. #8

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    38
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Miałem tak z zuiko 70-300 z przejściówką na m4/3. (EM-10 mark II). Okazało się, że nie zaskoczył bagnet przez co styki nie zwierały.

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
    Mam podobny problem, jak opisywany w tym poście wyżej, mianowicie posiadam korpus E-PL5 od 2 lat i od paru miesięcy także obiektyw M.Zuiko 12-40 mm 2,8 pro. Po zrobieniu kilku, kilkunastu zdjęć nastepuje brak komunikacji z obiektywem, brak podglądu na LCD i informację o przesłonie: „-.-”. Przeczyszczenie styków nic nie daje, wpinanie , wypinanie obiektywu także nic. Z ciekawości podpiąłem do starego korpusu E-PL1 z takim samym skutkiem. Jeśli obiektyw odłożę i odepnę na ok. tydzień, wtedy pozwoli wzrobić kilka zdjęć i problem powraca. W obiektywie był soft 1.1 kiedy zaczęły pojawiać się takie problemy, po aktualizacji do 1.2 dalej to samo. Z 14-42 oraz 14-150 takich problemów nie mam. Obiektyw bez gwarancji (kupiony nowy w lutym 2016). Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu, czy zostaje tylko serwis Olympusa? Z góry dziękuję za pomoc.

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pielus Zobacz posta
    Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
    Mam podobny problem, jak opisywany w tym poście wyżej, mianowicie posiadam korpus E-PL5 od 2 lat i od paru miesięcy także obiektyw M.Zuiko 12-40 mm 2,8 pro. Po zrobieniu kilku, kilkunastu zdjęć nastepuje brak komunikacji z obiektywem, brak podglądu na LCD i informację o przesłonie: „-.-”. Przeczyszczenie styków nic nie daje, wpinanie , wypinanie obiektywu także nic. Z ciekawości podpiąłem do starego korpusu E-PL1 z takim samym skutkiem. Jeśli obiektyw odłożę i odepnę na ok. tydzień, wtedy pozwoli wzrobić kilka zdjęć i problem powraca. W obiektywie był soft 1.1 kiedy zaczęły pojawiać się takie problemy, po aktualizacji do 1.2 dalej to samo. Z 14-42 oraz 14-150 takich problemów nie mam. Obiektyw bez gwarancji (kupiony nowy w lutym 2016). Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu, czy zostaje tylko serwis Olympusa? Z góry dziękuję za pomoc.
    Przesuwny pierścień do trybu manualnego w jakiejś pozycji pośredniej jeśli w tym obiektywie taki jest?
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. omd m5 adpter m42 czarny ekran
    By dariuszsankowski in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21.11.15, 14:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.