Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: UStawienia monitora HD LED w laptopie (Głupich pytań ciąg dalszych :P )

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Spike_poland
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Posty
    103
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria

    UStawienia monitora HD LED w laptopie (Głupich pytań ciąg dalszych :P )

    Witam ludziska, w odcinku nr.2 z serii głupich pytań chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z was obrabia fotki na laptopie?? Wiem że nie powinno się obrabiać na laptopie, a to ze sa złe kąty widzenia, a to ze matryca do bani itd. Niestety jeszcze min. dwa lata będę w ten sposób obrabiać swoje zdjęcia potem będę inwestować w komputer stacjonarny z dobrym monitorem Eizo/Nec.
    Tak więc poiadam laptop 17cali HD LED dwie karty graficzne Intel 4000 oraz G force 630m, sam ekran skalibrowałem standardowym narzędziem do kalibrowania ekranów w laptopie (windows), tym samym w zarządzaniu kolorami mam zapisane zarządzanie kolorami srgb z moimi ustawieniami, ale że jestem ciekawski dodałem dwa profile, srgb.xxxx.2.1 oraz Adobe 1998 po przełączeniu na srgb2.1/Adobe 1998(nie ma różnicy pomiedzy nimi) dostaje się ostro po oczach:/ zjdęcia momentalnie sa jaśniejsze i kontrast mocno na minusie, tak więc, kilka pytań;
    1. Jak wy macie ustawione, i czy też kalibrujecie (nie wazne czy laptop czy stacjonarny, jak mozecie napiszcie czy macie osobny moniotr czy laptop)
    2.Czy da się w laptopie ustalić ile obejmuje ekran % srgb?? jak to zrobić??
    3.Czy jest jakiś inny sposób by ustalić czy zdjęcia obrabiane w OV3 lub Lightroom sa poprawne??
    Prosiłbym o poważne podejście do tematu bez głupich komentarzy

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Kto jest odbiorcą Twoich zdjęć? Jeśli internauci, to wiekszośc widzi je tak, jak Ty na tanim lapku. Prosta zasada: obrabiaj zdjęcia na takim sprzęcie, na jakim będą one ogladane. Dalsze rozważania mają sens jeśli myślisz o druku wysokiej jakości.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Spike_poland
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Posty
    103
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    hmm a ja myślałem iż jeśli obrabiasz zdjęcia na dobrym monitorze, do tego masz poprawnie skalibrowany owy monitor to zdjęcia będą poprawnie wyświtlane nawet na lapku, po prostu chciałbym wiedzieć jak poprawnie wszystko mieć ustawione by zdjęcia były w miarę poprawnie wyświetlane nie wazne na jakim monitorze i tak moimi odbiorcami sa internauci, ale sporo zdjęc sam drukuje, jakość zdjęć i kolory w formacie a4 sa takie jak powinny być i są takie jak na moim lapku, czy patrząc w ten sposb mogę stwierdzić ze mam dobrze wszystko ustawione?? I tak wiem że dobre 60% ludzi kompletnie nie zna się komputerach tym bardziej mam gdzieś coś takiego jak ustawienia jasności kontrastu itp. (wiem bo naprawiam laptopy, komputery)

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Spike_poland Zobacz posta
    ... (wiem bo naprawiam laptopy, komputery)
    To obejrzyj sobie jakieś zdjęcie na różnych lapkach. Zacznij od czegoś taniego, a zakończ na poziomie jabłuszka z retiną. To będą zupełnie różne obrazki Najbardziej krytyczny jest odcień skóry, a to są konkretne zakresy wartości rgb lub cmyk. To jest oczywiście moje cholernie subiektywne zdanie i niekoniecznie słuszne, jeśli wolisz to śmiało możesz wydawać kasę na monitory/kalibratory. Niektórym to pomaga, ale to tylko proteza.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Spike_poland
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Posty
    103
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    Ciekawe spojrzenie, nie wiem czy dobre rozumiałem (jeśli źle to mnie popraw) mówisz ze np.Eizo/NEc nie mogą równać się z Apple?? Jeśli tak twierdzisz mozesz to jakoś poprzeć testami?? Ja wiem że wiele osób używa Apple, ale moim skormnym zdaniem wolałbym w przyszłości zainwestować w komputer stacjonarny z dobrym monitorem w/w dwóch firm niż wywalać tyle kasy za przereklamowaną moim zdaniem firmę .... W ogóle odeszliśmy od tematu, mnie interesuje jak to ustawić by było dobre nawet na retinie btw. swoją drogą będąc w grudniu w pl porównam swoje zdjecia na Eizo i Apple z górnej półki, oraz kilku innych monitorach mniej znanych marek, zobaczymy czy różnica będzie duża pomiędzy wyświetlaniem obrazu to faktycznie chyba najlepszy pomysł

  6. #6
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Nie odpowiedziałeś na pytanie freta z #2.
    Ostatnio edytowane przez gietrzy ; 18.10.15 o 21:50
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Spike_poland Zobacz posta
    hmm a ja myślałem iż jeśli obrabiasz zdjęcia na dobrym monitorze, do tego masz poprawnie skalibrowany owy monitor to zdjęcia będą poprawnie wyświtlane nawet na lapku,...
    Skąd taki wniosek ? Załóżmy obrobiłeś zdjęcie na dobrym, skalibrowanym monitorze, dlaczego miałoby być wyświetlone poprawnie na kiepskiej jakości, nieskalibrowanym, ekranie laptopa ? To wręcz niemożliwe.

    Cytat Zamieszczone przez Spike_poland Zobacz posta
    ...sporo zdjęc sam drukuje, jakość zdjęć i kolory w formacie a4 sa takie jak powinny być i są takie jak na moim lapku, czy patrząc w ten sposb mogę stwierdzić ze mam dobrze wszystko ustawione??
    Zawsze to plus gdy na wydruku masz takie kolory jak na ekranie laptopa ale na tej podstawie nie można powiedzieć, że wszystko jest dobrze ustawione.
    Na poprawnie skalibrowanym monitorze przykładowo ten obrazek: klik wyświetlany jest w odcieniach szarości (te dwa prostokąty) bez naleciałości koloru. Nie przejmuj się jak będzie inaczej (a pewnie będzie ) i lepiej samemu nie regulować bo można jeszcze bardziej pogorszyć. Póki co trzymaj się tej kalibracji, którą zrobiłeś z poziomu Windowsa. Lepsza taka niż żadna.

    Cytat Zamieszczone przez Spike_poland Zobacz posta
    I tak wiem że dobre 60% ludzi kompletnie nie zna się komputerach tym bardziej mam gdzieś coś takiego jak ustawienia jasności kontrastu itp. (wiem bo naprawiam laptopy, komputery)
    Trochę się dziwię, ze takie ustawienia jak kontrast, jasność, masz gdzieś. Zbyt duży kontrast spowoduje, że nie odróżnisz szczegółów w jasnych partiach obrazu. Podobnie z jasnością, źle ustawiona, np. za ciemny ekran spowoduje, ze nie zobaczysz szczegółów w ciemnych partiach obrazu.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Spike_poland
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Posty
    103
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Trochę się dziwię, ze takie ustawienia jak kontrast, jasność, masz gdzieś. Zbyt duży kontrast spowoduje, że nie odróżnisz szczegółów w jasnych partiach obrazu. Podobnie z jasnością, źle ustawiona, np. za ciemny ekran spowoduje, ze nie zobaczysz szczegółów w ciemnych partiach obrazu.
    Wkradł się bad u mnie miało być mają zamiast "mam" nie wiem jakim cudem to napisałem
    Gietrzy odpowiedziałem , w mojej odpowiedzi nr 2 " i tak moimi odbiorcami sa internauci"

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Spike_poland Zobacz posta
    Wkradł się bad u mnie miało być mają zamiast "mam" nie wiem jakim cudem to napisałem
    Tak sobie później pomyślałem, że to może być jakiś błąd.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Spike_poland
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Posty
    103
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    ANDTOR2 to chyba dość daleko do tych odcieni szarości Mam nadzieję że będziesz to widział :P
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	takczynie.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	159276  

Podobne wątki

  1. Kalibracja monitora w laptopie
    By lisu84 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18.01.15, 16:34
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21.07.08, 18:32
  3. Lato, ciąg dalszy
    By Smerf Maruda in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17.07.07, 21:07
  4. Pająki,komary....ciąg dalszy
    By Arram in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 19.08.04, 20:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.