Strona 97 z 111 PierwszyPierwszy ... 47879596979899107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 961 do 970 z 1107

Wątek: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

  1. #961
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Ło mamusiu, dopiero na tych fotkach widać jakie to wielkie zwijadło Ja z kolei przerzuciłem się na mobilne zwijaki i linke max 150m.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  2. #962
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez ONYK Zobacz posta
    .. przymierzam się do konstrukcji bębna z napędem elektrycznym.
    Też nad tym pracuję. Tylko chcę tą nawijarkę zrobić z multiplikatorem. Za wzór multiplikatora wziąłem duży kołowrotek
    wędkarski na dorsze i małą wyciągarkę quadowską do której dorabiam multiplikator.

    Pozdrawiam

  3. #963
    Awatar kryspuss
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Police
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez Blueion Zobacz posta
    Bardzo mi sie to rozwiazanie podoba, polecam. Dzieki nipo80 za podpowiedz. Na pewno nadaje sie do KAP. Pierwsze proby z programowaniem wypadly pomyslnie (Fotka tutaj). Programowanie sekwencji ruchow serw jest rzeczywiscie bardzo proste. Oczywiscie wszystkie zmiany przez komp (nie ma mikroprzelacznikow tak jak w AuRiCo czy u Romka) chyba ze wykorzysta sie jeden lub dwa kanaly serwa jako wejscie do sterujacego zmianami.
    Witam,
    kupiłem ten sterownik "Micro Maestro 6-Channel USB Servo Controller (Assembled)" oraz dwa serwa "Power HD Sub-Micro Servo HD-1440A"
    z zaprogramowaniem serva dla wyzwalania migawki sobie poradziłem. faktycznie wszystko można wygodnie wyklikać
    mam jednak problem z serwem które chciałbym wykorzystać do obrotu RIGa w poziomie - i tu bardzo proszę o pomoc.

    serwo które mam obraca się powiedzmy w zakresie -+90 stopni.
    czy przy użyciu tego sterownika można jakieś serwo zaprogramować przy użyciu tego sterownika by obracało się dookoła? jakiego serwa należy użyć? jak zaprogramować sterownik?

    z góry dziekuję za wszelką pomoc

  4. #964
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Serwo obrotowe musisz sobie kupić. Np. pierwsze lepsze wygooglane TUTAJ. Ewentualnie przerobić to co masz. Podobno nie każde się daje. Co do sterowania nim przez zakupiony kontroler pytaj Nipo80, ja nie trenowałem.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  5. #965
    | OlyJedi Awatar Blueion
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Jork, USA
    Posty
    80
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez kryspuss Zobacz posta
    ...serwo które mam obraca się powiedzmy w zakresie -+90 stopni.
    czy przy użyciu tego sterownika można jakieś serwo zaprogramować przy użyciu tego sterownika by obracało się dookoła? jakiego serwa należy użyć? jak zaprogramować sterownik?

    z góry dziekuję za wszelką pomoc
    Serwo do obrotu aparatu w poziomie musi byc zmodyfikowane tak by obracalo sie 360 stopni.

    Wyjscia sa dwa:
    1) Kupic serwo juz zmodyfikowane.

    Sa dostepne np. w KAPshop'ie i u innych dostawcow (szukaj: 360° Servo lub Continuous Rotation servo).

    2) Zmodyfikowac "zwykle" serwo. Wymaga to nieco lutowania ale nie jest zbyt skoplikowane.

    Modyfikacja rozni sie nieco pomiedzy typami serw i nie wszystkie daja sie zmodyfikowac. Na necie pelno jest instrukcji jak to zrobic dla kontretnych typow serw.


    Kontrolowanie takiego serwa sterownikiem maestro jest prosta:

    Pozycja neutralna (0 stopni) serwo zatrzymane, nie kreci sie.
    Katy ujemne <0 serwo kreci sie w jedna strone. Predkosc bedzie zalezna od tego jaki duzy kat ustawisz ja dla prostoty uzywam na max. 90st (1ms).
    Katy dodatnie >0 serwo kreci sie w druga strone.
    Kat obrotu rigu (aparatu) zalezny od czasu przez jaki sie serwo obraca i jego predkosci i przelozenia zebatek w rigu. Dobrane eksperymentalnie

    Ja zmierzylem ile sekund zajmuje aby obrocic rig 10 razy (dla dokladnosci) wokol wlasnej osi przy ustawieniu serwa max -90stopni.
    Podzielilem zmierzony czas przez 10 = czas jednego pelnego obrotu. Pozniej podzielilem 360 przez otrzymana liczbe sekund.
    Otrzymana predkosc katowa w stopniach na sekunde np. 150st/sekunde. Teraz wiesz na ile czasu ustawic -90st by obrocic
    aparat o okreslony kat.

    Przyklad. Obliczona predkosc 150st/s. Chcesz obrot 60st. w jednym kroku. Czas wlaczenia 60st/150st. = 0.4 sekundy

    Dodajesz zatem krok: Ustawienie serwa -90st. ktory bedzie trwal 400ms. (obracanie aparatu o 60st).
    Po odbroceniu dodajesz inne kroki np. przycisniecie migawki i opoznienia wszystkie przy ustawieniu serwa obrotu na 0st.

    Jak cos nie jasne to pytaj

    ---------- Post dodany o 11:16 ---------- Poprzedni post był o 10:45 ----------

    Moze kogos zainteresuje.

    Ciekawy dodatek w ofercie Pololu.com wspomniany wczesniej przez Nipo80,

    Mulitplekser (selektor) sygnalow sterowania serwami.

    Mozliwe jest wybranie zrodla sterowania z dwoch zrodel np RC i AutoKAP.


    I moj eksperyment:

    Obrazek lewy dolny rog


    Polaczenie multipleksera ze sterownikem maestro uzytym jako Auto-Kap i receiver'em RC sterowanie radiowe.

    Co to daje:

    Sterowanie rigiem radiem z ziemi gdy istnieje potrzeba lub
    automatyczne przejscie do trybu auto-kap gdy:
    - pusci sie dzwigienki w radiu
    - sygnal z radia nie dociera do riga lub jest przez cos zaklocany
    - baterie w nadajniku slabe itp.

    I ostatnie efekty dzialania tego zestawu: Panoramka z plazy w New Jersey, kolejna latarnia do kolekcji
    Ostatnio edytowane przez Blueion ; 3.07.13 o 16:47

  6. #966
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Fajne fotki Blueion. Dwa pytania:
    1. co na plaży w juesej robi bunkier? czyżby stary anty japoński?
    2. czy przy RC masz także podgląd? jeżeli tak to jak go robisz?
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  7. #967
    | OlyJedi Awatar Blueion
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Jork, USA
    Posty
    80
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    Fajne fotki Blueion. Dwa pytania:
    1. co na plaży w juesej robi bunkier? czyżby stary anty japoński?
    2. czy przy RC masz także podgląd? jeżeli tak to jak go robisz?
    "Bunkier" to pozostalosc po budynku artyleryjskiej Baterii nr223 (1942, opuszczona w 1962), jeden z elementow obrony wschodniego wybrzeża umieszczonych wzdluz Atlantyku w latach 40-stych (1940-Coastal Defense Plan) na wypadek inwazji ze strony Niemiec (Japonczycy by mieli troche daleko) i zeby polowac na U-boty. Widac tylko gorna kondygnacje. Dolne pietra i gniazda dzialek mniejszego kalibru zoastaly zasypane przez piasek. Do kompletu sa wieze celownicze. Bardzo podobne do tych na Helu. Kiedys bateria ta wraz z przylegajacymi budynkami pomocniczymi znajdowala sie okolo 300-400 m od morza ale morze, jak widac, dobrze sobie radzi i teraz trzeba podsypywac piasek zeby sie wszystko nie zawalilo. Duzo strzelania z dzial tutaj nie bylo. Po ogloszeniu zakonczeniu dzialan wojennych kapitan U-bota poddal swoja jednostke niedaleko od tego miejsca. Zaproponowal tez swoje uslugi w walce z Japonia na Pacyfiku ale US Navy sie nie zdacydowala.

    RC tylko do sterowania rigiem 2-serwa. Ostatnia reinkarnacja riga tutaj Nie bawilem sie w podglady i chyba na razie nie bede.
    Wole zainwestowac w nowy aparat bo w starym AF szwankuje troche i powiekszyc zbior latawcow.

    Bawie sie ostatnio 2m-trowym Rokkaku i jestem bardzo z niego zadowolony.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Blueion ; 3.07.13 o 20:10 Powód: jak zwykle literowki

  8. #968
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    A ja polubiłem delty - 5 i 3,5m. Do KAP świetnie się nadają o czym wiesz doskonale. Tylko w transporcie problem, większa ma 2m poprzeczkę w jednym kawałku. Dzielona strzeliła przy pierwszym starcie.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  9. #969
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez Blueion Zobacz posta
    Serwo do obrotu aparatu w poziomie musi byc zmodyfikowane tak by obracalo sie 360 stopni.


    2) Zmodyfikowac "zwykle" serwo. Wymaga to nieco lutowania ale nie jest zbyt skoplikowane.
    Te serwa które ja używałem, nie wymaga lutowania. Zwykle są dwa ograniczenia:
    1. Mechaniczne - wystarczy szczypczykami odciąć wypustkę zębatki po rozkręceniu serwa (zębatka wyjściowa na zdjęciu nr 1)
    2. Elektryczne/elektroniczne - potencjometr- tu wystarczy wyjąć plastikowy element z tej samej zębatki (zdjęcie nr 2). (pamiętaj aby potencjometr ustawić mniej-więcej na środku - aby w pozycji neutralnej serwo się nie kręciło.

    Nie używałem do tego lutownicy - tylko śrubokręta.
    Wszystko zależy od tego jakie masz serwo.
    Cała sprawa zajmuję 3 min.

    Sterowanie jest tak jak pisał Blueion

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-07-03 20.40.29.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	291,8 KB
ID:	92365Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-07-03 20.41.26.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	268,3 KB
ID:	92366

  10. #970
    | OlyJedi Awatar Blueion
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Jork, USA
    Posty
    80
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    A ja polubiłem delty - 5 i 3,5m. Do KAP świetnie się nadają o czym wiesz doskonale. Tylko w transporcie problem, większa ma 2m poprzeczkę w jednym kawałku. Dzielona strzeliła przy pierwszym starcie.
    Delty sa dobre, latwo rozlozyc latwo zlozyc, nie ma linek co by sie mogly latwo platac.
    Zwlaszcza ze mozna ja postawic na ziemi odejsc i wystartowac bez pomocy na dlugim holu.
    Moja 3.6m podnosi dwa rigi bez problemu jak wieje wiatr oczywiscie. Niestety nie miescila sie do walizy 110 cm
    najkrotszy kawalek.Tyczki sa dzielone rurka fiberglass 10mm. Mysle ze bylo by lepiej jakby to bylo wlokno weglowe.
    W Polsce latalem Rokkaku po zlozeniu 80cm. Jakos sie miescil po przekatnej do najwiekszej walizy. Mialem tez Fotokite'y
    ale warunki nie byly sprzyjajace do latania nimi.


    Cytat Zamieszczone przez nipo80 Zobacz posta
    Te serwa które ja używałem, nie wymaga lutowania. Zwykle są dwa ograniczenia:
    1. Mechaniczne - wystarczy szczypczykami odciąć wypustkę zębatki po rozkręceniu serwa (zębatka wyjściowa na zdjęciu nr 1)
    2. Elektryczne/elektroniczne - potencjometr- tu wystarczy wyjąć plastikowy element z tej samej zębatki (zdjęcie nr 2). (pamiętaj aby potencjometr ustawić mniej-więcej na środku - aby w pozycji neutralnej serwo się nie kręciło.

    Nie używałem do tego lutownicy - tylko śrubokręta.
    Wszystko zależy od tego jakie masz serwo.
    Cała sprawa zajmuję 3 min.

    Sterowanie jest tak jak pisał Blueion

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-07-03 20.40.29.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	291,8 KB
ID:	92365Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-07-03 20.41.26.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	268,3 KB
ID:	92366
    To rzeczywiscie szybka i latwa modyfikacja. Jakie to serwo?
    Ja modyfikowalem Futabe S3003 i bylo troche wiecej "dlubania" przy tym. Man gdzies zdjecia ale nie przy sobie w pracy.

Podobne wątki

  1. wymiana pryzmatu E-510
    By mestre16 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.02.09, 16:21
  2. Fotografia latawcowa
    By Jack in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.01.09, 15:58
  3. Wymiana C-5050..
    By dodi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 19:55
  4. Wymiana sprzętu
    By RaptoRi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.06.05, 13:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.