Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Jak wykorzystać wysokie FPS przy fotografii ruchliwych ptaków z niskim ISO

  1. #1
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria

    Jak wykorzystać wysokie FPS przy fotografii ruchliwych ptaków z niskim ISO

    Od roku przymierzałem się do napisania tego poradnika, wreszcie wygrałem z własnym lenistwem. Może komuś się przyda

    https://www.fotografianowoczesna.pl/...-fps-przy.html

  2. #2

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Nie za długi ten wstęp.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.854
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Przeczytałem z zainteresowaniem. Widzę pewne podobieństwo do tego co ja stosuje przy makro - długie serie z których potem wybieram kilka nieporuszonych zdjęć. Tylko u mnie ze względu na głębię ostrości przysłona 8-11 i w związku z tym czasy znacznie dłuższe - często nawet ok. 1/20s. Podobnie jak Ty staram się nie przekraczać ISO800 - sporadycznie używam ISO1600 gdy warunki oświetleniowe są bardzo złe.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja nawet robię serie zdjęć w scenach statycznych, tam gdzie operuję na niebezpiecznie długich czasach nie dających 100% skuteczności uzyskania nieporuszonego zdjęcia z ręki. Z serii kilku-kilkunastu zdjęcie prawie zawsze jestem w stanie wybrać coś przynajmniej akceptowalnie ostrego.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Przeczytałem. Pisałeś, że lustrzanki mają 10 fps. Ale body jakie podałeś jest z 2009 roku.
    Z roku 2020 a więc rówieśnik szybkich bezlusterkowców o których mówisz jest już zdecydowanie szybszy - Canon 1D X mk III (możesz narzekać za to na Mpx, bo tylko 20)
    • Migawka mechaniczna: do 16 kl/s (bezlusterkowce na mechanicznej tyle nie oferują)
    • Migawka elektroniczna: do 20 kl/s ze śledzeniem AF
    • Pojemność bufora: nielimitowana ilość JPEG oraz ponad 1000 RAW.
    zdjęcia zapisuje na kartach CF express

  6. #6
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Przeczytałem. Pisałeś, że lustrzanki mają 10 fps. Ale body jakie podałeś jest z 2009 roku.
    Z roku 2020 a więc rówieśnik szybkich bezlusterkowców o których mówisz jest już zdecydowanie szybszy - Canon 1D X mk III (możesz narzekać za to na Mpx, bo tylko 20)
    • Migawka mechaniczna: do 16 kl/s (bezlusterkowce na mechanicznej tyle nie oferują)
    • Migawka elektroniczna: do 20 kl/s ze śledzeniem AF
    • Pojemność bufora: nielimitowana ilość JPEG oraz ponad 1000 RAW.
    zdjęcia zapisuje na kartach CF express
    Dzięki za przeczytanie! Widzę że należy się kilka słów wyjaśnienia.

    Pisałem że znane mi lustrzanki mają 10fps, i to te lepsze lustrzanki, bo przeciętne mają dużo mniej.
    Historycznie najlepiej znam system Canona bo przez długie lata używałem lustrzanek w tym systemie, a ostatni aparat z lustrzem jaki miałem to Canon 5D MK IV - czyli aktualnie najnowsza wersja tego aparatu z półki semi-pro (premiera wrzesień 2016), bo żadna inna później nie ukazała się, i raczej nie ukaże.
    Ten aparat kosztuje aktualnie $2499 (w dniu premiery $3499)i ma oszałamiające.... 7 fps.

    Co do Canona 1DX MK II - masz rację - ma 16 fps na migawce mechanicznej - tylko co z tego? Ile jest takich aparatów na rynku i ile on kosztuje?
    Używanie lustrzanki z migawką elektroniczną to jakiś absurd, nie da się efektywnie kadrować zestawem aparat-teleobiektyw bez możliwości trzymania aparatu przy oku, więc od razu odpuśćmy sobie ten temat, bo to żart.
    Natomiast w trybie migawki mechanicznej, przy takim fotografowaniu jak moje, gdzie 3-4 razy w tygodniu idę w teren i po każdym wyjściu mam zapchane dwie karty CF po 128GB każda, oznaczałoby konieczność wymiany migawki na nową co kwartał.
    To nie żart... Canon twierdzi że migawka w 1DX MK II wytrzyma 200,000 cykli. Nie dalej jak wczoraj przyniosłem do domu ponad 5000 zdjęć wykonanych bezlusterkowcem na migawce elektronicznej. Czyli najepsze lustro Canona wystarczyłoby mi na.....40 dni.

    PS. Masz rację - zdecydowanie będę narzekał na te 20 mpx, dla aparatu FF moim zdaniem to teraz mało. Tyle daje mi MFT.

  7. #7
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    200 tys? Nikon we flagowcu dawał 400 tys, a ludzie robią i po 3 miliony. Ale za to Nikon dawał o 2 fps mniej niż Canon.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Tylko dla mnie problemem to jest ta segregacja tych kilku tysięcy zdjęć.
    Też działam w trybie seryjnym i czas potrzebny na odsianie tych zdjęć to masakra.
    Dlatego zmniejszyłem ilość FPS dla własnego zdrowia.
    A co do ISO to też staram się nie przekraczać 800/1000.
    Mam niską tolerancję na ból dużego poziom szumów
    ... ale czasami trzeba ...

    Pytanko na marginesie - jakich przeglądarek używacie do wstępnej selekcji ORFów ?

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Nie dalej jak wczoraj przyniosłem do domu ponad 5000 zdjęć wykonanych bezlusterkowcem na migawce elektronicznej.
    5000 w jeden dzień? Czy z jednego kilkugodzinnego (?) pleneru?
    Dla mnie to jakiś kosmos, z 10 dniowego wyjazdu na wakacje przywożę około 1000 zdjęć i uważam, że to i tak dużo.
    Żeby obejrzeć te 5000 tysięcy zdjęć - to zakładając 1 sekundę na zdjęcie (nierealne ale niech będzie) - potrzeba prawie 84 minuty.
    Żeby tylko przejrzeć zdjęcia.
    Podziwiam, naprawdę.

    Cóż - ze mnie chyba "dziaderstwo" wychodzi, nadal nie wyrosłem z czasów 36 klatkowego filmu i strzelam zdjęcia pojedynczo, a nie seriami...

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -
    @ogc13 ja korzystam albo z Lightrooma (ostatnia wersja pudełkowa) albo z czeskiego Zonera. Tego ostatniego częściej - używam go od wielu lat i bardzo lubię. Zresztą coraz częściej stosuję go przy wywoływaniu zdjęć, chociaż Lightroom jest lepszy.
    Dopóki mam stare aparaty to Lr widzi ORFy i NEFy. Jak przejdę na nowsze modele to moja wersja Lr straci tę możliwość, a abonamentu w chmurze raczej nie kupię.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Ja działam zazwyczaj z FastStone Image Viewer, ale rzeczywiście wolę LR.
    Problem tylko w LR, że import z budową preview też trochę trwa.
    Więc najpierw odsiewam w FastStone.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - @August68 A co do wersji LR to po zakupie OM1 musiałem się pożegnać z pudełkowym LR6 bo te przetwarzania do DNG mi nie pasowały.
    No i wlazłem w tą subskrypcję LR ... ale nie żałuję.
    Teraz była aktualizacja i zmiany w maskach są naprawdę fajne.
    Ostatnio edytowane przez ogc13 ; 12.11.22 o 23:09

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 9.07.16, 12:39
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.05.16, 15:40
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29.03.16, 15:01
  4. sprzet do fotografii ptakow
    By lortek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25.06.09, 22:15
  5. Pomoc przy fotografii na Mikołaja
    By spogi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29.11.08, 13:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.