Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Pytanie o naświetlanie. Skąd te smuga światla.

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

    Pytanie o naświetlanie. Skąd te smuga światla.

    Niedawno robiłem kilka testów robienia zdjęć nieba nocą - Mars, Księżyc, gwiazdy itd. Aparat M10 Mk. III 14-42mm EZ.

    Zauważyłem jednak dziwną rzecz, że gdy naświetlam zdjęcie chociaż ponad sekundę to przy obiekcie pojawia się pozioma smuga światła. Chociaż nie zawsze. Czasem przy 20 s. czasach naświetlania udaje mi się zrobić samo zdjęcie obiektu bez tego dziwnego efektu smugi świetlnej. Skąd się to bierze? Co ciekawe jakiś czas temu robiłem zdjęcia zwykłym, starym kompaktem i tego problemu w ogóle nie było nawet przy naświetlaniu 15 s.


    Mars z dość leciwego kompaktu Canona, więc i jakość ISO słaba, ale nie o to tutaj chodzi: Naświetlanie 15 s.





    Wczoraj - M10 Mk. III 14 - 42 EZ i ta dziwna smuga. Naświetlałem może z 5 sekund, ale jak widać sam obiekt jest nieporuszony. Smużki są też przy każdej gwieździe, lecz tutaj słabo widoczne





    A tu też Olympus, tydzień temu i z jakiegoś powodu brak smugi. Chociaż to jedyne zdjęcie, które tego dnia wyszło mi bez tego efektu.


  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    A masz tylko statyw, czy też prowadzenie aparatu za gwiazdami? Bo chciałbym nieśmiało zauważyć, że ziemia się obraca.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Panta rhei.
    Obiekty na niebie są w ciągłym ruchu, dlatego na zdjęciu zarejestrowałeś drogę tego świecącego obiektu w czasie pięcio-sekundowego otwarcia migawki.
    Aby się tego pozbyć, trzeba na statywie zainstalować napęd, który podąża za fotografowanym obiektem ( trochę kosztuje ).

    Na trzecim zdjęciu prawdopodobnie obiekt poruszał się bardzo zbliżonym torem do osi obiektywu, był dużo jaśniejszy co mogło dać krótszy czas naświetlania. To mogło przełożyć się na brak smugi za obiektem. Tak mi się wydaje, mogę też się mylić.
    Ostatnio edytowane przez henry1 ; 8.10.20 o 18:07
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Z tego, co wiem, żeby było można uchwycić gwiazdę czy planetę można maks 20 - 30 sekund, żeby nie widać "rozmycia".. Wszystkie 3 zdjęcia robiłem na zwykłym statywie.

    Na 1. zdjęciu z kompaktu było 15 sekund i ani śladu rozmycia. Ten efekt na drugim to nie efekt ruchu planety, bo ta smuga jest cieńsza.od obiektu. Czy może być to wina soczewki obiektywu?

    Poniżej zdjęcie z tego samego miejsca, ale 15 minut naświetlania. Jak widać efekt obrotu światła gwiazd jest widoczny, lecz zupełnie inny niż smuga światła z 2. zdjęcia. A nawet jeśli to "rozmycie" z 15 minut nie byłoby (praktycznie) takiej samej długości, jak przy kilkusekundowym naświetlaniu.


  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Nie pozostaje nic innego, pewnie UFO.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    No cóż, złapałeś stacje kosmiczna.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    No cóż, złapałeś stacje kosmiczna.
    I to nawet w momencie gdy uległa katastrofie - to tłumaczy dlaczego smuga jest cienka, potem nagłe rozszerzenie i dalej nic
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #8

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    I to nawet w momencie gdy uległa katastrofie - to tłumaczy dlaczego smuga jest cienka, potem nagłe rozszerzenie i dalej nic
    Nadal nie dostałem prostej odpowiedzi. Czemu raz udaje się zrobić bez tego efektu innym razem nie. Smuga potrafi wystąpić nawet przy 2 sekundach naświetlania. Na pewno nie jest to spowodowane ruchem, bo w takim odstępie czasu nie byłby uchwycony.

  9. #9
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Nadal nie dostałem prostej odpowiedzi. Czemu raz udaje się zrobić bez tego efektu innym razem nie. Smuga potrafi wystąpić nawet przy 2 sekundach naświetlania. Na pewno nie jest to spowodowane ruchem, bo w takim odstępie czasu nie byłby uchwycony.
    Samolot? helikopter? satelita Muska? Na niebie są różne obiekty świecąse, poza gwiazdami...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #10
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cóż... może na proste rozwiązanie problemu nikt jeszcze nie wpadł?

    A teraz już poważnie.
    na pokazanym zdjęciu wydaje się, że smużka jest pozioma. Czy na zdjęciach w pełnym rozmiarze te smużki są zawsze dokładnie poziome i czy zawsze są tej samej długości? jak wyzwalasz migawkę - spustem na aparacie czy za pomocą wężyka spustowego?
    Zastanawiam się, czy smużki nie mogą powstawać wskutek drgnięcia aparatu w momencie otwierania migawki - jeśli ta hipoteza jest poprawna nie powinny być zawsze dokładnie poziome i na różnych zdjęciach powinny różnić się długością.
    Kolejne pytanie - czy występowanie efektu nie jest jakoś związane z działaniem stabilizacji matrycy? Olympus zaleca wyłączanie stabilizacji przy zdjęciach ze statywem - czy tak zrobiłeś?

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Samolot? helikopter? satelita Muska? Na niebie są różne obiekty świecąse, poza gwiazdami...
    Chyba jednak nie - na początku wątku pisał że te smużki (tylko słabiej widoczne) są też przy każdej gwieździe. Bardziej prawdopodobne jest poruszenie aparatu (wtedy mało prawdopodobne jest aby smużki wypadały zawsze dokładnie poziomo - zatem warto wyjaśnić, czy zawsze są poziome, czy tylko ta pokazana akurat pozioma była) lub jakieś drgnięcie matrycy (czy stabilizacja była wyłączona?)
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. E-5 długie naświetlanie
    By macastek in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 7.01.15, 23:13
  2. pytanie o pomiar swiatla / swiatlomierz w OMD EM5
    By storn2008 in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14.05.14, 10:04
  3. duża karta 8gb i e330, szybkie zdjęcia, naświetlanie kolorów
    By dog_master in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10.07.08, 20:13
  4. Pomiar światla w Oly 765 UZ
    By Mi_hau in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.05, 10:16
  5. Długie naswietlanie i punkty
    By sil in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28.08.03, 15:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.