Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Bardzo wolne przeglądanie / przetwarzanie plików RAW z Olympusa przez ACR / Photoshop

  1. #21
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że podczas przeglądania wyświetlany jest zaszyty w rawie jpg. Otwieranie samego rawa wiązało by się z jego otwieraniem, ale po co skoro jest gotowy jpg.
    Tak można przeglądać RAW np. w systemie operacyjnym albo w co niektórych przeglądarkach do szybkiego przeglądania plików.
    Natomiast ACR generuje podgląd w trybie rzeczywistym prosto z RAW, z dwóch przyczyn:
    - nie da się inaczej wygenerować podglądu z uwzględnieniem ustawień takich podstaw jak chociażby balas bieli i suwaki ekspozycji itp, że nie wspomnę o i innych bardziej zaawansowanych korektach w ACR;
    - JPG zaszyty w rawie to miniatura, na większych ekranach po prostu nie wystarcza.

  2. #22
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Można, nawet trzeba Np. w Linuxie urządzenie np. /dev/ttyUSB0 jest plikiem i komu to przeszkadza ?
    Mac jest bezpieczny i można tolerować fochy producenta.
    Linux też jest bezpieczny... i co z tego że się z nim czasem użeram przez 3 dni jak mi to sprawia radochę

    Ja nie potrafię tolerować takich zachowań.
    Idąc tą drogą, najbezpieczniej będzie jak wszyscy będą pod kluczem .

    To że w linuchu jest inna koncepcja systemu i zasobów wcale mi nie przeszkadza. Co za różnica jak to nazwiemy. Ważne aby działało dobrze.
    A z głębokim żalem muszę stwierdzić, że ostatnie popularne dystrybucje nie działają dobrze. Ciągle się coś krzaczy. Nie ma poprzednich funkcjonalności. Coś złego dzieje się w świecie pingwinów.



    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Tak można przeglądać RAW np. w systemie operacyjnym albo w co niektórych przeglądarkach do szybkiego przeglądania plików.
    Natomiast ACR generuje podgląd w trybie rzeczywistym prosto z RAW, z dwóch przyczyn:
    - nie da się inaczej wygenerować podglądu z uwzględnieniem ustawień takich podstaw jak chociażby balas bieli i suwaki ekspozycji itp, że nie wspomnę o i innych bardziej zaawansowanych korektach w ACR;
    - JPG zaszyty w rawie to miniatura, na większych ekranach po prostu nie wystarcza.
    Musze to sprawdzić, bo wydawało mi się że jest w rawie pełnowymiarowy jpg wywołany w puszce według ustawień aparatu.
    Ale może mi się coś przyśniło.

  3. #23
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Musze to sprawdzić, bo wydawało mi się że jest w rawie pełnowymiarowy jpg wywołany w puszce według ustawień aparatu.
    Ale może mi się coś przyśniło.
    Ja tam gdzieś czytałem że jest 2000px na dłuższym boku, ale to pewnie zależy też od konkretnego modelu aparatu. Nie upieram się przy tym wcale.
    Ale pomijając już rozmiar - jest tak jak piszesz, to jest w pliku RAW masz zapisany JPG według ustawień aparatu - a ACR wyświetla podgląd według swoich domyślnych ustawień (znaczy użytkownika który używa ACR).
    Jak sobie wybierzesz że chcesz mieć saturację na +10 bo lubisz domyślnie kolorowo, to tak będzie pokazywał na podglądzie.
    Stąd właśnie przetwarzanie każdego pliku RAW od podstaw przy podglądzie.

    Pewnie dlatego Adobe wypuścił też LR - do zarządzania i katalogowania dużych kolekcji - bo LR przy imporcie generuje swoje własne miniatury (według ustawień użytkownika) i trzyma na dysku, co przyspiesza przeglądanie. No ale ja jakoś nie mogę się do LR przemóc. Próbowałem kilka razy i jednak wolę sam katalogować, a do przeglądania używać ACR właśnie. Pewnie moja strata.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 3.12.21 o 22:28

  4. #24
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Ja tam gdzieś czytałem że jest 2000px na dłuższym boku, ale to pewnie zależy też od konkretnego modelu aparatu. Nie upieram się przy tym wcale.
    Ale pomijając już rozmiar - jest tak jak piszesz, to jest w pliku RAW masz zapisany JPG według ustawień aparatu - a ACR wyświetla podgląd według swoich domyślnych ustawień (znaczy użytkownika który używa ACR).
    Jak sobie wybierzesz że chcesz mieć saturację na +10 bo lubisz domyślnie kolorowo, to tak będzie pokazywał na podglądzie.
    Stąd właśnie przetwarzanie każdego pliku RAW od podstaw przy podglądzie.

    Pewnie dlatego Adobe wypuścił też LR - do zarządzania i katalogowania dużych kolekcji - bo LR przy imporcie generuje swoje własne miniatury (według ustawień użytkownika) i trzyma na dysku, co przyspiesza przeglądanie. No ale ja jakoś nie mogę się do LR przemóc. Próbowałem kilka razy i jednak wolę sam katalogować, a do przeglądania używać ACR właśnie. Pewnie moja strata.
    Tak na pewno to zależy od marki aparatu. NEFy czytane są np. z ustawieniami aparatu, ale tylko przez firmowy soft. W innym wypadku zależy to od ustawień programu otwierającego.
    Faktycznie z ACR jest jak piszesz. Jedno jest pewne, w tym temacie panuje mały nieład.

Podobne wątki

  1. BIMP - wsadowe przetwarzanie fotografii w GIMP 2.10
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.09.19, 16:19
  2. Photoshop CS3, Phase One i pliki .orf z Olympusa E-510
    By Sagarmatha in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 2.03.08, 15:13
  3. Plug-in do PhotoShop CS 7 - dla Olympusa 7070
    By bekierj in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.06.05, 11:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.