Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Od paru tygodni używam Lightroom 5. Troszkę intuicji, nieco filmików z sieci i program da się obsługiwać. Na ten moment najwięcej problemów mam z wyostrzeniem zdjęć przygotowywanych do wstawienia na forum. W bibliotece LR 5 fotka wydaje się dobrze wyostrzona, a po wstawieniu na forum jej jakość znacznie się pogarsza. Jak sobie z tym radzicie? Jakie nastawy stosujecie w wyostrzaniu i eksporcie zdjęć?
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Zaraz podejdę do komputera. Tez jestem rookie w LR
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  3. #3
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    nie wiem czy robię dobrze, bo żaden ze mnie fachura. ale zmniejszam rozmiar w photoshop elements używając funkcji zmień rozmiar, zaznaczam z wyostrzaniem, potem używam funkcji zapisz do internetu
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

  4. #4
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Rysiek_O, a zanim wrzucisz na Forum to zmniejszasz rozmiar do poniżej 1GB? Dobrze by było abyś jakiś przykład podał.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    Rysiek_O, a zanim wrzucisz na Forum to zmniejszasz rozmiar do poniżej 1GB? Dobrze by było abyś jakiś przykład podał.
    Wywołuję RAW w LR5, tam ORF ma ok 9 MB. Koryguję detale, w tym ostrość i zapisuję (eksportuje) jako jpg w rozmiarze ok 300 kB. Takie pliki wklejam do postów.
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Rychu, ja mam tak:
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LR_5_monitor_export.jpg
Wyświetleń:	277
Rozmiar:	105,9 KB
ID:	110808  
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    Rychu, ja mam tak:
    Dziekuję, poprawie u siebie. Prawdopodobnie zaniżyłem rozdzielczość (Resoluton) Ty masz ustawione 200, a ja ledwie 77.
    Nie chcesz pracować na wersji spolszczonej ?
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Był na forum cały długi wątek o wyostrzaniu. I to niedawno.
    O, w wątku helmutha, od tego postu: https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1041405
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #9
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Rysiek_O Zobacz posta
    Wywołuję RAW w LR5, tam ORF ma ok 9 MB. Koryguję detale, w tym ostrość i zapisuję (eksportuje) jako jpg w rozmiarze ok 300 kB. Takie pliki wklejam do postów.
    Czyli jak te jpgi po pomniejszeniu u siebie przeglądasz to jakość jest OK, a jak wrzucasz na forum to są gorsze?

    Popatrzyłem u siebie - po pomniejszeniu do 1024x683 mam przeważnie powyżej 500kb rozmiar i to co widzę na forum w zasadzie zgadza się z tym co widzę u siebie. Może podnieść quailty do 99% i zobacz czy to coś da. Druga metoda to wyostrzenie po pomniejszeniu.

  10. #10
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom 5 - jak wyostrzyć zdjęcie do wstawienia na forum?

    Cytat Zamieszczone przez Rysiek_O Zobacz posta
    Dziekuję, poprawie u siebie. Prawdopodobnie zaniżyłem rozdzielczość (Resoluton) Ty masz ustawione 200, a ja ledwie 77.
    Nie chcesz pracować na wersji spolszczonej ?
    Uprzedzam, nie wiem jak wymienione poniżej opcje są przetłumaczone w polskiej wersji.

    To nic nie da. Pixels per inch to zupełnie inna para kaloszy. Tutaj konkretnie wystarczy, że ustawisz Output Sharpening. Zwykle opcja Sharpen for ustawiona na standard i Amount ustawione na Screen wystarczają. Trzeba zwrócić uwagę na te opcje jeśli będziesz chciał te same zdjęcie wysłać na papier. Wówczas trzeba ponownie wyeksportować zdjęcia, nie tylko z większą rozdzielczością w pikselach, ale wybrać opcje matte lub glossy paper.

    A jeśli już przy jesteśmy przy papierze. Tu może przydać się opcja Resolution. Jeśli zechcemy ustawić Resize to fit jako Dimensions i określić rozmiar eksportowanego zdjęcia w calach (in) lub centymetrach (cm), wówczas Resolution ustawione na wskazaną wartość (przeważnie jest to ustawione na 240) będzie przeliczane na rozdzielczość w pikselach. Czyli wysokość lub szerokość w centymetrach pomnożona przez parametr Resolution.

    Rysiek, czy wyostrzasz sam obraz jeszcze w trakcie obrabiania zarówno globalnie (Panel Detail) jak i lokalnie przez Adjustment Brush?

    ---------- Post dodany o 19:44 ---------- Poprzedni post był o 19:40 ----------

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    Czyli jak te jpgi po pomniejszeniu u siebie przeglądasz to jakość jest OK, a jak wrzucasz na forum to są gorsze?

    Popatrzyłem u siebie - po pomniejszeniu do 1024x683 mam przeważnie powyżej 500kb rozmiar i to co widzę na forum w zasadzie zgadza się z tym co widzę u siebie. Może podnieść quailty do 99% i zobacz czy to coś da. Druga metoda to wyostrzenie po pomniejszeniu.
    Można też użyć Limit File Size To i osiągnąć zamierzaną wielkość pliku. Przy założeniu, że operuje się rozdzielczością 1000-1300 px po dłuższym boku, można się spodziewać Quality na poziomie 95-97. Trzeba mieć bardzo dużo detali by ten parametr spadł poniżej wartości 95.

Podobne wątki

  1. Moje pierwsze zdjęcie na forum :D
    By pumbax in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 30.12.09, 18:23
  2. Profile Lightroom dla E-1
    By Wieprz in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31.05.09, 13:28
  3. Pierwsze zdjęcie na forum - Pawciooo - Makro
    By Diabels in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 4.09.07, 10:42
  4. Jak wyostrzyć zdjęcie?
    By dog_master in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23.02.07, 13:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.