Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: NIKON 50 i 85mm 1.2

  1. #1
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    NIKON 50 i 85mm 1.2

    Dzisiaj na micro-expo w moim mieście pobawiłem się NIKKORami 50mm 1.2 i 85mm 1.2 (ten drugi w wersji przedpremierowej) z NIKONem Z5 i Z6. Testowałem je w kontekście portretu, bo chciałbym mieć lepiej niż w mojej bieżącej konfiguracji (45mm 1.8 ) - nie żebym potrzebował, po prostu takie szukanie dziury w całym .

    Wnioski, pewnie dla większości oczywiste:
    1. Super rozmyte tło, nawet na 50mm.
    2. Potrzebny jest dobry AF, bo nietrafienie w oko to mydło na super rozmytym tle. Z5ka łapała moje oko w okularach, co cieszy.
    3. Ten NIKON Z5 kusi - dwie karty, całkiem poręczny, całkiem niedrogi (tańszy niż M1ki Olka bez promocji), akceptowalnie szybki, choć minimalny czas otwarcia migawki to tylko 1/8000, co pewnie będzie problematyczne ze szkłami 1.2 np. a plaży (pytanie, czy te ISO LOW jest spoko - w sumie nie zapytałem).
    4. Standardowe problemy, które już znamy z naszych olkowych przysłon 1.8, się nasilają - zdjęcie rodzinne jest niewykonalne na 1.2 - bo zawsze ktoś jest nieostry, nawet 50ką.
    5. Testowałem chwilę na ISO 6400 - w warunkach galerii handlowej, czyli nie jakoś mega ciemno - jest absolutnie akceptowalne (miałem włączone lekkie odszumianie w aparacie)
    6. Kolory prosto z puszki (nie wiem jakie były ustawienia) są całkiem akceptowalne, co mnie cieszy, bo nie umiem w obróbkę
    7. Co do poręczności - przycisk podglądu zdjęć jest mega niewygodny, reszta pewnie kwestia przyzwyczajenia. Podobało mi się wykrywanie oka w zdefiniowanym fragmencie kadru - mamy coś takiego w Olku?
    8. Miałem też w łapach 400mm 4.5, wielkie, ale lekkie (1.2kg) szkło - szkoda, że nie mamy takiego w m43 . Zwłaszcza, że cena niewiele większa niż nasz 300PRO.

    Co dalej? Pobawić się kiedyś 25 i 45 1.2 Olka, ew. Sigmą 56 1.4 i zobaczyć czy będę zadowolony. W mojej fotografii rodzinno-spacerowej punkt 4 niestety jest kiloproblematyczny...
    Ostatnio edytowane przez koza ; 15.04.23 o 14:30

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Dzisiaj na micro-expo w moim mieście pobawiłem się NIKKORami 50mm 1.2 i 85mm 1.2 (ten drugi w wersji przedpremierowej) z NIKONem Z5 i Z6. TEstowałem je w kontekście portretu, bo chciałbym mieć lepiej niż w mojej bieżącej konfiguracji (45mm 1. - nie żebym potrzebował, po prostu takie szukanie dziury w całym .

    Wnioski, pewnie dla większości oczywiste:
    1. Super rozmyte tło, nawet na 50mm.
    2. Potrzebny jest dobry AF, bo nietrafienie w oko to mydło na super rozmytym tle. Z5ka łapała moje oko w okularach, co cieszy.
    3. Ten NIKON Z5 kusi - dwie karty, całkiem poręczny, całkiem niedrogi (tańszy niż M1ki Olka bez promocji), akceptowalnie szybki, choć minimalny czas otwarcia migawki to tylko 1/8000, co pewnie będzie problematyczne ze szkłami 1.2 np. a plaży (pytanie, czy te ISO LOW jest spoko - w sumie nie zapytałem).
    4. Standardowe problemy, które już znamy z naszych olkowych przysłon 1.8, się nasilają - zdjęcie rodzinne jest niewykonalne na 1.2 - bo zawsze ktoś jest nieostry, nawet 50ką.
    5. Testowałem chwilę na ISO 6400 - w warunkach galerii handlowej, czyli nie jakoś mega ciemno - jest absolutnie akceptowalne (miałem włączone lekkie odszumianie w aparacie)
    6. Kolory prosto z puszki (nie wiem jakie były ustawienia) są całkiem akceptowalne, co mnie cieszy, bo nie umiem w obróbkę
    7. Co do poręczności - przycisk podglądu zdjęć jest mega niewygodny, reszta pewnie kwestia przyzwyczajenia. Podobało mi się wykrywanie oka w zdefiniowanym fragmencie kadru - mamy coś takiego w Olku?
    8. Miałem też w łapach 400mm 4.5, wielkie, ale lekkie (1.2kg) szkło - szkoda, że nie mamy takiego w m43 . Zwłaszcza, że cena niewiele większa niż nasz 300PRO.

    Co dalej? Pobawić się kiedyś 25 i 45 1.2 Olka, ew. Sigmą 56 1.4 i zobaczyć czy będę zadowolony. W mojej fotografii rodzinno-spacerowej punkt 4 niestety jest kiloproblematyczny...
    @koza wyhodowałeś "robaka" w głowie i będzie Cię teraz męczył...
    Jeśli już to celowałbym w Z6, bo jest trochę lepszy od Z5. W Z5 jest matryca z D750, a w Z6 taka jak w D850.
    Ale oba dają 14 bitowy obrazek.
    Jednak nie jestem przekonany czy nikon to dobra droga.

    Jak "wejdziesz" w zetkę to oddasz na szkła kasę i nerki.


    Poważnie chcesz robić grupowe zdjęcia na plaży na przesłonie 1.2? Myślę że 2.8 Cię zadowoli.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  3. #3

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Jednak nie jestem przekonany czy nikon to dobra droga.

    Jak "wejdziesz" w zetkę to oddasz na szkła kasę i nerki.
    Zależy co z czym porównywać.

    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1281433-REG
    -najmniejsza GO 50/1.8 FF.
    Sony FE 50mm f/1.8 odstaje ostrością od reszty, więc raczej Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA jest konkurencją
    lub może lepiej kupić od razu Sigma 50mm f/1.4 DG DN Art (850$).


    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1366997-REG
    -najmniejsza GO 85/1.8 FF.
    Sony FE 85mm f/1.8 znowu odstaje ostrością od reszty, więc raczej Batis jest konkurencją
    lub może Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art (1200$).

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Zależy co z czym porównywać.

    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1281433-REG
    -najmniejsza GO 50/1.8 FF.
    Sony FE 50mm f/1.8 odstaje ostrością od reszty, więc raczej Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA jest konkurencją
    lub może lepiej kupić od razu Sigma 50mm f/1.4 DG DN Art (850$).


    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1366997-REG
    -najmniejsza GO 85/1.8 FF.
    Sony FE 85mm f/1.8 znowu odstaje ostrością od reszty, więc raczej Batis jest konkurencją
    lub może Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art (1200$).
    Pisząc, że nie jestem przekonany co do pójścia w nikona, miałem na myśli niemożliwość używania świetnych i relatywnie tanich szkieł sigmy czy tamrona.
    Mam kilka artów na bagnet F. I chciałbym mieć ich odpowiedniki na bagnet Z. Niestety nie zanosi się na to.
    Firma od telewizorów to umożliwia. I jeśli ktoś chce wejść w tej chwili w FF, to powinien to sobie przemyśleć.
    Wiem że są szkła droższe i tańsze. Są natywne i nie, ale najwyższa jakość już nie jest zagwarantowana przez producentów danego body.
    I tak można kupić Z14-24/2.8 za jedyne 2600 euro, albo sigmę 14-24/2.8 art za aż 1400.
    I to że sigma jest tańsza, nie znaczy że jest gorsza. Wręcz przeciwnie. Ale oznacza to też, że raczej nie zobaczymy jej szybko z bagnetem Z. Jeśli w ogóle zobaczymy.
    No chyba że za 2200 euro.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  5. #5
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.592
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Sigma zaczęła robić szkła do Z, na razie 3 modele, każdy niestety na matrycę DX. FF zapewne też zaczną, szef Sigmy powiedział, że rozeznają co potrzebne jest w systemie Z.
    Tamron już robi 2 szkła dla Nikona sprzedawane jako Nikkory i trzecie pod nazwą własną, czyli Tamron.
    Co do szkieł 85/1.8 to Nikkor Z jest świetny. Ostry, szybki. Alternatywą jest Viltrox 85/1.8, chwalony za bokeh.
    Ja używam Arta 85/1.4 przez FTZ. Żadnych uwag. Tak jak na lustrzance.

    Co do matryc Z5 i Z6 to nie są te same matryce co w lustrzankach, bo mają one AF fazowy na matrycy, czego lustrzanki o jakich mówisz nie mają.
    No a juz na pewno Z6 nie ma matrycy z D850, bo D850 to 45 Mpx, a Z6 to 24 Mpx. Ilość Mpx sie zgadza w przypadku D850 i Z7.

  6. #6
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    To parę punktów:


    Co do bakcyla... niby tak, ale jednak nie.
    1. Po pierwsze, "na szczęście" nie mam na to budżetu (kupiłem w tym roku nowy obiektyw, raczej z tych lepszych) .
    2. Po drugie, przy oglądaniu zdjęć na telewizorze aż takiej ogromnej różnicy nie ma (a mówię o porównaniu szkieł za 600PLN i 15000PLN) - oczywiście odcięcie jest w FF kapitalne, można oczywiście jechać na wyższym ISO itp - ale do moich zastosowań i do moich typowych metod pokazywania tych zdjęć - nie jest to aż tak ważne (nawet w fotoksiążkach mam bardzo dobre efekty).
    3. Po trzecie, najważniejsze, światło. W studio jestem przekonany, że osiągnę kapitalne efekty nawet z 12-40 PRO lub 45mm 1.8, gdy NAUCZĘ SIĘ ustawienia świateł (i modelki). Poza studiem też planuję kiedyś uzupełnić swój zestaw do oświetlania modeli.


    Podsumowując, muszę zacząć od odrobienia pracy domowej. Gdy już poczuję, że nic więcej nie wyciągnę z mojego zestawu (takie poczucie miałem dość długo z 75-300 w kwestii ptaków), wtedy będę myślał dalej. Chyba, że jednak bakcyl będzie rósł gdzieś po cichu...

  7. #7

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Tego, że będzie rósł możesz być pewny - chyba, że całkiem zrezygnujesz z fotografii.
    Ale masz zdrowe podejście, więc jakiś czas się pewnie obronisz

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Sigma zaczęła robić szkła do Z, na razie 3 modele, każdy niestety na matrycę DX. FF zapewne też zaczną, szef Sigmy powiedział, że rozeznają co potrzebne jest w systemie Z.
    Tamron już robi 2 szkła dla Nikona sprzedawane jako Nikkory i trzecie pod nazwą własną, czyli Tamron.
    Co do szkieł 85/1.8 to Nikkor Z jest świetny. Ostry, szybki. Alternatywą jest Viltrox 85/1.8, chwalony za bokeh.
    Ja używam Arta 85/1.4 przez FTZ. Żadnych uwag. Tak jak na lustrzance.

    Co do matryc Z5 i Z6 to nie są te same matryce co w lustrzankach, bo mają one AF fazowy na matrycy, czego lustrzanki o jakich mówisz nie mają.
    No a juz na pewno Z6 nie ma matrycy z D850, bo D850 to 45 Mpx, a Z6 to 24 Mpx. Ilość Mpx sie zgadza w przypadku D850 i Z7.
    Bagnet Z istnieje już cztery lata. I to, że wreszcie pokazują się DXowe dość przeciętne i ciemne szkła na ten bagnet Z nie jest żadnym sukcesem. Uważasz że szkła z F 5.6 czy 6.3 na długim końcu to jakiś rarytas?
    Odczytuje to jako "ruchy pozorowane" nikona, abyśmy grzecznie czekali marząc o tańszych często lepszych szkłach konkurencji.
    Na przykładzie szkieł 14-24 widać, że N pozwoli na produkcję szkieł innym firmom tylko takich, które nie sprawią kłopotu w sprzedaży własnych "wypasionych" wyrobów.
    I będziemy pełni nadziei czekać, czekać, aż świat się skończy.
    Obym się mylił, ale nie będzie na FF w najbliższych latach dobrych szkieł od konkurencji w obecnych cenach. Jeśli coś się pokaże, to cena zostanie dopasowana do cen N.
    Tak jak np. z Tamron 17-28/2,8. Który jest droższy od wersji na inne bagnety o 300 euro. Bo to nikon ... Z.

    Owszem 85/1.8 jest ostry. Tylko że jakoś wolę 85/1.4 od sigmy. I nie z powody że jest jaśniejszy. Ogólne nie podoba mi się zimna kolorystyka szkieł nikona na bagnet Z
    Osobiście nie mam problemu z używaniem FTZ. Bardzo dobre i sprawne rozwiązanie, dzięki któremu można używać szkła F. Za tom należy im się pochwała.

    Faktycznie nie są te same.
    Chodziło mi o technologie wykonania.
    Powinienem napisać, że w Z5 jest matryca odpowiadająca matrycy z D750.
    A z Z6 to pojechałem myśląc o Z7. Ale chyba ta matryca z Z6, nie ustępuje chyba dużo tej z D850. Oczywiście poza gęstością.






    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    To parę punktów:


    Co do bakcyla... niby tak, ale jednak nie.
    1. Po pierwsze, "na szczęście" nie mam na to budżetu (kupiłem w tym roku nowy obiektyw, raczej z tych lepszych) .
    2. Po drugie, przy oglądaniu zdjęć na telewizorze aż takiej ogromnej różnicy nie ma (a mówię o porównaniu szkieł za 600PLN i 15000PLN) - oczywiście odcięcie jest w FF kapitalne, można oczywiście jechać na wyższym ISO itp - ale do moich zastosowań i do moich typowych metod pokazywania tych zdjęć - nie jest to aż tak ważne (nawet w fotoksiążkach mam bardzo dobre efekty).
    3. Po trzecie, najważniejsze, światło. W studio jestem przekonany, że osiągnę kapitalne efekty nawet z 12-40 PRO lub 45mm 1.8, gdy NAUCZĘ SIĘ ustawienia świateł (i modelki). Poza studiem też planuję kiedyś uzupełnić swój zestaw do oświetlania modeli.


    Podsumowując, muszę zacząć od odrobienia pracy domowej. Gdy już poczuję, że nic więcej nie wyciągnę z mojego zestawu (takie poczucie miałem dość długo z 75-300 w kwestii ptaków), wtedy będę myślał dalej. Chyba, że jednak bakcyl będzie rósł gdzieś po cichu...
    Incepcja się dokonała.... to cecha indywidualna, kiedy robal cię dopadnie.
    A zgodnie z powiedzeniem, apetyt rośnie wraz z jedzeniem. To mz nastąpi to szybciej niż Ci się wydaje.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  9. #9
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.592
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Koza mówi o jasnych 50 i 85 mm. Nie interesują mnie obiektywy DX. Ani jasne, ani ciemne. Napisałem o szkłach Sigmy czy Tamrona, by nie było, że to jedynie Sony dopuściło innych. Żeby podejście Canona R nie zostało mylnie przypisane do także do Nikona Z.
    Ja też używam z FTZ szkieł od Nikona F, też tak jak ty Sigmę. Ale nie chodzi o kolor (?), bo to kwestia obróbki.
    Co do ceny. No cóż, każdy producent wykorzystuje sytuacje do zarobienia więcej. Skoro ktoś siedzi w określonym systemie, to co mu po tym, że cena danego obiektywu (np Tamrona) jest w innym systemie tańsza. Patrzę na hierarchię cen wewnątrz systemu. A nawet ja osobiście niespecjalnie na to. Bo patrzę po parametrze jaki chcę mieć (ogniskowa, jasność). Załóżmy, że chcę 85/1.2, z AF oczywiście. No to co mi oferuje Nikon? Jeszcze nic, choć pełno osób już nim fotografowało. Niedługo w sprzedaży. Co ma Sony? Ciut mniej, bo zapowiedź, że takie szkło będzie. Bo w tej chwili w Sony NIE ma wyboru, ba, nie ma żadnego modelu takiego szkła. (pomijam jeden mydlany manual). Czasami więc nie ma wyboru (jedno szkło to nie wybór).
    Mało mi przyjdzie z tego, że w systemie są setki szkieł, skoro ich nie pragnę. Bo nie takie ogniskowe, nie ta jasność, bo kiepskie, bo manualne itd.
    Na cenę tu i tam (tzn w różnych systemach) może patrzeć ktoś, kto wybiera system. Ale jeśli ktoś ma określony system, to patrzy na szkła na pewnej półce (nie określam tu czy na wysokiej czy niskiej) jakościowo - cenowej. Na niskiej półce w Sony jest w czym wybierać. Nieporównywalnie więcej niż u Nikona czy szczególnie Canona. Natomiast gdy popatrzy sie na tę wypasioną optykę to różnice się zmniejszają. Szczególnie gdy popatrzymy jak długo system tworzy Sony. Gdyby nie pomoc Sigmy....

  10. #10

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Na niskiej półce w Sony jest w czym wybierać. Nieporównywalnie więcej niż u Nikona czy szczególnie Canona.
    -Chyba piszesz o Samyang AF do Sony, bo jak nie, to mamy:

    Canon RF 16mm f/2.8: 250$
    Sony FE 20mm f/1.8 G: 900$
    Canon RF 24mm f/1.8 Macro IS: 600$
    Sony FE 28mm f/2: 450$
    Canon RF 35mm f/1.8 Macro IS: 500$
    Sony FE 35mm f/1.8: 750$
    Canon RF 50mm f/1.8: 180$
    Sony FE 50mm f/1.8: 250$
    Canon RF 85mm f/2 Macro IS: 550$
    Sony FE 85mm f/1.8: 600$
    Canon RF 600mm f/11 IS: 800$
    Canon RF 800mm f/11 IS: 1000$

    Samyang AF 14mm f/2.8 FE: 550$
    Samyang AF 18mm f/2.8 FE: 300$
    Samyang AF 24mm f/2.8 FE: 220$
    Samyang 24mm f/1.8 AF: 400$

    Samyang AF 35mm f/2.8 FE: 220$
    Samyang AF 35mm f/1.8 FE: 310$
    Samyang AF 45mm f/1.8 FE: 300$
    Samyang AF 75mm f/1.8 FE: 300$
    [w Stanach są na mocnych przecenach https://www.bhphotovideo.com/c/produ...3Asony-e-mount ]



    Canon RF 15-30mm f/4.5-6.3 IS: 550$
    Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4: 1000$
    Canon RF 24-50mm f/4.5-6.3 IS: 300$
    Sony FE 28-60mm f/4-5.6: 500$
    Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS: 400$

    Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS: 900$
    Sony FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS: 1050$
    Canon RF 100-400mm f/5.6-8 IS: 600$
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 16.04.23 o 19:22

Podobne wątki

  1. Falcon f 1.4 85mm
    By RGS in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.04.12, 07:11
  2. Sigma 85mm 1.4
    By qbic in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 19.10.10, 17:53
  3. canon 85mm czy warto ?
    By judasz in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 9.09.10, 00:23
  4. Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR
    By cissic in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 24.03.10, 09:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.