Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 43

Wątek: Filtr UV czy protektor

  1. #31
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Dlaczego zwraca się uwagę na to, że filtr (sztuk jedna) nie przepuszcza całości światła do obiektywu pomijając fakt, że filtr jest ze szkła i soczewki są ze szkła. Soczewki, a obiektywy mają ich wiele - w zoomach kilkanaście, nie przepuszczają sto procent światła do sensora.
    TJ
    Filtr można zdjąć, ale raczej nie wyjmował bym soczewek z zooma

  2. #32
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.575
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    Nie mogę się domyślić, czego ta odpowiedź dotyczy. do czego nawiązuje, co wyjaśnia.
    TJ

  3. #33
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Nie mogę się domyślić, czego ta odpowiedź dotyczy. do czego nawiązuje, co wyjaśnia.
    TJ
    Poruszyłeś w jednej odpowiedzi dwie zupełnie niezwiązane ze sobą sprawy: filtr i obiektyw. Wiadomo, że soczewki w obiektywie nie przepuszczają 100 % światła. Tego nie zmienisz (chyba, że cały obiektyw), a filtr możesz zdjąć.

  4. #34
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.575
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    Ile procent światła odzyskasz, gdy zdejmiesz filtr z obiektywu? Jak znaczący jest ten procent?
    TJ

  5. #35
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Ile procent światła odzyskasz, gdy zdejmiesz filtr z obiektywu? Jak znaczący jest ten procent?
    TJ
    Chodzi raczej o wygodę, czasami używam polara, szarego i rzadziej IR. Wtedy musiałbym się nakręcić.

  6. #36

    Dołączył
    Feb 2015
    Mieszka w
    Przed Dolinką Będkowską
    Posty
    3.229
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Dyskusja odbiegła od pytania chyba. Filtr jako ochrona na pewno się sprawdzi, a ilość światła uwzględni układ pomiaru.
    Dla fotografii analogowej filtr UV polecano zwłaszcza w górach na większych wysokościach aby odciąć część promieniowania niebieskiego co zmieniało tonacje zdjęć. Teraz za to odpowiada balans bieli.
    Chyba
    Ale jako osłona na pewno się sprawdzi.
    "Skoro nie można wiedzieć wszystkiego co się da wiedzieć o wszystkim, to piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego, niż wiedzieć wszystko o jednym" - B.Pascal 1854
    Fuji X-T3 + XZ-2

  7. #37
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DeWuTe Zobacz posta
    Dyskusja odbiegła od pytania chyba. Filtr jako ochrona na pewno się sprawdzi, a ilość światła uwzględni układ pomiaru.
    Oczywiście, ale podanie parametru transmisji światła przez filtr ma w przypadku filtrów UV i protector inne znaczenie niż tylko uwzględnienie wpływu na czas ekspozycji. Ważne jest to, ile procent światła nie przechodzi i co się z nim dzieje. A z tego co nie przechodzi pewien niewielki procent jest pochłaniany przez szkło filtra powodując jego nagrzewanie - tak niewielkie, ze nie ma znaczenia praktycznego, natomiast ogromna większość odbija się od powierzchni filtra. Światło które się odbije od powierzchni zewnętrznej ulatuje sobie gdzieś w siną dal i zazwyczaj nam nie przeszkadza (aczkolwiek niekiedy refleks światła odbitego może np. spłoszyć ptaszka). Gorsze jest to, co się obija od powierzchni wewnętrznej - wraca przez szkło filtra do jego powierzchni zewnętrznej i tam pewna część światła znów się obija by skierować się przez szkło filtra w kierunku matrycy po czym proces się powtarza - na wewnętrznej powierzchni filtra część światła się odbija i wraca w kierunku zewnętrznym a reszta wychodzi z filtra i biegnie w kierunku obiektywu i matrycy. I właśnie światło trafiające do matrycy po odbiciach we wnętrzu filtra (często wielokrotnych) stanowi problem powodując pogorszenie kontrastu i bliki. Nawet niewielkie różnice w transmisji światłą przechodzącego są z punktu widzenia pogorszenia kontrastu i blikowania istotne - różnica między 99.5% a 98.5% to tylko 1%, ale różnica ilości światła która się odbija od powierzchni filtra jest już wtedy trzykrotna.

    Cytat Zamieszczone przez DeWuTe Zobacz posta
    Dla fotografii analogowej filtr UV polecano zwłaszcza w górach na większych wysokościach aby odciąć część promieniowania niebieskiego co zmieniało tonacje zdjęć. Teraz za to odpowiada balans bieli.
    Chyba
    Ale jako osłona na pewno się sprawdzi.
    Nie niebieskiego a nadfioletowego - na które reagowała emulsja filmów fotograficznych co mogło powodować zaniebieszczenie i pogorszenie ostrości (gdyż współczynniki załamania światła w szkle zależą od długości fali światła i promieniowanie UV dla którego obiektywy nie są korygowane zogniskuje się w nieco innym punkcie niż promieniowanie widzialne). Filtr który tłumiłby promieniowanie niebieskie powodowałby ocieplenie barwy obrazu zauważalne również tam, gdzie nie ma promieniowania UV. Matryce aparatów cyfrowych są znacznie mniej czułe na światło UV niż na światło widzialne, zatem w przypadku fotografii cyfrowej promieniowanie UV i bez filtra ma znikomy wpływ na kolorystykę i ostrość zdjęcia - filtry UV w przypadku fotografii cyfrowej służą jedynie do ochrony przedniej soczewki obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 6.06.21 o 08:44
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #38
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.575
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    Podobne zjawiska jak na filtrze, zachodzą na soczewkach obiektywu.
    Zarówno filtry, jak i soczewki obiektywu są pokrywane wielowarstwowo by nie dopuścić do nadmiernego błądzenia światła, do odrywania się światła od torów wyznaczonych przez geometrię tworzenia obrazu.
    Filtry w zależności od jakości warstw powodują straty światła rzędu 2 do 8 %.
    Obiektywy przepuszczają od około 60 do około 90 % światła. Co się dzieje z resztą?
    TJ

  9. #39

    Dołączył
    Feb 2015
    Mieszka w
    Przed Dolinką Będkowską
    Posty
    3.229
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    2wyszomir - bardzo ładnie to wyłożyłeś
    "Skoro nie można wiedzieć wszystkiego co się da wiedzieć o wszystkim, to piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego, niż wiedzieć wszystko o jednym" - B.Pascal 1854
    Fuji X-T3 + XZ-2

  10. #40
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Podobne zjawiska jak na filtrze, zachodzą na soczewkach obiektywu.
    Zarówno filtry, jak i soczewki obiektywu są pokrywane wielowarstwowo by nie dopuścić do nadmiernego błądzenia światła, do odrywania się światła od torów wyznaczonych przez geometrię tworzenia obrazu.
    Filtry w zależności od jakości warstw powodują straty światła rzędu 2 do 8 %.
    Obiektywy przepuszczają od około 60 do około 90 % światła. Co się dzieje z resztą?
    TJ
    Ale w przypadku obiektywu jest to brane pod uwagę, i cały układ optyczny odpowiednio korygowany na etapie projektu, tak aby wszystkie elementy optycznie zkładające się na obiektyw wzajemnie zniwelowały swoje niedoskonałości.
    To oczywiście czysta teoria, ale do tego się dąży przy projekcie.
    I dokładając sobie przed obiektywem kolejną warstwę szkła wprowadzamy do układu zaburzenie którego producent nie przewidział, a więc nie skorygował....

    Posłużę się takim przykładem który demonstruje jak duży wpływ może mieć obecność (lub jej brak) kawałka zwykłej szybki w układzie optycznym.
    Jak pewnie pamiętacie obiektywu Canon EF 500m F4 L IS USM. To bardzo duży obiektyw z przednią soczewką o średnicy około 150mm, tak więc używa się w nim filtrów typu drop in, wsadzanych od tyłu przez obiektyw pomiędzy ostatnią soczewką a aparat.
    Ja osobiście filtrów używać nie mam potrzeby przy tym co fotografuję, ale to nie znaczy że mogę wyjąć fabrycznie zamontowany filtr - zaślepkę, czy jak to się tam fachowo nazywa (po angielsku filter holder.
    O, tak to wygląda:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Canon_4773B001_52mm_Drop_in_Gelatin_Filter_1317892439_763737.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	34,6 KB
ID:	234403


    Tego nie widać na zdjęciu (to jest zdjęcie pokazujące element bez filtra) to że w takim przypadku jest tam szybka szklana.
    I teraz meritum tego co chcę tu przekazać: tej szybki, nawet jak się nie używa filtra, nie wolno wyjąć! Ona musi być zawsze w obiektywie!
    Producent wyraźnie pisze w instrukcji i ostrzega, że taka zwykła szybka została uwzględniona przy projektowaniu obiektywu, i jest niezbędna do jego prawidłowego działania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 2021-06-06 at 17.03.20.png
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	306,8 KB
ID:	234404

    Tak to jeden zwykły kawałek 99.8 przepuszczającej szybki robi różnicę - i jak się okazuje jeżeli został przewidziany w konstrukcji optycznej, to musi być, bo jego brak ma negatywny wpływ na jakość.
    Tak samo to działa w drugą stroną - samowolne dołożenie filtra, choćby i najlepszego, powoduje spadek jakości.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 7.06.21 o 04:23

Podobne wątki

  1. Filtr UV - tak czy nie?
    By stpman in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.07.18, 12:24
  2. Filtr AA
    By King in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.05.09, 10:09
  3. Filtr do E1
    By mietix in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.09.05, 23:08
  4. Filtr UV
    By mini21 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 9.05.05, 00:02
  5. Filtr FD
    By chivas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.09.04, 22:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.