Strona 53 z 69 PierwszyPierwszy ... 343515253545563 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 521 do 530 z 683

Wątek: sikora zdjęcia, pstryki, gnioty...

  1. #521
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    Wyszomir, z prostowaniem to masz rację.
    Jakby nie było, to co na zdjęciu, to jest wierny rzut perspektywiczny (w zależności od ogniskowej bardziej lub mniej zbieżny).
    Na siatkówce oka jest taki sam rzut, tylko że mózg "prostuje" ten rzut i to nie każdy rzut jednakowo prostuje(w zależności o nastroju i upodobań).
    Tak że prostowanie zdjęć należałoby przeprowadzać na wyczucie - tak by się podobało. Tylko jest problem - jak wyczuć, ile prostować. Rygoryści prostują wszystkie fotki do pełnej równoległości, czego czasem mój układ wzrokowy (oczy plus ośrodek widzenia w głowie) nie akceptuje.
    Pzdr, TJ

  2. #522
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Jedyne zastrzeżenie mam do 362 które sprawia nienaturalne wrażenie przez nadmierne prostowanie. To, że przy patrzeniu do góry linie pionowe lekko się zbiegają jest dla nas zjawiskiem naturalnym i prostowanie ich tak, żeby na zdjęciu były dokładnie pionowe pozbawia zdjęcie naturalności. Dlatego prostując zdjęcie warto wyprostować 'nie do końca' pozwalając jednak pionowym krawędziom wysokich budynków na delikatne zbieganie się ku sobie w górze kadru.
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Wyszomir, z prostowaniem to masz rację.
    Jakby nie było, to co na zdjęciu, to jest wierny rzut perspektywiczny (w zależności od ogniskowej bardziej lub mniej zbieżny).
    Na siatkówce oka jest taki sam rzut, tylko że mózg "prostuje" ten rzut i to nie każdy rzut jednakowo prostuje(w zależności o nastroju i upodobań).
    Tak że prostowanie zdjęć należałoby przeprowadzać na wyczucie - tak by się podobało. Tylko jest problem - jak wyczuć, ile prostować. Rygoryści prostują wszystkie fotki do pełnej równoległości, czego czasem mój układ wzrokowy (oczy plus ośrodek widzenia w głowie) nie akceptuje.
    Pzdr, TJ
    Wydaje mi się, że obydwaj nie macie racji. Autor napisał, że to składanki z kilku zdjęć. A jako że ziemniaki zjadłem na prostowaniu, wiem że programy (dobre programy) składające zdjęcia z automatu je prostują i usuwają niezgodności w tonacji. @sikor mam rację ?
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #523
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Wydaje mi się, że obydwaj nie macie racji. Autor napisał, że to składanki z kilku zdjęć. A jako że ziemniaki zjadłem na prostowaniu, wiem że programy (dobre programy) składające zdjęcia z automatu je prostują i usuwają niezgodności w tonacji. @sikor mam rację ?
    Ale... wrażenie nienaturalności pozostaje. Na prostowaniu wprawdzie ziemniaków nie zjadłem, ale jeśli tak jak piszesz automaty składające prostują zdjęcia 'do końca' to może po automatycznym prostowaniu przez automat składający warto zdjęcie na koniec otworzyć w innym programie i nieco skorygować perspektywę tak by wyglądała naturalnie?
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #524
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar sikor
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.056
    Siła reputacji
    220
    Moja galeria
    Ale odzew, fajnie, dzięki. To po kolei:

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Jedyne zastrzeżenie mam do 362 które sprawia nienaturalne wrażenie przez nadmierne prostowanie. To, że przy patrzeniu do góry linie pionowe lekko się zbiegają jest dla nas zjawiskiem naturalnym i prostowanie ich tak, żeby na zdjęciu były dokładnie pionowe pozbawia zdjęcie naturalności. Dlatego prostując zdjęcie warto wyprostować 'nie do końca' pozwalając jednak pionowym krawędziom wysokich budynków na delikatne zbieganie się ku sobie w górze kadru.
    Zdaję sobie sprawę z istnienia perspektywy i zbiegania się linii, ale sądziłem że najbardziej jest to widoczne w poziomie - patrząc w dal jest to widoczne. Nie myślałem że będzie to również widoczne na takim w sumie niskim budynku . Czyli nie prostować do końca.

    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Wyszomir, z prostowaniem to masz rację.
    Jakby nie było, to co na zdjęciu, to jest wierny rzut perspektywiczny (w zależności od ogniskowej bardziej lub mniej zbieżny).
    Na siatkówce oka jest taki sam rzut, tylko że mózg "prostuje" ten rzut i to nie każdy rzut jednakowo prostuje(w zależności o nastroju i upodobań).
    Tak że prostowanie zdjęć należałoby przeprowadzać na wyczucie - tak by się podobało. Tylko jest problem - jak wyczuć, ile prostować. Rygoryści prostują wszystkie fotki do pełnej równoległości, czego czasem mój układ wzrokowy (oczy plus ośrodek widzenia w głowie) nie akceptuje.
    Pzdr, TJ
    No właśnie, ile prostować? Wyczucie/odczucie jest bardzo subiektywne. Jednemu się będzie podobało mniej innemu bardziej .

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Wydaje mi się, że obydwaj nie macie racji. Autor napisał, że to składanki z kilku zdjęć. A jako że ziemniaki zjadłem na prostowaniu, wiem że programy (dobre programy) składające zdjęcia z automatu je prostują i usuwają niezgodności w tonacji. @sikor mam rację ?
    Chyba mają rację. Tak, to zdjęcie jest składane z dwóch kadrów. Drugi z takimi samymi parametrami był użyty po to aby nie było ludzików.
    To nie jest panorama ani HDR. Przy łączeniu różnych ekspozycji kadr będzie taki sam lub prawie taki sam. Wyrównywanie tonacji można zrobić w programie do HDR-ów lub np. maskami jasności.
    Zdjęcie główne (Oly 7-14, ogniskowa 10 mm - zresztą jest Exif) było prostowane w DXO ViewPoint3 tak jak zaznaczyłem na załączonym zdjęciu. Wrzucam ORF'a, jak ktoś chce się pobawić w prostowanie to śmiało - tylko proszę zamieścić krótki opis co i jak było robione.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC070088.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	9,06 MB
ID:	229077

    PC070088.ORF

    Czy prostować już na etapie wstępnej obróbki (jeżeli mówimy o jednym kadrze) w ACR czy innej wywoływarce , czy dopiero podczas dalszej obróbki w programie graficznym?

    Cytat Zamieszczone przez lisiajamka1 Zobacz posta
    Sama przyjemność oglądać takie zdjęcia, światło ,kolory, brawo
    Zawstydziłem się
    OM-1; E-M5 II; E-M1; XZ-2; trochę słoików

  5. #525
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Aaaa widzisz, tego nie wiedziałem 0 dwa takie same kadry. Ok, zwracam honor.

    Nawiązując do prostowania.
    Ja to robię (staram się) najpierw na poziomie obróbki RAW-a. Jeśli tylko program mi pozwoli - bo nie zawsze jest to możliwe... np. obiektyw manualny bez współpracy z body, to taki obiektyw nie jest ujęty w exifie i program głupieje.
    Drugi poziom pracy to na poziomie pliku tiff. Zawsze, ale to zawsze robię obróbkę na jak największym wagowo pliku. Dopiero po wszystkich wprowadzonych zmianach robię resize do pliku wynikowego jpg i na koniec wyostrzenie.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #526
    | OlyJedi Awatar majeczek78
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Oława
    Posty
    944
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    366 - jest kolor, jest klimat, miejscówka świetna...ach !
    "Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego" - Ruth Bernhard

  7. #527
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sikor Zobacz posta

    No właśnie, ile prostować? Wyczucie/odczucie jest bardzo subiektywne. Jednemu się będzie podobało mniej innemu bardziej .
    Niestety jak słusznie piszesz jest to kwestia subiektywna i jedynie słusznej odpowiedzi na pytanie jak silnie prostować udzielić się nie da. Można jedynie próbować wstrzelić się w subiektywne odczucia możliwie największej liczby oglądających.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #528
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    A ja się zapytam, czy podobają wam się na niewyprostowanym zdjęciu wszystkie inne obiekty poza głównym?. Np ludzie, samochody... ale także obiekty w oddaleniu. Jak drzewa, budynki itd.
    Naprawdę nie drażni was to, że słupki są pochylone i to w różnym stopniu, bo są w różnych odległościach od środka kadru, Ludzie się przewracają, a drzewa w oddali z budynkami kładą się na lewo lub prawo?
    Takie zdjęcia wam się podobają? Poważnie?

  9. #529
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    A tak ?
    Prostowanie i wywołanie w Darktable, w Gimpie: przekształcenie klatki i przekształcenie perspektywy.

    Nazwa:  PC070088bp.jpg
Wyświetleń: 98
Rozmiar:  1,13 MB


    sorry za pasek u dołu - nie zauważyłem.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #530
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    Moje zdanie. Prostowanie perspektywy - umiarkowanie, bowiem jeśli mamy na planie zdjęciowym ulicę wgłąb, to ona zaprasza - do mnie wstąp. A jeśli dochodzi jakaś boczna, to robi się polka kątowoskoczna. Być może są programy rozumiejące wszystkie zbieżności, lecz scena zawsze im odpowie - z czym do gości.
    TJ

Podobne wątki

  1. IRki sikora juniora
    By sikor_jr in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 3.02.14, 12:32
  2. Gnioty Kristofa
    By kristof1979 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 191
    Ostatni post / autor: 24.09.12, 20:14
  3. Sikora Bogatka
    By nurek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.02.06, 17:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.