PDA

Zobacz pełną wersję : 9-18mm problem



blade100
16.07.15, 10:52
Witam panowie i panie mam taki problem mam obiektyw 9-18mm i przy robieniu zdjęć na ogniskowej 14 i więcej wywala mi 'sprawdz stan obiektywu' i musze obiektyw wsunąć do pozycji wyjsciowej albo wyłączyć aparat by znów działał.. Od 2 dni zaczęlo mi się tak robić i nie wiem czego to wina, pomóżcie :) mój aparat to e-m1

nightelf
16.07.15, 11:18
Przeczyściłbym styki w obiektywie, jeśli to nie pomoże to pozostaje serwis.

blade100
16.07.15, 18:17
Ok spróbuję

blade100
17.07.15, 13:21
Niestety nic to nie dało a teraz obojętnie na jakiej ogniskowej to wywala napis.. :/ ciekawe czy mechanika nie padla... Jakie to koszty? I gdzie znajduje się jakiś serwis na terenie Polski?

nightelf
18.07.15, 10:42
Obiektyw nie jest na gwarancji?
Jest tylko jeden oficjalny serwis Olympusa. http://www.olympus.pl/site/pl/c/cameras_support/repair_service/repair_handling/index.html

blade100
19.07.15, 18:46
Nie jest już chyba, sprawdzę jak wrócę do PL

Ale coś musiało chyba stać się z Af bo dopóki nie nacisnąć przycisku robienia zdjęć tym samym ostrzenia to obiektyw działa.. (zaobserwowalem to na filmach)

blade100
21.07.15, 23:04
nienety obiketyw zakupiony 2011-04-18. Wiec nietety bez gwarancji

Rabbit
21.07.15, 23:48
niestety naprawa w serwisie tego szkiełka to stały koszt 711,90 :(

blade100
22.07.15, 08:50
osz...to pewna cena?

zrobilem zlecenie juz na stronie olympusa



Informacje o naprawie
Numer naprawy:

Kod(y) usterki:


150704024
B0501 - System autofokusa - Problemy z działaniem




wg mnie jest to problem z AF wiec taki rodzaj usterki napisałem, ale zaraz w opisie opisłem całą sytucację wiec mam nadzieje ze dobrze zrobiłem ;)

Rabbit
22.07.15, 10:29
tak, pewne. :( serwis na niektóre szkiełka z góry ma ustalony cennik bez względu co jest uszkodzone, wygogluj cennik napraw olympus a będziesz miał potwierdzenie, chyba że uda i się taniej naprawić usterkę- tego Ci życzę :)

blade100
26.07.15, 22:16
poszedł do servisu zobaczymy jak z nim bedzie

blade100
3.08.15, 23:17
tak, pewne. :( serwis na niektóre szkiełka z góry ma ustalony cennik bez względu co jest uszkodzone, wygogluj cennik napraw olympus a będziesz miał potwierdzenie, chyba że uda i się taniej naprawić usterkę- tego Ci życzę :)
Ku mojemu zdziwieniu naprawili mi obiektw za darmo.. :D

Rabbit
3.08.15, 23:28
to tylko się cieszyć :)

blade100
4.08.15, 05:00
Ano płakać nie płacze... Wiec temat można zamknąć

Careme
24.10.15, 17:27
Żeby nie zakładać nowego wątku, a sprawa dotyczy też m.Zuiko 9-18mm. Takie niebo na jednym ze zdjęć wyszło jak poniżej (zdjęcie tylko zmniejszone, bez żadnej obróbki).
Obiektyw nowy - dziś kilka zdjęć na próbę zrobiłem i na 2-3 zdjęciach widać przejścia w kolorze.
Co o tym sądzicie?

159572

And.N
24.10.15, 17:42
Podaj jaką wagę (KB, a raczej MB:)) i rozmiar (pix) ma oryginał. Czy na oryginale tez widać takie gradienty ?
Może wstaw oryginał (jako załącznik) tylko wpierw zmień rozszerzenie z .jpg na .orf. Wtedy być może da się więcej powiedzieć.

Careme
24.10.15, 17:50
OK. Problem rozwiązany - na podglądzie w aparacie i na Irgan View to wychodzi, ale po wrzuceniu do wywołarki C1 nie widać tego rozwarstwienia koloru na niebie.

159573

Careme
24.10.15, 17:52
Podaj jaką wagę (KB, a raczej MB:)) i rozmiar (pix) ma oryginał. Czy na oryginale tez widać takie gradienty ?
Może wstaw oryginał (jako załącznik) tylko wpierw zmień rozszerzenie z .jpg na .orf. Wtedy być może da się więcej powiedzieć.

Na googledrive (https://drive.google.com/open?id=0BySTIio5NWb7QTZKdmxvcjJIaGc)wrzuciłem

And.N
24.10.15, 17:57
OK. Problem rozwiązany - na podglądzie w aparacie i na Irgan View to wychodzi...
Eee tam, Irfan View to całkiem dobry programik i takich rzeczy nie robi przy przeskalowaniu tylko trzeba ustawić odpowiednią jakość (kompresję) przy zapisie zmniejszonego zdjecia. Najlepiej powyżej 95:

159574

Jakoś też nie chce mi się wierzyć aby na podglądzie w aparacie tak zdjęcie wyglądało, albo cuś nie tak zrozumiałem.

Edit.

Na googledrive (https://drive.google.com/open?id=0BySTIio5NWb7QTZKdmxvcjJIaGc)wrzuciłem
Na googledrive to zupełnie niepotrzebnie zmieniałeś to rozszerzenie na .orf. Napisałem aby to zrobić tylko w przypadku wstawienia na forum, które kompresuje automatycznie pliki JPG do wagi ok. 1MB. Oryginalne zdjęcie JPG prosto z aparatu waży sporo więcej. Aby właśnie uniknąć tej kompresji można zmienic rozszerzenie na orf, a po sciągnięciu takiego pliku ponownie zmienić na .jpg
Ale zdaje się problem wyjaśniony więc nie ma co już dywagować

Edit2
i zdaje się, że wstawiłeś w rzeczywistości plik .orf, a nie jpg:) (nieważne)
W każdym razie winy obiektywu nie ma tu żadnej.

Careme
24.10.15, 18:33
Andtor - thx za odpowiedzi:
Potwierdzam, że:
a) w IV domyślny zapis do jpg był.
b) w podglądzie w aparacie widać było to cieniowanie.
c) na GD dodałem oryginał w ORF (w jpg nie zapisuję).
d) na innych próbnych zdjęciach tym obiektywem takich przejść nie widać.

And.N
24.10.15, 18:47
Czasem przez internet bywa utrudniona komunikacja:)


c) na GD dodałem oryginał w ORF (w jpg nie zapisuję).

Napisałeś też: "zdjęcie tylko zmniejszone, bez żadnej obróbki"

Z tego wywnioskowałem, że zdjęcie było zrobione w jpg. RAW-a nie można zmniejszyć. Najpierw trzeba go wywołać i zapisać do np. formatu JPG, bądż TIF lub ewentualnie PSD, PNG, a dopiero później można takie zdjęcie przeskalować (np. zmniejszyć)


d) na innych próbnych zdjęciach tym obiektywem takich przejść nie widać.
Irfan View jednak nie służy do otwierania plików RAW. W wywołarkach RAW (LR, C1, OV3) jest wszystko OK. Choć teraz wiem o co Ci chodziło (wyglad RAW-a w Irfan View), ale winy obiektywu tu na pewno nie ma. Irfan wyświetla "zaszyty" w RAW plik jpg i może rzeczywiście cuś z tym plikiem nie tak..., że również na podgladzie w aparacie nie wygląda dobrze. Ale tu bardziej stawiałbym na winę (jesli już) aparatu, a nie obiektywu

Careme
24.10.15, 19:07
Czasem przez internet bywa utrudniona komunikacja:)



Napisałeś też: "zdjęcie tylko zmniejszone, bez żadnej obróbki"
Z tego wywnioskowałem, że zdjęcie było zrobione w jpg. RAW-a nie można zmniejszyć. Najpierw trzeba go wywołać i zapisać do np. formatu JPG, bądż TIF lub ewentualnie PSD, PNG, a dopiero później można takie zdjęcie przeskalować (np. zmniejszyć)


Irfan View jednak nie służy do otwierania plików RAW. W wywołarkach RAW (LR, C1, OV3) jest wszystko OK. Choć teraz wiem o co Ci chodziło (wyglad RAW-a w Irfan View), ale winy obiektywu tu na pewno nie ma.

Wszystko się zgadza :)