PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D E-M10 Radiowe wyzwalenie lampy systemowej ...



Condorek21
30.03.15, 10:14
Witam wszystkich,
Jest to mój pierwszy post, aczkolwiek forum czytuję od roku.
Mam następujący problem.
Bohaterzy - OM-D E-M10 + FL 600r + kilka innych lamp
Ustawienia - FL 600r - kontrolowane radiowo, reszta wyzwalana z kabla.
Kłopot polega na tym, że jeżeli wsunę coś w sanki nie da się otworzyć flasha a jest to niezbędne do wyzwolenia radiowo FL 600r :???:.
Główna pytanie to jak wyzwolić radiowo FL 600r bez otwarcia flasha na aparacie ?
Za udzieloną pomoc w powyższej sprawie z góry dziękuję :).

Pozdrawiam
C21

Sawa
30.03.15, 10:34
Witaj,

Pytanie zrodziło się ze złego rozumienia słów 'Remote Control', i często jest powtarzane również na tym forum.
Lampy te są sterowane ZDALNIE, ale nie częstotliwościami radiowymi.
Remote Control - Zdalnie sterowanie - polega na tym, że lampy *R są sterowane błyskami światła.
Odpowiedź na główne pytanie - nie ma takiego rozwiązania.

pozdrawiam,

ahutta
30.03.15, 10:40
Pytanie co wsuwasz w sanki? FL-600?

Jack
30.03.15, 11:06
[...]jeżeli wsunę coś w sanki nie da się otworzyć flasha a jest to niezbędne do wyzwolenia radiowo FL 600r :???:.
Główna pytanie to jak wyzwolić radiowo FL 600r bez otwarcia flasha na aparacie ?
Za udzieloną pomoc w powyższej sprawie z góry dziękuję :).

Pozdrawiam
C21Tę kwestię "radiowo" wyjaśnił już Sawa :-) Zamiast wtykać w sanki kostkę do kabla synchronizacyjnego, zaopatrz się po prostu w zewnętrzną fotocelę. Wtedy lampa w aparacie da się otworzyć i zapewni pełne sterowanie dla FL-600R, a przy okazji bezprzewodowo odpali pozostały zestaw oświetlenia.

Condorek21
30.03.15, 11:06
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Sawa - jestem prawie pewny że tak nie jest, ale sprawdzę. Po pierwszej gdyby tak było jak by działał TTL ? Po drugie lampa nie odpala w towarzystwie innych. Po trzecie można ją wyzwolić w sytuacjach kiedy przynajmniej w teorii nie widzi lampy aparatu ( to muszę sprawdzić ). Po czwarte nie widać jej na zdjęciach (lampy aparatu).
Ahutta - Kontroler pozostałych lamp.

Pozdrawiam
C21

romek1967
30.03.15, 11:11
Sawa - jestem prawie pewny że tak nie jest, ale sprawdzę. Po pierwszej gdyby tak było jak by działał TTL ?
Jesteś w mylnym błedzie, Sawa wyjasnij dokładnie i zgodnie z prawdą jak działa Remote Controll w Olku. TTL równiez działa (wyobrax sobie że do lampy idzie seria błysków w nie jeden błysk jak do fotoceli).

Sawa
30.03.15, 16:04
Witaj,


Dziękuję za szybką odpowiedź.
Sawa - jestem prawie pewny że tak nie jest, ale sprawdzę. Po pierwszej gdyby tak było jak by działał TTL ? Po drugie lampa nie odpala w towarzystwie innych. Po trzecie można ją wyzwolić w sytuacjach kiedy przynajmniej w teorii nie widzi lampy aparatu ( to muszę sprawdzić ). Po czwarte nie widać jej na zdjęciach (lampy aparatu).
Ahutta - Kontroler pozostałych lamp.
Pozdrawiam
C21

Chciałbym się mylić, jednak na sprzęcie Olympusa - co prawda nie z FL600R ale wcześniejszymi modelami lamp (FL50R) - błyskam od kilku dobrych lat, i wiedza ta wynika z praktyki. Kiedyś też chciałem (https://forum.olympusclub.pl/threads/20255-I-Lampa-na-sankach-plus-II-Lampa-zdalnie-w-E-systemie?p=600423&viewfull=1#post600423) - tak jak Ty - wyzwolić lampę systemową w TTL (tyle, ze na sankach, zaś pozostałe lampy - manualnie. Mój przypadek jednak był łatwiejszy, gdyż w swoim body - wówczas - dysponowałem złączem PC.
W Twoim przypadku trzeba stopkę przenieść - jakimś sprytnym przedłużaczem - gdzieś poza sanki, aby nie przeszkadzało otwarciu się lampki - ale czy wówczas gorąca stopka również zadziała - nie wiem. Trzeba sprawdzić :) (jednak zakładam, że tak)


Tę kwestię "radiowo" wyjaśnił już Sawa :smile: Zamiast wtykać w sanki kostkę do kabla synchronizacyjnego, zaopatrz się po prostu w zewnętrzną fotocelę. Wtedy lampa w aparacie da się otworzyć i zapewni pełne sterowanie dla FL-600R, a przy okazji bezprzewodowo odpali pozostały zestaw oświetlenia.
Dla Twojej wiedzy - Jacek jest długoletnim miłośnikiem marki Olympus, nawet bezpośrednio współpracuje z dostawcą tego sprzętu foto i zdarza mu się szczerze opowiadać i promować system m43 na różnych foto-wydarzeniach, i jeśli pisze, że jest jak to opisałem - to ja mu wierzę w 100% :)
Z zewnętrzną fotocelą - ma to swoje plusy, jak i minusy - minusem jest 'widzenie się' lamp - żeby odpalić z fotoceli - fotocela musi widzieć źródło światła.


(...) TTL również działa (wyobraź sobie że do lampy idzie seria błysków w nie jeden błysk jak do fotoceli).
Tak, błysk lampy wbudowanej - który obserwuje ludzkie oko - jest 'minimalnie' przed wyzwoleniem migawki - dlatego jej światło nie bierze udziału (w większości przypadków) w ekspozycji obrazu.
Co do zasięgu - w zamkniętych pomieszczeniach łatwiej wyzwolić schowaną lampę, kwestia czy światło 'znajdzie drogę' do odbiornika odbijając się po drodze. W terenie otwartym to trudniejsze, ale nie zapominajmy o dualnej naturze światła - fala i korpuskuła ;)
Jednak nigdy nie udało mi się odpalić lampy np poprzez ścianę, podczas gdy sterownikami radiowymi - owszem, tak.

pozdrawiam,

Condorek21
31.03.15, 08:25
Witam,
Na wstępie powiem, że strasznie mi głupio :oops:, wszystko co pisali koledzy okazało się prawdą i jedynie wprowadziłem niepotrzebne zamieszanie.
Człowiek uczy się całe życie....
Jeszcze raz dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
Pytanie poza konkursem. Czy jest jakiś system radiowy do Olympusa przenoszący TTL na więcej niż jedną lampę ?

Pozdrawiam
C21

Joki
31.03.15, 09:34
Jeśli chodzi o komercyjne rozwiązanie to jak dotąd nie.
Są amatorskie przeróbki wyzwalaczy tak, aby przenosiły radiowo błyski lampy wbudowanej ale do tego trzeba mieć dobrego elektronika, żeby przerobił wyzwalacz.

Matick7
31.03.15, 21:29
Wydaje mi się, że jest coś takiego:
http://www.davidpartington.com/m43/2015/01/03/yongnuo-yn560-iv-speedlite-review/

Joki
1.04.15, 11:20
Wydaje mi się, że jest coś takiego:
http://www.davidpartington.com/m43/2015/01/03/yongnuo-yn560-iv-speedlite-review/
Tylko tryb manualny. Nie ma TTL.
Podobne rozwiązania są od wielu lat, jak choćby RadioPopper JrX, który działa z systemowymi lampami C, N i niektórymi studyjnymi niezależnie od marki puszki.
Tak samo jego następca Jr2 czy Nano albo konkurencyjny Cactus, który działa nawet z lampami Oly.

mareksopl
28.09.15, 22:04
Trafiłem ostatnio na inny system zdalnego wyzwalania radiowego lamp niż Yongnuo.
Plusem są: zasięg - 100 m, możliwość wyzwalania migawki aparatu przyciskiem na odbiorniku lampy, model adresowany do Olympusa, a nie naciągany z Canona.
Niestety lampa musi pracować w trybie manualnym.
157966