PDA

Zobacz pełną wersję : Optyka z handycam video 8 do aparatu



Kaz de Wro
25.03.15, 19:09
Witam,
posiadam uszkodzoną kamerkę Canona UC10- video 8, z bardzo fajną optyką: 8-48 mm f1.8.
Czy można ją jakoś zastosować w w fotografii (oprócz CCTV). Bawił się ktoś takim tematem?


ps. chętnie nabędę kasetę matkę VHS [dla kaset video8]

Pozdrawiam
kaz

wyszomir
25.03.15, 22:20
Format Video 8 to jeszcze mniesza klatka niż 4/3 - spodziewam się, ze pole krycia obiektywu będzie zbyt małe i obiektyw zamontowany w odległości od matrycy przewidzianej przez jego producenta będzie winietował. Można zamontować dalej od matrycy i używać do makro - ale tu znów mam wątpliwosci czy ostroscią rysowania nie będziesz zawiedziony - kamery Video 8 nagrywały sygnał telewizyjny w rozdzielczości zgodnej ze standardem PAL i wymagania co do ostrości rysowania obiektywu były niewielkie.
W pzrypadku aparatów z matrycami mniejszymi niż 4/3 (np. Nikon 1 lub Pentax Q) winietowania prawdopodobnie da się uniknąć, ale problem ostrości rysowania obiektywu może być jeszcze bardziej bolesny.
Do tego dochodzą ewentualne problemy z mocowaniem obiektywu (jeśli nie jest to typowy dla wielu kamer TV bagnet C) i sterowaniu jego ogniskową i przysłoną - nie wypowiem się w tej kwestii, gdyż nie wiem, jak to jest w Twojej kamerze rozwiązane.

Joki
26.03.15, 10:27
Witam,
...
ps. chętnie nabędę kasetę matkę VHS [dla kaset video8]
Nie istnieją takie rzeczy.

Kaz de Wro
26.03.15, 12:58
Wyszomir- dzięki za zwięzłą informację.
Joki- chodzi mi o coś takiego
http://olx.pl/oferta/panasonic-kaseta-matka-adapter-do-vhs-c-CID99-ID6UcK3.html

wyszomir
26.03.15, 14:29
Wyszomir- dzięki za zwięzłą informację.
Joki- chodzi mi o coś takiego
http://olx.pl/oferta/panasonic-kaseta-matka-adapter-do-vhs-c-CID99-ID6UcK3.html

Ale to jest łatwa do wyprodukowania kaseta-matka VHS do VHS-C. Różnice między VHS a Video 8 są znacznie większe i wydaje mi się, że Joki ma rację, że takich kaset-matek umożliwiających korzystanie z Video 8 nikt nigdy nie produkował. Obawiam się, że zespół głowic wirujących magnetowidu VHS nie byłby w stanie w ogóle odczytać taśmy Video 8 - tam chyba nawet szerokość taśmy była zupełnie inna, nie wiem też czy ścieżki nie były inaczej ułożone.

yac
26.03.15, 19:38
Tak jak Joki pisał, do "8" nie ma tzw. kasety matki. Ja swoje kasety dałem do przegrania na CD, na pewno znajdzie się ktoś kto to zrobi we Wrocku.
Miałem Sony handycam`a 450CCD. Co do obiektywu - optyka to za duże słowo dla tego instrumentu - służy mi jako lupa i do tego się jeszcze nadaje.