PDA

Zobacz pełną wersję : Witam i pytania od razu mam :)



amigo8069
21.03.15, 13:04
Witam serdecznie!
To mój pierwszy post na forum, więc chciałem się przywitać.
Od jakiegoś czasu bawię się pogłębiając swoją wiedzę na temat fotografii.

Mam takie dwa pytania do was:

1. Głębia ostrości - obiektyw 25 1.8 - mam dwie osoby w kadrze, jedna stoi za drugą. Oczywiście przy 1.8 jedna z nich będzie ostra. Pytanie laika - czy aby dwie były ostre to czy jest jakaś właściwa przysłona zdefiniowana z góry ? Np. 5.6 to obie będą ostre, czy to po prostu kwestia znajomości każdego obiektywu i metoda prób i błędów ?

2. Fotografowanie z długimi czasami wieczorem + przepalenia punktów światła. Jak sobie z tym radzicie ?
Problem o którym piszę, widoczny na zdjęciach w załączniku.
Pytanie brzmi: jak zrobić zdjęcie wieczorową porą aby źródła światła nie były przepalone ?


143344143345

Saboor
21.03.15, 13:26
1. Głębia ostrości - obiektyw 25 1.8 - mam dwie osoby w kadrze, jedna stoi za drugą. Oczywiście przy 1.8 jedna z nich będzie ostra. Pytanie laika - czy aby dwie były ostre to czy jest jakaś właściwa przysłona zdefiniowana z góry ? Np. 5.6 to obie będą ostre, czy to po prostu kwestia znajomości każdego obiektywu i metoda prób i błędów ?
Zmiana wielkości przysłony (f/)
143346

2. Fotografowanie z długimi czasami wieczorem + przepalenia punktów światła. Jak sobie z tym radzicie ?
Problem o którym piszę, widoczny na zdjęciach w załączniku.
Pytanie brzmi: jak zrobić zdjęcie wieczorową porą aby źródła światła nie były przepalone ?
Punktowy pomiar światła(na najjaśniejszy obszar kadru), korekta ev.

apz
21.03.15, 13:28
Zmiana wielkości przysłony (f/)

Punktowy pomiar światła(na najjaśniejszy obszar kadru), korekta ev.


143344143345[/QUOTE]

Albo HDR, mocne ciągnięcie z cieni potem też nie jest wyjściem najlepszym

Saboor
21.03.15, 13:52
Albo HDR, mocne ciągnięcie z cieni potem też nie jest wyjściem najlepszym
...albo, ale to kraniec najsampierw niech powalczy z ekspozycją, czasem, przysłoną i światłem.

apz
21.03.15, 15:23
...albo, ale to kraniec najsampierw niech powalczy z ekspozycją, czasem, przysłoną i światłem.

Niektóre aparaty jak mój najnowszy mają np. 4 roszaje HDR-a dwa automatychne wypluwające jpg-a i dwa z rawami max 7 x co 2 EV, jeszcze go nie sprawdzałem...

Saboor
21.03.15, 15:33
Niektóre aparaty jak mój najnowszy mają np. 4 roszaje HDR-a dwa automatychne wypluwające jpg-a i dwa z rawami max 7 x co 2 EV, jeszcze go nie sprawdzałem...
No tak, tylko jak zauważyłeś:
niektóre aparaty a tu bardziej chodzi o radzenie sobie z nocną fotografią.

apz
21.03.15, 15:50
No tak, tylko jak zauważyłeś: a tu bardziej chodzi o radzenie sobie z nocną fotografią.

Albo fotografią w pomieszczeniach, wnętrzach...

And.N
21.03.15, 19:57
Mam takie dwa pytania do was:
1. Głębia ostrości - obiektyw 25 1.8 - mam dwie osoby w kadrze, jedna stoi za drugą. Oczywiście przy 1.8 jedna z nich będzie ostra.
Witam.
Nie jest to tak do końca oczywiste co do drugiej osoby. Może też być tak, że też druga osoba zmieścić się w głębi ostrości. Zależy z jakiej odległości robisz zdjęcie, a także od tego w jakiej odległości znajduje się druga osoba za tą pierwszą. Przykładowo robiąc z odległości 4m (wspominanym obiektywem) zakres głębi ostrości będzie wynosił ok.1,4m. Ostrość będzie zaczynać sie przed obiektem 0,58m i 0,82m za obiektem. Jeśli druga osoba będzie w odległości 0,5m za pierwszą to teoretycznie też zmieści się w głębi ostrości. (Zakładam, że mówimy o matrycach systemu 4/3 i mikro 4/3). Możesz tu skorzystać z kalkulatora głębi ostrości (http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/)

amigo8069
24.03.15, 23:27
Witam, dziękuję za odpowiedzi.
Po kolei:

1. Nie chcę robić HDRów tylko zwykłe zdjęcie.
2. Co do przysłony to finalnie jest tak jak sądziłem, trzeba znać obiektyw i wiedzieć czy odległość jednej osoby do drugiej jest taka, żeby ustawiona przesłona dała dwie osoby ostre :)
3. Wydaje mi się, że rozwiązaniem jak dla mnie jest punktowy pomiar światła. Jako, że zawsze używałem pomiaru światła ESP to teraz muszę spróbować na Spot Highlight i sprawdzić co z tego wyjdzie :)

Bodzip
29.03.15, 19:45
Może dobry program do wywoływania RAW-ów ?

143962 143961

A56
29.03.15, 20:35
Jeżeli nie chcesz robić HDR to naświetlaj zdjęcie tak, by nie było przepaleń, bo z przepalonych miejsc już nic nie wyciągniesz, będzie biała plama. Rób zdjęcia w formacie RAW i sam obrabiaj. Pozwoliłem sobie pobrać Twoje zdjęcie i pokazać co możesz zrobić, pomimo że to zdjęcie ma tak mało informacji (bo już obrobione i skompresowane).
143977

Karol
29.03.15, 21:47
Witaj na Forum!


2. Fotografowanie z długimi czasami wieczorem + przepalenia punktów światła. Jak sobie z tym radzicie ?
Problem o którym piszę, widoczny na zdjęciach w załączniku.
Pytanie brzmi: jak zrobić zdjęcie wieczorową porą aby źródła światła nie były przepalone ?




1. Nie chcę robić HDRów tylko zwykłe zdjęcie.
3. Wydaje mi się, że rozwiązaniem jak dla mnie jest punktowy pomiar światła. Jako, że zawsze używałem pomiaru światła ESP to teraz muszę spróbować na Spot Highlight i sprawdzić co z tego wyjdzie :)
Problemem w tego typu zdjęciach jest ogromny kontrast pomiędzy światłami i cieniami. Mierząc punktowo na światła pewnie ich nie przepalisz, reszta kadru będzie jednak bardzo ciemna. Na przepały w punktowych źródłach światła w takich warunkach jesteś w zasadzie skazany, szczególnie jeżeli nie chcesz robić HDRów i zdjęć obrabiać. Dobrą metodą uzyskania spektakularnych zdjęć nocnych, tak żeby nadmierny kontrast nie przeszkadzał, jest robienie ich podczas tzw. szarej godziny czyli w okolicach zmroku. Niestety fajne światło jest zwykle jedynie przez kilka, czasem kilkanaście minut, ale zdecydowanie warto je wykorzystać. Jeżeli lubisz fotografię nocną, a Twój Olympus ma (?) tryby live time, live composite i live bulb to warto z nimi poeksperymentować, chociaż niekoniecznie stanowią one remedium na problem z nadmiernym kontrastem.