PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter Helios z Zenita do mikro 4/3



MikolajN
1.03.15, 00:36
Panowie, gdzies w googlach znalazłem watek podobny ale zarchiwizowany na tym forum, dlatego zakładam nowy. Czy ktoś mógłby polecić mi jakiś prosty adapter do obiektywu Helios 58 f2 aby go podpiąć do m4/3? Najlepiej bezpośredni żeby nie kombinować z mmf2 itp. Drugie pytanie bo chce sie upewnić, ten obiektyw na m4/3 będzie miec ogniskową około 75mm?

henry1
1.03.15, 00:40
Ogniskowa będzie 116 mm.:wink:

And.N
1.03.15, 00:46
Panowie, gdzies w googlach znalazłem watek podobny ale zarchiwizowany na tym forum, dlatego zakładam nowy. Czy ktoś mógłby polecić mi jakiś prosty adapter do obiektywu Helios 58 f2 aby go podpiąć do m4/3? Najlepiej bezpośredni żeby nie kombinować z mmf2 itp. Drugie pytanie bo chce sie upewnić, ten obiektyw na m4/3 będzie miec ogniskową około 75mm?
Z tego co wiem do Heliosa nie potrzebny jest mmf2 (nawet niewskazany :) ) Ten obiektyw (Helios 58 f2) w m4/3 to będzie odpowiednik ogniskowej 116mm (w ekwiwalencie do pełnej klatki)
Adapterów m4/3 na M42 teraz jest multum i tanie jak barszcz. Ja za swojego 5 lat temu placiłem bodajze ok 170zł.

MikolajN
1.03.15, 00:46
Serio? Bo nie wiem czy zenit miał pełną klatkę... Znalazłem takie coś:
http://fotozakupy.pl/foxfoto-adapter-m42-dla-olympus-mikro-43/35004s

Warto? Ktos testował?
Chciałbym go użyć do makro bo ostrzy od 0,5 a światełko ma mocne :)
Przypadkiem odkopałem ten obiektyw z body gdzieś w czeluściach tatusinych szuflad.

easy_rider
1.03.15, 00:48
Oczywiście że będzie mieć 58mm... przecież nagle soczewki mu się nie zmienią :mrgreen:
Ale kąt widzenia uzyskasz w tym przypadku taki jak z obiektywu 116mm na tak zwanej pełnej klatce...

k@czy
1.03.15, 00:50
W sumie racja - Zenit to aparat na film maloobrazkowy.

MikolajN
1.03.15, 00:52
No ok wydurniłem sie :D za dużo tych przeliczników :)

And.N
1.03.15, 00:56
...Chciałbym go użyć do makro...
Heliosa do makro, to musiałbyś jeszcze (oprócz adaptera) dokupić takie cuś (http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-do-obiektywow-m42-analog-wwa-i5074582594.html)
Chyba, że masz na mysli odwrotne mocowanie tego heliosa.

MikolajN
1.03.15, 00:59
Wiem wiem, te pierścienie to wiadomo. Bardziej chodzi mi o sam adapter. Sama zabawa tym szklem będzie dla mnie przyjemnością a czy to będzie makro czy portret czy inny obrazek to juz nieważne. Znalazłem obiektyw - to mnie najbardziej cieszy :)

And.N
1.03.15, 01:08
Adapter jak adapter, wielkiej filozofii nie ma:) Pewnie każdy się nada. Są różnice miedzy nimi takie, że niektóre (może i większość) umożliwiają blokadę bolca przysłony w obiektywie M42. Jeśli obiektyw nie ma przełącznika auto/manual to taka blokada w adapterze się przyda. Inaczej trzeba będzie samemu zablokować ten bolec w obiektywie. Takich stron z poradami jak to zrobić jest dużo (http://alphacorner.eu/index.php/sprzet/blokowanie-przeslony-w-heliosie-44m-4). Blokada jest potrzebna aby móc regulować przysłonę.

DzejPi
1.03.15, 08:33
Ja mam adapter M42/m4/3 z możliwością odwrotnego mocowania obiektywu. I działa bez problemu z Heliosem 44

ahutta
1.03.15, 12:37
To może jeszcze pochwal się jaka to przejściówka (producent, model), gdzie kupiłeś. Więcej to koledze pomoże, niż sam fakt, że taką masz ;)

inkoguto
1.03.15, 12:56
Osobiście mam i używam: konwerter Fotag M42-M4/3 kupiony na allego za jakieś chyba 70 złotych i Helios 44m-4.

Jak już zostało napisane kąty widzenia jak z obiektywy 116 mm na klatce filmu 35mm. Czyli fajne długie portretowe szkło coś jak 2.0/120 dla FF.

Świetny bokeh:

142086


moim zdaniem bardzo plastyczny
142087

Nieźle radzi sobie z AC jak na szkło m42
142088


142089

Przy dobrym (zabałaganionym tle) daje śliczny bokeh wir
142090

inkoguto
1.03.15, 13:01
A na f2.0 GO jest na prawdę mała, żeby mieć pewność, że ostrość jest dokładnie tam gdzie się chce warto korzystać z lupki.

Powyższe zdjęcia f2.0 chyba wszystkie.

---------- Post dodany o 12:01 ---------- Poprzedni post był o 11:58 ----------

Jeszcze jedna uwaga. Mam kumpla, który twierdzi, że jakość konwertera poprawia się gdy uzupełnić go o specjalny dodatek w postaci czarnego krążka z wycięciem wielkości matrycy umieszczonego od strony bagnetu m4/3 (podobno rada pochodzi z tego forum). Ma to zmniejszać odblaski i ewentualnie efekt halo. W marcu będę miał okazję porównać konwerter z i bez tego dodatku.

fret
1.03.15, 13:41
... Czyli fajne długie portretowe szkło coś jak 2.0/120 dla FF.

...

Trochęś się rozpędził, raczej 4.0/120 ;)

inkoguto
1.03.15, 13:50
Fret nie, na tyle znam podstawy fizyki i optyki by wiedzieć co piszę. Obiektyw 58mm f2.0 podpięty do korpusu m4/3 daje kąt widzenia 116 mm jasność nie ulega zmianie. Wiem, potrzebujesz wywołać ferment, ale odpuść sobie.

apz
1.03.15, 14:06
A na f2.0 GO jest na prawdę mała, żeby mieć pewność, że ostrość jest dokładnie tam gdzie się chce warto korzystać z lupki.

Powyższe zdjęcia f2.0 chyba wszystkie.

---------- Post dodany o 12:01 ---------- Poprzedni post był o 11:58 ----------

Jeszcze jedna uwaga. Mam kumpla, który twierdzi, że jakość konwertera poprawia się gdy uzupełnić go o specjalny dodatek w postaci czarnego krążka z wycięciem wielkości matrycy umieszczonego od strony bagnetu m4/3 (podobno rada pochodzi z tego forum). Ma to zmniejszać odblaski i ewentualnie efekt halo. W marcu będę miał okazję porównać konwerter z i bez tego dodatku. Były takie badania Irka50 gdzies na poziomie produkcji E-3

https://forum.olympusclub.pl/threads/4494-Tylna-maska-do-obiektywów-manualnych-plus-osłona?highlight=

inkoguto
1.03.15, 14:21
O widzisz, zapewne o to właśnie chodziło, dzięki poczytam sobie ;) Punk repu w podziękowaniu !

DzejPi
1.03.15, 16:25
To może jeszcze pochwal się jaka to przejściówka (producent, model), gdzie kupiłeś. Więcej to koledze pomoże, niż sam fakt, że taką masz ;)
Chętnie bym się pochwalił ale na przejściówce nie ma żadnych cech identyfikacyjnych. Jest czarna ma gwint do mocowania M42 i do mocowania wewnętrznego Heliosa. I najważniejsze z drugiej strony ma bagnet m4/3. Ważne, że działa.Kupiłem kiedyś komplet na allegro (i się chwalę):wink:

urzyszkodnik
1.03.15, 16:42
Tez mam bez napisów. I działa.

wyszomir
1.03.15, 17:11
Jest jeszcze jeden szczegół, ktory niekiedy psuje humor. Prawidłowo skonstruowany adapter powinien odsuwać obiektyw od korpusu na odległość równą różnicyodległości rejestrowych - czyli w pzrypadku adapteru micro 4/3-M42 o 45.46mm-19.25mm=26.21mm. Jeśli będzie za gruby (to sie zdarza raczej rzadko) - nie da się naostrzyć obiektywu na nieskończonosć, jeśli za cienki (to w przypadku tanich adapterów zdarza się dość często) - obiektyw po przekręceniu pierscienia ostrości w pozycję nieskończonosći bedzie ostrzył 'za nieskończoność'.