PDA

Zobacz pełną wersję : Czyszczenie Martycy w OMD-M5



macieknr1
26.01.15, 12:06
Witam
Mam pytanie odnosnie czyszczenia matrycy. Mianowicie moja matryca jest juz zabrudzona na maksa czy ktos moze polecic jakies dobre miejsce w Krakowie?
Dziekuje
Maciek

Karol
26.01.15, 12:17
Jak w Kraku to:
http://www.fotoserwis.krakow.pl/

klikacz
26.01.15, 12:46
A sam nie możesz? Przecież matryca jest na wierzchu.

macieknr1
26.01.15, 12:50
A sam nie możesz? Przecież matryca jest na wierzchu. Wiesz co prbowalem ale obawiam sie ze jestyn co narobilem to lekko przerysowalem powoloke filtra:(.

klikacz
26.01.15, 12:56
Ło matko. A czym czyściłeś?

macieknr1
26.01.15, 13:01
Ło matko. A czym czyściłeś? Wstyd sie przyznac, taka gruszka do dmuchania i wacikiem do uszu.

nyny
26.01.15, 13:04
No to jak porysales filtr to masz maly klopocik, moze lecz wcale nie musi byc to widoczne na zdjeciach.

pozdro

klikacz
26.01.15, 13:05
Ja EP-3 czyściłam wacikiem do uszu i etanolem.

macieknr1
26.01.15, 13:05
No to jak porysales filtr to masz maly klopocik, moze lecz wcale nie musi byc to widoczne na zdjeciach.

pozdro I nie jest na szczescie ale plamki sa. Ich wlasnie che sie pozbyc juz nie che rezykowac.

nyny
26.01.15, 13:12
I nie jest na szczescie ale plamki sa. Ich wlasnie che sie pozbyc juz nie che rezykowac.

To na mokro ja trza, kazdy zaklad parajacy sie tym to robi.

pozdro

macieknr1
26.01.15, 13:27
To na mokro ja trza, kazdy zaklad parajacy sie tym to robi.

pozdro Dzieki a czy moze zna ktos jakies inne miejsce blizej centrum Krakowa.

KoValus
26.01.15, 13:56
W Fotopanoramie na ul. Westerplatte też czyszczą matryce. Niestety nie korzystałem z ich usług, więc nie mogę się wypowiedzieć o rzetelności.

fox47
16.04.15, 10:11
Może troszkę późno z poradą, ale zrobiłem sobie szpatułkę owiniętą materiałem do czyszczenia obiektywów i nasączyłem alkoholem izopropylowym. Znikają wszelkie plamy. Oczywiście wcześniej gruszką wydmuchałem wszelkie lotne paprochy. Najlepszy jest odkurzacz ustawiany na słabe zasysanie. Trzeba zmywać BARDZO! delikatnie bo matryca jest "pływająca". Robiłem to wielokroć nawet w terenie i matryca nadal bez zmian. Alkohol izopropylowy można dostać w sklepach z materiałami medycznymi, wykorzystywany jest m/innymi do czyszczenia zęba podczas plombowania. Polecany jest również izopropanol, ale nie stosowałem. tym alkoholem czyszczę też szkła obiektywów. Nigdy nie stosuję wacików, zostawiają "kłaczki".

alnico
16.04.15, 16:01
Może troszkę późno z poradą, ale zrobiłem sobie szpatułkę owiniętą materiałem do czyszczenia obiektywów i nasączyłem alkoholem izopropylowym. Znikają wszelkie plamy. Oczywiście wcześniej gruszką wydmuchałem wszelkie lotne paprochy. Najlepszy jest odkurzacz ustawiany na słabe zasysanie. Trzeba zmywać BARDZO! delikatnie bo matryca jest "pływająca". Robiłem to wielokroć nawet w terenie i matryca nadal bez zmian. Alkohol izopropylowy można dostać w sklepach z materiałami medycznymi, wykorzystywany jest m/innymi do czyszczenia zęba podczas plombowania. Polecany jest również izopropanol, ale nie stosowałem. tym alkoholem czyszczę też szkła obiektywów. Nigdy nie stosuję wacików, zostawiają "kłaczki".
Izopropanol to właśnie alkohol izopropylowy :grin:. Ja kupowałem w sklepie z przyrządami optycznymi gdzie jest właśnie polecany do czyszczenia optyki. Najlepszy środek z tych co dotychczas stosowałem. Metoda czyszczenia jaką stosuję identyczna.

apz
16.04.15, 17:17
A sam nie możesz? Przecież matryca jest na wierzchu.Matryca jest pod grubą miękką folią i nie należy jej (folii) zarysować. Matrycę uszkodzić nie sposób.

fox47
17.04.15, 20:27
Miałem napisać metanol którego nie używałem a napisałem izopropanol - TAK TO JEST Z ALKOHOLAMI !:oops:

alnico
17.04.15, 20:32
Miałem napisać metanol którego nie używałem a napisałem izopropanol - TAK TO JEST Z ALKOHOLAMI !:oops:
Metanol u mnie na drugim miejscu po izopropanolu :grin:.
Szkoda tylko, że ciemno się robi po wypiciu :roll:

henry1
17.04.15, 20:47
Metanol u mnie na drugim miejscu po izopropanolu :grin:.
Szkoda tylko, że ciemno się robi po wypiciu :roll:


Gorzej widzisz, ale lepiej słyszysz. :wink:

wyszomir
17.04.15, 21:22
Metanol jest toksyczny i z tego powodu trudno dostępny, ale w porównaniu z izopropanolem w/g mnie bezpieczniejszy dla matrycy, gdyż szybciej paruje. Szybkie parowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wpłynięcia ewentualnego nadmiaru alkoholu (wiem, trzeba uważać, by tego nadmiaru nie było, ale gdy istnieje fizyczna możliwość popełnienia błędu - zawsze prędzej czy później ktoś go popełni) pomiędzy matrycę a filtr antyaliasingowy. A takie wpłynięcie może być sporym nieszczęściem - sam alkohol wprawdzie stamtąd wyparuje, ale zanieczyszczenia które ze sobą zaniesie pozostaną.

alnico
17.04.15, 21:49
Metanol jest toksyczny i z tego powodu trudno dostępny, ale w porównaniu z izopropanolem w/g mnie bezpieczniejszy dla matrycy, gdyż szybciej paruje. Szybkie parowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wpłynięcia ewentualnego nadmiaru alkoholu (wiem, trzeba uważać, by tego nadmiaru nie było, ale gdy istnieje fizyczna możliwość popełnienia błędu - zawsze prędzej czy później ktoś go popełni) pomiędzy matrycę a filtr antyaliasingowy. A takie wpłynięcie może być sporym nieszczęściem - sam alkohol wprawdzie stamtąd wyparuje, ale zanieczyszczenia które ze sobą zaniesie pozostaną.
Muszę to sprawdzić przy okazji bo odniosłem odwrotne wrażenie. Tak na chłopski rozum :grin: wydaje mi się, że masz rację, może więc alkohole zamieniłem przypadkiem.

wyszomir
17.04.15, 23:55
Różnica w szybkości parowania jest ogromna - metanol paruje szybciej od etylowego, izopropanol - znacznie wolniej.