PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyzwoleniem zewnętrznych lamp blyskowych



Koriolan
31.12.14, 20:28
Mam następujący problem.
Mam dwie studyjne lampy błyskowe. Kupiłem je kiedyś do realizacji określonego zadania i od tego czasu używam ich bardzo sporadycznie.
Dziś je zmontowalem i usilowalem zrobić zdjęcia wyzwalają je "na fotocelę" przy użyciu lampy błyskowej wbudowanej w Panasa G2. Lampy strzelaly, ale wszystkie zdjęcia były ciemne. Otwarcie migawki nie pokrywalo się z błyskiem.
Podobnie w E-M1 i dołączona lampą , ten sam problem.
Podłączyłem wężyk do jednej z lamp i wszystko było ok.
Tzn ta lampa dawała prawidłowy błysk.
Druga była spóźniona.
Założyłem na Panasa starą FL36 i.. wszystko było ok. Zadziałało jak trzeba.

Co robiłem źle?

Joki
1.01.15, 12:00
Musisz prawdopodobnie ustawić fotocelę w lampach studyjnych na pomijanie pierwszego błysku pomiarowego...
Co to za lampy? Nie wszystkie mają taką możliwość.

easy_rider
1.01.15, 12:42
Ja bym radził odwrotnie - lampy studyjne wyzwalać pierwszym błyskiem, a w aparacie ustawić tryb manualny lampy...

A w ogóle to wyzwalanie fotocelą to loteria a nie praca - dawno porzuciłem ten pomysł na rzecz wyzwalaczy radiowych...

Koriolan
1.01.15, 13:11
Lampy są jakieś. Przełącznik fotoceli ma pozycję ON i OFF. Czyli ustawienie manualne lampy aparatu na określoną moc powinno pomóc? Przetestuje.
Dodam, że tym zaimprowizowanym studiem bawiły się córka z koleżanką. Efekty widziałem jak na razie na fejsie, ale uważam że wyszło fajnie jak na tak skromne środki.

---------- Post dodany o 12:11 ---------- Poprzedni post był o 12:10 ----------

Używam tak rzadko, że o inwestowaniu w wyzwalacze radiowe nie myślałem

droplet
1.01.15, 13:19
Jedyny plus wyzwalania lampą z aparatu to uzyskiwanie czasów < 1/250s. Oczywiście lampa na aparacie w trybie M i FP.

Koriolan
1.01.15, 13:33
Dwie lampy studyjne usilowalem odpalić przy pomocy
a) lampki push-up wbudowanej w Panasa G2
b) lampki dołączonej do E-M1.
c) Lampy FL-36 jeszcze bez R na sankach G2.
Ta ostatnia skierowana w sufit odpalala lampy studyjne zgodnie z planem.
Faktycznie chyba chodzi o przebłysk bo FL na wprost też działała źle.
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Joki
2.01.15, 10:37
Skoro lampy mają tylko jeden tryb fotoceli to znaczy, że nie potrafią pomijać przedbłysku.
Jedyna opcja to wyzwalanie lampą pracującą z nastawami ręcznymi, bez błysku pomiarowego.
Czy da się tak błyskać lampą wbudowaną? Nie wiem.

grizz
3.01.15, 12:23
Da się. Trzeba ustawić lampę np na 1/64 mocy i powinno być ok.