PDA

Zobacz pełną wersję : Ale jaja, czyli co ma przysłona w obiektywie do lampy błyskowej?



BootMR
24.12.14, 00:51
Cześć!

Na mikołaja kupiłem sobie do mojego em-10 obiektyw zuiko 35/3.5 macro. I mam z nim mały problem. Korzystam z zewnętrznej lampy Yongnuo YN460II wyzwalanej przez własną fotocelę z pominięciem przedbłysku pomiarowego. I wszystko jest dobrze do f11, powyżej lampa milczy, przy czym da się wyzwolić bez pominięcia błysku, ale wiadomo ciemno na zdjęciu. Z 14-42EZ problem nie występuje, jak i z manualami. Jako adapter 4/3 > m4/3 robi Viltrox JY-43F.
Ma ktoś jakąś może teorie na ten temat?

Thomasso
24.12.14, 14:56
Olki maja przedbłysk pomiarowy?
Sprawdzono jak lampa przy tej przyslonie blyska zapieta bezposrednio do aparatu?


T.

BootMR
24.12.14, 15:07
Wychodzi na to że mają, lampa ustawiona w tryb bez redukcji przedbłysku nie naświetla poprawnie zdjęć. Lampa w trybie manualnym podpięta pod aparat sprawuje sie bez zarzutu.

Edycja:

Po wielu próbach, lampę w aparacie przestawiłem w tryb 1/8, a w lampie zewnetrznej tryb bez pominięcia przedbłysku. I działa. Ale dalej mnie nurtuje pytanie, co nie tak jest przy normalnym ustawieniu lampy w aparacie.

easy_rider
24.12.14, 15:29
Olki maja przedbłysk pomiarowy?A niby czemu miały by nie mieć?


...przez własną fotocelę z pominięciem przedbłysku pomiarowego. I wszystko jest dobrze do f11, powyżej lampa milczy...Być może przy tak silnie przymkniętej przysłonie aparat generuje mocniejsze przedbłyski pomiarowe,
a lampa Youngnuo traktuje go jak błysk główny - nie błyska bo ciągle czeka na przedbłysk?

Ale ja nie widzę tu żadnego problemu - po co stosować przedbłyski do lampy manualnej...

BootMR
24.12.14, 19:01
@easy_rider "Ale ja nie widzę tu żadnego problemu - po co stosować przedbłyski do lampy manualnej... "

Bo inaczej nie działało? Dopiero teraz odkryłem że da się inaczej. Dziwna rzecz powyżej f11 zmienia się dźwięk aparatu jakby z podwójnego na pojedynczy. Ale ja mam pierwszy stopień muzykalności - Wiem czy grają, także mogę się w tej kwestii mylić.

Thomasso
24.12.14, 19:17
W Nikonach te przedbłyski pomiarowe są dośc widoczne i wyraznie odseparowane od blysku glownego. W moim Olku (E-30) tego nie stwierdzilem, stad "zastanowienie" :)


T.