PDA

Zobacz pełną wersję : OM system



-M
19.11.07, 14:43
To musiało się stać...
od momentu gdy pojawiłem się na tym forum było wiadomo, że prędzej, czy później powstanie taki temat (Bernie pozdrawiam ;)).

Czy jest tutaj ktoś kto fotografował OMkami?
Czy jest ktoś kto robi to nadal?
Czy jest ktoś kto fotografuje E systemem z analogowymi obiektywami OM systemu?
Czy jest ktoś kto pracował, lub nadal pracuje w ciemni?

No to się uzewnętrzniłem ;)

Oleryk
19.11.07, 14:49
O ile wiem, to na wszystkie pytanie jest odpowiedź twierdząca.
Są tacy.

-M
19.11.07, 14:59
Super.
Przekopałem forum i tylko chyba w dwóch wątkach pojawiły się wzmianki o analogach. Gdzieś w Ocenie Zdjęć (2006 rok) i w poradach dot. kupna.

Smerf Maruda
19.11.07, 15:17
Mam OM-1n, OM-2n, OM-4, do tego, niech policzę, sześć obiektywów i wizjer kątowy. Plus aparat dalmierzowy oraz średni format (oba analogowe).

Nie fotografuję cyfrakiem od, no, od dawna. Ciemni nie mam, bo mam za małe mieszkanko, ale przymierzam się do koreksu i namiotu ciemniowego.

Do E-1 podpinałem obiektywy z gwintem M42. Fajne efekty.

EDIT: i sporo osób z tego forum też tak ma (to znaczy robi na filmie). Przynajmniej trzy mają OM-y.

-M
19.11.07, 15:20
Od razu mi lepiej ;)

Kolekcjonujesz OMki? Ja za każdym razem jak widzę jakąś na allegro to szybko muszę uciekać ;)

A marzeniem... OM 4Ti ;)

Smerf Maruda
19.11.07, 15:33
Nie kolekcjonuję. Odwaliło mi :-)

A zamiast OM-4 wolę mojego OM-2n - więcej mechaniki, mniej elektroniki, lżejszy i tak jakoś sympatyczniej mi się go używa.

3Ti kosztuje więcej :-)

dka
19.11.07, 15:33
chociaz nie w systemie OM ale w MD (mam minolte xd-7) to i ja chodze i naswietlam błony ;) korzystam z miejskiej ciemni (tak, jest taka w radomsku:)

-M
19.11.07, 15:50
Minolta ;) Kiedyś bawiłem się trochę Maxxum (czy jakoś tak).

Mnie ciągnie nie tyle sam korpus co Ti. Mam OM-2000, produkowany przez Cosinę, ale bardzo fajny aluminiowy korpusik z tytanową (aluminiową?) migawką. Nigdy nie doszedłem do tego z czego tak właściwie jest zrobiony, bo różne źródła podawały mi różną informację.

Syd Barrett
19.11.07, 15:51
Ja mam w tym celu adapter OM - 4/3 ;-)
Planuję zakup Zuiko 50 f1.4 ale ceny "jakby" troszkę podskoczyły na święta.

-M
19.11.07, 15:56
Mam adapter, ale obiektyw na nim lekko się "gibie" (ma minimalny luz, ale nie zupełnie, tylko przeskakuje między ustawieniem - "lekko skrzywiony" i "na wprost").

50/1.4 kupowałem w czasie, gdy jeszcze nikt się w przejściówki nie bawił specjalnie, zapłaciłem za niego 250 zł, ostatnio widziałem za 430... nieźle... Po kilku latach jednak guma na pierścieniu się odkleiła ;)
Bardzo dobry jest 50/1.8 i teraz na allegro jest chyba aukcja z ceną "kup teraz" w okolicach 130-150 zł. Warto.

Jeżeli chodzi o ciemnię to będąc w wieku lekko pomłodzieżowym korzystam z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej. Może się zabiorę za prowadzenie zajęć co by zapewnić sobie stały dostęp do ciemni.

Syd Barrett
19.11.07, 16:01
50/1.4 kupowałem w czasie, gdy jeszcze nikt się w przejściówki nie bawił specjalnie, zapłaciłem za niego 250 zł, ostatnio widziałem za 430... nieźle... Po kilku latach jednak guma na pierścieniu się odkleiła ;)
Bardzo dobry jest 50/1.8 i teraz na allegro jest chyba aukcja z ceną "kup teraz" w okolicach 130-150 zł. Warto.


1.4 chodził po 218-230, nagle ktoś zalicytował 270; następny 370 a ostatnio było kup teraz za 430....

1.8 chodził nawet po 68 zł ale sobie myślę, że poczekam jednak na okazję 1.4 - nie spieszy mi się!

Rafał Czarny
19.11.07, 16:03
Ja mam OM-1nMD, Zuiko 50mm 1:1,4 oraz 135 1:2.8. To mój drugi OM (wcześniej miałem OM-1 bez n i MD).

Od niedawna chlapię się na powrót w koreksie. Mam wszystkie klamoty ciemniowe (powiększalnik Opemus 6) i nawet miejsce w chałupie na ciemnię. Ale ciemnia jeszcze nie gotowa (trzeba jakieś płytki na ściany i podłogę położyć).

Podpinam też od czasu do czasu obiektywy OM do E-Olka.

Mam też świetny analogowy aparat Canon EOS 50, którego nie sprzedam, bo mam do niego sentyment. I dałem za niego przed laty furmankę pieniędzy.

Mam też jakieś Zenity i dalmierzowca - ruską Leicę i trochę klamotów M42.

Nie jestem gadżeciarzem. Ulegam jednak tej słabości, kiedy biorę do ręki OM-1.

-M
19.11.07, 16:09
135/2.8... ech, miałem taką tokinę, ale się rozpadła...
Czy ktoś może wie, gdzie mogę znaleźć śrubokręciki do takich miniśrubek jak w obiektywach? Mam dwa do rozkręcenia. Do naprawy zanosić się nie opłaca a na nowe na razie szkoda mi pieniędzy (chociaż drogie nie są).

W zasadzie napomknąłem o gadżeciarstwie a sam musiałbym dobrze policzyć, bo też trochę się tego zbierze... mimo, że robię głównie 50/1.4 niezależnie od tego czy na E czy na OM to jednak przez kilka lat nazbierało się trochę zabawek ;)

Rafał Czarny
19.11.07, 16:20
Nikon F3 z Twojej stopki to jest też fajna zabawka.

-M
19.11.07, 16:23
Tak, niestety żeby zrobić zdjęcie, trzeba wcisnąć przycisk podglądu głębi, hehe. Zaniosłem do naprawy, ale jak dowiedziałem się, że trzeba praktycznie do zera rozłożyć aparat to stwierdziłem, że mogę robić zdjęcia dwoma palcami ;) Najbardziej podoba mi się nikon 70-200, który dostałem razem z korpusem. Bajeczka, szczególnie po przesiadce z soligora 70-210.
Zastanawiałem się nawet przez moment, czy nie zainwestować w przejściówkę E - nikon F.

Lysy_11
19.11.07, 16:25
ad1. ja mam OM-10
ad2. robie na nim caly czas zdjecia
ad3. podpinam omki do e-1 e-500
ad4. zdarzylo mi sie ale niezbyt mi szlo, przyznaje bez bicia :mrgreen:

Co do szkielek to mam pod OM:

50mm 1.1.8 i 1.1.4
135mm 1.2.8
35-75mm 1.3.5-4.5
75-200mm 1.4 zoomy niestety do systemu 4/3 sie nie nadaja :!:

i pod m42 Pelenga 8mm 1.3.5 (super swietne szko, moje ulubione) :D

Mialem jeszcze 500mm 1.8 i 650-1300mm 8-16 ale musialem sprzedac, teraz planuje zakup 500mm 1.5.6 pod m42 ale czekam na okazje :mrgreen:

-M
19.11.07, 16:27
Z długimi szkłami się raczej mało bawiłem, chociaż mnożnik daje tutaj duże możliwości ;)

Dlaczego zoomy się nie nadają? Fotografuję czasami 35-70 (cosinowskie zuiko) i nie narzekam.

Lysy_11
19.11.07, 16:32
Zoomy sa dobre do systemu OM, do 4/3 tylko jasne stalki podpinam, moje doswiadczenie konczy sie na zoomach vivitara i toyo wiec niebardzo sie moge wypowiedziec, pozatym spada jakosc szkiel, takie moje wrazenie... ;)


NIC NIE ZASTAPI CI JASNEJ STALKI :mrgreen:

-M
19.11.07, 16:35
Jeżeli chodzi o puentę to jak najbardziej popieram.
Ostatnio robiłem trochę zdjęć na zamówienie i stwierdziłem, że muszę poprzepinać szkiełka, żeby klient czuł się dopieszczony ;)

Rafał Czarny
19.11.07, 16:37
Nie ma w zasadzie dobrych starych zoomów. Ludziki stosunkowo niedawno nauczyli się robić dobre obiektywy ze zmienną ogniskową.

Smerf Maruda
19.11.07, 16:58
Nie ma w zasadzie dobrych starych zoomów. Ludziki stosunkowo niedawno nauczyli się robić dobre obiektywy ze zmienną ogniskową.

Parę dobrych by się znalazło. Na przykład ten (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/shared/zuiko/htmls/3580mm.htm). Tamrony SP również były (i są!) dobre.

Eddie
19.11.07, 17:58
[...](Bernie pozdrawiam ;)).
[...]


Heja!!! :D

suchar
19.11.07, 18:43
Ja mam OM-20 i Zuiko 50/1.8. Ostatnio częściej focę analogiem, niż E-330. Podpinałem też Zuiko 50/1.8 do E-330 przez przejściówkę i efekty były naprawdę świetne. Efekty możesz znaleźć tu https://galeria.olympusclub.pl/thumbnails.php?album=1265

Ponadto szukam od jakiegoś czasu czegoś dłuższego, jak Zuiko 100/1.8, Zuiko 135/3.5 lub 2.8 lub Zuiko 180/2.8 (tego to chyba nigdzie nie znajdę) czy też jakąś 200-tkę Zuiko.

Z racji młodego wieku ciemnia była mi do niedawna obca, dopiero niedawno miałem okazję trochę w niej przebywać i ją poznać. I muszę powiedzieć, że bardzo mi się to spodobało i będę się starał zorganizować sobie jakiś namiocik ciemniowy i koreks, bo na ciemnię miejsca nie mam. Mam też ręcznej roboty otwora i chętnie bym wywoływał z niego negatywy.
Pzdr

-M
20.11.07, 13:43
Z racji młodego wieku ciemnia była mi do niedawna obca, dopiero niedawno miałem okazję trochę w niej przebywać i ją poznać. I muszę powiedzieć, że bardzo mi się to spodobało i będę się starał zorganizować sobie jakiś namiocik ciemniowy i koreks, bo na ciemnię miejsca nie mam. Mam też ręcznej roboty otwora i chętnie bym wywoływał z niego negatywy.
Pzdr

Wiekiem to i ja nie grzeszę, po prostu zaczynałem zabawę z fotografią od analoga i b&w negatywów. Aktualnie mam dostęp do ciemni, niestety z czasem dużo gorzej.


Wiecie jaka jest największa zaleta analogów? Gdy po jakiejś przerwie wracam do OMki mam wrażenie, że z kina przesiadłem się do IMAXa ;)

suchar
20.11.07, 19:19
Z racji młodego wieku ciemnia była mi do niedawna obca, dopiero niedawno miałem okazję trochę w niej przebywać i ją poznać. I muszę powiedzieć, że bardzo mi się to spodobało i będę się starał zorganizować sobie jakiś namiocik ciemniowy i koreks, bo na ciemnię miejsca nie mam. Mam też ręcznej roboty otwora i chętnie bym wywoływał z niego negatywy.
Pzdr

Wiekiem to i ja nie grzeszę, po prostu zaczynałem zabawę z fotografią od analoga i b&w negatywów. Aktualnie mam dostęp do ciemni, niestety z czasem dużo gorzej.


Wiecie jaka jest największa zaleta analogów? Gdy po jakiejś przerwie wracam do OMki mam wrażenie, że z kina przesiadłem się do IMAXa ;)

Założę się, że jestem młodszy ;) Nie zaczynałem od ciemni i analoga. Moim pierwszym aparatem był stary Olympus bez zooma, z 1.3 mpx. Dostałem go na komunię, ale fotografia mnie wtedy jakoś za bardzo nie pociągała. Teraz dopiero nadrabiam zaległości i zgłebiam fotografię analogową z moim OM-20. W związku z tym zapraszam tutaj Wątek analogowy (https://forum.olympusclub.pl/topics9/watek-analogowy-vt12492.htm#143431) :)

Największą zaletą analogów jest autentyczność, namacalność i bliskość fotografii ;)
Pzdr

olifant
20.11.07, 19:25
Ja od niedawna mam OM-10 i Zuiko 50/1.8...ale dopiero 3 klatki zrobiłem więc w dziedzinie fotografii analogowej nie jestem autorytetem :P

suchar
20.11.07, 19:39
Ja od niedawna mam OM-10 i Zuiko 50/1.8...ale dopiero 3 klatki zrobiłem więc w dziedzinie fotografii analogowej nie jestem autorytetem :P

Ja też na dobrą sprawę zaczynam. Olifant, zapraszam tu https://forum.olympusclub.pl/topics9/watek-analogowy-vt12492.htm

Pzdr

-M
20.11.07, 22:58
dopiero 3 klatki zrobiłem więc w dziedzinie fotografii analogowej nie jestem autorytetem :P

Super zdanie :)))

Oleryk
20.11.07, 23:07
Panowie, pozwólcie, że wtrącę swoje trzy grosze.
To zdanie o trzech kadrach bardzo dobrze oddaje sposób fotografowania analogiem ;)
Dużo myślenia, mało pstrykania.
Błona kosztuje, wywołanie i skanowanie też, a jeśli robimy na papier to kosztuje jeszcze więcej.
Fotografia analogowa uczy myślenia, planowania kadru, oszczędności, spokoju...
Polecam wszystkim mlodym ludziom, warto się w to pobawić :)

-M
20.11.07, 23:19
Pewnie ja swoim dzieciom od kołyski dam analoga ;)

Oleryk
20.11.07, 23:26
Od, a raczej do kołyski to daj im grzechotkę.
Analogiem sam się zajmij ;)

-M
20.11.07, 23:32
Analogiem się zajmuję, ba nawet trochę uczę.
Jeżeli chodzi o wiek to faktycznie muszę być starszy od kolegi, bo za moich czasów na komunię dawało się rowery a nie cyfrówki ;) Pierwsza cyfra jaką miałem w domu miała rozdziałkę 640x480px ;)

Oleryk
20.11.07, 23:37
Rowery albo zegarki ;)
Moim pierwszym była nieśmiertelna Smiena 8M ale wcześniej już, w wieku chyba trzech lat, rozebrałem na części pierwsze jakiś mieszkowy, rodzinny aparat ;)

-M
20.11.07, 23:40
Od razu wychodzi kto z jakiej dekady pochodzi ;)

suchar
20.11.07, 23:55
Zegarek też dostałem :) Nadal pamiętam, jak dużym szokiem był dla mnie ten prezent w postaci aparatu... Nie wiedziałem wtedy, co to są te cyfrówki :) Tak czy siak posłużył mi długo, a tata czasem go używa do zadań ekstremalnych ;)

Janus
22.11.07, 13:47
Witam!

Tak... no dobrze, dobrze... Jak juz kazdy sie pochwalil, ze ma analogowego Olka, to pewnie znajde tutaj odpowiedz, dla ktorej sie de facto zarejestrowalem.

Pytanie: Coz poczac z blednym (buendym) pomiarem swiatla w OM1N, ktory jest wynikiem uzytkowania bateryjki 1,5 V zamiast - zgodnie ze wskazaniami producenta - 1,35 V. Ta ostatnia nie jest juz produkowana.

Na Bardzo Dobrej polskiej stronie OMa polecaja zakup adapteru w Ameryce. Czy ktos zna lepsze/tansze rozwiazanie tego problemu?

Swiatlomierz mam teraz niby skalibrowany, zatem pomiar powinien byc prawidlowy, ale boje sie, ze sie przepali.

Dziekuje & pozdrawiam!

Rafał Czarny
22.11.07, 14:38
Witam!

Tak... no dobrze, dobrze... Jak juz kazdy sie pochwalil, ze ma analogowego Olka, to pewnie znajde tutaj odpowiedz, dla ktorej sie de facto zarejestrowalem.

Pytanie: Coz poczac z blednym (buendym) pomiarem swiatla w OM1N, ktory jest wynikiem uzytkowania bateryjki 1,5 V zamiast - zgodnie ze wskazaniami producenta - 1,35 V. Ta ostatnia nie jest juz produkowana.

Na Bardzo Dobrej polskiej stronie OMa polecaja zakup adapteru w Ameryce. Czy ktos zna lepsze/tansze rozwiazanie tego problemu?

Swiatlomierz mam teraz niby skalibrowany, zatem pomiar powinien byc prawidlowy, ale boje sie, ze sie przepali.


Dziekuje & pozdrawiam!

Ja się tym nie przejmuję. Dobry film BW ma tak wielką pojemność tonalną, że ewentualny błąd pomiaru wynikający z założenia innej bateryjki jest IMHO pomijalny.

Jeśli zakładasz bateryjkę 1,5V, to srebrową SR44.

Smerf Maruda
22.11.07, 14:38
Pytanie: Coz poczac z blednym (buendym) pomiarem swiatla w OM1N, ktory jest wynikiem uzytkowania bateryjki 1,5 V zamiast - zgodnie ze wskazaniami producenta - 1,35 V. Ta ostatnia nie jest juz produkowana.

Na Bardzo Dobrej polskiej stronie OMa polecaja zakup adapteru w Ameryce. Czy ktos zna lepsze/tansze rozwiazanie tego problemu?

Primo: na negatywie - jeśli robisz negatywy - to nie ma większego znaczenia. Ja np. wszystkie negatywy naświetla o pół EV obficiej niż trzeba i jest rewelacyjnie. Ty możesz naświetlać nominalnie.

To raz.

Drugie primo: firma Wein produkuje baterie o napięciu 1,35V, bez dodatku szkodliwej rtęci - dlatego są nadal w sprzedaży. Tutaj (http://www.weincell.com/) jest ich strona, na terenie Europy ich produkty można nabyć w tym sklepie (http://www.micro-tools.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=MTE&Product_Code=MRB625).

Istnieje też możliwość wysłania OM-1 do Ameryki - na własny koszt i oddania go do naprawy panu Hermansonowi (http://zuiko.com/) - w ramach serwisu aparatu zmienia on układ na działający w oparciu o baterie srebrowe SR44 (1,55V).

To chyba tyle, powodzenia.

Janus
22.11.07, 16:34
Dziekuje obu Panom za pocieche i pomoc. Pozdrawiam z moca!

-M
22.11.07, 16:37
Bardzo dobra polska strona OM? A gdzież to jest?

O ile mnie pamięć nie myli w OM-2000 można śmiało wtykać 1,35 i 1,5V.
Nie wydaje mi się, by sprzęt był aż tak wrażliwy, ale to tylko moje jasnowidztwo.

Oleryk
22.11.07, 16:43
Bardzo dobra polska strona OM? A gdzież to jest?


http://www.ompl.org/

Janus
22.11.07, 17:20
Tak jest. To oczywiscie ta wlasnie strona!

-M
22.11.07, 20:01
A, tą stronę znałem :D ups.

Switch
6.12.07, 14:30
a jak upatrujecie się na taki problem:
OM zuiko 50mm 1.4 vs M42 takumar 50mm 1.4 vs 4/3 50mm 2.0
wiem, ciekawe zestawienie :)

-M
6.12.07, 19:36
a jak upatrujecie się na taki problem:
OM zuiko 50mm 1.4 vs M42 takumar 50mm 1.4 vs 4/3 50mm 2.0
wiem, ciekawe zestawienie :)

To jest chyba tylko kwestia tego ile można wydać pieniędzy ;)

suchar
6.12.07, 21:01
a jak upatrujecie się na taki problem:
OM zuiko 50mm 1.4 vs M42 takumar 50mm 1.4 vs 4/3 50mm 2.0
wiem, ciekawe zestawienie :)

To jest chyba tylko kwestia tego ile można wydać pieniędzy ;)

I czego potrzebujesz. Czy chcesz mieć AF, czy nie.

-M
6.12.07, 21:54
Jakoś nigdy nie myślę w kategoriach AF, MF, może dlatego, że nie jestem skłonny płacić 1000 zł więcej za obiektyw tylko dlatego, że ma autofocusa.

Oleryk
6.12.07, 22:00
Jak się siedzi w domku i fotografuje portrety to i brak AF tak bardzo nie doskwiera ;)
Nie wyobrażam sobie ostrzenia manualnego w swoim E-510.
Może gdybym mial matówkę z klinem i rastrem, może ale ze zwyklą matówką, w tym w tuneliku, sobie nie radzę.

suchar
6.12.07, 22:07
Jak się siedzi w domku i fotografuje portrety to i brak AF tak bardzo nie doskwiera ;)
Nie wyobrażam sobie ostrzenia manualnego w swoim E-510.
Może gdybym mial matówkę z klinem i rastrem, może ale ze zwyklą matówką, w tym w tuneliku, sobie nie radzę.

Ja mam E330 (tu to jest dopiero ciemny tunel!) i od czasu do czasu ostrzę przez wizjer moim Zuiko 50/1.8. Daje radę, 1.8 to jasno. Chociażby na Powązkach używałem takiego zestawu.

-M, zależy co się robi. Czasem AF naprawdę się przydaje, choć teraz robiąc głownie OM-em widzę, że nie aż tak często, jak sie wydaje. MF jest ok, jeśli wizjer jest wystarczająco duży, jasny i bliski oku, ma klin i raster, a sam obiektyw również jasny. Mam Zuiko 135/3.5 i jak oświetlenie nie jest za dobre, to wyraźnie trudniej ustawić ostrość, niż np. z Zuiko 50/1.8. Przy dobrym, dziennym świetle nie ma już takiej różnicy, choć prawdą jest, że ciut wygodniej ostrzy sie z 50/1.8.
Pzdr

-M
6.12.07, 22:15
Jak się siedzi w domku i fotografuje portrety to i brak AF tak bardzo nie doskwiera ;)
Nie wyobrażam sobie ostrzenia manualnego w swoim E-510.
Może gdybym mial matówkę z klinem i rastrem, może ale ze zwyklą matówką, w tym w tuneliku, sobie nie radzę.

:P
W domu? Hehe :D

Kwestia przyzwyczajenia. Przez wiele lat tylko na manualu robiłem, więc i z E1 jakoś się udaje.

Switch
6.12.07, 23:28
a jak upatrujecie się na taki problem:
OM zuiko 50mm 1.4 vs M42 takumar 50mm 1.4 vs 4/3 50mm 2.0
wiem, ciekawe zestawienie :)

To jest chyba tylko kwestia tego ile można wydać pieniędzy ;)

I tu jest całe sedno. Mógłbym kupić 50mm 2.0 ale wolę wydać mniej. Ostrzyć ręcznie nie ostrzyłem bo nie mam manualnych obiektywów wiec nie potrzebowałem. Musze poprobować. Oleryk twierdzi ze jest słabo wiec sam nie wiem. Obiektyw byłby tylko i wyłącznie do portretu.
Tylko jeśli miałbym wydać 200zł na muszle oczną 100zł na przejściówkę OM i 400zł na 50 1.4 to nie wiem czy nie lepiej dozbierać do 50mm f2.

suchar
6.12.07, 23:33
a jak upatrujecie się na taki problem:
OM zuiko 50mm 1.4 vs M42 takumar 50mm 1.4 vs 4/3 50mm 2.0
wiem, ciekawe zestawienie :)

To jest chyba tylko kwestia tego ile można wydać pieniędzy ;)

I tu jest całe sedno. Mógłbym kupić 50mm 2.0 ale wolę wydać mniej. Ostrzyć ręcznie nie ostrzyłem bo nie mam manualnych obiektywów wiec nie potrzebowałem. Musze poprobować. Oleryk twierdzi ze jest słabo wiec sam nie wiem. Obiektyw byłby tylko i wyłącznie do portretu.
Tylko jeśli miałbym wydać 200zł na muszle oczną 100zł na przejściówkę OM i 400zł na 50 1.4 to nie wiem czy nie lepiej dozbierać do 50mm f2.

Ja uważam, że manualne szkła to super sprawa. Super sprawa, ale mimo wszystko najlepiej się nimi pracuje z analogiem (takie mam odczucia, choć moje doświadczenia w tym temacie są skromne). Jeśli nie masz jakiegoś Olympusa OM, więc taki obiektyw byłby tylko pod cyfrę, to chyba jednak lepiej dozbierać do ZD 50. ZD 50 to po prostu sprzęt do cyfry i wiadomo, że świetnie się z nią sprawuje. Taki Zuiko 50/1.8 jakiego mam jest świetnym szkłem, jednak ostrzenie przez wizjer w E330 nie jest nawet nim dużą przyjemnością. Powiem tak (mimo, iż obecnie jestem zafascynowany analogiem): gdybym nie miał nic analogowego i miał możliwość zakupu ZD 50 to nawet nie pomyślałbym o kupieniu zamiast niego jakiegoś analogowego szkła.
Pzdr

Oleryk
6.12.07, 23:33
[Oleryk twierdzi ze jest słabo wiec sam nie wiem. Obiektyw byłby tylko i wyłącznie do portretu.

Nie sugeruj się za bardzo i weź poprawkę na to, ze ja mam już słabe oczy.
Może młodsi tak nie narzekają na ostrzenie manualne w E-510?

Edycja:
Jednak narzekają :/

Switch
6.12.07, 23:48
Jedyna kwestia w jakiej przegrywa 50mm f2 to głębia ostrości. Trochę jednak szkoda jasności 1.4.

-M
6.12.07, 23:50
Jedyna kwestia w jakiej przegrywa 50mm f2 to głębia ostrości. Trochę jednak szkoda jasności 1.4.

Na 1.4 mydełko jest, co prawda mniejsze niż Canon 1.8, ale jednak jest.

Switch
7.12.07, 00:01
Jedyna kwestia w jakiej przegrywa 50mm f2 to głębia ostrości. Trochę jednak szkoda jasności 1.4.

Na 1.4 mydełko jest, co prawda mniejsze niż Canon 1.8, ale jednak jest.
Hehe szczerze mówiąc myślałem, że ten Canon to żyleta.

-M
7.12.07, 00:25
Jedyna kwestia w jakiej przegrywa 50mm f2 to głębia ostrości. Trochę jednak szkoda jasności 1.4.

Na 1.4 mydełko jest, co prawda mniejsze niż Canon 1.8, ale jednak jest.
Hehe szczerze mówiąc myślałem, że ten Canon to żyleta.

Jeżeli tak myślałeś to zuiko 1/4 potnie Ci gałkę oczną.
Za to Canon 1.4 to faktycznie jest żyleta ;)

Switch
9.12.07, 23:15
Ale tylko myślałem, bo nie oglądałem sampli :D

-M
9.12.07, 23:26
Mi się udało pobawić trochę systemem Canona. Gdzieś pewnie na dysku bym nawet się dokopał do zdjęć z 50/1.8 na pełnej dziurze.

mar1no
18.12.07, 23:08
Witam :)

nie bardzo wiedziałem gdzie się przywitać więc może tu - na pokładzie melduje się posiadacz ( OM2n + OM10 ) i zagorzały zwolennik systemu OM. Pół dnia w pracy poświęciłem przeglądaniu wszystkich postów na forum i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, mam też nadzieję że i moje rady/informacje się komuś przydadzą

Ps. Widziałem gdzieś temat dotyczący baterii do Olków – jako że dzisiaj nabyłem to napiszę gdzie są do dostania w stolicy:

LR44 w Relax fototo – cena 14 pln za parę
SR44 u szewca w Galerii Mokotów – cena 9 pln za sztukę

-M
18.12.07, 23:51
Witaj kolejny posiadaczu OMki, cieszymy się, że właśnie tutaj zechciałeś napisać swój pierwszy post.

Oleryk
29.12.07, 20:48
Przypadkiem trafiłem na Olympus OM SLR FAQ (http://www.ompl.org/olympus_om_faq.html) po polsku.
Co prawda stronka http://www.ompl.org jest tu dość znana ale jakoś wcześniej tego nie zauważyłem.
Może komuś się przyda...

piotrgry
5.01.08, 01:16
Kolejny użytkownik (powinienem napisać były, ale może się nawrócę) OMek kłania się Paniom i Panom:

ad1. OM-1n i OM-10/IIFC (od 1986 roku, kawałek czasu...)
ad2. ze wstydem przyznam się, że od 3 lat leżą w szafie, sentyment pozostał
ad3. probowałem z E-1 wszystkie posiadane Zuiko OM (50/1.8, 35-70/3.5-4.5, 75-150/4, 135/3.5) oraz Vivitar 400/5.6, również z telekonwerterem OM 2x, i jeszcze Helios 55/2. Jeżeli sięgam po "stare" szkiełka to tylko: 50/1.8 i 400/5.6.
ad4. czas bardzo zaprzeszły

Piotr

PS. Nie wiem, czy ktoś już nie podawał tego adresu - jest grupa dyskusyjna o OMkach:
http://groups.yahoo.com/group/OM_pl
ale w zasadzie... "wymierająca".

kriss
25.02.08, 10:30
Pisałem o moich obiektywach co prawda w innym wątku, ale przeniosę się tu, bo chyba lepiej to pasuje.

Mam szkiełko Kenlock (nikt nie wiedział, co zacz), 200 mm/3,5 w niezłym stanie, kupiłem okazyjnie.

Poniżej fotka zrobiona nim na wczorajszym spacerze. nr 21 - z założonym konwerterem 2x. ISO 200, czas 1/60.

Zdjęcie nr 22 to ten sam kenlock 200 mm ale bez konwertera (taki sam czas, przysłona i ISO)

Zdjęcie 23 to już Vivitar 55mm/2,8 - fotka strzelona przy przysłonie 2,8, czas 1/200, ISO j.w.

Nr 24 to opcja makro 1:1 tymże vivitarem.

Rafał Czarny
25.02.08, 10:44
A co on tak dziwnie rozmazuje tło? Zielone obwódki?

kriss
25.02.08, 10:56
Rafał, pytasz o to ostatnie zdjęcie?? Rozmazane tło to wynik podpięcia tego zestawu do E500. Zrobiło się z tego 800 mm, fota jest ruszona, bo miałem problem z utrzymaniem tego czegoś w ręce. A statywu nie wziąłem.

Mirek54
25.02.08, 11:07
Wiesz co ja bym zrobil.Schowal bym te szklo do szafki,szafke zamknal na klucz i klucz wyrzucil.

Lysy_11
25.02.08, 15:34
Wiesz co ja bym zrobil.Schowal bym te szklo do szafki,szafke zamknal na klucz i klucz wyrzucil.

Dlaczego :?:

Mirek54
25.02.08, 19:40
Wiesz co ja bym zrobil.Schowal bym te szklo do szafki,szafke zamknal na klucz i klucz wyrzucil.

Dlaczego :?:

Codzi mi o Kenlock-rozszczepia obraz i klamie w zoltym kolorze.Byc moze jakis domowy specjalista rozbieral i czyscil,moze wizyta w dobrym warsztacie pomoze,ale czy to sie oplaca?

-M
26.02.08, 12:29
Kłamie w żółtym kolorze?
Co to oznacza?
Jaki wpływ ma szkło na kolor?

Smerf Maruda
26.02.08, 12:35
Jaki wpływ ma szkło na kolor?

No, obiektyw na kolor ma wpływ ogromny, tutaj się zgodzisz. Nie zauważyłem co prawda "kłamania w żółtym kolorze", ale to tylko subiektywne odczucie ;-)

-M
26.02.08, 12:38
Hmm... rozumiem, że niektóre szkła dają lepszy kontrast, szczególnie te jaśniejsze, niby jest to dla mnie logiczne i zrozumiałe, ale w przypadku przekłamań to wyobrażam sobie raczej, że szkło musiałoby mieć zafarb.

kriss
26.02.08, 13:19
Nie wydaje mi się, żeby obiektyw kłamał. Zielone obwódki na drzewach wyszły faktycznie dziwnie. Spróbuję jednak pomęczyć ten obiektyw, zanim go wyrzucę. Może nawet dziś, jak będę wracał z pracy.

Lysy_11
26.02.08, 16:33
Spróbuję jednak pomęczyć ten obiektyw, zanim go wyrzucę.

Jak masz zamiar wyrzucić to daj znać. Chętnie go od ciebie odkupię za rozsondną cene ;)

kriss
27.02.08, 15:53
Muszę sprawić sobie monopoda jakiegoś. Ten Kenlock w połączeniu z telekonwenterem to niezły ciężar. Póki co wrzucam kolejną próbę (chyba nie naruszam regulaminu, pchając zdjęcia tutaj?)

Dodam tylko, że ISO 200, ogniskowa 800mm, przysłona 3,5; czas 1/60 s.

Rafał Czarny
27.02.08, 15:58
Przy takiej ogniskowej i tak długim czasie fota nie miała prawa wyjść ostro. Nawet jeśli użyłbyś statywu, to podmuch wiatru poruszyłby badylem i rozmył by fotę przy 1/60 sec.

kriss
27.02.08, 16:23
Tak to jest, jak się człowiek spieszy. Mogłem podbić ISO, ale mi słońce zachodziło. W każdym razie chyba tym razem nie ma kłamania w żółtym kolorze :mrgreen:

pablo231
1.03.08, 02:24
Witam !!!

Czy jest tutaj ktoś kto fotografował OMkami?
Czy jest ktoś kto robi to nadal?
Czy jest ktoś kto fotografuje E systemem z analogowymi obiektywami OM systemu?
Czy jest ktoś kto pracował, lub nadal pracuje w ciemni?
ad1. Ja jestem kolejny, ale znam co najmniej dwie, nie ujawnione osoby. Takich "czytelników".
ad2. Oczywiście! Co więcej zaraziłem jedną osobę OM-em, szlifuje swoje umiejętności na
zestawie OM-2n + 50mm/1.4.
ad3. Zbieram na E-System. I zanim zbiorę, chciałbym cały mój kramik przetestować.
Poszukuję więc Panią/Pana, posiadacza jakiegoś body z E w nazwie, z okolic Warszawy
najlepiej, który poświęciłby mi godzinę swojego cennego czasu i pozwolił wypróbować
współpracę Zuiko OM z cyfrowym body.
ad4. Używam zwykle slajdów, a ich wołanie w warunkach domowych wymaga dużej
precyzji i doświadczenia, dlatego korzystam z tego co oferuje rynek.
Ale czarno-białe raz na jakiś czas wołam w łazience, a odbitki u jednego znajomego.
Dobra przeciwwaga dla wszechobecnej zaawansowanej elektroniki ;-)

--
Pozdrawiam

-M
3.03.08, 11:27
Wow, jestem pod wrażeniem. Witam ;D

OM2n + 50/1.4, tylko chyba 4Ti stoi wyżej w mojej prywatnej hierarchii ;)

pablo231
3.03.08, 15:15
Witam !!!

OM2n + 50/1.4, tylko chyba 4Ti stoi wyżej w mojej prywatnej hierarchii ;)
To był właśnie mój zestaw. Przekazany dalej też sprawuje się świetnie.
Ja osobiście najczęściej używam 28mm, którego nabyłem razem z 4Ti. Ale
po roku miłość do pierwszego OM nie dawała żyć i kupiłem ponownie
OM-2n. Właściwie tylko po to, aby patrzeć przez jego wizjer :mrgreen:.
Więcej radochy przy kadrowaniu miałem tylko przy romansie ze średnim
formatem. Najpierw Start 66 w moich rękach wzbudzał
współczucie/śmiech/wzruszenie, w zależności od wieku osoby która mnie
obserwowała ;-), a kadrowało się bezpośrednio na matówce - kominek
rulez ! Kwadratem bawiłem się tylko z filmem czarno-bialym, bałem się
"jakości" obiektywu w Starcie. Ale naprawdę jasno w wizjerze miałem,
gdy wpadła mi łapki Mamiya 645 Pro. O tak ! Tam było jasno. Ale po
kalkulacji kosztów zmiany małego obrazka na 6x4,5 rozstałem się, choć
ze smutkiem, ze średnim formatem.

I tu właśnie pojawiają się problemy używania szkła OM z cyfrowym body.
Wizjer w OM-ach jest naprawdę duży, a wszelkie zmiany ostrości
wyraźnie widać na matówce. Seria E Olympusa (nie widziałem jeszcze
E-3) ma dużo mniejsze i ciemniejsze wizjery. O ile kadrowanie jeszcze
jest wygodne, to ustawianie ostrości jest dla mnie mocno uciążliwe.
Jak do tej pory tylko raz testowałem Zuiko 28mm z E-510 i powiem
szczerze, że jest to trudne. Koniec końców wizjera używałem tylko
kadrowania, a ostrość ustawiałem na skali głębi ostrości istniejącej
na obiektywie. To jest dobre gdy chcemy osiągnąć dużą głębie ostrości,
fotografując pejzaże, ale fotografia portretowa raczej się nie uda.
Chyba że tylko dla mnie, więc nie ma się czym przejmować ;-)

--
Pozdrawiam

-M
3.03.08, 23:19
Uczyłem się na nowo ustawiania ostrości z E1, po kilku latach fotografowania OMką, ale udało się... do tego ma jedną zaletę - 100% kadru.

pablo231
11.03.08, 15:54
Witam !!!

Uczyłem się na nowo ustawiania ostrości z E1, po kilku latach fotografowania OMką, ale udało się... do tego ma jedną zaletę - 100% kadru.
Ja od jutra będę posiadaczem E-510 :mrgreen: . Nie będzie to 100% kadru, ale myślę
że jakoś się nauczę kadrować w "tunelu".
Zamówiłem już adapter OM do E ale zanim dojdzie, przeleci mi weekend.
Czy jest ktoś z Warszawy, albo trójkąta Warszawa - Płock - Kutno, kto pożyczyłby mi
taki adapter na najbliższy weekend ? W zamian podzielę się jakimś własnym szkłem.
Wybór w stopce.

MacGrong
5.04.08, 20:23
Witam !!!

Nie wiem czy jeszcze do tego wątku ktosik zajrzy ale wypada mi się przedstawić ;-)))

Ad.1
Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym właścicielem OM1; 2xOM10; Zuiko 50mm f1.4; Zuiko 50mm f1.8; Vivitar 35-85mm f2.8; Vivitar 28-200mm f3.5-5.3; telekonwerter x2 macro Teleplus.
Ad.2
Ostatnio zaczynam się wkręcać. Po kilku latach strzelania na cyfrze jest to cudna odmiana. Mimo posiadania zacnego sprzętu cyfrowego powoli dochodzę do momentu gdy najpierw strzelam a później zastanawiam się nad sensem tego co robię. Z filmem na moich OM-kach jest orzeźwiająco inteligentnie i wymagająco.
Ad.3
Niestety nie. Powód bardzo prosty: mam Nikona :-)))
Ad.4
W sumie: Tak pracowałem w ciemni lecz było to tak dawno że nie pamiętam prawie nic z tego. Mam jednak nadzieję że uda mi się choć wywołac kilka filmów cz-b by później je zeskanować.

Pozdrawiam Wszystkich!!!

Smerf Maruda
5.04.08, 20:42
Vivitar 35-85mm f2.8

Fajny ten Vivitar? Ile Cię kosztował?

MacGrong
5.04.08, 21:24
Właśnie się zastanawiałem gdzie zadać pytanie na temat jakosci tego szkła :-)))
Mogę jedynie się wypowiedzieć na temat jego walorów fizycznych ;-))) Ot zbudowany jak czołg z zoomem działającym na zasadzie pompki. Ciężki paskudnie i przy moich OM-ach wygląda na nieco zbyt duży. Człowiek który sprzedawał mi go w Poznaniu zażądał 350 zł co z moich informacji jest sumą nieco wygurowaną. Zaklinał się że obiektyw cudnie rysuje ale z moją oceną poczekam jeszcze chwilę. Narazie testuję 50 f1.4 na moim OM1

suchar
5.04.08, 22:02
Hm, a nie lepiej było przed zakupem poszukać sampli i popytać? Chyba, że masz furmankę pieniędzy...

MacGrong
6.04.08, 03:34
Nadrobiłem za dziki i okazyjny zakup całej masy innego sprzętu, a tak swoją drogą Suchar czyżbyś znał to szkiełko i sugerował że jest niewarte tego grosza???

suchar
6.04.08, 10:18
Nadrobiłem za dziki i okazyjny zakup całej masy innego sprzętu, a tak swoją drogą Suchar czyżbyś znał to szkiełko i sugerował że jest niewarte tego grosza???

Nie, nie znam. W mojej szklarni OM nie mam żadnego zoom'a, jakoś wolę stałki.

Smerf Maruda
6.04.08, 11:07
Nadrobiłem za dziki i okazyjny zakup całej masy innego sprzętu, a tak swoją drogą Suchar czyżbyś znał to szkiełko i sugerował że jest niewarte tego grosza???

Chyba nie jest tak źle z tym obiektywem:

http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=008v5Z

Porób foty, chętnie zobaczyłbym sample (szczególnie rysowanie nieostrości).

Pozdrawiam,

MacGrong
6.04.08, 20:47
Testować ten obiektyw zamierzam w następnej kolejności. Postaram się wrzucić jakieś przykładowe zdjęcia jak najszybciej. Jakeś ewentualne sugestie odnośnie testu???


Suchar: jakimi szkiełkami i korpusami dysponujesz? Tylko bałagam nie wspominaj nic o "korpus delicti" ;-)

suchar
6.04.08, 21:18
Suchar: jakimi szkiełkami i korpusami dysponujesz? Tylko bałagam nie wspominaj nic o "korpus delicti" ;-)

Eeeehm, o czym nie wspominać? :roll:

Na starym forum miałem wszystko w profilu :D ale w tym sobie jeszcze nie wpisałem. Mam OM-20, OM-4, 24/2.8, 28/2.8, 50/1.8, 135/3.5 (wszystko Zuiko), do tego Yashica D i otworek z puszki po piwie :D

MacGrong
6.04.08, 21:55
No to tych dwóch szerokich szkiełek mogę Ci pozazdrościć ;-) ale powoli zamierzam ten stan zmienić. Zresztą wszystko wyjdzie "w praniu"!!!

-M
7.04.08, 19:09
A ja tak z innej beczki... MacGrong, jesteś z Poznania?

MacGrong
7.04.08, 19:22
W sumie to nie ale 7 lat tam siedziałem głównie na studiach (historia). Czyżbyśmy się znali???

-M
7.04.08, 23:08
Znać raczej nie... ale tak po prostu wspomniałeś o Poznaniu to się dopytałem z ciekawości ;)

MacGrong
8.04.08, 23:13
W naszej kochanej stolicy podziemnej pomarańczy nie mieszkam już od 2002 ale czasami tam bywam bo mam tam kilku przyjaciół i dobrych znajomych. Ogólnie mówiąc Poznań to bardzo zacne miejsce.
M: mam pytanko apropos Twoich OM2000. Jak ten sprzęt się sprawuje bo na www.ompl.org nieco nieciekawie na jego temat napisano.

-M
9.04.08, 00:31
No właśnie znam tą wypiskę z ompl... a sprawuje się wyśmienicie, sprawdzony w bojowych warunkach. Precyzja wykonania jest taka jak na japończyków przystało i nie ma tutaj nic do rzeczy Cosinowe pochodzenie.
No i kilka kwiatków - czas 1/2000 sek. (przy mechanicznych regulacjach to rzadkość). Synchro z lampą 1/125 sek. Chyba 97% pola krycia kadru i 3% punktowy pomiar światła.
Metalowa migawka, nie do rozregulowania, z pięknym odgłosem.

Mam ochotę jednego sprzedać, bo się kurzy, chociaż trochę mi żal, bo sprzęt jest rewelacyjny. Zrobiłem nim większość swoich najlepszych zdjęć i uwielbiam ten aparat. Chyba tylko 4Ti mnie bardziej ciągnie.

dinx6
24.04.08, 13:02
Mam pytanie, jaką średnicę filtra ma OM'owy ZD 50mm 1,8? Czy z filtrem ten oryginalny kapselek dobrze się trzyma?

Morlok
24.04.08, 13:05
Witam:-)
fi=49mm. Ten dekielek trzyma sie dobrze, ale je wymieniłem na no name, bo mają wygodniejszy uchwyt.
Pozdr

suchar
24.04.08, 20:48
System OM ma tę zaletę, że większość obiektywów Zuiko, które się ma, ma tę samą średnicę filtra, 49mm. U mnie wszystkie, czyli Zuiki 24/2.8, 28/2.8, 50/1.8 i 135/3.5. Z tego co pamiętam to jeszcze sporo innych też ma 49mm, co jest bardzo wygodne.

Eleazar
20.01.09, 23:52
Panowie I Panie prośba.
Sampelek z 50/1.8 OM
Kupiłem założyłem do 510 i  mydełko wokół punktu ostrego?
Albo ja jestem matoł albo ???
Może jakieś sugestie ?

Np. Twarz z bliska, bokiem widać oczy, te bliżej oko ostre dalsze mydełko??
Ja mam zeza czy obiektyw posłać lotem koszącym w kosz??
:(

xartez
20.01.09, 23:57
Np. Twarz z bliska, bokiem widać oczy, te bliżej oko ostre dalsze mydełko??
Ja mam zeza czy obiektyw posłać lotem koszącym w kosz??
:(

Jaka przysłona ?

Może po prostu zbyt mała głębia ostrości. Ustaw większą przysłonę (np 4.0) i zobacz czy masz dalej nieostre.
Najlepiej to pokaż jakieś przykładowe zdjęcie, choć z tego co piszesz to raczej wina GO a nie szkła.

Pozdrawiam
x.

Gundi
21.01.09, 00:00
Panowie I Panie prośba.
Sampelek z 50/1.8 OM
Kupiłem założyłem do 510 i  mydełko wokół punktu ostrego?
Albo ja jestem matoł albo ???
Może jakieś sugestie ?

Np. Twarz z bliska, bokiem widać oczy, te bliżej oko ostre dalsze mydełko??
Ja mam zeza czy obiektyw posłać lotem koszącym w kosz??
:(

nie trafiles z ostrością... a GO papierowa... wklej zdjecie najlepiej.

piecka
21.01.09, 00:03
No i tylna maska by się przydała!! Jak focisz na dużych otworach bez maski to mora się robi straszna.

Eleazar
21.01.09, 00:21
Ok
F -sprawdzałem różne wiec na pewno nie problem z przysłoną (tak mniemam).
Teraz spróbuje wkleić foto tekstu środek ok. a boki hmm albo ja mam wadę wzroku albo co?
sami look i ocencie czy objektyw ma problem czy usera zmienic :)

Smerf Maruda
21.01.09, 00:24
Jaki czas, jakie światło, to ze statywu, jaka przesłona, domykacz przesłony działa?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
F sprawdzałem różne...

*wzdech*

PiotrAntasik
21.01.09, 01:43
Przy takiej GO wystarczy że strona leży nie idealnie prostopadle albo jest na niej jakieś wybrzuszenie. Musisz sprawdzić na czymś na 100% płaskim i ze statywu.

HrabiaMiod
21.01.09, 02:33
Dokładnie - statyw i idealnie równolegle do kartki. Zobacz też na soczewki - czyste? Nie ma grzyba, rys?

pozdr.

AK.
21.01.09, 11:31
Takie porównanie zrobiłem :wink:

Zuiko 50mm/1.8

f1.8
http://img242.imageshack.us/img242/5057/1f18ux1.jpg
f2.8
http://img206.imageshack.us/img206/7569/1f28pk3.jpg
f4
http://img155.imageshack.us/img155/1964/1f4sh3.jpg
f5.6
http://img242.imageshack.us/img242/714/1f56jr7.jpg
f8
http://img242.imageshack.us/img242/9008/1f8hw1.jpg
f11
http://img155.imageshack.us/img155/9784/1f11ik7.jpg
f16
http://img155.imageshack.us/img155/5328/1f16ae3.jpg


f1.8
http://img292.imageshack.us/img292/2821/2f18ce8.jpg
f2.8
http://img149.imageshack.us/img149/6173/2f28ey1.jpg
f4
http://img242.imageshack.us/img242/3724/2f4wl4.jpg
f5.6
http://img292.imageshack.us/img292/5316/2f56fs5.jpg
f8
http://img292.imageshack.us/img292/2139/2f8nj7.jpg
f11
http://img292.imageshack.us/img292/8572/2f11aj5.jpg
f16
http://img292.imageshack.us/img292/6113/2f16qm9.jpg

Eleazar
26.01.09, 13:07
Dziekuje za pomoc jednak to ja bylem koslawy a nie objektyw :)
dzisiaj dostalem OM-1 :wink:

no stan idealny razem z futeralem i paskiem jestem :) dzisiaj podesle fotki coby bractwo OM mialo radosc razem ze mna :)

heyahero
10.04.09, 20:42
Witam,
Małe pytanie: gdzie można dostać w Polsce adapter do baterii dla OM-1, napięcie 1,35V (właśnie zauważyłem małe różnice mojej Jedynki w stosunku do wersji MD mojej koleżanki)? Ewentualnie jakie baterie stosować?
Druga sprawa. Czy można poddać konserwacji farbę matującą pryzmat?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

PS. Jeżeli chodzi o adapter, to takie coś:
http://www.cris-store.com/servlet/the-5/MR9-MR-dsh-9-Mercury-Battery/Detail

PiotrAntasik
10.04.09, 21:03
Co do baterii do OM-1 to najwygodniej jest kupić baterię do aparatu słuchowego, daje 1,4v i skorygować ustawieniem ISO, u mnie wychodzi ISO 640 dla negatywu 400. Ewentualnie są do kupienia 1,35V w USA.

heyahero
10.04.09, 21:24
Kurde, ten adapter - piękna rzecz! Trzymam sobie właśnie takiego w łapkach. Problem tylko taki, że to z pożyczonego OM-1MD :/

PS. Podpiąłem LR1154. Korekta -1 1/3EV. Tylko się zastanawiam, czy nie sfajczę światłomierza? O ile pamiętam, to ma toto 1,55V.

rumpel
10.04.09, 21:33
a ja mam jeszcze 2 oryginalne bateryjki 1,35v i trzymają napięcie :) .
Jak padną będę się martwił . Może da się coś udłubać .
Co do tych 1,4V z aparatów słuchowych - słyszałem że mają bardzo krótką żywotność, choć nie daję głowy czy coś nie mylę.
A na zachodzie - jasne ,że można kupić, ale cena jest zaporowa.

Moja propozycja na już - kupić zwykłą 1,5 V i wprowadzić korekcję w ISO . W necie na pewno da się znaleść o ile dla danego modelu, ale myślę że nie będzie to więcej jak o 1 - 1,5 działki.

heyahero
10.04.09, 21:43
a ja mam jeszcze 2 oryginalne bateryjki 1,35v i trzymają napięcie :) .
Jak padną będę się martwił . Może da się coś udłubać .
Co do tych 1,4V z aparatów słuchowych - słyszałem że mają bardzo krótką żywotność, choć nie daję głowy czy coś nie mylę.
A na zachodzie - jasne ,że można kupić, ale cena jest zaporowa.

Moja propozycja na już - kupić zwykłą 1,5 V i wprowadzić korekcję w ISO . W necie na pewno da się znaleść o ile dla danego modelu, ale myślę że nie będzie to więcej jak o 1 - 1,5 działki.

Dla mojej bateryjki to -1 1/3EV. Przy okazji znalazłem taki oto "manual", przeglądając OM FAQ (http://ompl.org/olympus_om_faq.html#ques_K21) ("czapki z głów" dla Jakuba Dombrowskiego za tą stronę):
http://www.buhla.de/Foto/batt-adapt-US.pdf
Jak znajdę chwilę, to się pobawię w robienie własnego adaptera.

Pozdrawiam

PS. Ma ktoś na zbyciu 2-3 diody Schottky'ego? :D

arhtus
28.06.09, 13:42
Witam i pozdrawiam wszystkich analogowych maniaków.

Na wstępie napiszę, że jeśli chodzi o fotografię analogową to moje doświadczenie sprowadza się do wystrzelenia dosłownie kilku rolek kliszy zwykłym kompaktem parę lat temu.:grin
Ostatnio załapałem takiego bakcyla na jakiegoś analoga, że nie ma zmiłuj się.
Jak patrzę na jakieś OM1/2 10/20 (oczywiście na zdjęciach) to czuję takie porządanie, no muszę je mieć:wink:

Teraz tak. Mam milion pytań odnośnie OM. Może zacznę od tego:
- czym tak naprawdę różni się seria 1/2 od 10/20 (bo tylko te biorę pod uwagę, są przepiękne)
- czy w OM jest jakaś automatyka, chodzi mi konkretnie o jakiś ala priorytet przysłony/migawki czy tylko pełny manual ze wskazaniem poprawnej ekspozycji (+/-)
- co daje Manual Adapter spotykany w OM10
- jak wygląda zależność ostrzenie/przysłona w OM, czy ostrzymy na pełnej dziurze a potem przymykamy obiektyw do pożądanej przysłony, czy jest jakaś automatyka przysłony
- jak jest z tym zasilaniem swiatłomierza, są jeszcze osiągalne jakieś baterie i na jak długo taka bateria wystarczy
- na co zwrócić uwagę przy zakupie analogowca. Dodam że taki mój potencjalny OM miałby za zadanie radować moję rączki i patrzałki, a od czasu do czasu pstryknąć jakąś rolkę kliszy w B&W.

Narazie to tyle, za ewentualną pomoc z góry Wszystkim dziękuję

A tak na marginesie może ktoś chce się pozbyć swoich gratów z OM.
Interesują mnie korpusy wymienione powyżej i jakieś obiektywy zuiko, dodam że chodzi mi o sprzęt w pełni sprawny i w BDB/DB stanie wizualnym.

mynameisnobody
28.06.09, 13:55
Jeśli chcesz "na poważnie" pofocić B&W analogiem to bierz OM4 z jakimiś OM zuiko - zapomnisz cyfrówki -wszystkie.
Będziesz miał za dość dużą kasę sprzęt który niezawodnością i jakością jeszcze długo nie będzie miał wśród tych dzisiejszych naszpikowanych bzdurami zabawek żadnej konkurencji.
Warunek -trzeba się tego sprzętu nauczyć.
Odwdzięczy się na pewno.
Jak taniej to oczywiście OM2 OM2n -również świetne choć już nie tak zaawansowane technicznie (niema wielopunktowego spota, ani pomiaru na cienie/światła, pamięci ekspozycji).
Różnica cen jest jednak duża.

arhtus
28.06.09, 14:18
W tej chwili moje podejście do tematu jest chyba bardziej kolekcjonerskie, a w tej kwestii seria OM1/2 10/20 jest dla mnie bez konkurencji, co oczywiście nie oznacza, że taki sprzęt by tylko u mnie leżał z zbierał kurz.

rumpel
28.06.09, 15:00
Witaj

Na początek polecam tą stronkę :
http://www.ompl.org/intro.html

Z niej wszystkiego się dowiesz ;)

A co do korpusów - rozważając modele OM1 oraz OM2 ( ze względu na cenę ) gdyż OM3 oraz 4 są bardzo drogie jednak - poleciłbym raczej OM2 ( sam takiego używam ) .

A dlaczego ?

Jego przewaga nad OM1 to :

-automatyka (preselekcja przysłony)
-korekcja ekspozycji
-zaawansowany system pomiaru światła odbitego od kliszy ( przydatny przy długich ekspozycjach )

Morlok
28.06.09, 15:57
Ja dodam od siebie OM-40P. Ma rewlacyjny pomiar światła. Jeszce nigdy mnie nie zawiódł, choć kilka razy stworzyłem mu do tego zachetę. To najlepszy korpus z amatorskich OM-ek. przeciwieństwie do OM-10;20;30 posiada korpus wykonany z metalu i jest ze wszystkich analogowych lustrzanek olka najwygodniejszy w trzymaniu. Ma jeszcze tę zaletą że ma światłomierz do czułości 3200 ASA. I sprawa nie bagatelna, jest tańszy od serii profi OM-1;2;3;4.
Jedyna OM-ka, na który bym moją zamienił to OM-4Ti. Ale to już spore pieniądze.
Pozdrawiam.

Rafał Czarny
28.06.09, 17:48
Ja polecam OM-2 (OM-2n). Ten aparat ma wszystko co jest potrzebne do robienia zdjęć. Ustawienia manualne i preselekcję przysłony z korekcją ekspozycji. To naprawdę wystarczy do zrobienia każdego zdjęcia.

arhtus
28.06.09, 22:24
Dzięki za porady
Z tym że na tą chwilę jestem chyba bardziej zafascynowany samymi gratami OM i dlatego biorę pod uwagę pierwsze korpusy z tego systemu.
Właśnie taki OM2 byłby chyba najlepszym wg mnie rozwiązaniem. Z czasem jak mnie bardziej załapie może pomyślę o czymś nowszym.
Jestem więc przekonany do 10/20, 1/2 i z tych modeli będę wybierał swój pierwszy OM:grin:

Morlok napisał:
"w przeciwieństwie do OM-10;20;30 posiada korpus wykonany z metalu"
Czy to prawda? na oko korpusy te wyglądają na metalowe

I jeszcze jedno jak bardzo jest ograniczony taki OM10.
W tej chwili jest do kupienia za bardzo rozsądne pieniądze i wydaje mi się on dobry na start.

rumpel
28.06.09, 22:32
I jeszcze jedno jak bardzo jest ograniczony taki OM10.
W tej chwili jest do kupienia za bardzo rozsądne pieniądze i wydaje mi się on dobry na start.

bez dodatkowego "manual adapter`a" nie ma manualnych czasów . Taki adapter można dokupić za jakieś 50 zł i nakładasz takie kółko na korpus , i masz manualne czasy .


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/649/06/01/649060104)

http://www.allegro.pl/item649060104_manual_adapter_do_olympus_om_10.html

HrabiaMiod
29.06.09, 00:00
Polecam zdecydowanie OM1/2 - mam obydwa, mam też om10. Mogę Ci sprzedać w ogóle OM1 lub OM2 (2 jest czarny) - bo aktualnie mam 2xOM10 (jeden niesprawny - coś z bateriami), OM2n, OM1n, OM1 i OM2 black (pozostawało od różnych kompletów z szkieł). OM1/2 są solidniejsze, mają wizjer z większym kryciem kadru, całe metalowe, mają full manual (będziesz częściej wykorzystywał niż auto).

arhtus
29.06.09, 01:19
HrabiaMiod napisał:

Polecam zdecydowanie OM1/2 - mam obydwa, mam też om10. Mogę Ci sprzedać w ogóle OM1 lub OM2 (2 jest czarny) - bo aktualnie mam 2xOM10 (jeden niesprawny - coś z bateriami), OM2n, OM1n, OM1 i OM2 black (pozostawało od różnych kompletów z szkieł). OM1/2 są solidniejsze, mają wizjer z większym kryciem kadru, całe metalowe, mają full manual (będziesz częściej wykorzystywał niż auto).

Wolałbym OM2 z tym, że musi być w kolorze srebrnym.
A w jakim stanie jest ta Twoja OM1, czy posiada sprawne baterie i ile byś poprosił za nią złociszy odemnie?:grin:

HrabiaMiod
29.06.09, 02:32
Baterie - są całkiem nowe, kupione dwa tygodnie temu. Stan jest dobry albo bardzo dobry. Mechanika bez zastrzeżeń, parę otarć, co jest nieuniknione chyba, gdy sprzęt ma 30lat (wyciera się zawsze farba na czarnej obwódce tylnej ścianki + kilka innych miejsc gdzie jest ubytek czarnego lakieru), lustro, matówka czyste, być może do uszczelnienia (nie jest źle, ale zawsze warto to zrobić (cena to jakieś 30zł)) - cena? powiedzmy, że 200zł.

arhtus
29.06.09, 09:01
Pomyślimy

technik219
1.07.09, 08:37
No to teraz ja:
OM-1N, OM-2N, OM-2S/P. Do tego:
Zuiko 1,8/50, 3,5/28, 35-70/4,
inne: Cosina 3,8/20, Tamron 2,8/135.
Ostatnio E-420 + 14-42 (To będzie zarabiało na filmy, chemię i odbitki z tych na górze.
Początek: Ami 66, Czajka 2 (18x24), Zenit-E, Praktica PLC-3, Kiew 19. Po powrocie Praktiki z serwisu na giełdzie w Stodole rozglądałem się za Nikonem(FM-2, FA, FG). Na moją kieszeń były dostępne tylko egzemplarze, które miały bliski kontakt z "czujnikiem" (czytaj: młotkiem 500G). Jeden facet zgodził się wziąć moją Praktikę i z dopłatą zamienić ją na OM-1N z 1,8/5. Jak spojrzałem w wizjer, to zaraz odruchowo spojrzałem, czy mam założony obiektyw - obraz był tak duży i jasny. Przystałem na ten układ. Była wczesna jesień 1997 roku. Po pół roku uskładałem na OM-2S/P, który specjalnie dla mnie przyjechał z Hamburga. Od razu pozbyłem się Kiewa). Niedawno za psi grosz dostałem OM-2N - za dwa psie grosze Winder 2. Prewencyjnie staram się omijać stronę "analogowe - olympus" na Allegro, bo sam nie wiem co się jeszcze może stać - aż strach.
Tak już chyba zostanie. Z OM-2 (N-S/P) można zrobić wszystko, w dziurę po obiektywie wsadzić cokolwiek - obiektyw, kawałek szkła, zakleić papierem i zrobić dziurkę szpilką, a zdjęcie i tak będzie prawidłowo naświetlone.
Drodzy Bracia w Uwielbieniu Systemu OM, uważajcie: Bateria 1.55V to zabójstwo dla światłomierza OM-1 (nawet N). Jeśli nie od razu, to powoli wykończy wasz światłomierz. Albo adapter (schemat jest do znalezienia na pentax.org), albo baterie Zinc-air. Pozdrawiam!

Morlok
1.07.09, 12:07
Dla zainteresowanych OM-kami historia OM by Opytczne.
http://www.optyczne.pl/index.php?art=131

arhtus
1.07.09, 23:30
Dopatrzyłem się czegoś dziwnego w wersjach OM1. Z tym samym oznaczeniem występuje wersja z sankami na lampę jak i bez:shock:
Czy ktoś jest mnie w stanie uświadomić o co kaman?

Morlok
1.07.09, 23:38
Stopki mocowało sie osobno. Standardowo nie były mocowane na stałe, tylko przykrecało sie je jak były potrzbne

rpoznan
3.07.09, 16:21
No i ja wpadłem w analog. :wink:

Kupiłem OM - F (amerykańska wersja OM 30) z Zuiko OM 50/1.8

Kosztowało mnie to 330 zł...przepłaciłem?

O tym szkle już pisaliście dobre recenzje,a body ktoś z was zna?

Pozdrawiam.Roman

Morlok
3.07.09, 16:29
No i ja wpadłem w analog. :wink:


O tym szkle już pisaliście dobre recenzje,a body ktoś z was zna?

Pozdrawiam.Roman


O tej puszcze pisał Rafał Czarny, wejdź w szukajkę z chasłem OM-30 to znajdziesz więcej info. On pisał o niej dobrze. Cana jaka dałeś nie jest zła.
Pozdr.

rpoznan
3.07.09, 19:29
Dzięki Morlok :) Poczytałem.Rafał chwali to body,więc jestem spokojny.
Sprzęt dojdzie do mnie we wtorek.Póki co,mam pytanie...
...jakie klisze polecacie...zarówno b&w,jak i kolor?Pozdrawiam

Morlok
3.07.09, 19:36
...jakie klisze polecacie...zarówno b&w,jak i kolor?Pozdrawiam

Ja używam Kodaka T-max 21 DIN wołanego w Ultrafinie plus. Inni maja inne preferencje. Ja opanowałem ten i nie chce mi sie zmieniać. Zaletą jest duża pojemność tonalna, drobne ziarno i ostrość.

rpoznan
3.07.09, 19:44
Spróbuję!Dziękuję! :)

technik219
4.07.09, 14:00
...jakie klisze polecacie...zarówno b&w,jak i kolor?Pozdrawiam
Ja pakuję do moich cacek wszystko, co cz.-b. od Polypana F poczynając, przez FOMĘ 100, 200 i 400 do Rollei Retro 400 s. W zamrażarce czeka jeszcze AGFA APX 100 i PLUS X 125 (po 30,5m w puszkach). Zaopatrzony jestem na najbliższą pięciolatkę. Z koloru - Kiedyś bardzo mi pasowała AGFA Optima 200, dla której zrezygnowałem z Superii. Teraz przeprosiłem się z Fuji, ale mam już tylko C-200.

HrabiaMiod
4.07.09, 19:27
Mi jakoś podpasowały Ilfordy - HP5+ w szczególności, a z koloru w sumie żadnych cudów nie używałem - fajne kolorki dała Provia160, ale miałem ją na szerokim, nie wiem czy jest na mały obrazek, zadowolony byłem też z ProFoto100. Poza tym dużo cykam na lekko przeterminowanych materiałach z promocji - aktualnie męcze piątą już rolkę jakiejś Agfy 200.

Poczytaj wątek o kliszach - istnieje już taki na forum : )

rpoznan
9.07.09, 19:40
No i moja OM-ka F z zuiko 50/1.8 dotarła wreszcie do mnie! :)
W zestawie istrukcja po angielsku i piękna książeczka o "lensach" z opisami i samplami.
Krótki rekonesans,Fuji Reala do środka i ciach...rodzic żeński,rodzic męski,kwiat,dino...
...tak na wypróbowanie czy działa wszystko...jest ok...baterie w środku orginalne
jeszcze,ale zapobiegliwie nabyłem zestaw Zinc air 1,4V.
Od jutra jak czas pozwoli i pogoda...testy uliczne...może co ciekawego ustrzelę! :)

Pierwsze wrażenie...mały,pięknie i solidnie wykonany...się na ulicy nawet ogladali,
jak go w ręku niosłem...fajnie lustro kłapie...pseudo-AF działa...pokazuje i piszczy nawet!

Czy jest możliwe,że rozpoznaje ISO kliszy?Takie wrażenie mam...

Za czas jakiś...czyli po trzydziestu paru "pstrykach"...coś zapodam do obejrzenia,
albo zamilknę,paląc się ze wstydu... :wink:

Pozdrawiam.Roman

mynameisnobody
9.07.09, 20:18
kup se trochę chemii, skaner -polecam (Reflecta crystall scan 7200) tanka na 2 filmy i parę najtańszych filmów B&W -It's Showtime!
Zapomnisz cyfranki.

rpoznan
9.07.09, 20:36
kup se trochę chemii, skaner -polecam (Reflecta crystall scan 7200) tanka na 2 filmy i parę najtańszych filmów B&W -It's Showtime!
Zapomnisz cyfranki.


Oj mam na to ochotę...ale najpierw poczekam na efekty pierwszej kliszy...
...bo może się okaże,że kiepsko focę i/lub tuman ze mnie! :wink:

P.S.A tak wogóle to "Analogowcy" coś mało się chwalą twórczością swą...
...ko-leżanki i kolegi...zapodajcie jakieś foty! :)

suchar
9.07.09, 20:39
Na kasetce do filmu zazwyczaj jest "zakodowana" czułość materiału, dzięki czemu część trochę bardziej zautomatyzowanych aparatów rozpoznaje czułość włożonego filmu.

Tu jest wytłumaczenie Kod DX – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_DX)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Ja wrzucam co nie co na mojego bloga... http://portretulicy.blogspot.com

rpoznan
9.07.09, 20:46
Suchar!Dzięki!Przyznam się,że podglądam Twojego bloga...zacne foty!