PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy połączeniu Bi Wiring i grzaniu sie amplitunera



Daniel120394
13.12.14, 01:43
Otóż zakupiłem Amplituner Stereo Yamaha R-S700 która napędza kolumny Heco Victa 701. Kolumny podpiete są w sposób Bi Wiring. Sposób ich podpiecia znajduje sie w formie narysowanego schematu na zdjeciu w zalaczniku wiadomosci.
Przelacznik impedancji glosnikow na amplitunerze jest ustawiony w pozycji:


"HIGH" czyli
A+B to 12 Om min i A or B to 6 Om min. Zdjecie na ktorym opisany jest ten przelacznik znajduje sie w zalaczniku tej wiadomosci...


Otóz zastanawia mnie czy wszystko jest podpiete i ustawione dobrze bo przy glosniejszym sluchaniu muzyki przy podkreconym basie amplituner sie dość grzeje, w 10 minut i juz jest cieply. Przelacznik impedancji nie powinien byc w pozycji LOW? A tak na marginesie co do jakosci odsluchiwanej muzyki nie mam zadnych zastrzezen, jestem batdzo zadowolony.


Bardzo prosze o fachowa pomoc, bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam.

aga_piet
13.12.14, 02:04
Myślę, że dużo lepszym miejscem będzie to forum (gorąco polecam): http://www.elektroda.pl/rtvforum/index.php?sid=

Daniel120394
15.12.14, 01:17
Dobrze, ale czy jest ktoś kto jest pewien jak to powinno w koncu byc i jest w stanie mi doradzić? :wink:

Conchitta
15.12.14, 01:40
Wrzuciłem w google te Heco,
ale nie widzę nigdzie podanej impedancji,
producent podaje tylko 4-8 Ohm,
a to kompletnie nic nie mówi :roll:

Bardzo prawdopodobne, że w sekcji niskotonowej,
są połączone równolegle 2 głośniki 8-omowe,
co mogłoby oznaczać 4-omową konstrukcję,
ale to trzeba by rozebrać i zobaczyć co tam siedzi w środku..

Co do Amplitunera - jak najbardziej ma prawo być dobrze ciepły ;)

Zapytaj, może ktoś na http://diyaudio.pl/forum.php zna te kolumny..

Daniel120394
15.12.14, 02:04
A widział Pan jeszcze moj prowizoryczny schemat podłaczenia kolumn do Ampli? Moze tak byc, jest to prawidłowe? :-P
Wiec skoro ze słuchaniem, jakoscia dzwieku jest wszystko jak najbardziej okey to moze wszystko, co mnie nie pokoi jest okey?
Zastanawia mnie jeszcze jak sie ma impedancja jednej kolumny gdy zdejmujemy te zworki i kazda sekcję: nisko i wysoko tonowa zasilamy własnym przewodem z oddzielnych par zaciskow na Ampli...

Conchitta
15.12.14, 11:31
Połączenie jest jak najbardziej prawidłowe..

Ja bym tylko ustawił przełącznik na low, bo obstawiam że tej kolumnie bliżej do niższej impedancji,
ale to tylko moje niczym nie poparte przypuszczenie :wink:

O amplituner bym się nie martwił,
ma zabezpieczenie na końcówce mocy,
nawet gdyby go przegrzać to się zwyczajnie wyłączy.

Inna sprawa to Bi Wiring - jeżeli nie ma osobnego stopnia wzmocnienia dla kanału niskotonowego,
to w/g mnie ciągnięcie 4 przewodów nie ma sensu, wolę dać 2 grube żyły, ale to moje zdanie :lol:

bisoft_x
15.12.14, 13:01
Zastanawia mnie jeszcze jak sie ma impedancja jednej kolumny gdy zdejmujemy te zworki i kazda sekcję: nisko i wysoko tonowa zasilamy własnym przewodem z oddzielnych par zaciskow na Ampli...

MZ wpływ sekcji wysokotonowej na impedancję można pomiąć - prąd jaki pobiera jest kilka rzędów wielkości mniejszy niż pobiera sekcja basowa. Potraktuj więc ten układ tak jakby do wzmacniacza była wpięta tylko część basowa. A ponieważ nie wiadomo jaka jest na prawdę impedancja tej kolumny to nie wiadomo też czy powinno się ustawić tryb A czy B.
Jak nie przesadzasz z głośnością ustaw B, będzie mniejsza szansa przesterowania wzmacniacza. Tryb A pewnie wpina w obwód dodatkową impedancję i wtedy po prostu przy takim samym napięciu wzmacniacz odda mniej prądu.
A grzaniem się nie przejmuj - wszystkie poważne wzmacniacze się grzeją.

Candela
15.12.14, 13:59
Witam
Mam taki sam amplituner też na Bi wiringu, tyle, że Wharfedale Diamond 10,6 z tego co pamiętam są one 6Ohm. Amplituner się mi nie grzeje, gra dobrze, ale dopiero wieczorem mogę powiedzieć ci jak mam ustawione, bo obecnie nie pamiętam.

---------- Post dodany o 12:59 ---------- Poprzedni post był o 12:48 ----------

Jednakże ja dostałem ten amplituner po wygrzaniu, nie wiem jak się zachowuje jak jest nowy. Wygrzewałem tylko kolumny :grin:. Być może jest to chwilowe, musisz poobserwować. Ale na elektrodzie lepiej ci odpowiedzą tam szukałem w tej sprawie pomocy.. Bufetowa dobrze radzi

easy_rider
15.12.14, 14:38
...amplituner sie dość grzeje, w 10 minut i juz jest cieply. Przelacznik impedancji nie powinien byc w pozycji LOW?[/FONT]Oczywiście powinien być na LOW...
Każdy wzmacniacz się grzeje - ale będzie grzać się mniej.


Inna sprawa to Bi Wiring - jeżeli nie ma osobnego stopnia wzmocnienia dla kanału niskotonowego,
to w/g mnie ciągnięcie 4 przewodów nie ma sensu, wolę dać 2 grube żyły, ale to moje zdanie Moje jest dokładnie takie samo.


Tryb A pewnie wpina w obwód dodatkową impedancję i wtedy po prostu przy takim samym napięciu wzmacniacz odda mniej prądu.Nikt nie stosuje takiego idiotycznego rozwiązania - zostaje zmniejszone napięcie zasilające wzmacniacz,
by przy mniejszej impedancji obciążenia (czyli większym prądzie wyjściowym) ograniczyć moc strat wzmacniacza (czyli zmniejszyć grzanie).
Dodatkowo czasami zmieniane jest wzmocnienie przedwzmacniacza w celu uzyskania jednakowej mocy wyjściowej przy różnych obciążeniach.

Daniel120394
15.12.14, 15:14
Candela, jeśli możesz to zerknij jak masz ustawiony, na LOW czy na HIGH. A w jaki sposob masz Bi Wiring? Od jednej kolumny dwa masz, ktore schodza sie przy ampli na te samezaciski czy wykorzystujesz tak jak ja- dwie sekcje?

Czyli powinienem ustawic na LOW Waszym zdaniem? I wtedy powinien sie mniej grzac? Nie bedzie wtedy zadnego skutku dla jakosci muzykiani dla sprzetu?
Gdzies czytałem ze im mniejsza impedancje sie ustawi to wtedy wzmacniacz oddaje wieksze moce i jest tym samym bardziej obciążony.. :o

easy_rider
15.12.14, 15:20
Gdzies czytałem ze im mniejsza impedancje sie ustawi to wtedy wzmacniacz oddaje wieksze moce i jest tym samym bardziej obciążony.. :oNiedokładnie czytałeś...
Im mniejszą impedancję się podłączy to wtedy wzmacniacz oddaje wieksze moce i jest tym samym bardziej obciążony - co może doprowadzić do jego przeciążenia.

Daniel120394
15.12.14, 15:31
Zatem ostatecznie- HIGH czy LOW?
To z ta wielkością impedancji ktora moze obciazyc / przeciazyc wzmacniacz to jest zalezne od tego jakie kolumny z jaka impedancja sie podlaczy czy w jakiej pozycji ustawi sie przelaznik impedancji?

easy_rider
15.12.14, 18:45
Zatem ostatecznie- HIGH czy LOW?Jeśli (według producenta) kolumny schodzą z impedancją do 4 omów to bezpieczniej dla wzmacniacza jest ustawić LOW

Candela
16.12.14, 00:47
Głośniki mam ustawione na HIGH. Kiedy włączone są Speakers a grają wysokie tony, kiedy włączę speakers B grają niskie tony. Podłączałem zgodnie z instrukcja Yamahy i Wharfedale (obecnie nie pamiętam gdzie je schowałem). Mam podłączone głośniki tak jak ty. Z tego co pamiętam to głośniki Yamahy mam independencję 6Ohm dlatego dokupiłem takie a nie o innej independencji. Sprzęt gra mi dobrze, może trochę ciszej od starego poczciwego 18letniego Technicsa ale jestem zadowolony i na pewno się mi nie grzeje. (ZODIAK ten to mi się grzał ale to opowieści na inne forum)

Za bufetową, zapytaj się na Elektrodzie tam dadzą pełną odpowiedź, albo innym forum dla audiofili. Przed zamontowaniem u siebie korzystałem z porad tamtych forów. Są tam goście co w tym siedzą po "uszy". Korzystałem z tych forów
http://www.hifi.pl/porady/kolumny-bi-wire-impedancja.php
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic911231.html
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=12054
Nie czytam tego na bieżąco, skompletowałem sobie sprzęt który mi działa, przez jakiś czas nie będę inwestował więc nie studiuję tych portali obecnie na bieżąco.

W ostateczności popytaj jakiegoś elektronika audiofila.

ps. mam do sprzedaży jakby cię interesowało stacje dokującą po Ipoda do Yamahy ale to już na priva

Conchitta
16.12.14, 09:45
Zatem ostatecznie- HIGH czy LOW?
To z ta wielkością impedancji ktora moze obciazyc / przeciazyc wzmacniacz to jest zalezne od tego jakie kolumny z jaka impedancja sie podlaczy czy w jakiej pozycji ustawi sie przelaznik impedancji?
Od impedancji kolumny.
Jeśli ustawisz na LOW, a podłączysz obciążenie o wyższej impedancji,
to co najwyżej nie uzyskasz pełnej mocy,
easy_rider dobrze radzi..

piaseczek
16.12.14, 14:20
Twoje Heco na 100% są 4-ohmowe:
http://www.audio.de/produkte/heco-victa-ii-701-1095882.html

i powinieneś ustawić yamahę na 4-ohmy. Przy dwóch wooferach masz pewnie spadek do jakichś 3,5ohm na basie. 4-ohmy bez dyskusji:)

Co do grzania - yamaha nigdy w tanich wzmacniaczach nie stosowała wysokiego biasu więc grzać to się nie powinno. Masz zapewnioną właściwą wentylację?

---------- Post dodany o 13:20 ---------- Poprzedni post był o 13:16 ----------

Ps. W bi-wiring bym się raczej nie bawił, chyba że chcesz zróżnicować przekrój kabla dla sekcji wysokotonowej. Jakie masz kable głośnikowe?

Daniel120394
17.12.14, 08:00
Przewód oczywiśce z miedzi beztlenowej o przekroju 2,5 mm *2.

pikos71
2.02.15, 18:43
jesli kolumny schodzą z impedancją do 4 omów to na LOW wzmacniacz