PDA

Zobacz pełną wersję : Fl600r - pytanie



jacekzaw
24.11.14, 23:22
Witam, chcę się nauczyć operować świadomie światłem dlatego zakupiłem lampę systemową, czytam, błyskam i rozkminiam.
Mam jednak pytanie na pewno laika ;)

Czy lampę da się wywołać zdalnie poprzez spust migawki w aparacie?
Z tego co widzę to jest fotocela ale do zdjęcia chciałbym użyć jednej lampy - właśnie fl600 stojącej sobie gdzieś z boku.

Będę wdzięczny za odpowiedź

herbie_mp
24.11.14, 23:35
Możesz wyzwolić kabelkiem, radiowo bądź, jesli jest taka opcja w lampie (nie znam tego modelu) lampą z aparatu (tryb SLAVE, jeśli mie pamięć nie myli).

jacekzaw
24.11.14, 23:40
Z tego co napisałeś to właśnie radiowo mnie interesuje ;)

easy_rider
24.11.14, 23:44
Można wyzwolić 600'kę przy użyciu lampy z aparatu,
radiowo to trzeba zewnętrzne wyzwalacze użyć - a te jak wiadomo w TTL'u z Olympusem nie pracują,
kabelek typu "przedłużacz stopki" daje pełne sterowanie w TTL'u - dodatkowego gniazda do wyzwalania (PC) lampa nie ma... aparaty Olympusa zresztą też (z wyjątkiem EM-1)

herbie_mp
24.11.14, 23:44
Musisz zanabyć niestety odpowiednie urządzenie. Raczej...

jacekzaw
24.11.14, 23:50
Wydaje mi się, alemogę się mylić że em1 ma to wbudowane.

herbie_mp
25.11.14, 00:04
Chyba raczej nie...
Ze strony Olka:

Bezprzewodowa Kontrola Błysku


Liczba kanałów 4 kanały
Kompatybilna zewnętrzna lampa błyskowa FL-36R, FL-50R, FL-300R, FL-600R
Metoda sterowania Wyzwalanie błysku oraz sterowane błyskiem wbudowanej lampy
Ustawienie grup 4 grupy
Dostępne w przypadku współpracy z aparatami kompatybilnymi z bezprzewodowym (RC) systemem oświetlenia błyskowego Olympus.

Nie wiem, czy jakiś aparat ma wbudowane sterowanie radiowe lampami. No i warunek konieczny "od drugiej strony", czy lampa ma takie coś... :wink:

easy_rider
25.11.14, 00:05
Wydaje mi się, alemogę się mylić że em1 ma to wbudowane.Ale co ma wbudowane?
Gniazdo PC ma wbudowane, nic więcej...

herbie_mp
25.11.14, 00:06
Ale co ma wbudowane?
Gniazdo PC ma wbudowane, nic więcej...

Toż właśnie...
:)

easy_rider
25.11.14, 00:09
A jeśli chodzi o bezprzewodowy system RC - to mają go wszystkie Olympusy - nawet zabytkowy PL-1

herbie_mp
25.11.14, 00:10
A jeśli chodzi o bezprzewodowy system RC - to mają go wszystkie Olympusy - nawet zabytkowy PL-1
Radiowe sterowanie lampami? Nie wiedziałem... Ja mam 510... :shock:

MAF
25.11.14, 00:15
Radiowe sterowanie lampami? Nie wiedziałem... Ja mam 510... :shock:

Nie radiowe tylko błyskiem lampy wbudowanej, czy innej tam założonej na sanki i wspierającej funkcję sterownika błysku.

Do tego potrzebny jest korpus bodajże E-520 lub nowszy i lampa "R".

Teoretycznie zostaje zachowany pomiar TTL, w praktyce działa mi to tak sobie (przetestowane na E-PL5 i E-M10). Często zdarza się błędne naświetlenie.

Nikon D90 + SB600 radził sobie znacznie lepiej, podobnie Sony A700 + HVL-42 też wyniki były bardziej powtarzalne.

henry1
25.11.14, 00:15
RC oznacza Remote Control a nie Radio Control, tzn. sterujesz lampami zewnętrznymi poprzez lampę na aparacie, lub wbudowaną w aparat.

jacekzaw
25.11.14, 00:17
Czy bezprzewodowy system RC to fotocela czy też właśnie wyzwalanie błysku migawką? Bo już się pogubiłem.

Czyli wyzwalanie drugiej lampy błyskiem tej zamontowanej w aparacie tak?

henry1
25.11.14, 00:20
Czy bezprzewodowy system RC to fotocela czy też właśnie wyzwalanie błysku migawką? Bo już się pogubiłem.

Naciskasz spust aparatu.
Lampa na aparacie delikatnie błyska i wyzwala pozostałe lampy.

herbie_mp
25.11.14, 00:20
Nie radiowe tylko błyskiem lampy wbudowanej, czy innej tam założonej na sanki i wspierającej funkcję sterownika błysku.

Teoretycznie zostaje zachowany pomiar TTL, w praktyce działa mi to tak sobie (przetestowane na E-PL5 i E-M10). Często zdarza się błędne naświetlenie.

Nikon D90 + SB600 radził sobie znacznie lepiej, podobnie Sony A700 + HVL-42 też wyniki były bardziej powtarzalne.


RC oznacza Remote Control a nie Radio Control, tzn. sterujesz lampami zewnętrznymi poprzez lampę na aparacie, lub wbudowaną w aparat.
A już się wystraszyłem, że coś tak istotnego mi umknęło. To wiem, że Olki mają, nawet mój 'zabytkowy zabytek'. Ale Jacekzaw pytał o radiowe sterowanie (post #3)...
Ale to już Easy_rider to już wyjaśnił (#4) - nie zauważyłem... Moja wina :mrgreen:

jacekzaw
25.11.14, 00:24
Ok a jest możliwość ogólnie dokupując coś robić to radiowo ??
Jakbym chciał w grupę połączyć np. Dwie yongnuo to jak najlepiej to zrobić ?

easy_rider
25.11.14, 00:27
System RC to wyzwalanie lamp zewnętrznych (do 4 grup) przy użyciu wbudowanej lampy w aparat (lub tej malutkiej dodawanej do kompletu) - seria przedbłysków "programuje" lampy przed wyzwoleniem błysku głównego.
Pracuje to w TTL'u lub manualnie - można ustawiać parametry każdej lampy indywidualnie.

---------- Post dodany o 23:27 ---------- Poprzedni post był o 23:24 ----------


Jakbym chciał w grupę połączyć np. Dwie yongnuo to jak najlepiej to zrobić ?To najlepiej kupić dwie YN560-III i wyzwalacz YN560-TX :mrgreen:
Albo jeszcze lepiej trzy (sam tak zrobiłem - kosztuje to wszystko mniej niż jedna FL-600)

jacekzaw
25.11.14, 00:30
System RC to wyzwalanie lamp zewnętrznych (do 4 grup) przy użyciu wbudowanej lampy w aparat (lub tej malutkiej dodawanej do kompletu) - seria przedbłysków "programuje" lampy przed wyzwoleniem błysku głównego.
Pracuje to w TTL'u lub manualnie - można ustawiać parametry każdej lampy indywidualnie.

---------- Post dodany o 23:27 ---------- Poprzedni post był o 23:24 ----------

To najlepiej kupić YN560-III i wyzwalacz YN560-TX :mrgreen:

Ok i wtedy wyzwalacz na aparat, yongnuo blyska i blyskiem odpala fl600 np.?
Dobrze myślę?

easy_rider
25.11.14, 00:34
Nie - pomieszałeś dwa wątki...
Najpierw chciałeś zdalnie wyzwalać FL600 - to nic nie trzeba dokupywać, wystarczy wyzwalać "kukółką" - i masz pracę również w TTL'u
a potem przeskoczyłeś na dwie Yongnuo... to lampy manualne, ale wyzwalacz YN560TX pozwala zdalnie sterować mocą i zoomem lamp YN-560-III

jacekzaw
25.11.14, 00:40
Nie - pomieszałeś dwa wątki...
Najpierw chciałeś zdalnie wyzwalać FL600 - to nic nie trzeba dokupywać, wystarczy wyzwalać "kukółką" - i masz pracę również w TTL'u
a potem przeskoczyłeś na dwie Yongnuo... to lampy manualne, ale wyzwalacz YN560TX pozwala zdalnie sterować mocą i zoomem lamp YN-560-III

No tak ale wada takiego rozwiazania to fakt że kukułka też świeci i to bezpośrednio przed siebie.
O yongnuo pytałem ponieważ jestem ciekaw jaki setup możnaby zrobić z fl600r i z nimi :)
To nie jest tak że yongnuo też błyskiem da się wyzwolić zdalnie?
Np. Kukułką fl600r wywołuję a yongnuo poprzez błysk z fl600r?

easy_rider
25.11.14, 00:44
No tak ale wada takiego rozwiazania to fakt że kukułka też świeci i to bezpośrednio przed siebie.Niezupełnie - kukułka może brać udział w naświetlaniu zdjęcia albo tylko sterować zewnętrznymi lampami.

jacekzaw
25.11.14, 00:46
Ok to zmienia postać rzeczy ;) to radio tu nie jest wogóle potrzebne :)a co z tymi yongnuo?

easy_rider
25.11.14, 00:47
Lampy Yongnuo można również wyzwalać błyskiem - ale po co, skoro mają wbudowany wyzwalacz radiowy.
A korzystając ze sterownika YN560TX możemy zdalnie kontrolować moc błysku i kąt świecenia - genialna sprawa :mrgreen:

jacekzaw
25.11.14, 00:55
Lampy Yongnuo można również wyzwalać błyskiem - ale po co, skoro mają wbudowany wyzwalacz radiowy.
A korzystając ze sterownika YN560TX możemy zdalnie kontrolować moc błysku i kąt świecenia - genialna sprawa :mrgreen:

Ok ogarniam ;) myślałem że systemowa lampa komunikuje się radiowo z puszką stąd to zamieszanie.

POLM
25.11.14, 10:23
Mi do amatorskiej zabawy lampami wystarcza Yongnuo YN-460 II które są bajecznie tanie (chyba dałem po 120zł?) ale wtedy po "taniości" wyzwalam błyskiem ;-) Wolałem mieć 3 lampy zamiast 1 + wyzwalacz radiowy. Oczywiście jak się wkręcę bardziej w temat ... ale do zabawy naprawdę wystarcza. ;-)

fret
25.11.14, 10:41
Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz błyskać. W pomieszczeniach wyzwalanie błyskiem YN sprawdza się doskonale, w plenerze, przy dużej ilości światła, nie sprawdza się wcale.