PDA

Zobacz pełną wersję : [Oly Test] Oly m. ZD 75/1.8 - portretowo i nie tylko;)



TOKIN
9.10.14, 21:02
Dzięki uprzejmości firmy Olympus Polska miałam możliwość potrzymać w swych dłoniach obiektyw 75/1.8. Podpięłam go do swojego EM 10.
Sam obiektyw sprawia wrażenie bardzo solidnie zbudowanego, z dużą soczewką niczym z większego systemu, w pierwszym momencie wydał mi się ciężki, no, ale w swojej stajni mam maluszki [14-42 oraz 25/1.8]. Prawdę mówiąc do końca testowania pozostało we mnie wrażenie, że to jest tak naprawdę górna granica rozmiaru i wagi obiektywu, który powinien być podpięty do EM10, tak, aby nie zaburzać ergonomii całego zestawu. Wiem, że wielu twierdzi przeciwnie, ja natomiast nie potrafię się przekonać, że duży i ciężki obiektyw dobrze się trzyma z tym małym ciałkiem:wink:
Nie mam zastrzeżeń do szybkości ostrzenia, najczęściej jest po prostu szybko, na tyle szybko, żeby móc mówić o pełnym komforcie pracy z tym szkiełkiem. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy obiektyw myszkuje, szuka, błądzi – dotyczy to drobnych motywów w kadrze, blisko tła – np. gałązki z owocami dzikiej róży, migocące w słońcu pośród listowia, na tle jakiejś ściany. Inna uwaga jest taka, że chwile mi zajęło, aby się na dobre przyzwyczaić do minimalnej odległości ostrzenia – producent podaje 84cm, mnie zaś czasem wydawało się, że jest ta odległość jeszcze większa..:wink: Trzeba się wdrożyć i przyzwyczaić – tyle.
Jak już się do specyfiki tego obiektywu przyzwyczaimy, to … żal odpinać. Bardzo fajne szkło portretowe, na pewno świetnie sprawdzi się w studio, dobrze grało też na ulicy i w parku. Portretuje wszystko bez grymaszenia:wink: Potrafi wyłowić i przybliżyć elementy architektury, na ślubnym plenerze tez chyba wstydu nie zrobi?:wink:

Zresztą zobaczcie sami:smile:


Po kolei :
1/ portrety ludzi - wszystkie to uliczny sytuacyjny spontan, nie było mowy o ustawianiu modela względem słońca, własnej osi, czy wyboru lepszego profilu:wink:
Dzieci to zawsze wdzięczny obiekt:

132145132148132146132149132152132151132150

cdn:)

apz
9.10.14, 21:08
Miałem też na chwilę to szkło i bardzo się mi podobało , czekam niecierpliwie...

gietrzy
9.10.14, 21:26
2, 3 i 6. Dzięki.

luc4s
9.10.14, 21:52
Sprawdź jakie fimrware ma ten obiektyw. Jak miałem go na testach to dostał mi się obiektyw z wersją 0.9. Obecny mój prywatny działa jak trzeba, jedynie czasami mieli przesłoną w te i we wte.

---------- Post dodany o 21:52 ---------- Poprzedni post był o 21:50 ----------

A i jeszcze jedna rzecz. Do tego obiektywu ustawowo powinien być nakaz używania tulipanka. Bez niego siada mikrokontrast.

TOKIN
9.10.14, 22:10
Sprawdź jakie fimrware ma ten obiektyw.


Niestety, nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo obiektyw już odesłałam.



A i jeszcze jedna rzecz. Do tego obiektywu ustawowo powinien być nakaz używania tulipanka. Bez niego siada mikrokontrast.

Szkoda, że zestaw handlowy nie zawiera owego tulipana. Dziwna polityka Olympusa.
Jakże zdumiona byłam na plus, kiedy odpakowałam pudełko z 25/1.8 - osłona tam jest w komplecie! Tak powinno być w przypadku wszystkich obiektywów!

waruga
9.10.14, 23:33
Tez mnie szkielko kreci...:-)

Jan_S
10.10.14, 08:59
mnie też, ale cena już mniej... Zdjęcia testowe zaś jak zwykle u TOKIN (https://forum.olympusclub.pl/members/13594-TOKIN) - wyśmienite :)

TOKIN
10.10.14, 09:05
2/ Portrety ludzi cd - dorośli i jeszcze bardziej dorośli;) też dawali radę w tym obiektywie. Zarówno ci zrelaksowani, jak i ci.... sztywni;)

132172132175132174132176132177132173

132178


*** Ludzie pracy i przy pracy też dali się podglądnąć;)

132180132179


*** No i dramatyczne sceny - gdy tata fotografuje Nikonem;)

132182132181

Myślę, że do takich ulicznych nieustawianych portretów sytuacyjnych obiektyw nadaje się doskonale, wciąż jest na tyle kompaktowy, że nie zwraca swoimi gabarytami na siebie uwagi, jednocześnie na tyle celny i szybki w takich sytuacjach, aby nie powodować dyskomfortu zarówno u fotografowanych jak i samego fotografa. Do tego dość wyraźneodcięcie motywu głównego od tła (choć nie jest to czczony przez wielu całkowity "budyń"https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif) sprawia, że dla takich zdjęć obiektyw pewnie nie ma sobie równych.

Wszystkie powyższe zdjęcia zostały wykonane po czeskiej stronie, w następnym odcinku wracam do Polski i zmieniam .... portretowanych modeli i motywy;)

cdn

nightelf
10.10.14, 09:41
Bardzo fajne zdjęcia.
Faktycznie szkoda, że Olympus w tym przypadku nie dołączał osłony przeciwsłonecznej w zestawie.
Nie wspominając o sporej cenie samej osłony.
Miałaś obiektyw srebrny czy czarny? Jak pasował do body? (w estetycznym sensie)

witia
10.10.14, 09:45
Świetne foto.
Pozdrawiam.

gietrzy
10.10.14, 10:19
Z tej drugiej wrzutki ewentualnie tylko ta ostatnia beksa. Szkoda, że nie widać łez. Lubię takie krokodyle, w których odbija się źródło światła.

waruga
10.10.14, 10:43
Juz go mam (czarny) w olkowym koszyku z rabatem tylko kliknac i kupic :-)

TOKIN
10.10.14, 13:40
Miałaś obiektyw srebrny czy czarny? Jak pasował do body? (w estetycznym sensie)

Miałam wersję czarną. W komplecie z czarnym body - klasyczna elegancja. Myślę, że srebrny prezentowały się nieco mniej szlachetnie w tym zestawieniu - bo to jednak spore szkło przy małym ciałku EM10.
Jednocześnie miałam też do testów 17/1.8 - ten okazał się srebrny. Przy otwieraniu pudełka poczułam lekki zawód;), jednak po przypięciu do aparatu stwierdziłam, że bardzo stylowo całość się prezentuje - trochę w stylu vintage:cool:
Jednak 17tka to maluszek - naleśnik i całość zestawu tez pozostaje malutka.
75mm jest dużo większy.
Gdyby mnie było na 75mm/1.8 stać i kupowałabym nowy, to do czarnego body ja wybrałabym wersję czarną.
Nie wykluczam, że są tez zwolennicy innych kombinacji;)

waruga
10.10.14, 14:20
Zapadla klamka, kupuje m.ZD 75/1.8 :-)

luc4s
10.10.14, 14:49
Zapadla klamka, kupuje m.ZD 75/1.8 :-)

No i marketing zadziałał ;)

Thomasso
10.10.14, 18:52
A to TOKIN mi zakosiła sprzed nosa tę 75-tkę do testów :P i musiałem "macać" testowo, tylko 45-tkę. :P


T.

TOKIN
10.10.14, 19:25
Thomasso,
nie żebym się usprawiedliwiała, bo tłumaczą się winni;),
ale to raczej nie ja!
Test publikuję z dość sporym opóźnieniem...;)

TOKIN
10.10.14, 21:05
3/ Portrety zwierząt.
Jako, że chwilowo nie mam żadnego osobistego zwierza w domu, musiałam portretowane okazy upolować - bezkrwawo - koszty to "jedyne" 18pln wstęp do Parku Leśnych Niespodzianek.

132252132260132259132261


Na drugi ogień poszły ptaki:

132258132257132256132255132254


Najbardziej cieszy mnie poniższa "zdobycz" - nie jest łatwo uchwycić "migotkę", w sumie o jej istnieniu dowiedziałam się już po "sesji portretowej". Migotka to tzw. trzecia powieka u ptaków, porusza się inaczej niż pozostałe dwie powieki - czyli zamiast góra-dół, migotka działa w poziomie. Górnej i dolnej ptak używa kiedy śpi - czyli do zamykania oczu, trzecia powieka- migotka służy do "mrugania", nawilżania oka.
Zapewne apz czuwa - więc gdybym coś pokręciła, to proszę o sprostowanie:)

132253

Jak widać, takie zwierzakowe portretowanie może nas zarówno fotograficznie jak i poznawczo wzbogacić. Wiele razy fotografowałam tego Bielika, nigdy mi się tej błony na oku nie udało uchwycić. Do teraz.

Wracając do obiektywu i zdjęć - moim zdaniem to szkielko produkuje ładne kolory i przyjemny bokeh, zresztą oceńcie sami. Czasem przeszkodą okazała się migawka aparatu - 1/4000 okazywało się czasem zbyt długim, bo nie dało się maksymalnie przysłony otworzyć, ale o tym kiedy indziej;)

cdn

Jan_S
10.10.14, 21:11
Świetne ;-)

szafir51
10.10.14, 21:13
Świetne zdjęcia. Pytanie kto za nie bardziej odpowiada, 75/1.8 czy TOKIN

alnico
10.10.14, 21:16
fajne ptaki, u mnie w wątku jest kilka zdjęć ptaków z pobliskiej Czantorii robionych 75-tką:
https://forum.olympusclub.pl/threads/87554-alnico-szwarc-mydło-i-powidło?p=1013209&viewfull=1#post1013209
https://forum.olympusclub.pl/threads/87554-alnico-szwarc-mydło-i-powidło?p=1013534&viewfull=1#post1013534

Miałam wersję czarną. W komplecie z czarnym body - klasyczna elegancja. Myślę, że srebrny prezentowały się nieco mniej szlachetnie w tym zestawieniu - bo to jednak spore szkło przy małym ciałku EM10.
Jednocześnie miałam też do testów 17/1.8 - ten okazał się srebrny. Przy otwieraniu pudełka poczułam lekki zawód;), jednak po przypięciu do aparatu stwierdziłam, że bardzo stylowo całość się prezentuje - trochę w stylu vintage:cool:
Jednak 17tka to maluszek - naleśnik i całość zestawu tez pozostaje malutka.
75mm jest dużo większy.
Gdyby mnie było na 75mm/1.8 stać i kupowałabym nowy, to do czarnego body ja wybrałabym wersję czarną.
Nie wykluczam, że są tez zwolennicy innych kombinacji;)
Srebrny z czarnym body mi nie pasuje za to ze srebrnym super. Niejednemu w oku łezka się zakręciła, szczególnie że często biorą je (75 + E-M5) za analogi :grin:

TOKIN
10.10.14, 21:36
Srebrne body ma tę jedyną "przewagę" nad czarnym, że pasują do niego zarówno czarne jak i srebrne obiektywy.
Z tym, że nie wiem, czy to dobrze, bo chyba jest tym większy dylemat, którą wersje obiektywu wybrać;)

alnico - świetne foty. Czantoria jest o tyle łatwiejsza w fotografowaniu, że jednak nieco mniej ludzi tam dociera.
Gdyby komuś się zapragnęło odwiedzić ustroński PLN w celach foto - to zdecydowanie odradzam weekendy, święta, wakacje, ferie i inne okazje. Najlepszy jest dzień powszedni, albo z rana, albo tuż przed zamknięciem - teraz robi się coraz trudniej, bo zmierzch zapada wcześnie. Jak ktoś wybierze się w weekend, to zastanie zatłoczony disneyland i zwierzaki pochowane daleko, albo przeciwnie - wszystkie stłoczone na centralnym pastwisku, uciekające przed ludźmi. Ptaki często w odruchu ucieczki włażą do budek i ...tyle ich widziano. Ja spędziłam przy ptasich stanowiskach prawie godzinę, byłam tam sama, miałam pozwolenie podejścia za barierkę - to wszystko nie może się udać, kiedy tabun zwiedzających napiera zewsząd, niczym Krupówkami.
Park pamiętam z czasów kiedy powstał i wiedzieli o nim miejscowi plus kuracjusze - i ceny biletów były bardziej dla ludzi i możliwości fotografowania znacznie większe.
Ech - kiedyś wszystko było lepsze;)

alnico
10.10.14, 21:41
Czantoria[/I] jest o tyle łatwiejsza w fotografowaniu, że jednak nieco mniej ludzi tam dociera.
Na to wygląda, jak tam byłem rok temu to było tylko kilka osób i z fotografowaniem żadnych problemów.

wyszomir
10.10.14, 21:42
Świetne zdjęcia. Pytanie kto za nie bardziej odpowiada, 75/1.8 czy TOKIN

Na ogół o jakości (nie tylko zresztą zdjęć) decyduje najsłabsze ogniwo - w tym przypadku wszystkie ogniwa okazały się mocne:-)

jagger
10.10.14, 21:43
to ja dorzucę fotkę z 75... polecam to szkiełko do panoramowania.

TOKIN
10.10.14, 21:46
to ja dorzucę fotkę z 75... polecam to szkiełko do panoramowania.

Fajne:)

Kolka?;);)

jagger
10.10.14, 21:51
chyba tak :-)

TOKIN
13.10.14, 22:20
cd

3/ Architektura - wybrane fragmenty.
75mm można także potraktować jako krótkie tele i wyznaczyć mu zastosowanie inne niż portretowe. Jeśli obiekt nie znajduje się zbyt daleko, a upatrzony fragment jest wystarczająco duży to w tym zastosowaniu ten obiektyw też może się sprawdzić.

132610132611132612


4/ A jednak portret.... szkoda, że czasami ograniczenia aparatu nie pozwalają użyć obiektywu w pełni otwartego - nie jest to przeszkoda nie do pokonania, ale czasem bywa trudno;)

Poniżej para młoda, zastałam ją wraz z gośćmi weselnymi na cieszyńskim rynku w porze najmniej odpowiedniej do robienia zdjęć... niestety nie mam filtra szarego...

132613132615

Myślę, że dla ślubnych foto ten obiektyw to absolutne "must have". Filtr szary wydaje się koniecznym uzupełnieniem, przynajmniej dla niektórych aparatów:wink:

Na tym kończę relację z mojego niedługiego obcowania z obiektywem m.ZD 75/1.8. Okres testowania to dni pełne pozytywnych wrażeń. Szkoda, że cena tego obiektywu sprawia, że nigdy nie znajdzie się on na mojej krótkiej liście zakupowej:evil:

waruga
7.11.14, 17:03
Cena ZD 75/1.8 w sklepach ostatnio podskoczyla od 3999 do 4499 zl.

Trzeba zamowic szybko w olkowym sklepie, bo cena moze sie zmienic i w nim :-)

luc4s
7.11.14, 18:09
No ale cena w olyshopie od zawsze jest 4499 zl przeciez.

waruga
7.11.14, 21:39
No ale cena w olyshopie od zawsze jest 4499 zl przeciez.

Tak tylko, ze w olkowym sklepie dostaniesz rabat i cena spada 3374 zl.

W sklepach nieolkowych ceny wzrosły ostatnio z 3500zl do 3999 i 4499 zl, pytanie z jakiego powodu?

apz
7.11.14, 21:56
Tak tylko, ze w olkowym sklepie dostaniesz rabat i cena spada 3374 zl.

..., pytanie z jakiego powodu? Pewnie złoty znowu nam "zdrożał"...

Matick7
8.11.14, 10:27
Bądź szykują się do jakiejś promocji. Kup coś a drugie coś masz za pół ceny.