PDA

Zobacz pełną wersję : słabo z AF w ciemnych klubach



pelikan
22.09.14, 20:47
Witam,

Często zdarza mi się robić zdjęcia na imprezach. Głównie undergroundowych, techno, gdzie nie pasuje duża ilość światła - więc jest ciemno.
Tu pojawia się problem z AF.

Mam GH2 z kitem, do tego lampa Metz44 af1.

zastanawia mnie:

1) czym mogę wspomóc AF oprócz latarki np. jakie lampy podpięte pod GH2 dadzą wspomaganie af czerwoną kratką?

2) jaki obiektyw kupić do takich zdjęć: 20mm 1.7 czy 14mm 2.5? Chciałbym 20kę, ale czy da rade af?

MAF
22.09.14, 21:51
Witam,

Często zdarza mi się robić zdjęcia na imprezach. Głównie undergroundowych, techno, gdzie nie pasuje duża ilość światła - więc jest ciemno.
Tu pojawia się problem z AF.

Mam GH2 z kitem, do tego lampa Metz44 af1.

zastanawia mnie:

1) czym mogę wspomóc AF oprócz latarki np. jakie lampy podpięte pod GH2 dadzą wspomaganie af czerwoną kratką?


AF kontrastowy radzi sobie dość średnio w trudnych warunkach :-( Tutaj niestety czuły układ fazowy będzie lepszy.

Co do wspomagania czerwoną kratką to to jest chyba jakiś ogólny problem przy kontrastowym pomiarze ostrości. Żaden ze znanych mi aparatów ustawiających ostrość "po kontraście" nie potrafi użyć wspomagania czerwoną lampką (czy to archaiczna Minolta A1 + 3600HSD, czy nowoczesny E-M10 + FL-36R)

Lampa FL-600R ma wspomagacz w postaci białych diod, nie jest to szaleńczo dyskretne, ale jakoś tam działa.

pelikan
23.09.14, 00:07
Żaden ze znanych mi aparatów ustawiających ostrość "po kontraście" nie potrafi użyć wspomagania czerwoną lampką

to już nie wiem po co np. Metz produkuje w lampie dla m4/3 takie wspomaganie skoro nie będzie działać, czy np. Nissin w i40 na którego już szykowałem budżet :???:

MAF
23.09.14, 07:08
to już nie wiem po co np. Metz produkuje w lampie dla m4/3 takie wspomaganie skoro nie będzie działać, czy np. Nissin w i40 na którego już szykowałem budżet :???:

Nissin z tego co widzę ma białe światło i zapewne będzie działał, ale poczekajmy na potwierdzenie od pierwszych właścicieli. Metz 44 natomiast to konstrukcja tworzona jeszcze z myślą o lustrzankach. Zapewne też większość lamp Metz sprzedaje z mocowaniem Canon i Nikon.

Poza tym Metz 44 pasuje też do lustrzanek 43 i tam wspomaganie czerwoną diodą powinno działać. Problem mają "tylko" aparaty z kontrastowym ustawianiem ostrości.

strOOs
23.09.14, 08:45
Mam GH2 z kitem, do tego lampa Metz44 af1.
1) czym mogę wspomóc AF oprócz latarki np. jakie lampy podpięte pod GH2 dadzą wspomaganie af czerwoną kratką?

2) jaki obiektyw kupić do takich zdjęć: 20mm 1.7 czy 14mm 2.5? Chciałbym 20kę, ale czy da rade af?

1. raczej bym nie kupił GH2 do takich zdjęć tylko coś nowszego. Już sam procesor aparatu i nowsza matryca pomaga z AF.
2. raczej 14 niż 20, jednak 20 jest deczko wolniejsze. Idealnie byłoby 15/1.7 albo 17/1.8 bo są jaśniejsze od 14 i szybsze od 20.
3. albo rybie oko, wtedy możesz robić na manualu (rybka ma na tyle duży zakres ostrości, że da się robić bez ostrzenia).


to już nie wiem po co np. Metz produkuje w lampie dla m4/3 takie wspomaganie skoro nie będzie działać, czy np. Nissin w i40 na którego już szykowałem budżet :???:

Dlatego, że taniej na taśmie puścić milion takich samych lamp niż osobną serię na MFT.

Bodzip
23.09.14, 09:09
Witam,

Często zdarza mi się robić zdjęcia na imprezach. Głównie undergroundowych, techno, gdzie nie pasuje duża ilość światła - więc jest ciemno.
Tu pojawia się problem z AF.

Mam GH2 z kitem, do tego lampa Metz44 af1.

zastanawia mnie:

1) czym mogę wspomóc AF oprócz latarki np. jakie lampy podpięte pod GH2 dadzą wspomaganie af czerwoną kratką?

2) jaki obiektyw kupić do takich zdjęć: 20mm 1.7 czy 14mm 2.5? Chciałbym 20kę, ale czy da rade af?
Zaglądnij sobie do mojego wątku o Jaskini Demianowskiej. Tam zdjęcia były robione E-PL5, a szkła to:
12/2,0 na 2,0
duże 14-35/2,0 też na 2,0
stosowane ISO, w większości 2500, ale bywało i 400 i 1000
Wszystkie zdjęcia bez lampy

strOOs
23.09.14, 09:28
Zaglądnij sobie do mojego wątku o Jaskini Demianowskiej. Tam zdjęcia były robione E-PL5, a szkła to:
12/2,0 na 2,0
duże 14-35/2,0 też na 2,0
stosowane ISO, w większości 2500, ale bywało i 400 i 1000
Wszystkie zdjęcia bez lampy

Ale jaskinia, a klub z błyskającym światłem, dymem i laserami to trochę inny świat. Inna dynamika, inny czas na zrobienie zdjęcia.

pelikan
23.09.14, 12:11
Racja. W jaskini zawsze można doświetlić. Moje czasy na imprezie to max 1 sek. ISO 160, bo większe się nie sprawdza. Bez lampy nie dałbym rady. W sobote robiłem zdjęcia na dużym parkiecie, gdzie jedyne światło, to z rzutnika na djke, a dookoła ciemno i lipa z AF.

O takich obiektywach jak nawet 12mm, to mogę sobie pomarzyć :)
Na dzień dzisiejszy myślę o używanej 20mm lub 14mm, oraz o i40 z ledami. A z czasem o innym aparacie..

Niemniej.. dziwi mnie to, że Panasonic czy Olympus tak jakby zapomnieli o wspomaganiu AF.

pelikan
14.10.14, 11:06
1. raczej bym nie kupił GH2 do takich zdjęć tylko coś nowszego. Już sam procesor aparatu i nowsza matryca pomaga z AF.

GH2 kupiłem do filmowania, ale przymierzam się do czegoś nowego, bardziej do zdjęć, w cenie nowego GH2.

Może masz jakieś typy?

GX7 z fazowym pomiarem?

urzyszkodnik
14.10.14, 15:11
Ja to sie nie znam, ale koncerty d700 robię. Tak dodam tylko.
Olkiem bym sie nie odważył.
Pierwsza sprawa to wlasnie af...

Hrr
14.10.14, 15:20
Kncertów robiłem masę, e420 i e3 pracowało się zacnie (ZD 14-54, 9-18 z AF wolniej, ale on wcale nie jest potrzebny przy olbrzymiej GO jaką ma to szkło)

Odkąd mam em-5 żadnego koncertu nie odwiedziłem. Ostatnio fociłem w podobnych warunkach na kabarecie i z manualnym OM 50 f1,4 ostrzyło się pięknie, 14-54 (za!) wolno ale coś tam ostrzył. Da się, ale pracować bym takim zestawem nie chciał. A parkiet i imprezy... chyba ręcznie tylko ostrzyć i robić szkłami o jak największej GO...

szamaniec
14.10.14, 15:47
Ja to sie nie znam, ale koncerty d700 robię. Tak dodam tylko.
Olkiem bym sie nie odważył.
Pierwsza sprawa to wlasnie af...

Dobre:) Pamiętam rozmowę z pewnym zawodowym fotografem, na koncerty zabierał E3, nad sceną rozsypywano sreberka, af nikonów i canonów głupiały - a mój znajomy walił bez pudła. Ponoć "konkurenci" robili wielkie oczy... :)

banc
14.10.14, 16:18
Zawsze warto nauczyć się ostrzenia MF. Nawet jak się kupi 42.5 1.2 Panasonica to AF po ciemnicy będzie głupiał. Większość zdjęć nocnych na swoje potrzeby robię voitkiem 25mm (f/0.95).
Oczywiście w klubie będzie 70% nietrafionych zdjęć, ale te 30% będzie bardzo ciekawe.


PS: Nisisin i40 nie ma wspomagania AF. Jakby ktoś jeszcze nie doczytał. A światłem ciągłym to można i z latarki podpiętej na uchwyt do aparatu strzelać. Tylko ostrzegam. Dobra gitara eletryczna to kawał ciężkiego i twardego drewna ....

pelikan
23.10.14, 17:13
Oczywiście w klubie będzie 70% nietrafionych zdjęć, ale te 30% będzie bardzo ciekawe.

A jakie było moje zdziwnienie kiedy moja dziewczyna z N3200 i lampą yongnuo miała w klubie 100% celnych zdjęc dzięki wspomaganiu wzorkiem z lampy.
Stworzyłem meme z tej okazji :)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/10/2iu5bty-1.jpg
źródło (http://i61.tinypic.com/2iu5bty.jpg)

grizz
23.10.14, 17:24
Moment, moment… a wzorek z daje efekt działa przy detekcji kontrastu? hmm?

pelikan
23.10.14, 17:41
e m1 - detekcja fazowa - też nie ma nadziei na takie wspomaganie

easy_rider
23.10.14, 17:46
Zawsze warto nauczyć się ostrzenia MF.A może lepiej nauczyć się ostrzenia z AF :?:

pelikan
23.10.14, 18:11
A może lepiej nauczyć się ostrzenia z AF :?:

MF- w klubach odpada, bo ludzie są non stop w ruchu, taniec itp.

AF- nie rozumiem, jak można się go nauczyć?

Thomasso
24.10.14, 14:09
Ale E-M1 ma lampke doświetlająca...

T.

pelikan
24.10.14, 14:51
ja też mam w GH2 ale ona w porównaniu, do tego co rzuca lampa błyskowa to pikuś.

MAF
26.10.14, 21:44
e m1 - detekcja fazowa - też nie ma nadziei na takie wspomaganie

Ale e-m1 nie zawsze używa detekcji fazowej. Po prawdzie to chyba tylko ze szkłami z dużego 4/3 tak robi, i może jeszcze w AF-C. W trybie AF-S ze szkłami m43 ostrzy po kontraście.

Swoją drogą to taki Canon w trybie AF-C w ogóle nie wyświetla wzorka.

pelikan
27.10.14, 11:13
szkoda, taki regress :/