PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Lumix G 30 mm f/2,8 Macro



Makromaniak
15.09.14, 18:17
ale dziwactwo, skąd taka długość obiektywu??

http://www.fotopolis.pl/n/19701/panasonic-lumix-g-30-mm-f28-macro/


Testowałem sigmę 30 mm z pierścieniem 10 mm i do makro taka ogniskowa ma mały sens....
żeby to było 130/2,8 macro "-)

strOOs
15.09.14, 19:25
ale dziwactwo, skąd taka długość obiektywu??

http://www.fotopolis.pl/n/19701/panasonic-lumix-g-30-mm-f28-macro/

Z dawnych czasów kiedy to 50tki do makro były "wejściowym standardem".

Robili je wszyscy, głównie w wersji 50/3.5 (Minolta Canon Pentax Olympus) lub w wersji 55mm (Konica Vivitar) - i to już w zamierzchłych czasach manuali).

Z AF były Canon 50/2.5 Macro, Sigma 50/2.8 Macro i pewnie wiele innych. Nawet Olek do FT zrobił 35/3.5 Macro.

Makromaniak
16.09.14, 00:06
nie chodzi mi o ogniskową ale o długość fizyczną obiektywu, która to bardziej zbliża się do zuiko 60 niż 35 makro Olka.

Jan_S
16.09.14, 09:13
najbardziej podoba mi się zdanie:



jeśli jakiś użytkownik czekał na krótkie makro


bo faktycznie, moim zdaniem to jeden z największych braków w systemie :/

strOOs
16.09.14, 09:43
nie chodzi mi o ogniskową ale o długość fizyczną obiektywu, która to bardziej zbliża się do zuiko 60 niż 35 makro Olka.

To jest mockup na razie. Jaki będzie fizycznie tego nie wiadomo (pewnie zbliżony, ale niekoniecznie).

Może zrobili telecentryczny obiektyw?

epicure
16.09.14, 12:51
Departament Wynalazków Niepotrzebnych w Panasoniku sprawił się na medal!

strOOs
16.09.14, 12:56
Departament Wynalazków Niepotrzebnych w Panasoniku sprawił się na medal!

Domyślam się, że się zdziwisz. Europa jest dla nich małym rynkiem. Najwiekszym jest Azja (Japonia Chiny) i USA. To, czy nam się coś podoba, mało kogo w Panasonicu interesuje ;)

Dla mnie im więcej obiektywów tym lepiej. Sigmę 30/2.8 kupiłem, jakby był też Panas to bym się zastanawiał które brać.

epicure
16.09.14, 12:58
Dla mnie im więcej obiektywów tym lepiej.

No nie do końca, bo im więcej obiektywów niepotrzebnych, tym mniej obiektywów potrzebnych, które mogłyby się pojawić w ich miejsce :)

strOOs
16.09.14, 13:00
No nie do końca, bo im więcej obiektywów niepotrzebnych, tym mniej obiektywów potrzebnych, które mogłyby się pojawić w ich miejsce :)

Ale, jak już pisałem (co ominąłeś) my nie jesteśmy dla nich targetem. Targetem jest Japonia, Chiny, USA. A ich kultury są deczko inne od naszej i potrzeby też inne. Zobacz jak u kitajców dobrze sprzedają się Nikony 1 gdzie u nas ich w ogóle nie widać (ja na żywo raz widziałem N1V1 w rękach użytkownika, a nie w sklepie).

epicure
16.09.14, 13:07
Ale co mnie, jako potencjalnego klienta, interesuje kto jest ich targetem? Mnie interesują moje interesy :) Gdybym miał światową sieć restauracji i wprowadziłbym do menu pieczone świnki morskie w restauracjach w Peru, to raczej nie chwaliłbym się tym w Europie :D Jeśli Panas wypuszcza specyficzny produkt na rynek japoński, który u nas nie znajdzie odbiorców, to po co nam truje o nim d...? ;)

strOOs
16.09.14, 13:08
Jeśli Panas wypuszcza specyficzny produkt na rynek japoński, który u nas nie znajdzie odbiorców, to po co nam truje o nim d...? ;)

Dlatego, że może ;)

Zresztą, jak pisałem wcześniej, kiedyś 50/55 makro były bardzo popularne.

redrum1906
16.09.14, 13:15
i wprowadziłbym do menu pieczone świnki morskie w restauracjach w Peru, to raczej nie chwaliłbym się tym w Europie
Skosztowałbym.

Makromaniak
16.09.14, 13:30
Dlatego, że może ;)

Zresztą, jak pisałem wcześniej, kiedyś 50/55 makro były bardzo popularne.

bardziej do reprodukcji niz do makrofotografii....jak się pogania z takim obiektywem za robalami to człowiek zrozumie potrzebę dystansu roboczego :-)

Myślę że zrobienie 100 macro do m4/3 przyniosło by panasowi dużo więcej zysku niż ta 30, pamiętając że na rynku pełno tanich 35 macro od 4/3. No i krótkie macro i tak już mają- myślę o 45 :-) Niby ekwiwalent 90, ale dystans roboczy jak dawnych 50-tek macro. fizyki się nie przeskoczy.

Karol
16.09.14, 13:36
bardziej do reprodukcji niz do makrofotografii...
Dokładnie. Makro to nie tylko pogoń za robalami. Kąt widzenia zapowiadanego obiektywu chyba idealny do pracy przy stole reprodukcyjnym.

Makromaniak
16.09.14, 14:21
strasznie toto podobne:

http://www.dfv.pl/wiadomosci/articles/sony-nowy-obiektyw-e-30mm-f3-5-macro-i-lampa-blyskowa-hvl-f20s.html?month=201106

Kerami82
20.07.17, 20:25
Witam. Jestem nowy w rodzinie m4/3. Mam pytanie. Czy mając Olympusa OM-D E-M5 i kupując tego panasonica (30mm f2.8) wszystko będzie współgrało i jest w pełni kompatybilne? Czy w tym obiektywie można wyłączyć stabilizację? Pytam bo aparat ma wbudowaną lepszą stabilizację.