PDA

Zobacz pełną wersję : e-pl1 + dpt383afz-op



lisu84
2.09.14, 11:35
Mam mały problem. Używam dwóch aparatów ze względu na brak możliwości nagrywania filmów w e-620 a przy małym dziecku to przydatna funkcjonalność. Popełniłem podstawowy błąd i na wycieczkę do wieliczki zabrałem e-pl1 a nie e-620. Brak wspomagania AF pod ziemią stanowił duuuży problem. Zauważyłem też, później porównałem z lustrzanką, że pen robi dziwne zdjęcia z lampą.
Zdjęcia są dużo ciemniejsze niż z e-620. Testowałem aparaty na statywie, w takich samych warunkach, z tą samą lampą TUMAX, nawet zapinałem przez MMF obiektyw od dużego do małego. To samo. W ciemnych pomieszczeniach pen nie doświetla górnej połowy kadru. Probowałem resetować ustawienia, bez efektu.
Czym to może być spowodowane?

Karol
2.09.14, 11:50
W ciemnych pomieszczeniach pen nie doświetla górnej połowy kadru. Probowałem resetować ustawienia, bez efektu.
Czym to może być spowodowane?
A jaki był ustawiony czas synchronizacji? Tam jest migawka mechaniczna o pionowym przebiegu... Pokaż jakieś zdjęcie (z exifem)

gietrzy
2.09.14, 12:01
W ciemnych pomieszczeniach pen nie doświetla górnej połowy kadru. Probowałem resetować ustawienia, bez efektu.
Czym to może być spowodowane?

Za Karolem, wrzuć fotkę. Druga sprawa to EPL1 z zewnątrzną lampą = czas 1/160 lub dłuższy czyli np. 1/80.

lisu84
2.09.14, 13:39
Pokaż jakieś zdjęcie (z exifem)

Próbowałem teraz znaleźć ale niestety chyba wyrzuciłem już te nieudane zdjęcia...

Ustawiona miałem 1/160. Zmiana na 1/80 nie dała żadnego efektu. Zdjęcia nadal są ciemniejsze niż z e-620.

W wieliczce ratowałem się czasem otwarcia migawki na 1/60 i synchronizacją na 2 kurtynę.
Jeśli na Penie podciągnę błys +1,0 wychodzi porównywalnie z e-620.
Czasy otwarcia te same, przysłona ta sama, synchronizacja ta sama, obiektyw ten sam, pomiar światła ten sam, a gołym okiem widać, że lustrzanka mocniej błyska. Chyba tu będzie problem...

gietrzy
2.09.14, 13:51
że lustrzanka mocniej błyska. Chyba tu będzie problem...

Jaki tryb? Manual, A-przysłona?

Zwroć uwagę na korekcje błysku, korekcję ekspozycji; mogą się niwelować dlatego, zdjęcia z lampą - imho - rób tylko w trybie M (na kółku u góry).

Karol
2.09.14, 15:44
Jeśli na Penie podciągnę błys +1,0 wychodzi porównywalnie z e-620.
Czasy otwarcia te same, przysłona ta sama, synchronizacja ta sama, obiektyw ten sam, pomiar światła ten sam, a gołym okiem widać, że lustrzanka mocniej błyska. Chyba tu będzie problem...
Pomiar światła w bezlusterkowcu działa inaczej niż w lustrzance, pomimo tego, że nazywa się tak samo. Piszesz o TTL, automatyce lampy czy jak?

MAF
2.09.14, 16:24
A może ten tumax po prostu źle współpracuje z epl1? Jak masz możliwość to może sprawdź jak to działa z inną lampa?

Najlepiej Olympusa.

lisu84
1.12.14, 00:27
Po długiej nieobecności odpowiadam na zaległości..


Pomiar światła w bezlusterkowcu działa inaczej niż w lustrzance, pomimo tego, że nazywa się tak samo. Piszesz o TTL, automatyce lampy czy jak?
Lampa w trybie ttl. Próbowałem z różnymi ustawieniami pomiaru światła i w penie w 620.


Jaki tryb? Manual, A-przysłona?

Zwroć uwagę na korekcje błysku, korekcję ekspozycji; mogą się niwelować dlatego, zdjęcia z lampą - imho - rób tylko w trybie M (na kółku u góry).
Zwracałem uwagę na korekcję ekspozycji.


A może ten tumax po prostu źle współpracuje z epl1?
Niestety nie mam dostępu do lampy Oly. Wcześniej też miałem tumaxa tylko trochę prostszy model i nie było żadnych problemów ale też nie miałem e-620 więc nie miałem porównania.

Dzisiaj już padam ale jutro postaram się zrobić dwie fotki na jednakowych ustawieniach lustrzanką i penem ze stawu w identycznym oświetleniu.

lisu84
17.12.14, 00:09
I jak zwykle nie mam czasu aby zrobić jakieś normalne fotki które będzie można pokazać publicznie i porównać. Z dzisiejszej zabawy aparatami:
tryb manulany nie robi różnicy, muszę podbić lampę +1 aby efekt był porównywalny, myślałem, że może aparaty inaczej wywołują ale porównywałem rawy na kompie ii efekty takie same.
Tak dla porównania:
Iso 400, czas 1/60, przysłona 5,6 lampa w trybie manual, na Penie 1 błysku ustawiane na lampie, E-620 1/2
Tryb P - pen lampa manual 1/2 - e620 1/4 - aparaty ustawiły taki sam czas i przysłonę...
Dopóki nie podepnę lampy Oly muszę pamiętać aby na Penie podbijać siłę błysku i tyle...

lisu84
30.12.14, 15:50
Tumax się skończył więc zakupiłem Nissina i40. Testowe fotki na obydwóch aparatach wyglądają podobnie. Wniosek: wina lampy, nie dogadywała się do końca z Penem.