PDA

Zobacz pełną wersję : OlyRulez "Panoramowanie"



Strony : [1] 2

hades
1.09.14, 10:45
Konkurs OlyRulez

Panoramowanie
autorem tematu jest A56, laureat OR "Abstrakcja"


Laureatem tej edycji został Juras49
https://forum.olympusclub.pl/konkursy/data/870/A0304578.JPG
Panoramowanie (fot. Juras49)

Gratulujemy !!!



Zobacz galerie konkursową (https://forum.olympusclub.pl/konkursy/showgallery.php?thumbsonly=1&cat=870&ppuser=0&thumbcheck=2&page=1&sortby=b&sorttime=0&way=&date=0)

quality=high width=900 height=630 allowFullScreen=true wmode=transparent flashVars='varRSS=870&vote=2&varZoom=OFF&varScale=0'
Zobacz galerie konkursową
(https://forum.olympusclub.pl/konkursy/showgallery.php?thumbsonly=1&cat=870&ppuser=0&thumbcheck=2&page=1&sortby=b&sorttime=0&way=&date=0)
Masz pytanie dotyczące konkursu? Zadaj je w tym wątku: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16666
Nie wiesz jakie są zasady? Zajrzyj do regulaminu: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16772

macieknr1
1.09.14, 10:51
Poszlo:)

Careme
1.09.14, 20:18
Dobre wyzwanie. Jedynie co mogę to na rowerzystów polować, tudzież biegaczy. Nie za banalne to będzie? Na karuzelę łańcuchową za cholerę nie wsiądę :)

hades
2.09.14, 00:03
Mnie zastanawia Maćku jak zrobiłeś to panoramowanie. Stałeś w środku karuzeli?

---------- Post dodany o 00:03 ---------- Poprzedni post był o 00:02 ----------


Dobre wyzwanie. Jedynie co mogę to na rowerzystów polować, tudzież biegaczy. Nie za banalne to będzie? Na karuzelę łańcuchową za cholerę nie wsiądę :)

Interpretacja należy do autora zdjęcia. Wykluczenia za niezmieszczenie się w temacie nie stosuje. Ale jak się da coś niepasującego, to ocena przyjdzie przy głosowaniu od klubowiczów.

tropic
2.09.14, 07:55
Jestem !! :-)

yac
2.09.14, 16:06
I ja się melduję :wink:

hades
3.09.14, 10:52
Temat panoramowania może wydawać się banalny, ale tu można wykazać się oryginalnym tematem panoramowania, albo nietypowym podejściem.

macieknr1
3.09.14, 11:05
Temat panoramowania może wydawać się banalny, ale tu można wykazać się oryginalnym tematem panoramowania, albo nietypowym podejściem. Odnosnie twojego poprzedniego pytania, tak stalem w srodku na jednym probowalem tez siedziec obok. Zdjecie ktorym sie pochwalilem pochodzi z siedzenia obok.

And.N
3.09.14, 11:17
...Zdjecie ktorym sie pochwalilem pochodzi z siedzenia obok.
Jeśli dobrze zrozumiałem kręciłeś się też na karuzeli ?, tylko czy to jest panoramowanie...?

helmuth
3.09.14, 11:37
Hades! Pamiętasz co pisałem?

Zdjecie ktorym sie pochwalilem pochodzi z siedzenia obok.W Digital Foto Video (http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=116) można przeczytać:

Technika panoramowania polega na tym, że podczas wykonywania zdjęcia (w czasie, gdy podniesiona jest migawka) obiektyw przesuwa się z prędkością adekwatną do prędkości poruszania się fotografowanego obiektu.
Siedząc obok, Maciek nie musiał przesuwać obiektywu bo poruszał się tak samo jak dziewczyna.

barmichal76
3.09.14, 11:42
Jeśli dobrze zrozumiałem kręciłeś się też na karuzeli ?, tylko czy to jest panoramowanie...?
Moim zdaniem jest. Jakby ktoś ustawił aparat na statywie i panoramował obracając głowicą nikt by się nie zastanawiał czy to panoramowanie. Tutaj Maciek użył karuzeli jako statywu.
Pozdr

macieknr1
3.09.14, 11:52
Moim zdaniem jest. Jakby ktoś ustawił aparat na statywie i panoramował obracając głowicą nikt by się nie zastanawiał czy to panoramowanie. Tutaj Maciek użył karuzeli jako statywu.
Pozdr Dokladnie tak nie wiem Helmuth z czym masz problem, dodal bys cos a nie szukal dziury w calym.A lesli szanowne grono Hegemonow uzna ze fota nie miesci sie w kryteriach moze ja usunac.

helmuth
3.09.14, 11:54
Jakby ktoś ustawił aparat na statywie i panoramował obracając głowicą nikt by się nie zastanawiał czy to panoramowanie.Czyli obracał aparat względem statywu.
Tutaj Maciek użył karuzeli jako statywu.Ale się nie obracał względem karuzeli, obracał się razem z nią!

PS

... nie wiem Helmuth z czym masz problem ...Moim zdaniem to nie jest panoramowanie.
Nie podoba mi się dowolna interpretacja tematu przez uczestników.
Hades prowadzi konkurs i to on powinien decydować czy fota spełnia kryteria czy nie. Tutaj, jedynym kryterium jest temat.

ahutta
3.09.14, 12:03
Ale się nie obracał względem karuzeli, obracał się razem z nią!

Nie, nie. Kręcił się "NA" karuzeli, a nie "Z" karuzelą. Karuzela jako całość stała w jednym miejscu. Kręciła się tylko część z podwieszonymi krzesełkami ;)

Dzuiko
3.09.14, 12:06
I tu pojawia się problem czysto naukowy z dziedziny fizyki.
Czy leci z nami fizyk ?

Mirek54
3.09.14, 12:09
Pytanie zasadnicze.Czy w czasie otwarcia migawki byla zmieniana ogniskowa obiektywu.Jesli nie byla to ta fotka z technika panoramowania ma tyle wspolnego co ryba z rowerem.
Ale podejscie do wykonania fotki dosc ciekawe.Taki "plagiacik" powiazany z ujecia z wesala w Chlopach jak Boryna z Jagna tanczy.Tam tez kamerzysta byl z mlodymi na "karuzeli".Czyli podejscie dosc ciekawe ale i majace swoje lata.

macieknr1
3.09.14, 12:12
Czyli obracał aparat względem statywu.Ale się nie obracał względem karuzeli, obracał się razem z nią!

PS
Moim zdaniem to nie jest panoramowanie.
Nie podoba mi się dowolna interpretacja tematu przez uczestników.
Hades prowadzi konkurs i to on powinien decydować czy fota spełnia kryteria czy nie. Tutaj, jedynym kryterium jest temat.
to jestem ciekaw jak odniesiesz sie do tego ze spora czsec zdjec nadeslanych do klaledarzu nie spelnia kreteriow,
Farensbach (https://forum.olympusclub.pl/members/13748-Farensbach)
Wysłałem większość zdjęć. Po przejrzeniu przeglądówki zauważyłem, że sporo jest fotografii nie trzymających sie tematu. "Przyroda Polski" to jednak nie to samo co "krajobraz Polski", a wśród nadesłanych zdjęć jest zamek w Niedzicy, jakieś okna schroniska na Śnieżce, latarnia morska, zdjęcie psa, łódki nad jakimś jeziorem, miejskie parki. To nie jest przyroda.) jakos nie widzialem tam twojego sprzeciwu :) .

And.N
3.09.14, 12:15
Definicja panoramowania jest dość jednoznaczna: "Sztuka polega na płynnym obracaniu aparatu z obiektywem w taki sposób, by jego prędkość kątowa odpowiadała prędkości poruszającego się obiektu. Podczas tego obrotu – w trakcie ruchu – wykonujemy zdjęcie. I tyle (http://www.chip.pl/artykuly/foto-wideo/2013/11/panoramowanie-prosty-sposob-na-efektowne-zdjecia-samochodow)"
Można to "podciągnąć" ewentualnie pod nietypowe podejście do tematu:

... ale tu można wykazać się oryginalnym tematem panoramowania, albo nietypowym podejściem.
bo efekt jest taki jak z panoramowania:) Chyba najlepiej (mz.) zostawić pod późniejszą ocenę głosujących.
PS
Bywały w OlyRulez zdjęcia bardziej niezgodne z tematem.

Mirek54
3.09.14, 12:24
to jestem ciekaw jak odniesiesz sie do tego ze spora czsec zdjec nadeslanych do klaledarzu nie spelnia kreteriow,


Myslisz, ze tak prowadzac dyskusje na zasadzie "a oni tam jedza psy i bija murzynow "to my tez mozemy to jest w porzadku

macieknr1
3.09.14, 12:27
Podalem tylko przyklada wybiorczego pietyzmu, pozdrawiam zrobcie z tym co chceci ja wlasnie jade na lotnisko, i nie bede mial mozliwosci odpowiadania na ewentualne zarzuty.

jaclas
3.09.14, 12:31
Definicja panoramowania jest dość jednoznaczna: "Sztuka polega na płynnym obracaniu aparatu z obiektywem w taki sposób, by jego prędkość kątowa odpowiadała prędkości poruszającego się obiektu. Podczas tego obrotu – w trakcie ruchu – wykonujemy zdjęcie. I tyle (http://www.chip.pl/artykuly/foto-wideo/2013/11/panoramowanie-prosty-sposob-na-efektowne-zdjecia-samochodow)"
Ot i wszystko, za to że wykazał się pomysłowością(i ułatwił sobie zadanie) należy się pochwała, a końcową decyzję pozostawmy oceniającym w głosowaniu.

yac
3.09.14, 13:19
Celem panoramowania jest uchwycenie ostrego tematu na nieostrym tle i taki efekt Maciek osiągnął.
Pstrykając kwiatki w deszczu nie musimy czekać na deszcz tylko podłączamy wąż ogrodowy i odkręcamy kurek. Efekt ten sam.

Saboor
3.09.14, 13:49
Nie, nie. Kręcił się "NA" karuzeli, a nie "Z" karuzelą. Karuzela jako całość stała w jednym miejscu. Kręciła się tylko część z podwieszonymi krzesełkami ;)
krzesełka z Maćkiem i dziewczyną przemieszczały się względem otoczenia, ergo: Maciek panoramował dziewczę ruchome względem nie ruchomego tła.

---------- Post dodany o 13:44 ---------- Poprzedni post był o 13:43 ----------


Dokladnie tak nie wiem Helmuth z czym masz problem, dodal bys cos a nie szukal dziury w calym.A lesli szanowne grono Hegemonow uzna ze fota nie miesci sie w kryteriach moze ja usunac.
Hegemonowie o tym wiedzą...

---------- Post dodany o 13:49 ---------- Poprzedni post był o 13:44 ----------


Myslisz, ze tak prowadzac dyskusje na zasadzie "a oni tam jedza psy i bija murzynow "to my tez mozemy to jest w porzadku
Czekaj, bo jako miłośnika kuchni wszelakich bardzoś mnie zaintrygował:
czy jedząc psa trzeba w trakcie spożywania lać tego murzyna, czy można po posiłku i czy dodaje to jakiegoś specjalnego smaku,
bukiet zapachowy psiny wzmacnia i jaki to pies i czy murzyn dowolny czy plemię konkretne?
---
edit:
może być koreańczyk, indianin, eskimos czy biały czy obowiązkowo murzyn?

And.N
3.09.14, 13:56
... Maciek panoramował dziewczę ruchome względem nie ruchomego tła.
Tak uściślając to nie panoramował tylko po prostu zrobił zdjęcie trzymając aparat nieruchomo.

Saboor
3.09.14, 13:58
Tak uściślając to nie panoramował tylko po prostu zrobił zdjęcie trzymając aparat nieruchomo.
Względem dzewczęcia, ruchomo względem tła i o to chodzi.

Krakman
3.09.14, 14:01
Czekaj, bo jako miłośnika kuchni wszelakich bardzoś mnie zaintrygował:
czy jedząc psa trzeba w trakcie spożywania lać tego murzyna, czy można po posiłku i czy dodaje to jakiegoś specjalnego smaku,
bukiet zapachowy psiny wzmacnia i jaki to pies i czy murzyn dowolny czy plemię konkretne?
---
edit:
może być koreańczyk, indianin, eskimos czy biały czy obowiązkowo murzyn?

A po ile ten piees.........:shock: I jaka rasa..?

And.N
3.09.14, 14:11
Względem dzewczęcia, ruchomo względem tła i o to chodzi.
Ruchomo względem tła zgadza się:) Tylko nie on poruszał (obracał) aparatem i o to chodzi. Dokładnie jak napisał:

...za to że wykazał się pomysłowością(i ułatwił sobie zadanie) należy się pochwała, a końcową decyzję pozostawmy oceniającym w głosowaniu.
Po prostu trudniej zrobić takie zdjęcie samemu śledząc (obracając aparatem) poruszający się obiekt niż trzymając aparat nieruchomo. I tylko tyle.
Jeszcze raz zaznaczę w pełni zgadzam się z zamieszczoną tu cytowaną wypowiedzią autorstwa jaclas

Careme
3.09.14, 14:19
Stała była odległość między fotografem a obiektem.
Czy jeśli ja zrobię sobie focię z ręki jadąc na rowerze to będzie panoramowanie?

ssonic
3.09.14, 14:22
Stała była odległość między fotografem a obiektem.
Czy jeśli ja zrobię sobie focię z ręki jadąc na rowerze to będzie panoramowanie?

Mysle ze bedzie to na pewno wieksze wyzwanie i na pewno trudniejsze niz zrobienie zdjecia na karuzeli :)

And.N
3.09.14, 14:24
Stała była odległość między fotografem a obiektem.
Czy jeśli ja zrobię sobie focię z ręki jadąc na rowerze to będzie panoramowanie?
Moim zdaniem nie (patrz post#18 ). To będzie nietypowe podejście do tematu:)

jaclas
3.09.14, 14:39
Stała była odległość między fotografem a obiektem.
Czy jeśli ja zrobię sobie focię z ręki jadąc na rowerze to będzie panoramowanie?
Tzw. jazda bez trzymanki? Za to będą dodatkowe punkty:)

edorka
3.09.14, 15:04
Tak więc Panowie... jest to panoramowanie czy nie jest?
bo nie wiem czy głosując nie brać tego zdjęcia pod uwagę czy też może właśnie wyróżnić za pomysłowość i nietypowe podejście do tematu :roll:



to jestem ciekaw jak odniesiesz sie do tego ze spora czsec zdjec nadeslanych do klaledarzu nie spelnia kreteriow,

jesteśmy w przedszkolu? :shock:

Wysyłasz zdjęcie do konkursu ale jeśli ono nie spełnia wymogów to nie jest brane pod uwagę.

Temat kalendarza, jaki wygrał w ankiecie to:

Od Bałtyku aż po Tatry - przyroda Polski - to polski krajobraz, fauna i flora w swym bardziej szerokoogniskowym kontekście, ale zdjęcia z teleobiektywów też będą przyjmowane.

Jest na tyle szeroki, że można do niego wrzucić absolutnie wszystko.

jaclas
3.09.14, 15:11
Tak więc Panowie... jest to panoramowanie czy nie jest?
bo nie wiem czy głosując nie brać tego zdjęcia pod uwagę czy też może właśnie wyróżnić za pomysłowość i nietypowe podejście do tematu.
Dam Ci dobrą radę: Rób jak uważasz, wszak jesteś w jury.:)

witwicky
3.09.14, 15:20
Tak więc Panowie... jest to panoramowanie czy nie jest?
bo nie wiem czy głosując nie brać tego zdjęcia pod uwagę czy też może właśnie wyróżnić za pomysłowość i nietypowe podejście do tematu :roll:
Panoramowanie, panning, jak zwał tak zwał, chodzi o pokazanie elementu zdjęcia (rzeczownika ;-) ) na rozmytym tle, tak by było widać,że jest w ruchu. IMO widać, więc nie ma o czym dyskutować.

Sawa
3.09.14, 15:31
Moim zdaniem jest. Jakby ktoś ustawił aparat na statywie i panoramował obracając głowicą nikt by się nie zastanawiał czy to panoramowanie. Tutaj Maciek użył karuzeli jako statywu.
PozdrT
Się zgadzam - tak właśnie bym to określił - fajna realizacja, stał pomys za tym, jest dynamika, ruch - wszystko, czego trzeba.
Swietna fota, mimo że szkoda łańcucha na twarzy - może kiedy będziesz miał okazję powtórzyć z wychyłem swojej pani poza linię.

pozdr,

edorka
3.09.14, 15:34
Dam Ci dobrą radę: Rób jak uważasz, wszak jesteś w jury.:)
w jury tego konkursu jesteśmy wszyscy :-)
dziękuję za radę i poczekam na opinię hadesa :-)

jaclas
3.09.14, 15:37
w jury tego konkursu jesteśmy wszyscy :-)...
Dlatego ja już swoje zdanie mam. Nie czekam na podpowiedź:)

helmuth
3.09.14, 15:37
Celem panoramowania jest uchwycenie ostrego tematu na nieostrym tle i taki efekt Maciek osiągnął.Nie chodzi o efekt ale o sposób jego osiągnięcia.
Załóżmy, że ze zdjęcia kamienicy z zaparkowanym przed nią samochodem, wytniemy ten samochód, "rozmażemy" tło i wkleimy z powrotem samochód. Uzyskamy efekt panoramowania tylko co to będzie miało wspólnego z panoramowaniem?


krzesełka z Maćkiem i dziewczyną przemieszczały się względem otoczenia, ergo: Maciek panoramował dziewczę ruchome względem nie ruchomego tła.Nie!
Maciek zwyczajnie zrobił zdjęcie. Istotą panoramowania jest ruch aparatu, podążającego za poruszającym się obiektem.

jaclas
3.09.14, 15:50
Nie chodzi o efekt ale o sposób jego osiągnięcia.
Załóżmy, że ze zdjęcia kamienicy z zaparkowanym przed nią samochodem, wytniemy ten samochód, "rozmażemy" tło i wkleimy z powrotem samochód. Uzyskamy efekt panoramowania tylko co to będzie miało wspólnego z panoramowaniem?

Nie wiem, raczej nic, ale zrób coś takiego, a powiem czy mi się podoba.
Maćka zdjęcie podoba mi się i o ile nie będzie lepszego, to ma mój głos.

---------- Post dodany o 13:50 ---------- Poprzedni post był o 13:48 ----------


Maciek zwyczajnie zrobił zdjęcie. Istotą panoramowania jest ruch aparatu, podążającego za poruszającym się obiektem.

Przecież ten aparat się ruszał, a nie stał w miejscu.

Sawa
3.09.14, 15:52
Z góry przepraszam wszystkich wrażliwców:
Rany, jakie spięte poślady macie! - może jakiś lax na przeczyszczenie? na wyluzowanie?

macieknr1 ma parcie na szkło, młody być musi bo mu szybko "pęka żyłka", ale przy okazji - moim zdaniem - robi dobre zdjęcia.
Wrzućcie swoje, lepsze, które wygrają w konkurencji - problem sam się rozwiąże. Dysponując prawem głosu w tym jakże demokratycznym społeczeństwie zadecydujecie - sami, z własnej niewymuszonej woli.
swoją drogą już widzę te nowe wątkiu tłumaczące czym jest technika panoramowania i panningu, rejestracji ruchu lub wręcz fizyki i układów odniesienia.
Naprawdę - trochę luzu, nie po to wraca OlyRulez na forum by się trzęsło - no chyba, że od zdjęć, a nie kłótliwych komentarzy.

z wyrazami szacunku interesariuszom,
robert

Saboor
3.09.14, 15:52
Nie!
Maciek zwyczajnie zrobił zdjęcie. Istotą panoramowania jest ruch aparatu, podążającego za poruszającym się obiektem.
Tak!:evil:
I to nie musi być murzyn a pies to Owczarek Nordycki.:-P

jaclas
3.09.14, 15:54
Sawa, masz plusa:)

edorka
3.09.14, 15:55
czy to zdjęcie jest panoramowaniem?
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=6355&pos=0
bo o ile się nie mylę to zrobione w taki sam sposób jak zdjęcie mackanr1...

Nie jest moim celem kłótnia, ja po prostu się uczę :roll::)

Saboor
3.09.14, 15:56
Tak!:evil:
I to nie musi być murzyn a pies to Owczarek Nordycki.:-P
---
edit:
zawracanie gitary z tymi quasi definicjami - róbmy swoje.

helmuth
3.09.14, 16:10
Nie wiem, raczej nic, ale zrób coś takiego, a powiem czy mi się podoba.
Maćka zdjęcie podoba mi się i o ile nie będzie lepszego, to ma mój głos.I właśnie z takim podejściem się nie zgadzam. Konkurs ma temat "Panoramowanie" a nie "Fajne zdjęcie".
Problem polega na tym, że zdjęcie jest dobre ale nie na temat.

Przecież ten aparat się ruszał, a nie stał w miejscu.Gdybyś oprócz czytania, posiadł jeszcze umiejętność rozumienia czytanego tekstu, zauważyłbyś, że sensem zdania które zacytowałeś jest "ruch aparatu, podążającego za ...".



---------- Post dodany o 16:10 ---------- Poprzedni post był o 16:05 ----------


... róbmy swoje. Czyli co?
Sami, demokratycznie ustalajmy co odpowiada regułom a co nie?

jaclas
3.09.14, 16:15
Gdybyś oprócz czytania, posiadł jeszcze umiejętność rozumienia czytanego tekstu, zauważyłbyś, że sensem zdania które zacytowałeś jest "ruch aparatu, podążającego za ...".
Czy mam dalej rozbijać to g...o na atomy i przez kolejne kilkanaście stron toczyć z Tobą dysputę, czy aparat podążał za ..., czy też nie podążał i cel mu uciekł?
Trochę kolego wyluzuj, bo ja nie obwiniam Cię o bezrozumne czytanie. Howqh.

Saboor
3.09.14, 16:26
Czyli co?
Zdjęcia?

helmuth
3.09.14, 16:28
Czy mam dalej rozbijać to g...o na atomy ...Daj sobie na luz- tego też pewnie nie potrafisz.

jaclas
3.09.14, 16:34
Daj sobie na luz- tego też pewnie nie potrafisz.
To wszystko? Brak argumentów?

Krakman
3.09.14, 17:05
czy to zdjęcie jest panoramowaniem?
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=6355&pos=0
bo o ile się nie mylę to zrobione w taki sam sposób jak zdjęcie mackanr1...

Nie jest moim celem kłótnia, ja po prostu się uczę :roll::)

Zgadza się zasada wykonania jest taka sama, ruch jest tylko prostolinijny..

Motyw foto się porusza a aparat za nim. Tło stoi w miejscu.
Co ma do rzeczy czy ja poruszam aparatem, czy ktoś - coś porusza mną w kierunku ruchu motywu.... jeśli trzymam w ręku aparat skierowany na motyw..
Czy ja się poruszam, czy ręce moje ... :roll:

---------- Post dodany o 17:05 ---------- Poprzedni post był o 17:03 ----------

kamera filmowa porusza się na wózku filmując aktora jadącego rowerem... jak to się nazywa ???
Tak samo choć operator ręcznie nie przesuwa kamery...

edorka
3.09.14, 17:05
Ciężko się tu czegoś dowiedzieć bo co jeden to mądrzejszy... :roll::evil:Ciekawam ile w tym osobistych patii i antypatii...
Z tego co wyczytałam w internetach wynika mi, że panoramowanie polega na tym, iż to aparat jest w ruchu podążając za obiektem, natomiast osoba trzymająca aparat ma stać w jednym miejscu (aparat na statywie wpisuje mi się w ten wniosek) w związku z tym czy jeśli będę jechać autem z wystawionym aparatem przez okno (jak macieknr1 na karuzeli) i będę fotografować jadące równolegle drugie auto (jak modelka macka) będzie to panoramowanie?
Ja też już mam swoje zdanie ale nadal czekam na opinię hadesa.

Saboor
3.09.14, 17:11
Ciężko się tu czegoś dowiedzieć bo co jeden to mądrzejszy... :roll::evil:
Każ chopu zmykać, odpal samowywalacz, a zaś ciepnij aparat za nim.
Będzie: aparat w ruchu podążający za obiektem i może fota... :mrgreen:

---------- Post dodany o 17:11 ---------- Poprzedni post był o 17:09 ----------

To jest OR tu się wrzuca foty a nie filozofuje o zawartości cukru w cukrze.

edorka
3.09.14, 17:18
To jest OR tu się wrzuca foty a nie filozofuje o zawartości cukru w cukrze.
a definicje i zasady to dla kogo i po co?

Saboor
3.09.14, 17:24
a definicje i zasady to dla kogo i po co?
Żeby z nich korzystać mądrze.

helmuth
3.09.14, 17:25
To jest OR tu się wrzuca foty a nie filozofuje o zawartości cukru w cukrze.Wyobraź sobie mecz piłkarski, 40 tys widzów na trybunach a na boisku nie ma sędziego, bo po co?
Widzowie ustalą czy był faul i jak długo ma trwać mecz. Fajnie?
OR to jednak konkurs na zdjęcie, na określony temat! Jak chcesz, żeby nie było filozofowania, ustalmy (niech Hades ustali) stały temat konkursu- "Fajna fotka".
Nie będzie dyskusji o cukrze.

edorka
3.09.14, 17:29
Żeby z nich korzystać mądrze.
Saborku z Twoich wypowiedzi w tym wątku wynika mi, że sprzeczasz się sam ze sobą



OR to jednak konkurs na zdjęcie, na określony temat! Jak chcesz, żeby nie było filozofowania, ustalmy (niech Hades ustali) stały temat konkursu- "Fajna fotka".
Nie będzie dyskusji o cukrze.
gdzie jest kierownik tego zamieszania?? :roll:

helmuth
3.09.14, 17:32
Żeby z nich korzystać mądrze.A ja durny myślałem, że zasad należy przestrzegać.
Już wiem!
Przestrzegamy wtedy, kiedy nam pasują. Kiedy nie- korzystamy z nich mądrze :mrgreen:

Saboor
3.09.14, 17:50
Saborku z Twoich wypowiedzi w tym wątku wynika mi, że sprzeczasz się sam ze sobą
Lubię pogadać z mądrym człowiekiem. :-P
Nie, nie zaprzeczam swoim tezom. Od razu Heniowi odpowiem:
Ustalonych zasad się nie łamie(czasem) bo ileż to razy czasem trzeba przymknąć oko na interpretację własną o ile owa definicja coś takiego dopuszcza?
A tu tak właśnie jest: definicja jest baardzo ogólnikowa i mówi tylko: "obiektyw przesuwa się z prędkością adekwatną do prędkości poruszania się fotografowanego obiektu." czyli względem fotografowanego przedmiotu pozostaje w bezruchu, prawda?
Nie jest kategorycznie powiedziane, że fotograf ma stać na ziemi nieruchomo względem niej w osi Y, co nie?
Może latać, jeździć, skakać czy pływać. Definicja panoramowania tego nie wyklucza, czyli... można, ergo fotografia Maćka to panoramowanie.
Czy coś pominąłem?

----
edit:
Tu mamy coś z Wiki:
panoramowania, czyli podążania obiektywem za poruszającym się obiektem, dzięki czemu sam obiekt będzie ostry, a delikatnemu czy silniejszemu rozmyciu ulegnie tło.

helmuth
3.09.14, 18:16
Tu mamy coś z Wiki:Szukałem i nie znalazłem. Możesz rzucić we mnie linką?

Saboor
3.09.14, 18:22
Szukałem i nie znalazłem. Możesz rzucić we mnie linką?A proszę: WIKIBOOKS (http://pl.wikibooks.org/wiki/Fotografia/Ustawianie_czasu_i_przysłony)
Edit:
Przy okażji mam fajny przykład:

128788
Czy to klasyczne panoramowanie? Czy takie zdjęcie nadaje się do konkursu?

---
edit2:
tu Masz Heniu nawet w słowniku foto (http://www.photographytips.com/page.cfm/2062)
Dokładnie to samo: aparat(obiektyw) ma poruszać się z tą samą prędkością co obiekt fotografowany...

helmuth
3.09.14, 18:54
Czy to klasyczne panoramowanie? Czy takie zdjęcie nadaje się do konkursu?Moim zdaniem nie.
Jest to pewnie zrobione z jadącego obok motocykla lub samochodu. Przy klasycznym panoramowaniu mowa jest o podążaniu aparatem/obiektywem za a nie obok obiektu.
Wygląda to tak:

128790

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-zrobic-takie-zdjecie-panoramowanie

And.N
3.09.14, 18:55
Też mam przykład:
128789


Czy to klasyczne panoramowanie? Czy takie zdjęcie nadaje się do konkursu?

Według kilku osób spełnia kryteria, liczy się efekt, ostry motyw główny, mocno rozmyte tło, widać efekt ruchu.

Nie klikać na źródło (http://www.fotografuj.pl/Article/Warsztat_Cyfrowe_zwiekszanie_dynamiki_ujec/id/150/page/2#content) pliku przed odpowiedzią.:)

helmuth
3.09.14, 19:01
Nie klikać na źródło (http://www.fotografuj.pl/Article/Warsztat_Cyfrowe_zwiekszanie_dynamiki_ujec/id/150/page/2#content) pliku przed odpowiedzią.:)Nie muszę, widziałem to wcześniej.
Pisałem o takim rozwiązaniu w poście 38 :D

And.N
3.09.14, 19:08
Nie muszę, widziałem to wcześniej.
Pisałem o takim rozwiązaniu w poście 38 :D
No tak, nawet wcześniej przez chwile pomyślałem, ze o tym piszesz:)
Ale z drugiej strony:

Celem panoramowania jest uchwycenie ostrego tematu na nieostrym tle i taki efekt Maciek osiągnął...

Panoramowanie, panning, jak zwał tak zwał, chodzi o pokazanie elementu zdjęcia (rzeczownika :wink: ) na rozmytym tle, tak by było widać,że jest w ruchu. IMO widać, więc nie ma o czym dyskutować.
Więc nie ma o czym dyskutować, efekt jest pokazany, a jaką metodą to w ogóle nie istotne:wink::)

Tak naprawdę to myślę ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Zdjęcia w OlyRulez są, były i będą nie zawsze ściśle związane z tematem i w sumie dobrze. Można zawsze pozostawić jakąś "furtkę" na swoją interpretacje tematu. O tej fotografii co dyskutujemy mz. nie odbiega mocno od tematu, bywały dużo większe odstępstwa:)
To mniej wiecej taka dyskusja jak to, że z jednego RAW-a nie można zrobić prawdziwego HDR-a, a tylko tzw. pseudo HDR-a.

helmuth
3.09.14, 19:24
Więc nie ma o czym dyskutować, efekt jest pokazany, a jaką metodą to w ogóle nie istotne:wink::)Przypomina mi się tzw. komisja Rywina, kiedy to po jej zakończeniu, Sejm (demokratycznie) w głosowaniu, uchwalił który raport zawiera prawdę.
A róbta (se) co chceta :?

Krakman
3.09.14, 19:28
Przypomina mi się tzw. komisja Rywina, kiedy to po jej zakończeniu, Sejm (demokratycznie) w głosowaniu, uchwalił który raport zawiera prawdę.
A róbta (se) co chceta :?

No akurat wtedy dobrze wybrał.... o ile pamiętam..:wink:

hades
3.09.14, 21:01
Chciałbym odnieść się do tematu panoramowania, ale tak naprawdę nie o to tu chodzi.

Jakikolwiek temat się nie pojawi w OlyRulez, to do autora należy jego interpretacja. To autor ponosi "odpowiedzialność" za niezrozumienie tematu lub celową prowokacje. Głosujący w tym konkursie mają prawo oceniać jego interpretacje przydzielając lub nie przydzielając punktu. Nie będę jednoosobowo oceniał zdjęć i usuwał ich bo szanuje wolność wypowiedzi. Przy tym od razu zabije argument, który może pojawić się w tej dyskusji: treści niezgodne z regulaminem forum lub prawem będą usuwane.

Żeby nie było niedomówień. Dopisałem przeredagowany powyższy akapit do regulaminu konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/16772) w punkcie 2.

helmuth
3.09.14, 21:23
... bo szanuje wolność wypowiedzi.Na pewno jeszcze będzie okazja, żeby Ci to przypomnieć. :-P

edorka
3.09.14, 21:40
Jakikolwiek temat się nie pojawi w OlyRulez, to do autora należy jego interpretacja. To autor ponosi "odpowiedzialność" za niezrozumienie tematu lub celową prowokacje. Głosujący w tym konkursie mają prawo oceniać jego interpretacje przydzielając lub nie przydzielając punktu. Nie będę jednoosobowo oceniał zdjęć i usuwał ich bo szanuje wolność wypowiedzi. Przy tym od razu zabije argument, który może pojawić się w tej dyskusji: treści niezgodne z regulaminem forum lub prawem będą usuwane.

chcę dobrze zrozumieć...autora zdjęcia masz na myśli?

And.N
3.09.14, 21:45
Chciałbym odnieść się do tematu panoramowania, ale tak naprawdę nie o to tu chodzi.

Jakikolwiek temat się nie pojawi w OlyRulez, to do autora należy jego interpretacja. To autor ponosi "odpowiedzialność" za niezrozumienie tematu lub celową prowokacje. Głosujący w tym konkursie mają prawo oceniać jego interpretacje przydzielając lub nie przydzielając punktu. Nie będę jednoosobowo oceniał zdjęć i usuwał ich bo szanuje wolność wypowiedzi. Przy tym od razu zabije argument, który może pojawić się w tej dyskusji: treści niezgodne z regulaminem forum lub prawem będą usuwane.

Żeby nie było niedomówień. Dopisałem przeredagowany powyższy akapit do regulaminu konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/16772) w punkcie 2.

Nie powiem bardzo dobry podpunkt 1 w punkcie 2. Interpretacja tematu powinna zostawiać dość szeroką otwartą furtkę autorowi byle z tematem związane było. Ocena będzie pozostawiona i tak oglądającym.
Włożę jeszcze kij w mrowisko.
Dodałbym jeszcze taki punkt, wymóg (oczywiście nie teraz ale dużo później) aby zdjecie zgłaszane do OlyRulez bylo wykonane no chociazby w tym samym roku co jest konkurs, a nie wygrzebane z dysku z przed kilku lat.
Może jeszcze lepiej by było aby zdjęcie było wykonane dopiero po ogłoszeniu tematu konkursu? Wiem pewnie wtedy frekwencja byłaby znikoma ale rywalizacja bardziej równa?

Farensbach
3.09.14, 22:51
Zgodnie z niektórymi wypowiedziami w tym wątku te zdjecia:

https://www.google.pl/search?q=fotografia+ruchu+gwiazd&client=firefox-a&hs=ypd&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4nwHVMOAEOup7AbDiIDAAQ&ved=0CCEQsAQ&biw=1525&bih=753&dpr=0.9#imgdii=_

to tez panoramowanie ;-)

ahutta
3.09.14, 22:56
A miał być fajny konkurs, zabawa i w ogóle :|

witwicky
3.09.14, 23:01
A miał być fajny konkurs, zabawa i w ogóle :|
Wrzuć fotę to będzie :]

And.N
3.09.14, 23:04
A miał być fajny konkurs, zabawa i w ogóle :|
Przecież jest i na pewno też weźmiesz udział w konkursie? czyż nie?

ahutta
3.09.14, 23:14
Przecież jest i na pewno też weźmiesz udział w konkursie? czyż nie?

Nie. Są lepsi.

hades
3.09.14, 23:20
Na pewno jeszcze będzie okazja, żeby Ci to przypomnieć. :-P

Pamiętaj jakiego kontekstu dotyczy moja wypowiedź. Pisze o artystach i ich pracach, a nie każdej dyskusji bez wyjątku. Piszę też o regułach forum i obowiązującym prawie.

---------- Post dodany o 23:18 ---------- Poprzedni post był o 23:16 ----------



Dodałbym jeszcze taki punkt, wymóg (oczywiście nie teraz ale dużo później) aby zdjecie zgłaszane do OlyRulez bylo wykonane no chociazby w tym samym roku co jest konkurs, a nie wygrzebane z dysku z przed kilku lat.
Może jeszcze lepiej by było aby zdjęcie było wykonane dopiero po ogłoszeniu tematu konkursu? Wiem pewnie wtedy frekwencja byłaby znikoma ale rywalizacja bardziej równa?

Tak, to mogłoby wprowadzić pewną świeżość to konkursu. Czasami mam wrażenie, że "gdzieś to już widziałem".

---------- Post dodany o 23:20 ---------- Poprzedni post był o 23:18 ----------


A miał być fajny konkurs, zabawa i w ogóle :|

Arku, bawimy się, jest konkurs, zasady się nie zmieniły. Ale też dyskutujemy nad wątpliwościami. Nawet fajnie, że tyle osób dostrzegło ten wątek. Liczę, że przyciągnie to więcej zgłoszeń.

---------- Post dodany o 23:20 ---------- Poprzedni post był o 23:20 ----------


Wrzuć fotę to będzie :]
No lepiej tego nie można podsumować :).

ahutta
3.09.14, 23:22
Arku, bawimy się, jest konkurs, zasady się nie zmieniły. Ale też dyskutujemy nad wątpliwościami. Nawet fajnie, że tyle osób dostrzegło ten wątek. Liczę, że przyciągnie to więcej zgłoszeń.

Myślisz? Chciałbym, żebyś miał rację.

---------- Post dodany o 23:22 ---------- Poprzedni post był o 23:21 ----------


Wrzuć fotę to będzie :]

Czekam na Twoją z rejsu :)

And.N
3.09.14, 23:30
Nie. Są lepsi.
Eee tam z takim podejściem to faktycznie ten konkurs nie ma racji bytu (wiem, że są lepsi i co z tego ). Ja tu już tyle się nagadałem, że nawet nie wypada abym coś nie wrzucił. Chociażby aby podnieść frekwencje:)

helmuth
3.09.14, 23:31
Pisze o artystach i ich pracach, a nie każdej dyskusji bez wyjątku.Jasne! Artysta może więcej :|

... jest konkurs, zasady się nie zmieniły.Dalej jest pełna dowolność interpretacji zasad :-P

apz
4.09.14, 01:00
Jasne! Artysta może więcej :|
Dalej jest pełna dowolność interpretacji zasad :-P

Ależ macie rozterek...

A ja się cieszę, że wreszcie rulez powrócił na forum.

And.N
4.09.14, 01:08
...A ja się cieszę, że wreszcie rulez powrócił na forum.
a ja nie wiem czy jest się z czego cieszyć, glosowanie będzie pewnie trwało 2 lata, obym się pomylił:)

apz
4.09.14, 01:52
a ja nie wiem czy jest się z czego cieszyć, glosowanie będzie pewnie trwało 2 lata, obym się pomylił:)Od razu dwa lata...
Penie skończy się przed świętami, ileż mozna dyskutować o oczwistych oczywistościach.

hades
5.09.14, 09:21
Złośliwość szkodzi urodzie i źle wypływa na przepływ energii Qi (http://pl.wikipedia.org/wiki/Qi_(energia_%C5%BCyciowa)) :).

Koniec głosowania w tym temacie: 28 września. Głosowanie poprzez ankietę wielokrotnego wyboru :).

---------- Post dodany o 09:21 ---------- Poprzedni post był o 09:20 ----------


Zgodnie z niektórymi wypowiedziami w tym wątku te zdjecia:

https://www.google.pl/search?q=fotografia+ruchu+gwiazd&client=firefox-a&hs=ypd&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4nwHVMOAEOup7AbDiIDAAQ&ved=0CCEQsAQ&biw=1525&bih=753&dpr=0.9#imgdii=_

to tez panoramowanie ;-)

A nie mówiłem, że znajdą się ciekawe interpretacje tematu :D.

helmuth
5.09.14, 09:29
A nie mówiłem, że znajdą się ciekawe interpretacje tematu :D.Co do interpretacji, to przypomina mi się termin: "falandyzacja prawa" ;)

hades
5.09.14, 09:32
Myślisz? Chciałbym, żebyś miał rację.

No właśnie chciałbym mieć racje i dlatego jutro weź Reksa na spacer, wypuść go na wolność, połóż się na karimacie na trawie i zrób szerokim kątem panoramowanie Reksia przeskakującego nad Tobą :).

---------- Post dodany o 09:32 ---------- Poprzedni post był o 09:30 ----------


Co do interpretacji, to przypomina mi się termin: "falandyzacja prawa" ;)

Idziesz po linii politycznej. Proszę, skieruj swe skojarzenia ma inny zbiór pojęć.

helmuth
5.09.14, 09:42
Idziesz po linii politycznej. Zupełnie nie miałem takiego zamiaru.
Zinterpretowałeś to po swojemu. Masz do tego prawo ;)

ahutta
5.09.14, 10:08
No właśnie chciałbym mieć racje i dlatego jutro weź Reksa na spacer, wypuść go na wolność, połóż się na karimacie na trawie i zrób szerokim kątem panoramowanie Reksia przeskakującego nad Tobą :)

Spróbuję, ale czuję, że skończy się fotką jak mi pies mordę liże ;)

Saboor
5.09.14, 10:15
Spróbuję, ale czuję, że skończy się fotką jak mi pies mordę liże ;)
Dogadaj się z nim, Reks jest skłonny do daleko idących ustępstw, co nie? :grin:

helmuth
5.09.14, 10:21
Spróbuję, ale czuję, że skończy się fotką jak mi pies mordę liże ;)Panoramowanie języka!
To będzie hit :grin:

hades
5.09.14, 10:48
Panoramowanie języka!
To będzie hit :grin:

Nie jest trudno zaszczepić w was ciekawe pomysły na interpretacje tematu :).

Arku, spróbuj, niekoniecznie z językiem ;).

ahutta
5.09.14, 12:41
Arku, spróbuj, niekoniecznie z językiem ;).

To propozycja? ;)

edorka
5.09.14, 15:34
Co do interpretacji, to przypomina mi się termin: "falandyzacja prawa" ;)
Pasuje idealnie...



Idziesz po linii politycznej. Proszę, skieruj swe skojarzenia ma inny zbiór pojęć.
Chyba nie jesteś przewrażliwiony? :wink:


Panoramowanie języka!
To będzie hit :grin:
Ja chcę to zobaczyć!! :twisted:

witwicky
7.09.14, 20:28
A se normalnie dołożyłem fotę. Panoramowanie w nocy, taka kombinacja alpejska :)

ssonic
7.09.14, 20:57
Od kilku dni probuje jakies panoramowanie zrobic i okazuje sie ze to nie takie proste jak myslalem :)
Pewnie brakuje mi doswiadczenia, ale mam tez wrazenie ze brak wizjera mi nie pomaga..

Niestety moja kolekcja zdjec zbyt obszerna nie jest wiec wybierac z "szuflady" nie mam co... a widze ze niektorzy tutaj sprzed paru ladnych lat zdjecia wrzucaja, np. ta formulka ( o ile mnie pamiec nie myli Brawn GP jezdzil tylko w 2009 roku ) :)
Ale cos wrzuce, dla zasady ... bo na jakies extra wynik nie licze :)

witwicky
7.09.14, 21:00
Od kilku dni probuje jakies panoramowanie zrobic i okazuje sie ze to nie takie proste jak myslalem :)
Pewnie brakuje mi doswiadczenia, ale mam tez wrazenie ze brak wizjera mi nie pomaga..

Niestety moja kolekcja zdjec zbyt obszerna nie jest wiec wybierac z "szuflady" nie mam co... a widze ze niektorzy tutaj sprzed paru ladnych lat zdjecia wrzucaja, np. ta formulka ( o ile mnie pamiec nie myli Brawn GP jezdzil tylko w 2009 roku ) :)
Ale cos wrzuce, dla zasady ... bo na jakies extra wynik nie licze :)
Nic się nie przejmuj, wrzucaj co masz. Jak nie masz, to do 14.09 zdążysz poćwiczyć. Nie taki wilk straszny :)

ssonic
7.09.14, 21:02
Nic się nie przejmuj, wrzucaj co masz. Jak nie masz, to do 14.09 zdążysz poćwiczyć. Nie taki wilk straszny :)

Sie nie przejmuje, probuje, nie zniechecam sie... cos tam juz mam, ale licze ze uda sie cos lepszego jeszcze zrobic - praktyka czyni mistrza

A56
8.09.14, 09:02
To może i ja, jako autor tematu konkursu coś napiszę na temat panoramowania. Zawsze mnie uczono, że panoramowanie to śledzenie aparatem poruszającego się obiektu. Czyli wszystko co się nie porusza wyjdzie rozmyte, poruszone, wszystko co się porusza i jest śledzone przez aparat powinno zostać ostre. I taki był mój zamysł podając temat. Rzeczą najważniejszą jest ruch aparatu w stosunku do poruszającego się obiektu, nie odwrotnie - aparat unieruchomiony, reszta w ruchu.

Saboor
8.09.14, 09:22
/.../aparat unieruchomiony, reszta w ruchu.
W tym jakże ciekawym przypadku... wszystko się rozmaże, prawda?

helmuth
8.09.14, 10:05
W tym jakże ciekawym przypadku... Rozgrzebujesz przyschnięte!

hades
8.09.14, 10:07
Zamysł autora to jedno, a interpretacja przez uczestników to drugie. Czasami brakuje nam wiedzy, czasami jej nadmiar prosi, a wręcz wymusza złamanie reguł. Poza tym w OR nie chodzi o to by trzymać się literalnie tematu, ale właśnie poddać go krótkiej analizie, przekształceniu, zmianie podejścia.

Taka mała uwaga od moderatora:
Możemy spierać się o definicje, prostować odmienne punkty widzenia, ale róbmy to szacunkiem do rozmówcy. To niestety nasunęło mi się po przeczytaniu kilku postów tej zażartej dyskusji.

Saboor
8.09.14, 10:11
Rozgrzebujesz przyschnięte!
Nie. Zadałem konkretne pytanie.(to nie ja nazywam się Wojtek:-P)

Kurde, dosyć mam przepychanek, pytam bo: raz-to może fajnie wyglądać i dwa-nie wiem czy Autor zwrócił uwagę na fakt poruszenia
wszystkich detali w kadrze. Czy to jasne??

A56
8.09.14, 10:12
W tym jakże ciekawym przypadku... wszystko się rozmaże, prawda?
Prawda, wszystko poza tym, co śledzi aparat.

Saboor
8.09.14, 10:19
Prawda, wszystko poza tym, co śledzi aparat.
Dziękuję.

helmuth
8.09.14, 10:41
Nie napiszę o tym, czym jest panoramowanie. Odniosę się do stanowiska hadesa.

Zamysł autora to jedno, a interpretacja przez uczestników to drugie. Czasami brakuje nam wiedzy ...To prawda, dlatego uważam, że autor nowego tematu, powinien dołączyć komentarz w stylu " Temat- czyli ...". Szczególnie, jeśli tematem jest termin, dający się zdefiniować.

... czasami jej nadmiar prosi, a wręcz wymusza złamanie reguł.Łamanie reguł, może zdarzyć się tylko wtedy, gdy są one niejasne i można je interpretować wg własnych potrzeb.
Dlatego, jeśli są wątpliwości, prowadzący konkurs powinien dopytać autora tematu.

Poza tym w OR nie chodzi o to by trzymać się literalnie tematu, ale właśnie poddać go krótkiej analizie, przekształceniu, zmianie podejścia. Wyobraźmy sobie zawody lekkoatletyczne- konkurs pchnięcia kulą. Wszyscy zawodnicy pchają, nagle jeden podchodzi do koła, chwilę analizuje i zmienia podejście.
- Pchanie kuli jest takie trywialne a poza tym nie jestem w tym zbyt mocny. Wezmę dysk. Też okrągły ale lżejszy!-
Wchodzi do koła i rzuca dyskiem. Sędziowie szanują jego podejście i mierzą odległość- wynik zapisują w tabeli wyników pchnięcia kulą.

Sawa
8.09.14, 11:57
Bardzo się cieszę, że jest taka dyskusja, dotyka ona fotografii jak również technik fotografowania - czym jest i jak ją interpretują różni odbiorcy. Cieszę się też, że są różne zdania, opinie, że pojawiają się wątpliwości i pytania.
Przypomina mi się film "Poszukiwany, poszukiwana" i zawartość cukru w cukrze. Co sklep to inna zawartość... :)
Fajnie, że będzie można zagłosować i wyrazić swoją opinię, ba, raduję się przeogromnie, że Organizator dopuszcza interpretację, własny osąd, inaczej mogłoby się okazać, że tylko Pan Bóg - jako Jedyny Obiektywny - może ocenić zdjęcia.

Helmucie, dla mnie Twój przykład jest jak dyskiem w płot ;) Jeden pchnie kulę z obrotu, a drugi z doskoku. Nie zmieniamy przedmiotu pchnięcia, ale mamy różne techniki, działanie wynikowe - podobne - a miejsce na podium wyznaczy końcowy rezultat. Tak ja postrzegam panoramowanie w wykonaniu maciekn1. On akurat z doskoku, podczas gdy ty wolisz technikę z obrotu. Aparat/kula jednak ciągle w rękach fotografa/miotacza, kolo wyznaczające miejsce stałe, obiekt na który oddawany jest strzał/rzut - stały.

Ja uważam, że literalne, metryczne podchodzenie do fotografii i technik fotografii to zamykanie się w pudełku. To nie jest sprzedaż mleka na litry, to nie jest spawanie statku w stoczni, to nie jest robienie haubic. To nie jest również bieg przez płotki czy skok w dal.
Jeśli ktoś tak metrycznie myśli o fotografii - to jego prawo, można przecież siedzieć w swoim pudełku i robić wyłącznie zdjęcia do legitymacji/dowodu osobistego/paszportu, czy krat w oknach aresztów - sprawdzając dystorsję.

Fajne jest, że ciągle jednak pozwalamy się sobie nawzajem fotograficznie wyrażać i oceniamy rezultaty zgodnie z naszym personalnym doświadczeniem i percepcją, wiedząc, że ani nie jest to doświadczenie zupełne, ani doskonałe.

pozdrawiam,

A56
8.09.14, 13:21
Zasady panoramowania są jasne i ściśle określone. Już tu padła definicja "Panoramowanie". Gdybym podał temat konkursu np. "Na granicy" to interpretacja była by dowolna. Jak kto postrzega ten temat. Może się wiązać z granicami terytorium, ryzyka, możliwości, itd. A panoramowanie to ruch aparatu względem obiektu, który się porusza. Można fotografować wszystko w ruchu (nawet ślimaka) ale zasada jest jedna - aparat musi wykonać ruch. Każde zdjęcie zrobione wbrew tej zasadzie to już nie jest panoramowanie. Co nie oznacza że zdjęcia nie są ładne.

helmuth
8.09.14, 13:50
Ja uważam, że literalne, metryczne podchodzenie do fotografii i technik fotografii to zamykanie się w pudełku.Jeżeli nie sprecyzujesz określenia "technika fotografii", trudno będzie dyskutować z tym, jakże wzniośle brzmiącym zdaniem. ;)
Czy ktoś, kto Polaroidem próbuje wykonać slajd, właśnie próbuje wyjść z ciasnego pudełka? Czy może mówisz o inny znaczeniu tego pojęcia?

Sawa
8.09.14, 13:58
Helmut, myślę, że pozostawię interpretację każdemu czytającemu. Wszechmożności własnego podejścia i odbioru.

edorka
8.09.14, 14:46
A se normalnie dołożyłem fotę. Panoramowanie w nocy, taka kombinacja alpejska :)
bardzo mnie to cieszy :-)



Ale cos wrzuce, dla zasady ... bo na jakies extra wynik nie licze :)
wrzucaj, ucieszę się jeszcze bardziej bo uwielbiam głosować a im więcej tym lepiej :-)


A panoramowanie to ruch aparatu względem obiektu, który się porusza. Można fotografować wszystko w ruchu (nawet ślimaka) ale zasada jest jedna - aparat musi wykonać ruch. Każde zdjęcie zrobione wbrew tej zasadzie to już nie jest panoramowanie. Co nie oznacza że zdjęcia nie są ładne.
że się dopytam... czy zdjęcie, które wywołało tę całą dyskusję jest wg Ciebie, jako autora tematu, panoramowaniem?

ps. z góry przepraszam za... dociekliwość :-)

A56
8.09.14, 16:17
że się dopytam... czy zdjęcie, które wywołało tę całą dyskusję jest wg Ciebie, jako autora tematu, panoramowaniem?

ps. z góry przepraszam za... dociekliwość :-)

Zdjęcie Maćka jest świetne. Bardzo mi się podoba. Ale technika wykonania tego zdjęcia to nie panoramowanie. Aparat był ustawiony na dziewczynę, nie został poruszony przez autora. Zrobił moim zdaniem bardzo ładne zdjęcie w ruchu.

barmichal76
8.09.14, 16:39
Pytanie do zwolenników ortodoksyjnego podejścia do panoramowania: gdyby Maciek stanął na środku karuzeli, przyklejony do kolumny, do której przyczepione są foteliki i obracał się z aparatem podążając za dziewczyną byłoby to panoramowanie? Tutaj wykorzystał karuzelę by razem z nią się obracać.
Czy w konkursie pt. ""Ze statywu" odrzucilibyście zdjęcie zrobione aparatem postawionym np. na murku?
Pozdr

Saboor
8.09.14, 16:41
Zdjęcie Maćka jest świetne. Bardzo mi się podoba. Ale technika wykonania tego zdjęcia to nie panoramowanie. Aparat był ustawiony na dziewczynę, nie został poruszony przez autora. Zrobił moim zdaniem bardzo ładne zdjęcie w ruchu.
Czyli dusza z interpretacji własnej! Trzymamy się ściśle: definicji panoramowania (http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_%28camera%29)
A miało być tak pięknie...

---------- Post dodany o 16:41 ---------- Poprzedni post był o 16:39 ----------


Pytanie do zwolenników ortodoksyjnego podejścia do panoramowania: gdyby Maciek stanął na środku karuzeli, przyklejony do kolumny, do której przyczepione są foteliki i obracał się z aparatem podążając za dziewczyną byłoby to panoramowanie? Tutaj wykorzystał karuzelę by razem z nią się obracać.
Czy w konkursie pt. ""Ze statywu" odrzucilibyście zdjęcie zrobione aparatem postawionym np. na murku?
Pozdr
Coś mi się widzi, że między ideą hadesa a A56 jest nie nieścisłość a nawet rzekłbym: przepaść.

edorka
8.09.14, 16:52
Zdjęcie Maćka jest świetne. Bardzo mi się podoba. Ale technika wykonania tego zdjęcia to nie panoramowanie. Aparat był ustawiony na dziewczynę, nie został poruszony przez autora. Zrobił moim zdaniem bardzo ładne zdjęcie w ruchu.
Serdecznie dziękuję :-) Brakowało mi jasnej, jednoznacznej odpowiedzi :-)


Pytanie do zwolenników ortodoksyjnego podejścia do panoramowania: gdyby Maciek stanął na środku karuzeli, przyklejony do kolumny, do której przyczepione są foteliki i obracał się z aparatem podążając za dziewczyną byłoby to panoramowanie? Tutaj wykorzystał karuzelę by razem z nią się obracać.
Czy w konkursie pt. ""Ze statywu" odrzucilibyście zdjęcie zrobione aparatem postawionym np. na murku?
Pozdr
Moim zdaniem czy na krzesełku czy przyklejony do kolumny to....będzie to samo...


Czyli dusza z interpretacji własnej! Trzymamy się ściśle: definicji panoramowania (http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_(camera))
A miało być tak pięknie...

---------- Post dodany o 16:41 ---------- Poprzedni post był o 16:39 ----------


Coś mi się widzi, że między ideą hadesa a A56 jest nie nieścisłość a nawet rzekłbym: przepaść.
Miało być pięknie i może być w następnych edycjach jeśli tylko Hades i pomysłodawca następnego tematu OR uzgodnią i jasno określą co jest dopuszczalne :-)
Zdjęcie mackanr1 jest bardzo fajne i brawa mu się należą za pomysłowość ale....
Pozdrawiam :-)
Po

helmuth
8.09.14, 16:58
... między ideą hadesa a A56 jest nie nieścisłość a nawet rzekłbym: przepaść.Pozwól, że zacytuję:


Dlatego, jeśli są wątpliwości, prowadzący konkurs powinien dopytać autora tematuNie wiem, co hades postanowi w tej edycji ale na przyszłość? Może warto przemyśleć ten pomysł.

Saboor
8.09.14, 16:59
/.../
Miało być pięknie i może być w następnych edycjach jeśli tylko Hades i pomysłodawca następnego tematu OR uzgodnią i jasno określą co jest dopuszczalne :-)
Zdjęcie mackanr1 jest bardzo fajne i brawa mu się należą za pomysłowość ale....
Pozdrawiam :-)
Po
To ja mam propozycję, co by uniknąć niedomówień o, Hadesie:, umieszczaj opis
co wolno a czego nie w pierwszym poście tak jak u mnie w popRAWce.
Mi to pomogło, Tobie też może się przydać.

grizz
8.09.14, 17:39
Po co tworzycie problemy. Jest temat. Przesyłam zdjecie moim zdaniem pasujące.
Publiczność wybiera w głosowaniu zdjecie jej zdaniem najbardziej pasujące.

Po co dywagacje nad zabawą? Po co 10 stronnicowe regulaminy z określaniem, ile pikseli rozmycia ma być w pionie a ile czerwonego?

A56
8.09.14, 17:48
Pytanie do zwolenników ortodoksyjnego podejścia do panoramowania: gdyby Maciek stanął na środku karuzeli, przyklejony do kolumny, do której przyczepione są foteliki i obracał się z aparatem podążając za dziewczyną byłoby to panoramowanie? Tutaj wykorzystał karuzelę by razem z nią się obracać.
Czy w konkursie pt. ""Ze statywu" odrzucilibyście zdjęcie zrobione aparatem postawionym np. na murku?
Pozdr

Gdyby Maciek stał na zewnątrz karuzeli, lub wewnątrz ale nie miał styczności z karuzelą, a ona obracała by się wokół niego to musiał by śledzić aparatem dziewczynę aby zrobić jej zdjęcie. Wtedy było by to panoramowanie. Jeżeli stoi, siedzi na karuzeli, obraca się wraz z karuzelą i robi zdjęcie to tak samo jakby zrobił zdjęcie gdy karuzela stoi. Nie musi śledzić dziewczyny aparatem, by wyszła ostro. Jeżeli stoi na karuzeli i dodatkowo śledzi dziewczynę aparatem (dziewczyna obraca się szybciej niż on stojący na karuzeli) to jest panoramowanie ponieważ przesuwa aparat by zrobić zdjęcie.

helmuth
8.09.14, 18:00
Po co dywagacje nad zabawą? Dywagacje są nad regułami a nie nad samą zabawą.
Każda zabawa powinna mieć swoje reguły. Inaczej zmieni się w "wolną amerykankę" a to już zabawne nie jest.
Ty, jako prawnik, powinieneś to wiedzieć.

szafir51
8.09.14, 18:01
mam w swojej kolekcji kilka zdjęć zrobionych podobnie do zdjęcia Maćka. Jak został ogłoszony ten OR to się zastanowiłem przez 1 sekundę i doszedłem do wniosku, że te zdjęcia nie spełniają warunków konkursu. Zbyt łatwo je zrobić w porównaniu do "prawdziwego" panoramowania. Ale efekt jest świetny.

barmichal76
8.09.14, 18:03
Gdyby Maciek stał na zewnątrz karuzeli, lub wewnątrz ale nie miał styczności z karuzelą, a ona obracała by się wokół niego to musiał by śledzić aparatem dziewczynę aby zrobić jej zdjęcie. Wtedy było by to panoramowanie. Jeżeli stoi, siedzi na karuzeli, obraca się wraz z karuzelą i robi zdjęcie to tak samo jakby zrobił zdjęcie gdy karuzela stoi. Nie musi śledzić dziewczyny aparatem, by wyszła ostro. Jeżeli stoi na karuzeli i dodatkowo śledzi dziewczynę aparatem (dziewczyna obraca się szybciej niż on stojący na karuzeli) to jest panoramowanie ponieważ przesuwa aparat by zrobić zdjęcie.
Mimo, że nie zgadzam się z Wami co jest a co nie jest panoramowaniem, uważam że powinniśmy wziąć pod uwagę stanowisko A56. Odczuwałbym dyskomfort głosując na zdjęcie, które zdaniem pomysłodawcy tematu nie spełnia jego wymagań. A szkoda, bo na razie zdjęcie Maćka to dla mnie nr 1 w puli.
Pozdr

helmuth
8.09.14, 18:26
na razie zdjęcie Maćka to dla mnie nr 1 w puli.Bo to jest dobre zdjęcie!
Nie zastanowiłeś się, że sposób, który miał na myśli A56, jest trudniejszy niż sposób, w jaki zdjęcie zrobił Maciek?
Może właśnie o tę trudność chodziło?

apz
8.09.14, 18:28
...
Serdecznie dziękuję :smile: Brakowało mi jasnej, jednoznacznej odpowiedzi A jednak się ten aparat ruszał, miał swoją prędkość kątową. Tak łatwo nie dałbym za wygraną fizykam i malkontentom...

---------- Post dodany o 18:28 ---------- Poprzedni post był o 18:26 ----------


...
Może właśnie o tę trudność chodziło?

Heniu, może poszedłbyś zrobić świetne, znakomite , panoramowanie w ciekawej okolicy zamiast tracić swój cenny czas na definiowanie do bólu tematu wątka.

edorka
8.09.14, 18:38
Mimo, że nie zgadzam się z Wami co jest a co nie jest panoramowaniem, uważam że powinniśmy wziąć pod uwagę stanowisko A56. Odczuwałbym dyskomfort głosując na zdjęcie, które zdaniem pomysłodawcy tematu nie spełnia jego wymagań. A szkoda, bo na razie zdjęcie Maćka to dla mnie nr 1 w puli.
Pozdr
Zdjęcie macka jest i moim zdaniem najlepsze w tej puli jednak nie spełnia podstawowego warunku wynikającego z definicji podanej przez A56 a każdy konkurs powinien mieć przestrzegane jasne zasady i reguły.


mam w swojej kolekcji kilka zdjęć zrobionych podobnie do zdjęcia Maćka. Jak został ogłoszony ten OR to się zastanowiłem przez 1 sekundę i doszedłem do wniosku, że te zdjęcia nie spełniają warunków konkursu. Zbyt łatwo je zrobić w porównaniu do "prawdziwego" panoramowania. Ale efekt jest świetny.
Otóż to...


A jednak się ten aparat ruszał, miał swoją prędkość kątową. Tak łatwo nie dałbym za wygraną fizykam i malkontentom...

---------- Post dodany o 18:28 ---------- Poprzedni post był o 18:26 ----------



Heniu, może poszedłbyś zrobić świetne, znakomite , panoramowanie w ciekawej okolicy zamiast tracić swój cenny czas na definiowanie do bólu tematu wątka.
Myślę, że w panoramowaniu chodzi o ruch aparatu ale o całkiem inny ruch.

grizz
8.09.14, 18:40
Zdjęcie macka jest i moim zdaniem najlepsze w tej puli jednak nie spełnia podstawowego warunku wynikającego z definicji podanej przez A56 a każdy konkurs powinien mieć przestrzegane jasne zasady i reguły.


Zatem nie głosuj na to zdjecie skoro Twoim zdaniem nie pasuje. I już.

helmuth
8.09.14, 18:42
Heniu, może poszedłbyś zrobić ...Odczep się ode mnie. Nie podoba mi się Twój protekcjonalny ton.
Jeżeli nie masz nic do powiedzenia w tej dyskusji- zamilcz. Masz coś do mnie- napisz na PW!

A56
8.09.14, 18:42
Mimo, że nie zgadzam się z Wami co jest a co nie jest panoramowaniem, uważam że powinniśmy wziąć pod uwagę stanowisko A56. Odczuwałbym dyskomfort głosując na zdjęcie, które zdaniem pomysłodawcy tematu nie spełnia jego wymagań. A szkoda, bo na razie zdjęcie Maćka to dla mnie nr 1 w puli.
Pozdr
Dzięki że masz takie podejście do tematu. Ale to nie ja ustaliłem zasady jak robi się "panoramowanie". To już dawno lepsi i mądrzejsi napisali jak to się robi. Ja tylko uczę się od takich ludzi. To prosta zasada, a zdjęcie zrobić trudno. Zdjęcie Maćka też mi najbardziej się podoba. Ale ja widzę je w temacie np. "w ruchu".

grizz
8.09.14, 18:45
Panie i Panowie. Grzecznie. Bez wycieczek osobistych.

edorka
8.09.14, 18:47
Zatem nie głosuj na to zdjecie skoro Twoim zdaniem nie pasuje. I już.
i tak też uczynię ale tylko dzięki tej dyskusji wiem, że to zdjęcie nie jest panoramowaniem

grizz
8.09.14, 18:52
i tak też uczynię ale tylko dzięki tej dyskusji wiem, że to zdjęcie nie jest panoramowaniem

I świetnie! + za naukę.
Zobacz, że gdyby temat był rygorystycznie opisany, to tego zdjecia byś nie uświadczyła. I zamiast przykładu byłaby jałowa definicja.

tropic
8.09.14, 18:55
Jest niewątpliwie jedna dobra strona tej dyskusji...wyjaśnienie terminologii !! A wiadomo że i tak "ile ludzi,tyle opinii "

edorka
8.09.14, 18:57
I świetnie! + za naukę.
Zobacz, że gdyby temat był rygorystycznie opisany, to tego zdjecia byś nie uświadczyła. I zamiast przykładu byłaby jałowa definicja.
Nie jestem przekonana...
jak widać każdy z nas inaczej interpretuje nawet sztywne definicje :roll::shock:
strach mysleć co by było bez definicji i zasad

helmuth
8.09.14, 18:58
... gdyby temat był rygorystycznie opisany, to tego zdjecia byś nie uświadczyła.Ale za to byłyby inne zdjęcia, spełniające kryteria.

grizz
8.09.14, 19:02
Nie jestem przekonana...
jak widać każdy z nas inaczej interpretuje nawet sztywne definicje :roll::shock:
strach mysleć co by było bez definicji i zasad

TO po co definicje zamieszczać w konkursie skoro i tak byłyby interpretacje. 1 słowo przyniosło kilka stron... ile przyniosłaby definicja!

Zabawa - taka idea przyświeca OR.

barmichal76
8.09.14, 19:02
Bo to jest dobre zdjęcie!
Nie zastanowiłeś się, że sposób, który miał na myśli A56, jest trudniejszy niż sposób, w jaki zdjęcie zrobił Maciek?
Może właśnie o tę trudność chodziło?

Kiedyś ludzie pstrykali negatywy lub slajdy, a niedobrzy inżynierowie w laboratoriach firm foto ślęczeli nad jakimiś rozwiązaniami, które przez niektórych długo były uznawane jako droga na skróty. Jakaś matryca, która rejestruje obraz, jakiś wyświetlacz, na którym można podejrzeć zdjęcie i ewentualnie od razu poprawić ujęcie. Ewidentnie pójście na łatwiznę... Taka analogia mi się nasunęła ;)

Pozdr

helmuth
8.09.14, 19:22
Kiedyś ludzie ...Kiedyś ludzie, chodzili wyłącznie "na piechotę".
Czy dziś, w dzięki postępowi technologicznemu, powinniśmy zapomnieć do czego nam nogi? :-P

barmichal76
8.09.14, 19:57
Kiedyś ludzie, chodzili wyłącznie "na piechotę".
Czy dziś, w dzięki postępowi technologicznemu, powinniśmy zapomnieć do czego nam nogi? :-P

Cholera, myślę i myślę nad ciętą ripostą i muszę uznać Twoją wyższość ;)

Pozdr

helmuth
8.09.14, 20:30
... muszę uznać Twoją wyższość ;)Całe szczęście, bo mi już się argumenty skończyły :-P

Mirek54
8.09.14, 20:40
Zastanawia mnie jedna rzecz.Jak to jest,ze kilku dopytuje o zasade panoramowania a pozniej wybiera fotke jako najlepsza mimo,ze nie jest fotka w temacie.
To tak jak by konkurs byl na fote sportowa a ktos wstawi piekny portret i wszyscy wybiora bo jest sliczny i wnuczek portretowanego gra w pilke na podworku.
W konkursie ocenia sie foty najlepsze(w temacie) a nie te ktore sie najbardziej podobaja.Jesli nie umiem,nie znam sie na danej kategorii to nie wybieram,mimo,ze jedno jest sliczne wg mnie a inne nie.Albo,bo jedno to kumpla z dzielnicy a innych autorow nie znam.
Ciekawym czy ktos nie zalozy temata w stylu"zaglosujcie na te fote",pomozcie wygrac.Wszak byly juz takie watki i kazdy na zlamanie karku lecial klikac.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgree n::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ps:Nogi sa do mycia albo do depilacji.

apz
8.09.14, 20:50
Odczep się ode mnie. Nie podoba mi się Twój protekcjonalny ton.
Jeżeli nie masz nic do powiedzenia w tej dyskusji- zamilcz. Masz coś do mnie- napisz na PW!

Niemiły jesteś dla mnie. Niesprawiedliwie.
Długo się przyglądałem po cichutku, jak drążysz jak woda w Krasie i doszedłeś końcu do suchej definicji. Tylko co ona ma wspólnego z wyrazem artystycznym i z fotograficzną kreacją czy autorskim opisem rzeczywistości. I czy warto było?

A tak w ogóle to w trybach rozkazujących mów sobie i pisuj wśród swoich zstępnych, proszę, nie do mnie.

PS. Możesz mnie sobie dodać mnie do ignorowanach jak Ci się moje wypowiedzi nie podobają.

barmichal76
8.09.14, 21:20
Zastanawia mnie jedna rzecz.Jak to jest,ze kilku dopytuje o zasade panoramowania a pozniej wybiera fotke jako najlepsza mimo,ze nie jest fotka w temacie.
To tak jak by konkurs byl na fote sportowa a ktos wstawi piekny portret i wszyscy wybiora bo jest sliczny i wnuczek portretowanego gra w pilke na podworku.
W konkursie ocenia sie foty najlepsze(w temacie) a nie te ktore sie najbardziej podobaja.Jesli nie umiem,nie znam sie na danej kategorii to nie wybieram,mimo,ze jedno jest sliczne wg mnie a inne nie.Albo,bo jedno to kumpla z dzielnicy a innych autorow nie znam.
Ciekawym czy ktos nie zalozy temata w stylu"zaglosujcie na te fote",pomozcie wygrac.Wszak byly juz takie watki i kazdy na zlamanie karku lecial klikac.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgree n::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ps:Nogi sa do mycia albo do depilacji.

Wiesz, dla mnie akurat dyskusyjne jest czy fota jest w temacie, czy nie. Gdyby było tak czarne lub białe jak napisałeś nie byłoby całej tej dyskusji.
P.S. Nie zapominaj, że nogi są do samej ziemi :-P

helmuth
8.09.14, 21:30
... nogi są do samej ziemi :-PPojęcie "do", nie jest jednoznaczne.
Zacznij od ziemi, to dokąd (do czego) wtedy będą nogi? :-P

Mirek54
8.09.14, 21:34
Wiesz, dla mnie akurat dyskusyjne jest czy fota jest w temacie, czy nie. Gdyby było tak czarne lub białe jak napisałeś nie byłoby całej tej dyskusji.
P.S. Nie zapominaj, że nogi są do samej ziemi :-P

Zasada jest praktycznie czarno biala.Sledzisz obiekt od prawa do lewa lub odwrotnie poruszajac aparatem lub jesli obiekt zbliza sie lub oddala zmieniasz ogniskowa.
Czy naprawde trzeba jasniej.Tego naprawde ucza w odpowiednich szkolach i to chyba juz na pierwszych latach-Nie pamietam czy pierwszy czy drugi rok.
Gdyby stal pomiedzy krecaca sie karuzela a krzeselkiem i sledzil obiekt, to bylo by panoramowanie.Jednak tak "szczeilc "fote jest trudno,bardzo trudno.Malo miejsca o obsluga goni.

Dzieki,ze przypomniales z tymi nogami

barmichal76
8.09.14, 23:52
Zasada jest praktycznie czarno biala.Sledzisz obiekt od prawa do lewa lub odwrotnie poruszajac aparatem lub jesli obiekt zbliza sie lub oddala zmieniasz ogniskowa.
Czy naprawde trzeba jasniej.Tego naprawde ucza w odpowiednich szkolach i to chyba juz na pierwszych latach-Nie pamietam czy pierwszy czy drugi rok.
Gdyby stal pomiedzy krecaca sie karuzela a krzeselkiem i sledzil obiekt, to bylo by panoramowanie.Jednak tak "szczeilc "fote jest trudno,bardzo trudno.Malo miejsca o obsluga goni.

Dzieki,ze przypomniales z tymi nogami

Mirku - jako niekształcuny fotograf nie miałem na żadnych zajęciach ani teorii ani praktyki panoramowania. Jeśli rzeczywiście tak definiuje się zagadnienie w szkołach fotograficznych jest to dla mnie przekonujący argument. U mnie na finansach i bankowości teorii fotografii było tyle co nic :)

Pozdr


Pojęcie "do", nie jest jednoznaczne.
Zacznij od ziemi, to dokąd (do czego) wtedy będą nogi? :-P

Widzisz - uprawdopodobniłeś moją tezę, że nie wszystko jest takie oczywiste. Nawet nogi mogą być i do ziemi i do d... ;)

ahutta
8.09.14, 23:57
Widzisz - uprawdopodobniłeś moją tezę, że nie wszystko jest takie oczywiste. Nawet nogi mogą być i do ziemi i do d... ;)

Każdy ma takie nogi na jakie zasłużył.

Mirek54
9.09.14, 00:00
Każdy ma takie nogi na jakie zasłużył.
A najwazniejsze miejsce w nogach to tam gdzie dwa duze palce sie lacza.

abir
9.09.14, 08:19
...Nawet nogi mogą być i do ziemi i do d... ;)


Każdy ma takie nogi na jakie zasłużył.
znam dziewczyny co mają nogi od ziemi do samej szyi:-P


A najwazniejsze miejsce w nogach to tam gdzie dwa duze palce sie lacza.
kolejarze ostrzegają - jakie szyny taka stacja:mrgreen:

Saboor
9.09.14, 09:24
Rany:shock:!

ahutta
9.09.14, 10:21
A najwazniejsze miejsce w nogach to tam gdzie dwa duze palce sie lacza.

A nie włożyłeś Ty przypadkiem obydwu nóg do jednej nogawki?

hades
9.09.14, 12:15
Jesteście wielcy!!! Naprawdę!!!

Nie ma w moich słowach kszty przekory czy szyderstwa.

Dziękuję z całego serca Adamowi, autorowi tematu, za niesamowitą prostotę i jednocześnie głębię wyzwania jakie przed nami postawił.
Dziękuję Maćkowi za poszukanie w swym archiwum zdjęcia, które jest nieszablonowym podejściem do tematu, a które jest panoramowaniem (później wyjaśnię dlaczego).
Dziękuję Henrykowi, który dostrzegł to nieszablonowe podejście i nieco nieśmiało, ale jednak postanowił je poddać pod dyskusje. Jego oddanie sprawie, niezłomna postawa i drążenie tematu zasługuje na uznanie. Oczywiście jego racje pozostają przy nim jednak nie zmienia to faktu, że nie zgadzam się jego punktem widzenia.
Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji. Wasze argumenty choć nie do końca przekonujące stały się podstawą dyskusji nad wyznaczaniem granic interpretacji.

Dziękuje wam wszystkim za to, że swoim wkładem przyczyniliście się do dostrzeżenia powracającego konkursu OlyRulez!

Nie spodziewałem się takiej reklamy. Jestem gotów pomyśleć, że uknuliście to wszystko :).

---

Nim przejdę do meritum napiszę jeszcze jedno.

W OlyRulez nie widzę potrzeby objaśniania tematu, doprecyzowań, definiowania. Bawimy się na serio. Uczestnikom jak i oceniającym widzom powinien towarzyszyć rozsądek, wiedza, wyczucie estetyki i tematu. Można zgłosić do konkursu wszystko co mieści się lub wydaje (autorowi), że mieści się w temacie. Poza tym zgłaszających ogranicza regulamin forum i ustanowione prawo. Sprawy sporne będzie rozstrzygał prowadzący, który w ostateczności będzie usuwał zdjęcia.

Myślę, że nie muszę dodawać iż zgłaszane prace oceniamy pod katem tematu.

Dziękuje za zrozumienie.

---


A teraz do meritum. Dlaczego zdjęcie Maćka to panoramowanie?


Wasza dyskusja i niemożność rozwikłania zagadki panoramowania na jednym ze zdjęć, skłoniła mnie do napisania tego objaśnienia. Choć jestem noga z matmy, to w przestrzeni wydaje mi się, że nieźle się orientuje. Moje objaśnienie może się wydawać nieco zawiłe, ale przeczytajcie do końca. Jeśli ktoś zrozumie sens tego objaśnienia, ale zauważył nieścisłości lub błędy stylistyczne wpływające na jego jakość, niech napisze do mnie. Poprawie co trzeba.


Panoramowanie to "podążanie kamerą za obiektem", "śledzenie obiektu przez obserwatora". Ten proces zachodzi tylko jeśli możemy wyznaczyć:

obiekt śledzony,
obserwatora,
układ odniesienia by móc stwierdzić ruch i rotacje obiektu lub obserwatora.
By wykryć ruch i rotacje obiektu należy ustalić pozycje względem innych obiektów układu odniesienia. Na marginesie, obiekty te mogą także się poruszać, ale by nie gmatwać przyjmijmy, że są nieruchome względem siebie. Wyznaczają granice układu odniesienia niczym narożniki kartki papieru. Przy okazji trzeba wspomnieć, że układ odniesienia też może być obiektem, zanurzonym... w innym układzie odniesienia. Jako obiekt może także się poruszać i rotować.

Jak wyznaczamy pozycje i rejestrujemy ruch obiektu w układzie odniesienia? Bardzo prosto. Obserwując obiekt obserwujemy także otoczenie. Naturalnym dla nas jest świat, w którym większość obiektów w układzie odniesienia jest niemal zastygła (choć tak naprawdę poruszają się tak wolno, że nasze zmysły nie są wstanie tego zarejestrować). W oparciu o położenie tychże obiektów nasze zmysły rejestrują zmianę kąta i odległości obserwowanego obiektu względem nas i innych obiektów.

Może niektórych ten opis już naprowadził na to dlaczego zdjęcie Maćka to panoramowanie. Ale jeśli nie to zapraszam do dalszej lektury.

Zdjęcie Maćka to nieco zagmatwany przykład dwóch układów odniesienia. Budynki i generalnie planeta to pierwszy układ odniesienia. Z pozycji obserwatora na planecie, wśród budynków, możemy wyznaczyć pozycje karuzeli, która co prawda nie zmienia swojego położenia, ale rotuje wokół osi Y. Nieruchomy obserwator nie może wykonać panoramowanie karuzeli, ale może:

wykonać panoramowanie jednego z punktów na karuzeli (jedno z krzesełek karuzeli poruszając się z lewej do prawej może zostać przez niego uchwycone),
może sam zacząć się poruszać, a zmieniając swoje położenie może obserwować stale karuzele.
Ale w omawianym przypadku obserwator zasiadł na karuzeli, przy okazji zmieniając układ odniesienia, i wybrał obiekt obserwacji, który także znajduje się w tym układzie. Należy przy tym wyjaśnić, że rotująca względem planety karuzela sama w sobie jest układem odniesienia. W tym wypadku poprzez rotacje wyznacza orbitę po której poruszają się przymocowane do niej, ale niezależne względem siebie obiekty, tj. krzesełka.

Krzesełka, mimo rotacji po jednej orbicie, mogą względem siebie zmieniać położenie, a nawet same rotować. Mają na to wpływ czynniki zewnętrzne, masa krzesełka, jego pasażer, etc. Już sama zmiana położenia krzesełek względem siebie skłania do stwierdzenia iż możemy tu mówić tu o panoramowaniu. Oczywiście przez niewielkie prędkości jakie uzyskują krzesełka względem siebie trudno mówić tu o jakiś głębokim efekcie panoramowania, który dałby się zarejestrować na zdjęciu, jednak użycie zewnętrznego układu odniesienia zintensyfikowało ten efekt.

Gdyby kogoś to nie przekonywało to mam inny przykład. Obserwator na Ziemi śledzi (panoramuje) inną planetę w Układzie Słonecznym. Planety poruszają się po różnych orbitach, ale w tym samym kierunku. Efekt rozmycia tła (czyli to co uważamy za najbardziej widoczny efekt panoramowania) byłby niezauważalny gdyby nie fakt, że Układ Słoneczny (swoista karuzela) zawieszony jest w przestrzeni Drogi Mlecznej. Gwiazdy, które przy okazji tego panoramowania zostałyby zarejestrowane dadzą smugi światła na zdjęciu.

Mam nadzieje, że takie wyjaśnienie jest zrozumiałe dla wszystkich biorących udział w dyskusji.

---------- Post dodany o 12:15 ---------- Poprzedni post był o 12:04 ----------






Przecież jest i na pewno też weźmiesz udział w konkursie? czyż nie?


Nie. Są lepsi.


Sorry Arku, nie masz wymówki: https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-58630

A56
9.09.14, 12:26
Przeczytałem, zrozumiałem. Dodam, że oprócz obracania się razem z kulą ziemską względem jej osi, obracamy się po orbicie wokół słońca, wraz z układem słonecznym obracamy się wokół centrum galaktyki, galaktyka też się obraca. Jakie jeszcze obroty są na tym świecie tego jeszcze nie wiemy.
Wniosek taki, że każde zdjęcie jest panoramowaniem.
Pozostaję przy swojej definicji panoramowania. Mniej kręci się w głowie.

And.N
9.09.14, 12:35
Mnie też nie przekonałeś tym wywodem.
Zgadzam się natomiast z tym Twoim zdaniem:

..."Można zgłosić do konkursu wszystko co mieści się lub wydaje (autorowi), że mieści się w temacie."...

Reszta jest w gestii oceniających:)

helmuth
9.09.14, 12:49
Mnie nie przekonał ten wywód, mimo całego wysiłku by go skomplikować :)

Reszta jest w gestii oceniających:)I właśnie z tym się nie zgadzam.
Oceniający, mając do wybory marne zdjęcie w temacie i dobre zdjęcie obok tematu, w większości przypadków ocenią to dobre.

szafir51
9.09.14, 12:54
Mnie również ten wywód nie przekonał.

- Panoramowałem jadące samochody, biegnące konie, płynące skutery wodne.
- Siadłem też kilka razy na karuzeli i zrobiłem portret żonie i dziecku z rozmytym w ten sposób tłem.

naprawdę, nie widzę żadnego powodu żeby stawiać znak równości pomiędzy tymi dwoma sposobami fotografowania.

ssonic
9.09.14, 13:16
Ja rowniez nie czuje sie przekonany. Choc nie mam zamiaru o to sie spierac i zostawilbym wybor w gestii oceniajacych.

Jak argument moge tylko podac, ze sam sie sporo i dlugo nameczylem zeby zrobic panoramowanie chocby samochodu, po czym siadlem na karuzele i w ciagu minuty zrobilem ujecie, ktore wyglada o wiele lepiej niz wszystkie wczesniejsze proby razem wziete... no coz dla mnie to zadne wyzwanie, dlatego wracam do polowania na "podrecznikowe ujecie panoramowania" :)

edorka
9.09.14, 13:25
Bawimy się na serio.
uwielbiam zabawy na serio ;-) ale z sensem :-)

Myślę, że nie muszę dodawać iż zgłaszane prace oceniamy pod katem tematu.
o ile wiemy z czym mamy do czynienia

Zdjęcie Maćka to nieco zagmatwany przykład dwóch układów odniesienia.
ciekawe...

Mam nadzieje, że takie wyjaśnienie jest zrozumiałe dla wszystkich biorących udział w dyskusji.
dla mnie niestety nie...zbyt dużo zagmatwania...

Mnie też nie przekonałeś tym wywodem.
Zgadzam się natomiast z tym Twoim zdaniem:

..."Można zgłosić do konkursu wszystko co mieści się lub wydaje (autorowi), że mieści się w temacie."...

Reszta jest w gestii oceniających
o ile wiedzą z czym mają do czynienia :-)

Mnie również ten wywód nie przekonał.

- Panoramowałem jadące samochody, biegnące konie, płynące skutery wodne.
- Siadłem też kilka razy na karuzeli i zrobiłem portret żonie i dziecku z rozmytym w ten sposób tłem.

naprawdę, nie widzę żadnego powodu żeby stawiać znak równości pomiędzy tymi dwoma sposobami fotografowania.
ja również

Ja rowniez nie czuje sie przekonany. Choc nie mam zamiaru o to sie spierac i zostawilbym wybor w gestii oceniajacych.

Jak argument moge tylko podac, ze sam sie sporo i dlugo nameczylem zeby zrobic panoramowanie chocby samochodu, po czym siadlem na karuzele i w ciagu minuty zrobilem ujecie, ktore wyglada o wiele lepiej niz wszystkie wczesniejsze proby razem wziete... no coz dla mnie to zadne wyzwanie, dlatego wracam do polowania na "podrecznikowe ujecie panoramowania"
tylko przyklasnąć takiej postawie

Przeczytałem, zrozumiałem. Dodam, że oprócz obracania się razem z kulą ziemską względem jej osi, obracamy się po orbicie wokół słońca, wraz z układem słonecznym obracamy się wokół centrum galaktyki, galaktyka też się obraca. Jakie jeszcze obroty są na tym świecie tego jeszcze nie wiemy.
Wniosek taki, że każde zdjęcie jest panoramowaniem.
Pozostaję przy swojej definicji panoramowania. Mniej kręci się w głowie.
wolę kiedy od czego innego kręci mi się w głowie ;-)
a skoro autor tematu wypowiedział się w sposób jednoznaczny to ja już nie mam więcej pytań

k@czy
9.09.14, 13:30
To chyba będzie świetny przykład panoramowania wg. Hadesa :)

Dell. (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-77089)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/09/normal_P7157171__Kopia-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-77089)

ahutta
9.09.14, 14:52
Wiedziałem, że tak będzie. Wiedziałem.

k@czy
9.09.14, 15:15
Chcesz powiedziec, ze uknules ten spisek z Hadesem juz wcześniej??? :) :) :)

hades
9.09.14, 15:29
To chyba będzie świetny przykład panoramowania wg. Hadesa :)

Dell. (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-77089)


Opisz ten przykład. Co śledzi obserwator?

Saboor
9.09.14, 15:32
Opisz ten przykład. Co śledzi obserwator?
Zumuje dell 85 :mrgreen:

And.N
9.09.14, 15:37
...Co śledzi obserwator?
Nie wiem czy "śledzi" to pasujące tu określenie. Zdjęcie najprawdopodobniej z statywu (czas 4s) i efekt związany z długim czasem naświetlania. Tło ostre, a poruszający się obiekt jakby nie całkiem, czyli do panoramowania jednak nie pasuje.:) (tzw. inne, nietypowe podejście do tematu by było:) )
Musiałby się najlepiej autor wypowiedzieć

k@czy
9.09.14, 16:13
Opisz ten przykład. Co śledzi obserwator?

Autor śledzi ulice.
Razem z kulą ziemską poruszaja sie w jednym kierunku zgodnie z ruchem Ziemi a nadjezdzajacy autobus porusza sie w przeciwnym - przeciwnie do ruchu Ziemi, czyli de facto panoramowanie :D

O! Tu podobnie:

https://forum.olympusclub.pl/konkursy/showphoto.php?photo=9960&title=maj-23&cat=854

Krakman
9.09.14, 17:46
Razem z kulą ziemską poruszaja sie w jednym kierunku zgodnie z ruchem Ziemi a nadjezdzajacy autobus porusza sie w przeciwnym - przeciwnie do ruchu Ziemi, czyli de facto panoramowanie :D

Coś mi to przypomina milicjanta, który trzymając żarówkę w oprawce czeka aż się ziemia obróci parę razy i żarówkę wkręci...

k@czy
9.09.14, 18:17
Razem z kulą ziemską poruszaja sie w jednym kierunku zgodnie z ruchem Ziemi a nadjezdzajacy autobus porusza sie w przeciwnym - przeciwnie do ruchu Ziemi, czyli de facto panoramowanie :D

Coś mi to przypomina milicjanta, który trzymając żarówkę w oprawce czeka aż się ziemia obróci parę razy i żarówkę wkręci...

Dokladnie :)

helmuth
9.09.14, 22:54
... trzymając żarówkę w oprawce czeka aż się ziemia obróci parę razy i żarówkę wkręci...To jest po prostu, swobodna interpretacja pojęcia wkręcanie.
W końcu, efekt się zgadza :)

barmichal76
9.09.14, 23:52
Mam przeczucie jak będzie wyglądał temat nowego OR:

"Geometria w kadrze" (ale chodzi o figury geometryczne, np. kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło, trapez, romb, chociaż romb chyba już nie, w jakie układa się fotografowany przedmiot, bo nie będzie uznawane, jak ktoś zrobi zdjęcie ekierki, czy kwadratu takiego narysowanego, czy koła. I chodzi o geometrię płaską, więc bryły przestrzenne już nie bardzo, chyba że taki prostopadłościan albo sześcian widziany z góry, tak, że widzimy kwadrat to wtedy tak, ale tak z boku czy na skos to nie bo to jednak przestrzenne i nie o to chodziło)*
*i sfotografowany napis geometria też nie bardzo może być, chyba że wszystkie litery byłyby w formie figur geometrycznych, ale przecież takie gie to raczej nie da się w formie figury zrobić, więc napis jednak nie może być...
:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P
Się wyzłośliwiłem.

Pozdr

sepi19
9.09.14, 23:57
Panoramowanie-panoramowałem, czyli robiłem panoramę-panorama zrobiona, czy mogę już wrzucać?

Mirek54
9.09.14, 23:59
Nie palcie juz tego wiecej.

Albo zrobmy nastepny "panoramowanie z tzw speed filtrem".

ssonic
10.09.14, 11:51
Dodalem i ja zdjecie, nic lepszego mi sie chyba nie uda juz zrobic ... bede musial kiedys sprobowac aparatem z wizjerem porobic jeszcze, bo mam wrazenie ze byloby latwiej :)

barmichal76
10.09.14, 16:43
Dodalem i ja zdjecie, nic lepszego mi sie chyba nie uda juz zrobic ... bede musial kiedys sprobowac aparatem z wizjerem porobic jeszcze, bo mam wrazenie ze byloby latwiej :)
Trzeba się będzie zastanowić czy wykorzystanie wizjera będzie dozwolone. To takie przecież ułatwienie jak np. skorzystanie z karuzeli do obracania aparatu :mrgreen:

szafir51
10.09.14, 17:15
a przyczepienie aparatu do kierownicy roweru i zrobienie sobie selfie podczas jazdy to też panoramowanie? :lol:

And.N
10.09.14, 17:31
Trzeba się będzie zastanowić czy wykorzystanie wizjera będzie dozwolone. To takie przecież ułatwienie jak np. skorzystanie z karuzeli do obracania aparatu :mrgreen:
Oczywiście żartujesz:grin: Tu nie ma porównania z tym ułatwieniem.:grin:
Z wizjerem jest tylko niewiele łatwiej, a w dużo większej mierze zależy od łapek fotografującego.
Z drugiej strony można też powiedzieć, że z wyświetlaczem łatwiej obracając aparat z paskiem naprężonym na szyi. Tu nie ma reguły:grin:
Ułatwia też odpowiedni tryb stabilizacji, kompensujacy drgania tylko w pionie (góra, dół). U mnie w instrukcji pisze: idealny tryb do realizacji panoramowania, a ja w praktyce tego bym nie potwierdził:)

barmichal76
10.09.14, 17:56
Pewnie, że żartowałem. Nie zmienia to faktu, że mam liberalne podejście do zagadnienia :)

And.N
10.09.14, 18:05
Pewnie, że żartowałem. Nie zmienia to faktu, że mam liberalne podejście do zagadnienia :)
No wiesz, zabrakło tej emotki z przymrużonym oczkiem, o tej:wink:...:grin:

apz
10.09.14, 19:18
Dodalem i ja zdjecie, nic lepszego mi sie chyba nie uda juz zrobic ... bede musial kiedys sprobowac aparatem z wizjerem porobic jeszcze, bo mam wrazenie ze byloby latwiej :)

Oczywiście o ile będziesz podążać po regularnym łuku.

Careme
10.09.14, 21:53
Ja też dodałem, chociaż jeszcze kilka dni zostało do ewent. prób. Wg mnie cała zabawa polega na korzystaniu z własnych rąk niż wspomagania się dodatkami typu statywy, karuzele itp. ;)
Aż pluję sobie w brodę, że podczas Tour de Pologne nie spróbowałem tego, ale ponieważ początkujący jestem, to wtedy nie wiedziałem co to panoramowanie :mrgreen:.

And.N
10.09.14, 22:25
.............................................

witwicky
10.09.14, 22:28
Ja też dodałem, chociaż jeszcze kilka dni zostało do ewent. prób. Wg mnie cała zabawa polega na korzystaniu z własnych rąk niż wspomagania się dodatkami typu statywy, karuzele itp. ;)
Aż pluję sobie w brodę, że podczas Tour de Pologne nie spróbowałem tego, ale ponieważ początkujący jestem, to wtedy nie wiedziałem co to panoramowanie :mrgreen:.
Ale mi teraz przypomniales. Wrzuciłem juz zdjęcie, dlugo myślałem jakie a przeciez mam cale stado z TdP @#!*#@, no. Ide do innego wątku sobie ulżyć. ;)

ahutta
10.09.14, 22:34
Ale mi teraz przypomniales. Wrzuciłem juz zdjęcie, dlugo myślałem jakie a przeciez mam cale stado z TdP @#!*#@, no. Ide do innego wątku sobie ulżyć. ;)

Żebyś ciasta nie spalił ;)

witwicky
10.09.14, 22:41
Żebyś ciasta nie spalił ;)
Nie we wszystkim chcę Cię naśladować ;)

ahutta
10.09.14, 22:58
Nie we wszystkim chcę Cię naśladować ;)

Właśnie :) Piwo?

witwicky
10.09.14, 23:06
Właśnie :) Piwo?
Ty to umiesz przekonać... ;)

hades
15.09.14, 09:59
Po burzliwej dyskusji przechodzimy do głosowania. Głosujemy za pomocą ankiety wielokrotnego wyboru (taki eksperyment). Nim zagłosujemy proponuje zapoznać się z galerią konkursu w pierwszym poście.

ssonic
15.09.14, 10:04
Po burzliwej dyskusji przechodzimy do głosowania. Głosujemy za pomocą ankiety wielokrotnego wyboru (taki eksperyment). Nim zagłosujemy proponuje zapoznać się z galerią konkursu w pierwszym poście.

Nie ma zadnych ograniczen co do ilosci zdjec na ktore mozna glosowac?

hades
15.09.14, 10:06
Nie ma. Eksperyment.

Saboor
15.09.14, 10:09
Nie ma. Eksperyment.
Iii...iiii...już!

yamada
15.09.14, 11:51
zagłosowałem se, a co :)

witwicky
15.09.14, 12:05
Też :-) Ale nie powiem na które :-)

koronax
15.09.14, 18:41
Też :-) Ale nie powiem na które :-)

Nie musisz nic mówić. Mogę zgadnąć :-P

Careme
15.09.14, 20:15
To ja też się dołożyłem z głosami.

hades
15.09.14, 22:22
Może to przedwczesne, ale widzę, że ankieta wielokrotnego wyboru zachęca do głosowania.

And.N
15.09.14, 22:27
I ja swoje glosy dorzuciłem. Miało być też foto ale tak sie złozyło, że wyjazd mnie sie przedłuzył, a liczyłem, ze będę miał ostatniego dnia dostęp do swojego kompa i się przeliczyłem. Wielkiej straty nie ma. Mogłem co najwyżej podnieść frekwencje ale nie ma takiej potrzeby bo jest wysoka.

jaclas
19.09.14, 23:43
"Nie chwaląc się (i) jam to uczynił"

hades
22.09.14, 09:38
I tak oto pierwszy powakacyjny konkurs OR został zakończony.

Osiemnastoma głosami zwyciężył Juras49!

Gratuluję!

szafir51
22.09.14, 10:00
Gratulacje dla zwycięzcy :) Świetne zdjęcie.

jaclas
22.09.14, 10:31
Gratuluję zwycięzcy i pozostałym, którzy stanęli na podium.

hades
22.09.14, 10:41
Co ciekawe, zdjęcie, które wzbudziło tyle kontrowersji zdobyło aż 11 głosów.

robtor
22.09.14, 10:44
Gratulacje! :)

DzejPi
22.09.14, 11:04
Osiemnastoma głosami zwyciężył Juras49! - i słusznie!

And.N
22.09.14, 11:13
Gratuluję! :)

A56
22.09.14, 11:16
Gratulacje dla zwycięzcy.

yamada
22.09.14, 11:29
gratulacje moje również proszę przyjąć

koronax
22.09.14, 11:33
Przyłączam się do gratulacji. :grin:

barmichal76
22.09.14, 12:34
Zasłużona wygrana. Gratulacje!

witwicky
22.09.14, 13:45
Gratulacje! Bardzo trudne technicznie ujęcie :-) Bravo!

Careme
22.09.14, 16:29
Dołączam się do gratulacji! Zwycięstwo zasłużone.

Mirek54
22.09.14, 18:01
Co ciekawe, zdjęcie, które wzbudziło tyle kontrowersji zdobyło aż 11 głosów.

Czyli 11 osob musi sobie poczytac o tym czym jest Panoramowanie.
Tu link zeby bylo wiadomo o co chodzi i skad ta nazwa sie wziela http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_%28camera%29

Saboor
22.09.14, 18:10
Czyli 11 osob musi sobie poczytac o tym czym jest Panoramowanie.
Tu link zeby bylo wiadomo o co chodzi i skad ta nazwa sie wziela http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_(camera)
Złudne nadzieje, próżny trud... :roll:

And.N
22.09.14, 18:14
Złudne nadzieje, próżny trud... :roll:
Tym bardziej, że nie po naszemu:), a Polacy wszak nie gęsi...

Mirek54
22.09.14, 18:26
Złudne nadzieje, próżny trud... :roll:
Moze zdajmy sobie sprawe ze jestesmy Olympus Club a nie fotosik.


Tym bardziej, że nie po naszemu:), a Polacy wszak nie gęsi...

Jest i po naszemu dla bardziej opornych http://www.fotopolis.pl/n/4265/ruch-jak-go-fotografowac/

Ale znajac nasze tlumaczenia jestem pewien ,ze modelek nie ma rudych,czarnych,blondynek.Sa tylko lyse,wszak teraz moda na depilacje.

ahutta
22.09.14, 20:24
Moze zdajmy sobie sprawe ze jestesmy Olympus Club a nie fotosik.


No ja wiem :roll:

Jest i po naszemu dla bardziej opornych http://www.fotopolis.pl/n/4265/ruch-jak-go-fotografowac/

Ale znajac nasze tlumaczenia jestem pewien ,ze modelek nie ma rudych,czarnych,blondynek.Sa tylko lyse,wszak teraz moda na depilacje.

Nie lubisz wydepilowanych?


A poza tym, to gratulacje dla zwycięzcy. Należało się, zdjęcie przednie.

juras49
22.09.14, 21:23
Dziękuję za gratulacje.
Prawdę mówiąc robiąc to zdjęcie nie zastanawiałem się, czy to jest panoramowanie. Nie da się inaczej zrobić zdjęcia lecącego samolotu Wbrew zaleceniom Mirka54, nie będę czytał definicji panoramowania, bo dowiedziałem się wszystkiego z dyskusji w tym wątku. Dlaczego głosowałem na zdjęcie Maćka? Odpowiedź jest prosta; bo zdjęcie mi się podoba i wiem jak wygląda karuzela łańcuchowa i jak poruszają się względem siebie, "huśtawki" zawieszone na karuzeli. Nie da się zrobić takiego zdjęcia jak zrobił Maciek ze swojej "huśtawki", bez podążania obiektywem za sąsiednią "huśtawką". To takie moje wtrącone 2 grosze do dyskusji. A co? ...też się lubię wykłócać.:lol:

Miłego wieczoru.

Ola_Olga
22.09.14, 21:57
Miłego wieczoru.

Tobie też - zwłaszcza, że wymyślasz temat kolejnego OR.:)

I gratulacje oczywiście!

juras49
22.09.14, 22:07
Dzięki! Już się boje....:-P

And.N
22.09.14, 22:27
... Nie da się inaczej zrobić zdjęcia lecącego samolotu...
Oj tam jak się nie da jak się da. Taki sam efekt można uzyskać na dwa sposoby. Śledząc ruchomy obiekt aparatem i w trakcie tego zrobić zdjęcie. Można też zrobić "zwykłe" zdjęcie z drugiego samolotu (krzesełka karuzeli) poruszającego się z taką samą prędkością i w tym samym kierunku. Drugi sposób jest łatwiejszy.
A co, też się lubię wykłócać czasami:)
Tyle już tu było powiedziane na ten temat, ze nie warto chyba ciągnąć tej dyskusji.

juras49
22.09.14, 22:58
Andtor, Ty mi tu ciemnoty nie wciskaj. Dawno nie byłeś w wesołym miasteczku. Tam są karuzele z samolocikami przykreconymi do zola i karuzele z huśtawkami co se dyndają jak chcą a jak nie chcą też dyndają i to w różnych kierunkach. Ale ja to pisze nie dlatego, że się chce wykłócać, bo tyle tu już powiedziano na ten temat, że nie warto chyba ciągnąć tej dyskusji, tym bardziej , że mam racje.:-P

And.N
22.09.14, 23:14
Prawda dawno na wesołym miasteczku nie byłem:) Do samolotów się nie odniosłeś, ok.
Może taki przykład (bardziej przyziemny). Droga dwupasmowa. Jadą dwa samochody z jednakową prędkością. Niech będzie 90km/h (zresztą to niezbyt istotne)
Czy będzie trudno zrobić zdjęcie jadąc w jednym aucie (jako pasażer :) oczywiście) drugiemu samochodowi? Aparacik trzymamy w rękach nieruchomo. Czas migawki ok. 1/50s i mamy ostry samochód i pięknie rozmyte tło jak w efekcie panoramowania.
To jest dokładnie to samo co w poprzednich przykładach. Pewnie i tak się nie zgodzisz:grin:
Znacznie trudniej będzie stać przy drodze, śledzić przejeżdżający samochód aparatem i zrobić zdjęcie też z czasem 1/50s aby przy ruchu aparatem rozmyć tło.
PS
Widziałem też karuzele gdzie krzesełka poruszały się jednakowo, a małe różnice są niezbyt istotne.

barmichal76
23.09.14, 08:08
To ja jeszcze pogmeram kijaszkiem w mrowisku ;) Andtor pisze, że różnice prędkości dwóch krzesełka na karuzeli są pomijalne. A ja się pytam dlaczego? Czy gdzieś w linkowanych przez Mirka materiałach jest określona minimalna prędkość panoramowania?Pozdr

aga_piet
23.09.14, 09:01
Fajnie, że i tu nienudne samoloty Jurasa zostały docenione :) Gratki.

And.N
23.09.14, 09:34
To ja jeszcze pogmeram kijaszkiem w mrowisku ;) Andtor pisze, że różnice prędkości dwóch krzesełka na karuzeli są pomijalne. A ja się pytam dlaczego?
Dlaczego uważam, że pomijalne. Postaram się odpowiedzieć. Przy minimalnych różnicach w prędkości, a sadzę, ze takie były, krzesełka powiedzmy lekko się do siebie zbliżały lub oddalały. Sadzę, że się z tym zgadzasz.
Ten ruch jest na tyle mały, że użyty czas migawki go zniweluje ("zamrozi"). To tak jakby na przykład zrobić zdjęcie człowiekowi wznoszącemu toast (powolnym ruchem) z czasem migawki 1/40 czy 1/50s i ręka nie wyjdzie poruszona.
Aby zamrozić szybki ruch trzeba by użyć czasu powiedzmy 1/500s. W tym przykładzie z samochodami co podałem wcześniej jak będę identyczne prędkości nawet przy czasie migawki 1/10s (albo i dłuższy na tyle ile pozwoli stabilizacja) samochód wyjdzie ostry, a tło będzie jeszcze bardziej rozmyte.

Czy gdzieś w linkowanych przez Mirka materiałach jest określona minimalna prędkość panoramowania?
Tego pytania zbyt nie rozumiem.
Panoramowanie rozumiem jako ruch aparatem (wykonanym przez fotografującego) podążającym za ruchomym obiektem. Jak dajmy na to samochód porusza się 100km/h śledzący obiekt aparatem będzie musiał wykonać szybszy ruch (prędkość panoramowania?) niż gdyby samochód poruszał się z prędkością 50km/h. Także gdy stoimy bliżej drogi musimy wykonać szybszy ruch aparatem aniżeli byśmy np. stali 20m od drogi. Ale pewnie nie o to chodzi bo to jakby oczywiste jest:)

Sawa
23.09.14, 10:00
Gratulacje autorowi zdjęcia samolotu! fajne zdjęcie/panoramowanie!

Panoramowanie panoramowaniem, mi się też podobało to na deskorolce - fajne swiatło, ruch, kadr, zaś zdjęcie na huśtawce też ciekawe, ale łańcuch na twarzy - szkoda...

pozdrawiam,

Saboor
23.09.14, 10:54
/.../ ale łańcuch na twarzy - szkoda...
pozdrawiam,
Może zasłużyła...

barmichal76
23.09.14, 11:53
wykonanym przez fotografującego[/U]) podążającym za ruchomym obiektem. Jak dajmy na to samochód porusza się 100km/h śledzący obiekt aparatem będzie musiał wykonać szybszy ruch (prędkość panoramowania?) niż gdyby samochód poruszał się z prędkością 50km/h. Także gdy stoimy bliżej drogi musimy wykonać szybszy ruch aparatem aniżeli byśmy np. stali 20m od drogi. Ale pewnie nie o to chodzi bo to jakby oczywiste jest:)

Chodzi mi o to, że moim zdaniem można trzymając się definicji linkowanej przez Mirka podążać za obiektem teoretycznie nawet gdy porusza się on z minimalną prędkością. W Twoim przykładzie samochodowym, jeśli auto będzie się toczyło z prędkością 1,5 km/godz wciąż można teoretycznie śledzić obiekt (panoramować). Przez analogię, jeśli różnica prędkości między krzesełkami na karuzeli jest różna od zera, podążanie aparatem za krzesełkiem można podciągnąć pod panoramowanie.
Wiesz, to takie akademickie teoretyzowanie, żeby zbyt łatwo sięnie poddać ;)
Pozdr

---------- Post dodany o 11:53 ---------- Poprzedni post był o 11:52 ----------


Gratulacje autorowi zdjęcia samolotu! fajne zdjęcie/panoramowanie!

Panoramowanie panoramowaniem, mi się też podobało to na deskorolce - fajne swiatło, ruch, kadr, zaś zdjęcie na huśtawce też ciekawe, ale łańcuch na twarzy - szkoda...

pozdrawiam,

Panie - toż to "longboard" a nie deskorolka :shock::mrgreen:

And.N
23.09.14, 12:57
Chodzi mi o to, że moim zdaniem można trzymając się definicji linkowanej przez Mirka podążać za obiektem teoretycznie nawet gdy porusza się on z minimalną prędkością. W Twoim przykładzie samochodowym, jeśli auto będzie się toczyło z prędkością 1,5 km/godz wciąż można teoretycznie śledzić obiekt (panoramować).

Rozumiem o co Ci chodzi. Tylko prędkość 1,5 km/h to jest wolny spacerek człowieka. Nie wyobrażam sobie zrobić panoramowania przy takiej prędkości:smile: Możesz spróbować. Aparat śledzący taki ruch będzie prawie nieruchomy i w związku z tym efekt panoramowania (rozmycia tła aby pokazać ruch, prędkość) praktycznie nie wystąpi. Poza tym dalej będę się upierał, ze w tym dyskusyjnym zdjęciu aparat był trzymany nieruchomo.


Przez analogię, jeśli różnica prędkości między krzesełkami na karuzeli jest różna od zera, podążanie aparatem za krzesełkiem można podciągnąć pod panoramowanie.
Wiesz, to takie akademickie teoretyzowanie, żeby zbyt łatwo sięnie poddać https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif

Moim zdaniem nie trzeba było w tym konkretnym przypadku podążać aparatem za krzesełkiem (co uzasadniłem wcześniej). Bo niby w jaki sposób, obracać aparat w lewo , prawo, góra, dół, przybliżać, oddalać. Tu było odwrotnie. To krzesełko podążało (czy tam sie oddalało) za trzymanym nieruchomo aparatem. Aparat był tylko skierowany na sąsiednie krzesełko i było zrobione zdjęcie. Stosunkowa duża prędkość karuzeli przy dość długim czasie otwarcia migawki spowodowała rozmycie tła. Nie było to jednak na skutek ruchu aparatem (panoramowania). To panoramowanie wykonała karuzela, a nie fotografujący.
Na tym kończę tą dysputę bo chyba się nie przekonamy do swoich racji:smile:
Pozdr.

Sawa
23.09.14, 13:01
:oops: w rzeczy samej to - wszak długa deska z rolkami, ach, jaki wstyd teraz na dzielni! :roll:
:-P

A56
23.09.14, 13:23
Tylko prędkość 1,5 km/h to jest wolny spacerek człowieka. Nie wyobrażam sobie zrobić panoramowania przy takiej prędkości:smile: Możesz spróbować.
Pozdr.
Tu bym się z kolegą nie zgodził. Można nawet ślimaka panoramować. Ustawiam czas 30 sek i podążam aparatem za poruszającym się ślimakiem. Jak wykonam to prawidłowo (co jest wielką sztuką) to ślimak będzie ostry jak żyletka a tło rozmyte. Tylko jak to zrobić trzymając w ręku aparat by nie poruszyć w górę lub w dół tylko za ślimakiem. Potrzebny statyw.:wink:

hades
23.09.14, 13:28
Tylko jak to zrobić trzymając w ręku aparat by nie poruszyć w górę lub w dół tylko za ślimakiem. Potrzebny statyw.:wink:

A panoramowanie ze statywu nie wchodzi w grę?

Saboor
23.09.14, 13:36
A panoramowanie ze statywu nie wchodzi w grę?
Oczywiście, że wchodzi.

A56
23.09.14, 13:36
A panoramowanie ze statywu nie wchodzi w grę?
Wchodzi jak najbardziej. Tylko trzeba podążać za poruszającym się obiektem.

And.N
23.09.14, 13:55
Tu bym się z kolegą nie zgodził. Można nawet ślimaka panoramować. Ustawiam czas 30 sek i podążam aparatem za poruszającym się ślimakiem. Jak wykonam to prawidłowo (co jest wielką sztuką) to ślimak będzie ostry jak żyletka a tło rozmyte. Tylko jak to zrobić trzymając w ręku aparat by nie poruszyć w górę lub w dół tylko za ślimakiem. Potrzebny statyw.:wink:
Niby tak, jest taka możliwość. Tylko oprócz statywu drugą pewna przeszkodą będzie ten czas naświetlania powiedzmy 30 sek. Robiąc takie zdjęcie w dzień jak tu nie prześwietlić zdjęcia. Potrzebny jeszcze odpowiedni filtr szary, chyba się nie mylę:)

A56
23.09.14, 14:10
Oczywiście, przy długich czasach naświetlania muszą być spełnione pewne warunki by zdjęcia nie prześwietlić.

hades
24.09.14, 09:33
Właśnie "odkrywamy" szczególne przypadki panoramowania. Wychodzi na to, że wykonanie zdjęć obiektu, który bardzo powoli się porusza (centymetry na minutę) też jest panoramowaniem, tzn. utrzymywaniem go w kadrze i zarejestrowaniem w miarę ostrego zdjęcia. Można by rzec, że to jedno z tych "nietypowych podejść do tematu". O ile wiem panoramowanie ślimaka na długim czasie nikt jeszcze nie robił, tak więc można potraktować to jako wyzwanie.

Niekoniecznie musimy osiągnąć efekt poruszenia kierunkowego tła. Do tego trzeba odpowiednio przygotować ustawienia aparatu (inaczej zamrozimy ruch na zdjęciu) lub stworzyć warunki by to poruszenie było bardzo silnie widoczne (okłamując przy tym widza), np. panoramowanie ślimaka poruszającej się na tle okna jadącego pociągu.
Podobnie jak w tym ostatnim przykładzie tak i w przypadku karuzeli łańcuchowej dajemy się zwieść pozorom. Tło jest rozmyte perfekcyjnie, obiekt fotografowany ostry jak brzytwa. W obu przypadkach możemy stwierdzić, że to nie panoramowanie bo obiekt niemal się nie poruszał względem aparatu. Jednak, tak jak w przypadku ślimaka, tak i w przypadku karuzeli łańcuchowej, nie możemy do końca wykazać, że krzesełka w trakcie obrotu karuzeli czy w spoczynku zupełnie się nie poruszają. Nie są względem siebie zawsze w tej samej odległości czy na tej samej orbicie. Osoba siedząca na krzesełku kręcącej się karuzeli może zmienić punkt ciężkości, czy wywrzeć większy opór powietrza poprzez wyciągnięcie rąk poza obrys siedziska, a to wpływa na zmianę pozycji krzesełka wobec pozostałych. Fakt, że są to niewielkie zmiany, ale wpływają na zmianę pozycji, a przy tym wymuszają śledzenie, podążanie za obiektem.

Trochę to dyskusja akademicka, ale pozwoliła dostrzec ciekawe aspekty panoramowania.

A56
24.09.14, 09:48
Zgadzam się z kolegą w tym co powyżej napisał. Nie daje mi jednak spokoju karuzela. Przecież można zrobić zdjęcie na karuzeli (takie jak mieliśmy w konkursie) ustawiając krótki czas naświetlania (np 1/250sek). Wtedy nie trzeba podążać za krzesełkiem. Wystarczy poczekać aż będzie w kadrze i nacisnąć spust migawki.
Krzesełko wyjdzie ostro a tło zostanie rozmyte, bo karuzela na tyle szybko się obraca, że tło rozmyje.

And.N
24.09.14, 09:56
...Osoba siedząca na krzesełku kręcącej się karuzeli może zmienić punkt ciężkości, czy wywrzeć większy opór powietrza poprzez wyciągnięcie rąk poza obrys siedziska, a to wpływa na zmianę pozycji krzesełka wobec pozostałych. Fakt, że są to niewielkie zmiany, ale wpływają na zmianę pozycji, a przy tym wymuszają śledzenie, podążanie za obiektem. ...

Nawet jeśli był jakiś minimalny ruch śledzący krzesełko (powiedzmy mógł być, choć nie sądzę) nie miał on kompletnie związku z uzyskanym efektem rozmytego tła. W panoramowaniu chyba głównym celem jest podczas ruchu aparatem (podążając za ruchomym obiektem) rozmyć tło pokazując w ten sposób ruch.
Także ta dyskusja rzeczywiście akademicka jest:grin:

Saboor
24.09.14, 09:58
...
Na prawdę chcecie modyfikowania definicji panoramowania?

----
Edit:

130482

hades
24.09.14, 10:50
Nawet jeśli był jakiś minimalny ruch śledzący krzesełko (powiedzmy mógł być, choć nie sądzę) nie miał on kompletnie związku z uzyskanym efektem rozmytego tła. W panoramowaniu chyba głównym celem jest podczas ruchu aparatem (podążając za ruchomym obiektem) rozmyć tło pokazując w ten sposób ruch.

Panoramowanie to śledzenie... przecież jest jak byk w definicji ;). Oczywiście, z mojej strony to zwrócenie uwagi na fakt, że upieramy się przy definiowaniu panoramowania nierozerwalnie związanego z rozmyciem kierunkowym* tła. Oczywiście to bardzo ciekawy efekt pozwalający na nieruchomym obrazku stwierdzić, że obiekt poruszał się podczas wykonywania zdjęcia, ale do panoramowania jako zadania operatora kamery niewiele wnosi. W tym samym ujęciu (śledzeniu) mogę wykonać wiele zdjęć, zarówno zamrozić i jak i "wprawić" w ruch fotografowany obiekt, a wciąż będę mówił, że wykonuje panoramowanie. Myślę, że o panoramowaniu bardziej trzeba myśleć jako procesie niż efekcie. Ale z kolei, jeśli będziemy upierać się przy efekcie (owym rozmyciu), to tym bardziej dlaczego podważać zdjęcie Maćka? Przecież efekt został osiągnięty.

To niuanse sprawiają, że zaczynamy dostrzegać, że ścisłe definicje pewnych zjawisk zaczynają nam się rozmywać, kiedy dochodzimy do obserwowalnych granic poznania.


Także ta dyskusja rzeczywiście akademicka jest:grin:

Myślę, że zwróciła naszą uwagę i wprowadziła na zupełnie nowe tory. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie zobaczymy w galerii ślimaki na długich czasach, panoramowane z ręki :).

---

* Specjalnie piszę o tym rozmyciu kierunkowym, by ktoś zaraz nie wykazał, że otwarcie przysłony na f/1.4 to też panoramowanie ;).

---------- Post dodany o 10:50 ---------- Poprzedni post był o 10:43 ----------


Na prawdę chcecie modyfikowania definicji panoramowania?

Jesteśmy Olympus Clubem. Wyznaczamy nowe kierunki. Docieramy tam, gdzie nie dotarł nikt inny :).

Saboor
24.09.14, 11:00
Panoramowanie to śledzenie... przecież jest jak byk w definicji ;).
...TW "Hanka" panoramowała obiekt, który o 20:00 udał się do baru "Rybitwa" :mrgreen:


Jesteśmy Olympus Clubem. Wyznaczamy nowe kierunki. Docieramy tam, gdzie nie dotarł nikt inny :).
No to stwórzmy nowe pojęcie: "Talibowanie" a nie grzebiemy się w jakimś skostniałym, przyprószonym kurzem dziejów terminie! :cool:

And.N
24.09.14, 11:07
Panoramowanie to śledzenie... przecież jest jak byk w definicji ;).
Zgadza się. Efektem tego śledzenia (ruchu aparatem wykonanego przez fotografującego ) jest kierunkowe rozmycie tła pokazujące ruch. Też jest w definicji i wszystkich opisach o panoramowaniu. Tego tu zabrakło, a efekt panoramowania wykonała karuzela.
Poza tym śledzenia takiego jak w definicji o panoramowaniu nie było.
Tak nawiasem mówiąc zdjęcie mi się podoba ale na nie nie głosowałem.

hades
24.09.14, 11:19
Oby następny temat OR, który za chwile ogłoszę wywołał tyle dyskusji jak ten pierwszy, po dłuższej przerwie. Oczywiście nie zamykam tym zdaniem dyskusji. Jeśli ktoś jeszcze chce coś dodać, to zapraszam.

helmuth
24.09.14, 13:02
Jeśli ktoś jeszcze chce coś dodać, to zapraszam.Jestem pod wielkim wrażeniem!
Mimo, że wygrało zdjęcie wykonane techniką o jakiej mówią wszelkie definicje i opisy (przy okazji gratulacje dla Jurasa :)), kilka osób próbuje kreatywnie zinterpretować definicję panoramowania.
Zamknij ten wątek bo zaczyna się robić śmiesznie :|

k@czy
24.09.14, 13:15
Gratulacje dla zwyciezcy :)

hades
24.09.14, 13:49
Jestem pod wielkim wrażeniem!
Mimo, że wygrało zdjęcie wykonane techniką o jakiej mówią wszelkie definicje i opisy (przy okazji gratulacje dla Jurasa :)), kilka osób próbuje kreatywnie zinterpretować definicję panoramowania.
Zamknij ten wątek bo zaczyna się robić śmiesznie :|

A co w tej dyskusji jest śmiesznego i gdzie podważamy definicje panoramowania? Rozważamy np. czy można mówić o panoramowaniu kiedy prędkość obiektu jest porównywalna ze ślimakiem. Rozważamy też inne aspekty. Np. ja nie uznaje rozmycia tła jako koniecznego efektu przy panoramowaniu, a koledzy twierdzą (m.in. na podstawie definicji), że to efekt konieczny. I co w związku z tym? Mamy różne podejście do tego samego pojęcia, co nie zmienia ani na jotę definicji encyklopedycznej.

Dyskusja ma bardzo spokojny przebieg. Staramy się rzeczowo przedstawiać argumenty. Staramy się wpleść nawet odrobinę humoru w wydawałoby się poważny temat. Czy tym samym obrażamy definicje encyklopedyczną pojęcia "panoramowanie"? Czy to wszystko powoduje by zamykać wątek? A może prewencyjnie skasować dyskusje by nikt nie został "skażony"?
Wydaje mi się, że pod wpływem tej dyskusji nikt nie zatraci poczucia, że panoramowanie to śledzenie poruszającego się obiektu kamerą, gdzie główny efekt wizualny polega na przedstawieniu ostrego obiektu względem rozmytego kierunkowo tła, przez dobór odpowiednich parametrów czasu naświetlania względem prędkości kątowej obracającej się kamery. Jednak rozważanie niuansów i szczególnych przypadków z tym związanych pozwala na chwile wyrwać się z kieratu ścisłych definicji.

A56
24.09.14, 16:30
Np. ja nie uznaje rozmycia tła jako koniecznego efektu przy panoramowaniu, a koledzy twierdzą (m.in. na podstawie definicji), że to efekt konieczny.

Moim zdaniem jest to efekt konieczny. Moje zdjęcie które brało udział w tym konkursie (syn jadący na motorze po polnej drodze) było robione z "modelem". Miałem tę możliwość, że jeździł tak długo, aż udało mi się zrobić moim zdaniem poprawne zdjęcie. Mam wszystkie zdjęcia panoramowane tz. za każdym razem prowadziłem, śledziłem jak jedzie i w pewnej chwili naciskałem spust migawki. Przy krótkich czasach naświetlania wyszły mi zdjęcia ostre na tyle , że nie widać efektu panoramowania pomimo tego, że śledziłem jego ruch. Zarówno syn na motorze jak i tło jest ostre. Potrzebne było dobranie odpowiedniego czasu do jego prędkości aby uzyskać ten efekt który uzyskałem. Dlatego panoramowanie powinno być z efektem poruszenia tła. W innym przypadku to zdjęcie w ruchu.

Careme
24.09.14, 17:23
Moim zdaniem jest to efekt konieczny. Moje zdjęcie które brało udział w tym konkursie (syn jadący na motorze po polnej drodze) było robione z "modelem". Miałem tę możliwość, że jeździł tak długo, aż udało mi się zrobić moim zdaniem poprawne zdjęcie. Mam wszystkie zdjęcia panoramowane tz. za każdym razem prowadziłem, śledziłem jak jedzie i w pewnej chwili naciskałem spust migawki. Przy krótkich czasach naświetlania wyszły mi zdjęcia ostre na tyle , że nie widać efektu panoramowania pomimo tego, że śledziłem jego ruch. Zarówno syn na motorze jak i tło jest ostre. Potrzebne było dobranie odpowiedniego czasu do jego prędkości aby uzyskać ten efekt który uzyskałem. Dlatego panoramowanie powinno być z efektem poruszenia tła. W innym przypadku to zdjęcie w ruchu.
Żeby uzyskać efekt karuzeli mógł robić kółka dookoła Ciebie :)

helmuth
24.09.14, 18:29
... ja nie uznaje rozmycia tła jako koniecznego efektu przy panoramowaniu, a koledzy twierdzą (m.in. na podstawie definicji), że to efekt konieczny. I co w związku z tym? Mamy różne podejście do tego samego pojęcia, co nie zmienia ani na jotę definicji encyklopedycznej.Owszem, nie zmienia. Nie rozumiem więc (m. in. Twojego) zapału w "rozważaniu innych aspektów".
Starasz się wykazać, że jednoznaczne określenia definicji, można interpretować po swojemu. Po co? Żeby podtrzymać bezsensowną dyskusję czy żeby jednak wyszło na Twoje?

Dyskusja ma bardzo spokojny przebieg. Staramy się rzeczowo przedstawiać argumenty.
(...)
Czy to wszystko powoduje by zamykać wątek? Wiele wątków zostało zamkniętych mimo spokojnego przebiegu i rzeczowych argumentów.
Wątek należy zamknąć, ponieważ dotyczy konkretnej edycji OR a nie rozważaniu "innych aspektów".
Dla abstrakcyjnych rozważań, można założyć wątek w HP.

barmichal76
24.09.14, 20:21
Moim zdaniem jest to efekt konieczny. Moje zdjęcie które brało udział w tym konkursie (syn jadący na motorze po polnej drodze) było robione z "modelem". Miałem tę możliwość, że jeździł tak długo, aż udało mi się zrobić moim zdaniem poprawne zdjęcie. Mam wszystkie zdjęcia panoramowane tz. za każdym razem prowadziłem, śledziłem jak jedzie i w pewnej chwili naciskałem spust migawki. Przy krótkich czasach naświetlania wyszły mi zdjęcia ostre na tyle , że nie widać efektu panoramowania pomimo tego, że śledziłem jego ruch. Zarówno syn na motorze jak i tło jest ostre. Potrzebne było dobranie odpowiedniego czasu do jego prędkości aby uzyskać ten efekt który uzyskałem. Dlatego panoramowanie powinno być z efektem poruszenia tła. W innym przypadku to zdjęcie w ruchu.

A co w przypadku zdjęcia cyklisty jadącego wzdłuż torów kolejowych, po których jedzie pociąg z taką samą prędkością? Tło nie będzie rozmyte, a nie można powiedzieć, że nie było panoramowania.

Może Helmuth ma rację i dyskusja jest bez sensu. Ja chcę pokazać tylko, że nie wszystko jest tak oczywiste jak niektórym się wydaje.
Myślę, że lepiej jest wymienić poglądy, nawet jeśli każdy z dyskutantów pozostanie przy własnym zdaniu. A może lepiej napisać posta, zalinkować definicję z wikipedii (swoją drogą to encyklopedia tworzona przez internautów - pamiętajcie o tym), a inni użytkownicy forum napiszą "OK", "dobra", "w porządku" i koniec?

Pozdr

Mirek54
24.09.14, 20:40
Ludzie Przestancie drydymaly glosic.Jeszcze troche takich madrosci a caly fotograficzny swiat bedzie sie nabijac.Czy to tak trudno zrozumiec czym jest panning.Czy to tak trudno zrozumiec ,ze panoramowac mozna sledzac poruszajacy sie obiekt w kadrze i samemu nie zmieniac miejsca(byc nieporuszonym w stosunku do obiektu ).Czy to takie trudne??.Ja rozumiem,ze Krzysio wstawil fiotecke i trudno powiedziec ze fiotecka nie w temacie.Czy zeby Krzysiowi sie nie narazic to musicie brac pod uwage ruchy ziemi wokolo slonca i roznice w stosunku do predkosci Jowisza.

Ps.Maciek wstawil fotke nie bedaca w temacie.Fotka fajna,ale nic poza tym.Po prostu nie powinna byc brana pod uwage.A to ,ze kilku na nia kliknelo to nie znaczy,ze zasady nalezy naginac tylko,ze tych kilku nie jest zbyt mocno w temacie.Wiec na przyslosc jesli bedzie temat flora to nie znaczy,ze ktos wstawiajac fote fauny bedzie mial mozliwosc wygrania bo malpa na focie liscia zezarla

jaclas
24.09.14, 20:52
A co w przypadku zdjęcia cyklisty jadącego wzdłuż torów kolejowych, po których jedzie pociąg z taką samą prędkością? Tło nie będzie rozmyte, a nie można powiedzieć, że nie było panoramowania.

Musiałem wysilić szare komórki, aby zrozumieć o co chodzi. Zapomniałeś sprecyzować, że zdjęcie rowerzysty robione jest na tle tego pociągu, a nie z pociągu i dlatego jakoś nie pasował mi ten brak rozmytego tła:)

A56
24.09.14, 20:56
A co w przypadku zdjęcia cyklisty jadącego wzdłuż torów kolejowych, po których jedzie pociąg z taką samą prędkością? Tło nie będzie rozmyte, a nie można powiedzieć, że nie było panoramowania.


Odpowiedz jest prosta. Jak jedziesz pociągiem i fotografujesz cyklistę jadącego z tą samą prędkością to nie panoramujesz, trzymasz aparat nieruchomo w stosunku do cyklisty. Tło będzie rozmyte, ale to nie panoramowanie. Jeżeli cyklista będzie poruszał się szybciej (lub wolniej) od jadącego pociągu i będziesz musiał gonić za nim aparatem (jadąc tym pociągiem), to będzie panoramowanie i efekt rozmycia też będzie inny.Jeżeli tłem będzie poruszający się pociąg to faktycznie wszystko będzie ostre oprócz kół pociągu i kół rowerzysty. Chyba, że tak wykadrujesz, że tych kół nie widać Mirek 54 opisał to bardzo prosto, wystarczy zrozumieć o czym On pisze.

Careme
24.09.14, 21:00
Nie chcąc wzbudzać niepotrzebnego rozmydlenia tematu, i przychylając się do apelu Mirka54, zwrócę uwagę tylko na jedną kwestię, powodującą wątpliwości.

Wg mnie mamy zgodność co do tego, że technika robienia zdjęć zwana panoramowaniem "polega na tym, że podczas wykonywania zdjęcia (w czasie, gdy podniesiona jest migawka) obiektyw przesuwa się z prędkością adekwatną do prędkości poruszania się fotografowanego obiektu" "Cała trudność techniki panoramowania polega więc na tym, by obie te prędkości – obiektu fotografowanego i obiektywu – były do siebie maksymalnie zbliżone". (cytacje stąd (http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=116)).

Jednakże tak uzyskany efekt można otrzymać także na kilka innych sposobów, kt. zostały wymienione w tym wątku (cyfrowo, tło ruszające się, etc.) i stąd te różnice w opiniach.

Mirek54 wyjaśnił czy w przypadku tak dyskutowanego ujęcia mamy do czynienia z zastosowaniem techniki panoramowania czy też ze zdjęciem w ruchu jak to określił A56.