PDA

Zobacz pełną wersję : Samyang 7.5mm F3.5 / problem z ostrością / naprawa



alnico
13.08.14, 22:36
Może się komuś przyda.
Ostatnie zdjęcia jakie zrobiłem obiektywem okazały się nieostre na krawędziach, a szczególnie mocno w rogach. Początkowo myślałem, że popełniłem jakiś błąd w ustawieniach, ale rozmydlenie było na tyle silne, że postanowiłem przyjrzeć się temu dokładniej. Zrobiłem parę zdjęć testowych i okazało się, że ostrząc na obiekt w odległości kilkunastu metrów na skali obiektywu mam 0,25m, w środku ostro a brzegi/rogi mocno rozmyte. Próbowałem wyostrzyć na te brzegi ale okazało się to niewykonalne. Już nawet poszukałem (i o dziwo znalazłem :grin:) opakowanie i rachunek z obiektywu ale postanowiłem jeszcze przed wysyłką do serwisu zajrzeć do obiektywu. Okazało się także, że przy poruszaniu obiektyw wydawał dźwięki jakby coś w środku latało/było luźne.
Najpierw odkręciłem 3 śruby mocujące bagnet:
126629
Po zdjęciu bagnetu ukazał się następujący widok:
126630
W centrum mamy wkręcony blok w postaci walca z soczewkami i jego niedokręcenie okazało się przyczyną nieostrości. Poniżej zdjęcie wykręconego bloku (po prawej) i obiektywu oraz lekko tylko dokręconego bloku - tak dla pokazania o co chodzi.
126632
126631
126633

Dokręciłem go do oporu, przykręciłem z powrotem bagnet i wszystko działa jak na początku :grin:

Jan_S
13.08.14, 23:02
mam wrażenie że te współczesne obiektywy to jakoś "bardzo budżetowo" są produkowane

PanMarecq
13.08.14, 23:23
126645
Hmm miałem podobnie i oddałem na gwarancji do serwisu a tamten...odesłał mi całkowicie nowy obiektyw bo nie umieli naprawić :D. Zdolnyś bardzo!

alnico
13.08.14, 23:32
126645
Hmm miałem podobnie i oddałem na gwarancji do serwisu a tamten...odesłał mi całkowicie nowy obiektyw bo nie umieli naprawić :D. Zdolnyś bardzo!
Dokładnie taki efekt miałem :grin:. Też jeszcze może (?) na gwarancji :grin:. Swoją drogą całkiem solidnie zrobiony jak na dzisiejsze czasy.

Bodzip
14.08.14, 12:04
A ta centralna tuleja, którą wykręciłeś/dokręciłeś to ma z boku jakiś punkt. Źle na zdjęciu widać. Nie jest to aby śrubka blokująca odkręcenie ?

alnico
14.08.14, 12:18
A ta centralna tuleja, którą wykręciłeś/dokręciłeś to ma z boku jakiś punkt. Źle na zdjęciu widać. Nie jest to aby śrubka blokująca odkręcenie ?
Nie, nic tam nie ma. Ten jaśniejszy punkt to jak przypuszczam miejsce, w którym była trzymana tuleja w trakcie czernienia (anodowanie lub coś w tym rodzaju), podobne jest po drugiej stronie.

nightelf
14.08.14, 14:09
Gratuluję zdolności manualnych :)
Że się ta tuleja sama wykręciła.

PanMarecq
15.08.14, 15:38
Dokładnie taki efekt miałem :grin:. Też jeszcze może (?) na gwarancji :grin:. Swoją drogą całkiem solidnie zrobiony jak na dzisiejsze czasy.

teraz to już nie wiem,wymieniałem rok temu,fajnie wiedzieć co spróbować zrobić,jeżeli problem się powtórzy ;)

edit. z drugiej strony można się pobawić i mieć efekt typu lensbaby na życzenie :D