PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus M.Zuiko Digital 9 mm f/8.0 Fisheye



ajureczko
1.07.14, 23:55
Witam czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym obiektywem i aparatem Olympus E-PL5
c (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-olympus-e-pl5-czarny-i-ob-14-42-ii-r-i-ob-40-150-r.html)zy obiektyw ten przy normalnej fotografi krajobrazów , zdjęc wakacyjnych etc. nie fotografi artystyczno-eksperymentalnej spełnia funkcje obiektywu szerokokatnego ?

inkoguto
2.07.14, 08:17
Ajureczko to zależny od twojego gustu. Obiektyw szerokokątny to obiektyw rektilinearny, czyli korygowany. Fisheye da ci zakrzywiona perspektywę, którą teoretycznie można prostować na komputerze, jest tu nawet na forum jeden specjalista, który stworzył bardzo ciekawy program dokonujący takiej operacji. Niemniej w mojej opinii rybie oko to rybie oko i nie da się nim zastąpić szkła szerokokątnego.
Osobną kwestią jest to czy zdjęcia z rybiego oka będą Ci odpowiadać, ja osobiście bardzo lubię ten efekt. Miałem przyjemność bawić się tym 9 mm f/8.0 bardzo fajna zabawa, ale to szkło to zabawka właśnie i w mojej opinii nie nadaje się na szkło wycieczkowo-rodzinne (fotografia albumowa).

PanMarecq
2.07.14, 17:53
Myślę,że spokojnie dostarczy dużo zabawy,szczególnie podczas wakacji,jednak jeśli potrzebujesz jakiejś taniej opcji na obiektyw szerokokątny może lepiej dokupić konwerter szerokokątny Olympusa? Za małe pieniądze dostajemy całkiem fajne efekty(od ogniskowej 11mm wtedy zaczyna się kit 14-42).

elminho
2.07.14, 18:00
Używam z powodzeniem tego dekielka od niedawna. Zapewniam, że daje dużo radości. Oczywiście trzeba się go nauczyć, IQ jest raczej niskie i jest pierońsko ciemny, ale uważam, że jest wart swoich pieniędzy. Aha, wkurza mnie w nim przede wszystkim przełącznik focusa, który mi się nieustannie przesuwa, przez co kilka obiecujących kadrów musiałem wyrzucić do kosza, ale generalnie polecam - gwarantuje dużo frajdy i nic nie waży.

szafir51
2.07.14, 22:57
Dzisiejsze spacerowe - krzywe i po wyprostowaniu:

123141
123146
123142
123147
123143
123148
123144
123149
123145
123150

jaclas
2.07.14, 23:11
Prostowanie jest fajne, ale nie w każdym przypadku np. ostatnia fotka. Ludziom w prawym dolnym rogu przybyło sporo kilogramów:)

szafir51
3.07.14, 08:03
nie znam się dobrze na optyce, ale czy tego typu zniekształcenia nie pojawiają się również przy bardzo szerokich kątach w obiektywach rektilinearnych?

inkoguto
3.07.14, 08:28
szafir51 tak, ale przy zdecydowanie szerszych kątach. Sigma 10-20 nawet na 10 mm zniekształcała mniej. Moim zdaniem mający wybór czy rybie oko czy korygowane szkło szerokokątne (czy tez ultraszerokokątne) do krajobrazu i na wycieczki wybrałbym to drugie. Mam dość duże porównanie pomiędzy 10-17 fish-eye i Sigmami 8-16 i 10-20 reklinarne.

Bardzo lubię rybie oko, ale to jest specyficzne szkło i korekta softowa, w mojej opinii nie daje efektów takich jak szkło korygowane. Decydując się na fish-eye trzeba wiedzieć co się robi i tyle. Załączone zdjęcie 8mm

szafir51
3.07.14, 08:47
dokładnie jak piszesz, jako podstawowy obiektyw to tylko prosty - fish jest fajny jako obiektyw "efektowy".

Sigma na 10mm ma kąt widzenia 107 stopni. Dekielek ma 140 stopni. Nie wiem ile zostaje po wyprostowaniu, ale zauważ, że wcale dużo nie ucięło. Chciałem tylko pokazać, że tym kundelkiem (który nawet nie jest sygnowany przez Zuiko) da się zrobić szerokie zdjęcia z efektem rybiego oka, a nawet w pewnych warunkach da się to jakoś ładnie wyprostować.

inkoguto
3.07.14, 09:00
Chciałem tylko pokazać, że tym kundelkiem (który nawet nie jest sygnowany przez Zuiko) da się zrobić szerokie zdjęcia z efektem rybiego oka, a nawet w pewnych warunkach da się to jakoś ładnie wyprostować.

Pełna zgoda.

Nie wiem dla czego, ale ze zdjęć które wrzuciłeś efekt prostowania bardziej mi się podoba na pionowych kadrach.

ziemia01
3.07.14, 12:52
Fisheye da ci zakrzywiona perspektywę, którą teoretycznie można prostować na komputerze, jest tu nawet na forum jeden specjalista, który stworzył bardzo ciekawy program dokonujący takiej operacji.
można jakieś namiary ?

inkoguto
3.07.14, 13:31
ziemia01, aj, już szukam jak znajdę dam znać, choć może sam się odezwie.

---------- Post dodany o 13:31 ---------- Poprzedni post był o 13:24 ----------

ziemia01 Ha znalazłem, tajemniczy użytkownik to ajt tu masz stosowny wątek Program do odrybiania :) (https://forum.olympusclub.pl/threads/91485-Program-do-odrybiania-))

ziemia01
3.07.14, 14:01
ziemia01, aj, już szukam jak znajdę dam znać, choć może sam się odezwie.

---------- Post dodany o 13:31 ---------- Poprzedni post był o 13:24 ----------

ziemia01 Ha znalazłem, tajemniczy użytkownik to ajt tu masz stosowny wątek Program do odrybiania :) (https://forum.olympusclub.pl/threads/91485-Program-do-odrybiania-))
dzięki bardzo :) poczytam

ajt
3.07.14, 14:40
Uprzedzam, że jest tam jeszcze stara wersja. Może już dziś uda mi się zamieścić kolejną, z mnóstwem poprawek i nowymi funkcjami :)

inkoguto
3.07.14, 14:41
No i znalazł się.:grin: Autor znaczy się, znalazł się, sam się znalazł.

ziemia01
3.07.14, 14:42
Uprzedzam, że jest tam jeszcze stara wersja. Może już dziś uda mi się zamieścić kolejną, z mnóstwem poprawek i nowymi funkcjami :)
a czy już z możliwością zapisu? :D

ajt
3.07.14, 15:02
Zapis jest cały czas, ale tylko 1024pix :)
Może wkrótce zmienię na jakąś inną opcję, np. 30-dniowy trial czy cuś...

gietrzy
7.07.14, 08:59
http://www.dpreview.com/forums/post/53977630

W skrócie: Lightroom plus profil Sigma 10/2.8 = sukces.

MARSCooL
7.07.14, 17:39
http://www.dpreview.com/forums/post/53977630

W skrócie: Lightroom plus profil Sigma 10/2.8 = sukces.

Czy sukces to nie wiem bo podłoga jeszcze pływa, ale jest znacznie lepiej :). Szkoda ze w sklepie niedostępna czarna wersja bo miałbym już w domu...

ajt
7.07.14, 18:26
Podłoga akurat wychodzi krzywo - sprawdziłem swoim programem, też po wyprostowaniu "pływa", tzn. np. linia idąca od lewego dolnego rogu w kierunku ludzi wychodzi wygięta. Więc albo ta podłoga JEST krzywa, albo górne zdjęcie nie jest prosto z aparatu, czyli ktoś przy nim też majstrował :)

redrum1906
8.07.14, 14:44
Czy jest gdzieś w Polsce do nabycia ta zabawka?
Czy od razu kierować się an Amazon/alternatywne źródła?
Według Was- użytkowników- WARTO?:)

Na razie nie chcę wywalać 1tys na pełnoprawne rybie ani szeroki kąt a i konwerter Olympusa mnie jakoś nie przekonuje.

ajureczko
14.07.14, 11:00
super a czym prostujesz te fotki ?

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:55 ----------

Ok zdecydowałem kupić

---------- Post dodany o 10:59 ---------- Poprzedni post był o 10:57 ----------

jeszcze jedno pytanie czy trzeba coś ekstra ustawiać w aparacie po jego założeniu do Olympusa E-PL5 (mam na myśli ogniskową, manual focuse etc.)
czy zakładamy ustawiamy przełącznik na obiektywie i już ?

---------- Post dodany o 11:00 ---------- Poprzedni post był o 10:59 ----------

tak www.niezdzieramy.pl (http://www.niezdzieramy.pl) i www.cyfrowe.pl

ajt
14.07.14, 11:18
super a czym prostujesz te fotki ?
jeszcze jedno pytanie czy trzeba coś ekstra ustawiać w aparacie po jego założeniu do Olympusa E-PL5 (mam na myśli ogniskową, manual focuse etc.)
czy zakładamy ustawiamy przełącznik na obiektywie i już ?


Prostować można na przykład moim programem, link w stopce :)

A jeśli chodzi o aparat, to gdzieś tam w ustawieniach stabilizacji powinna być do wybrania ogniskowa dla obiektywów bez elektroniki, żeby stabilizacja wiedziała, jak bardzo ma machać matrycą.

redrum1906
21.07.14, 14:20
Czy znaleźliście ten dekielek w jakiejś rozsądnej cenie(bliższej 99$ z Amazona)?
Widzę go na cyfrowe.pl ale cena już aż tak nie zachęca.

banc
22.07.14, 03:10
Czy znaleźliście ten dekielek w jakiejś rozsądnej cenie(bliższej 99$ z Amazona)?
Widzę go na cyfrowe.pl ale cena już aż tak nie zachęca.

W Europie sprzedaje się po europejsku, czyli w euro a nie w dolarach.
Ja wolisz amazon.de po 99euro, albo www.amazon.co.uk po 89funtów.

A teraz przelicz i sprawdź czy jest tak drogo. Koszty przesyłki pomijam. Z USA dolicz cło i VAT.

redrum1906
22.07.14, 07:46
W Europie sprzedaje się po europejsku, czyli w euro a nie w dolarach.
Ja wolisz amazon.de po 99euro, albo www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk/) po 89funtów.

A teraz przelicz i sprawdź czy jest tak drogo. Koszty przesyłki pomijam. Z USA dolicz cło i VAT.

Jasna sprawa. Sprawdzałem już wcześniej niemieckie i Amazony UK. Koszty sprowadzenia z US również. Cena wychodzi zblizona do tej z cyfrowe.pl
Cuda się jednak zdarzają i bywa, że jakiś uczynny forumowicz regularnie podróżujący do US sprzedaje dekielki z niższą marżą;)
Chyba poczekam na obniżkę cen lub ewentualnie na znajomych potencjalnie wracających z US.

bzix
3.09.14, 09:33
A jak wychodzi z jakością oraz ostrością zdjęć, robionych tym dekielkiem zabawką? Daje radę?

MAF
3.09.14, 10:17
A jak wychodzi z jakością oraz ostrością zdjęć, robionych tym dekielkiem zabawką? Daje radę?

Test i sample: http://www.photozone.de/m43/882-oly9f8fisheye

ajt
3.09.14, 10:18
Ostrość i ogólnie jakość jest całkiem przyzwoita, porównywalna z jakością z kitowego zooma, ale z wyjątkiem rogów obrazu. Tam jest dość kiepsko. Na szczęście przy odrybianiu (jeśli ktoś planuje to robić) rogi są wycinane :)

MAF
3.09.14, 12:06
Ostrość i ogólnie jakość jest całkiem przyzwoita, porównywalna z jakością z kitowego zooma, ale z wyjątkiem rogów obrazu. Tam jest dość kiepsko. Na szczęście przy odrybianiu (jeśli ktoś planuje to robić) rogi są wycinane :)

Ja zdecydowałem się dozbierać do Samyanga. Fakt że ponad 2x drożej i jest znacznie większy, ale daje jednak więcej możliwości.

bzix
3.09.14, 12:58
Z tego co czytam i widzę, to **** nie urywa, ale jest fun :)

MAF
3.09.14, 13:25
Z tego co czytam i widzę, to **** nie urywa, ale jest fun :)

I chyba taka jest idea obu "zatyczek" :-)
Zresztą nikt nie powinien się spodziewać "nie wiadomo czego" po tego typu konstrukcji.

Lukas76
10.09.14, 20:39
Ja też sobie sprawiłem to cudo - dla mnie nie jest źle a nawet fajnie :) ale wiadomo jestem niedzielnym pstrykaczem ...