PDA

Zobacz pełną wersję : ORF z Samyang 7.5 Fisheye



jacekzaw
1.07.14, 12:37
Witam Was, ostatnio zakupiłem Samyang 7.5 Fisheye.
Czytałem najpierw dużo na temat tego obiektywu, gdzieś nawet spotkałem się z opinią, że jest to najostrzejszy obiektyw w m43 :)

Porobiłem trochę zdjęć i przeglądam je w 100% crop, no cóż, dla mnie to ostre zbytnio nie jest, ale właśnie dlatego tu piszę żebyście zerknęli swoim fachowym okiem i powiedzieli czy to są 100% możliwości tego obiektywu, czy może ja popełniam jakiś błąd.
Dlatego załączam ORF.

Ustawienia też podam bo EXIF nie wyciągnięcie (manual).

3.5 Przysłona
Ostrość nieskończona.
Będę wdzięczny za sugestie :)
122932

gietrzy
1.07.14, 12:40
Porobiłem trochę zdjęć i przeglądam je w 100% crop, no cóż, dla mnie to ostre zbytnio nie jest

Fotki nie oglądałem jeszcze, ale egzemplarz "w specyfikacji" rozwala mojego Panasowego fisza już ostrością, o jakości powłok nie wspomnę bo do tej pory mną trzesię jak widzę te fioletowe flarki/plamki.
Próbowałeś troszeczkę za znaczkiem nieskończoności?

jacekzaw
1.07.14, 12:51
Zobacz jakie to zdjęcie :) ten obiekt jest oddalony na pewno tak żeby mieścił się w nieskończoności :)

realnasty
1.07.14, 13:04
Zobacz jakie to zdjęcie :) ten obiekt jest oddalony na pewno tak żeby mieścił się w nieskończoności :)

Chyba chodziło raczej o to, że nieskończoność możesz mieć nie na końcu skali, tylko zaraz przed.

jacekzaw
1.07.14, 13:07
Kumam, sprawdzę w takim razie :)

And.N
1.07.14, 13:12
Jak dla mnie jest bardzo przyzwoicie (w sensie, ze nie miałbym zastrzeżeń) z ostrością (w 1:1). Porównałem w 3 programach na ustawieniach domyślnych. W OV3 i C1 jest jakby nieco lepiej pod tym wzgledem niż w LR.

WoRaS
1.07.14, 14:40
Porobiłem trochę zdjęć i przeglądam je w 100% crop, no cóż, dla mnie to ostre zbytnio nie jest, ale właśnie dlatego tu piszę żebyście zerknęli swoim fachowym okiem i powiedzieli czy to są 100% możliwości tego obiektywu, czy może ja popełniam jakiś błąd.
Dlatego załączam ORF.
Będę wdzięczny za sugestie :)

Sciągnąłem tego ORFa i oglądany normalnie na ekranie wygląda na super ostry... Olej oglądanie w 1:1... przecież i tak normalnych zdjęć nikt tak nie będzie analizował. No i pomyśl, że po przymknięciu przysłony będzie lepiej.

No dobra... (tu westchnięcie), obejrzałem to w końcu w powiększeniu 1:1 i nadal wygląda wszysto na super ostre (rogi też sprawdzałem). Albo ja jestem ślepy albo Ty masz "bardzowyśrubowanewymagania" :smile:


Będę wdzięczny za sugestie :smile:

Olej testy i idź w plener robić zdjęcia :-)

jacekzaw
1.07.14, 15:48
Ja mam małe zboczenie pod tym względem, tu się przyznaję :)
Wiem, że nikt nie ogląda 1:1 , oprócz mnie, hehhe.

Wiem, że to zupełnie inna para kaloszy, ale 45mm 1.8 jest dla mnie ostrzejszy nawet oglądając 1:1.

gietrzy
1.07.14, 17:19
:)Wiem, że to zupełnie inna para kaloszy, ale 45mm 1.8 jest dla mnie ostrzejszy nawet oglądając 1:1.

To trzymaj się z daleka od mZD75 lub Sigmy 60/2.8 jak nie chcesz zmienić zdania :)

jacekzaw
1.07.14, 17:57
75mm m.zuiko to wiedziałem, że brzytwa bo to jeszcze PRO, a nawet ten 12-40 jest też ostry, ale że Sigma, to bym się nie spodziewał :)

PanMarecq
2.07.14, 11:37
W moim Samyangu jest tak,że w sumie jak ustawię na pierścieniu ostrości nieskończoność to jednak trochę ostrość jest nie trafiona,wystarczy przesunąć troszeczkę w prawo i już jest ostrzej :),u Ciebie pewnie też tak jest,ten obiektyw tak już ma,w poprzednim moim Samyangu też tak było a i na forum ludzie skarżyli się na podobny problem. ;)

WoRaS
2.07.14, 12:27
Ja się za bardzo nie znam, ale czemu ostrzycie na nieskończoność?

Nie lepiej np. na 1,5m? Przy tej ogniskowej (7,5) i przysłonie (f/3,5) ostrość będzie od 62cm do nieskończoności....

Prosze mnie poprawić jeśli się mylę...

W każdym razie, mniej więcej tak zrobiłem ja (z tym, że ja uzywam przysłony f/8) i w moim Samyangu nie ruszałem pierścienia ostrości od lat :-) W sumie moznaby go zaspawać :-)

aga_piet
2.07.14, 13:46
U mnie wszelkie próby ostrzenia na mniej niż nieskończoność kończyły się fiaskiem. Może to zależy od egzemplarza? Poza tym, on ma dość małą skalę, już nie pamiętam (nie mój obiektyw).

fret
2.07.14, 14:16
...

Nie lepiej np. na 1,5m? Przy tej ogniskowej (7,5) i przysłonie (f/3,5) ostrość będzie od 62cm do nieskończoności....

...

Obawiam się, że mylisz ostrość z głębia ostrości. Klasyczna głębia mówi nam co będzie ostre na odbitce 10x15 cm i nie ma nic wspólnego z ostrością 100% powiekszenia.

WoRaS
2.07.14, 14:50
Obawiam się, że mylisz ostrość z głębia ostrości. Klasyczna głębia mówi nam co będzie ostre na odbitce 10x15 cm i nie ma nic wspólnego z ostrością 100% powiekszenia.

Tak, chodziło mi o głębię ostrości. Cóż, nie oglądam zdjęć w skali 1:1...

Metodę opisaną w moim poprzednim poście stosuję do krajobrazów, w których zwykle coś umieszczam na pierwszym planie (w odległości 1-2m). Zdjęcia oglądam na monitorze, na telewizorze (46cali) lub/i wrzucam na stronę. Zawsze wyglądają one na perfekcyjnie ostre, więc metoda chyba działa.

---------- Post dodany o 14:50 ---------- Poprzedni post był o 14:45 ----------


U mnie wszelkie próby ostrzenia na mniej niż nieskończoność kończyły się fiaskiem. Może to zależy od egzemplarza? Poza tym, on ma dość małą skalę, już nie pamiętam (nie mój obiektyw).

Ja kiedyś ustawiłem ostrość "gdzieś na początku skali", przysłonę na f/8 i teraz nawet nie zawsze sprawdzam czy zdjęcie wyszło ostre :-) Kontroluje tylko czy nie obróciłem któregoś z pierścieni przypadkowo (co czasem zdarza mi się, gdy wrzucam obiektyw do torby albo z niej wyjmuję).

Może rzeczywiscie trafił mi się dobry egzemplarz, no ale w końcu kupowałem od jednego z klubowiczów :-)

aga_piet
2.07.14, 14:59
Może każdy egzemplarz trzeba wyczuć. Skoro są takie dobre - każdy ma swoją osobowość ;) Ja korzystałam również z obiektywu jednego z klubowiczów i jestem nim zachwycona. Z tym że ostrość na nieskończoność ;)

realnasty
2.07.14, 16:20
Ja się za bardzo nie znam, ale czemu ostrzycie na nieskończoność?

Nie lepiej np. na 1,5m? Przy tej ogniskowej (7,5) i przysłonie (f/3,5) ostrość będzie od 62cm do nieskończoności....


Niespecjalnie, bo ostatni znacznik na obiektywie jest na 25 cm, a potem już nieskończoność.

JoteM
2.07.14, 16:48
Proponuję rozwinąć taśmę mierniczą lub zwijaną miarkę
(może kilka papierowych miarek z Castoramy)
Zrobić kilka zdjęć z różną odległością ostrzenia na pierścieniu
i powstanie własna "mapa" znaczników:wink:.

WoRaS
2.07.14, 16:56
Niespecjalnie, bo ostatni znacznik na obiektywie jest na 25 cm, a potem już nieskończoność.

No ale mozna stanąć z aparatem w odległości 1,5m od czegoś i wyostrzyć ręcznie używając powiększenia.

realnasty
2.07.14, 17:02
No ale mozna stanąć z aparatem w odległości 1,5m od czegoś i wyostrzyć ręcznie używając powiększenia.

Chyba równie dobrze możemy na powiększeniu wyostrzyć na nieskończoność. Po co odmierzać 1,5 m?

WoRaS
2.07.14, 17:26
Chyba równie dobrze możemy na powiększeniu wyostrzyć na nieskończoność. Po co odmierzać 1,5 m?


Chmmmm w sumie racja, przy takiej ogniskowej to prawie na jedno wychodzi: głębia ostrości będzie od ok. 1m (przy ostrzeniu na nieskończość) albo od. 0,6m (przy 1,m). W 99,9% przypadków będzie ok.

Tyle teoria, czy w praktyce bedzie widoczna różnica? Nie wiem, może wypowie się ktoś kto sprawdzał już takie rzeczy? Dostep do aparatu będę miał dopiero w piątek.