PDA

Zobacz pełną wersję : Moje pierwsze zlecenie - proszę o pomoc.. :)



HrabiaMiod
26.10.07, 18:33
Witam

Więc mam propozycję fotografowania na studniówce, w styczniu.. Pierwsze zlecenie : )

I teraz:

1. Ile zawołać? Jaki przedział w ogóle za takie usługi obowiazuje na rynku?

2. I teraz sprzet.. Moge uzyc mojego C5060 plus pozyczona FL50, moge pozyczyc e1+14-54+FL50, moge załatwic Camunia 400D z jakimś tamronem chyba i lampą (tą 'średnią') - co byście wybrali? Z racji na to, że z Olkiem jestem za pan brat, a kamunia tylko raz w rekach miałem, wolałbym chyba e1.. tylko da on radę w takim oświetleniu? Boję się AF i szumów.. Niby lampą dużo podoświatlam, bo sufit nie bardzo wysoko.. Ale da on radę?

3. Robił ktoś studniówkę? Wiadomo, że polonez, że program artystyczny, że jak najwięcej zdjęć z tańców, z zabawy.. że jakoś tak, żeby każdy miał 'swoje zdjęcie'.. co robi się przy takiej okazji jeszcze? Coś w szkole? Jakiś plener?

Pozdrawiam
Przemek

Rafał Czarny
26.10.07, 18:38
E1 da radę. Chłopaki robią nim weseliska. Ale idź wcześniej do miejsc gdzie będzie biba i poćwicz nastawy.

suchar
26.10.07, 18:39
Chyba najlepiej wziąć E-1, bo już go znasz. Dostaniesz za to kasę, więc raczej nie możesz sobie pozwolić na pomyłki ze względu na nieznajomość sprzętu. Myślę, że E-1 z 14-54 i FL-50 sobie poradzi. 14-54 jest jasne, a FL-50 to bydle o naprawdę dużej mocy. Ja bym przed imprezą zasymulował podobne warunki jak tam będą np. w domu i zobaczył, czy E-1 da radę.

HrabiaMiod
26.10.07, 18:45
Znaczy głównie boję się o AF.. Wiadomo, że nie najjaśniej, szczególnie jak już zaczną się tańce.. Wiadomo, że ludzie w ruchu..
Właśnie e1 nie testowałem nigdy w ciemnościach.. Fociłem nim w sumie tylko w dzień, na zewnątrz zwykle.. Dlatego pytam jak on sobie radzi - kogoś kto ma z nim styczność..

A ile zawołać? Jaki w ogóle przedział cenowy za takie usługi?

kisi
26.10.07, 19:10
Duza karta(y) pamięci i walisz foty. Jesli cos nie zlapie to bedziesz mial z czego wybierać. Po drugie nie wiem czy cwiczyles ale "poruszone" foty (glownie w tańcu, wężyki itp zabaw) dodają dynamiki - ale to musi byc odpowiednio dlugi czas zeby bylo widać "zawijasy" a nie nieostrości.

Ania_
26.10.07, 19:14
A ja uderzę w inny ton. Myślę, że warto spotkać się z częścią osób, którym będziesz robił zdjęcia, nawet na parę minut na zasadzie - to jest osoba, która będzie fotografować, czy macie jakieś pytania? To bardzo pomaga przełamać obustronne lody :)

HrabiaMiod
26.10.07, 19:14
Tylko nie okaże się, że np AF w ogóle nic? ; ) Bo wtedy byłaby trochę porażka.. : )

Ile wołać za to?

Warmik
26.10.07, 19:17
A ile zawołać? Jaki w ogóle przedział cenowy za takie usługi?

pewnie jak za ślub
ostatnio byłem na jednym i fotograf, który nie wyglądał na zawodowego (miał Canona z serii 3 cyfr) wziął 600 zł

youlekart
26.10.07, 19:20
no i pytanie czy zrobią sobie całowitą ciemność czy też będą jakieś światełka nawet kolorowe lub swieczki. Nie robiłem jeszcze na studniówkach ale bywałem i wiem ,ze to nie wesele . odrazu gaszą swiatło (czyli ciemnica prawie . ) Oświetlająć lampą można zrobić zmory chyba ,że będą w tle rozświtlające świtełka a Ty zrobisz to z lampą doświetlając na drugą kutynę z czasem 1/40 lub 1/50 .

Ale w sumie nie wiem . Sam miałem taką propozycję ale dałem luz .

Powodzenia .
Daj znać jak wyszło

youlekart
26.10.07, 19:22
A ile zawołać? Jaki w ogóle przedział cenowy za takie usługi?

pewnie jak za ślub
ostatnio byłem na jednym i fotograf, który nie wyglądał na zawodowego (miał Canona z serii 3 cyfr) wziął 600 zł

Słyszałem od kolegi ,że można wziąść nawet więcej niż za slub . W zależności jak się dogadasz . Czy robisz materiał i oddajesz go czy robisz wszystkim odbitki

HrabiaMiod
26.10.07, 19:36
To jest tak, że oni chcą maksymalnie pojechać po kosztach.. chcą tak, żeby dać im foticzki na jednej płytce, a oni tam sobie już poprzegrywają itd.. Nie chcę tez z nich dużo zedrzeć, bo mam tam kilku znajomych (to klasa z mojego LO : ))

Ktoś robił coś takiego?

A jak z tym AF? ktoś może podzielić się jakimiś doświadczeniami?

Rafał Czarny
26.10.07, 19:40
To jest tak, że oni chcą maksymalnie pojechać po kosztach.. chcą tak, żeby dać im foticzki na jednej płytce, a oni tam sobie już poprzegrywają itd.. Nie chcę tez z nich dużo zedrzeć, bo mam tam kilku znajomych (to klasa z mojego LO : ))

Ktoś robił coś takiego?

A jak z tym AF? ktoś może podzielić się jakimiś doświadczeniami?

Jeśli to Twoja pierwsza robota, to nie powinieneś się drożyć. Ja na Twoim miejscu przyjąłbym robotę nawet za darmo. Jeśli zrobisz superos foty, to będziesz miał jak znalazł do portfolio. Jest też niestety taka opcja, że foty nie będą superos - w końcu to Twoja piersza robota. Kiedy będziesz miał za...ste portfolio, wtedy walniesz grubą cenę.

youlekart
26.10.07, 19:41
To jest tak, że oni chcą maksymalnie pojechać po kosztach.. chcą tak, żeby dać im foticzki na jednej płytce, a oni tam sobie już poprzegrywają itd.. Nie chcę tez z nich dużo zedrzeć, bo mam tam kilku znajomych (to klasa z mojego LO : ))

Ktoś robił coś takiego?

A jak z tym AF? ktoś może podzielić się jakimiś doświadczeniami?

Jeśli to Twoja pierwsza robota, to nie powinieneś się drożyć. Ja na Twoim miejscu przyjąłbym robotę nawet za darmo. Jeśli zrobisz superos foty, to będziesz miał jak znalazł do portfolio. Jest też niestety taka opcja, że foty nie będą superos - w końcu to Twoja piersza robota. Kiedy będziesz miał za...ste portfolio, wtedy walniesz grubą cenę.

Święte słowa :)

Mirek54
26.10.07, 20:00
To jest tak, że oni chcą maksymalnie pojechać po kosztach.. chcą tak, żeby dać im foticzki na jednej płytce, a oni tam sobie już poprzegrywają

To im wypal jako pedeefa :D i niech se przegrywaja.

Ania_
26.10.07, 20:05
To, że chcą jak najtaniej, to się nie ma co dziwić ;)

Przychylam się w dużej mierze do tego co Rafał powiedział. Parę dni temu projektowałam okładkę płyty do programu komputerowego. Pierwszy raz w życiu ;) Takie rzeczy najlepiej robić na zasadzie "co łaska" - jest to bardzo fair w momencie, kiedy nie masz na tym polu doświadczenia. :) Nie to, żebym w Ciebie nie wierzyła, ale nie wiesz jakie zdjęcia wyjdą... lepiej więc ostrożnie do tego podejść :)

HrabiaMiod
26.10.07, 20:18
Tak.. Macie rację. Wezmę jakieś minimum, coby za darmo zupełnie nie ryzykować.. A i motywacja będzie większa ;) Zdobędę doświadczenie, będzie coś na początek portfolio.. Dobrze.

Jak z tym Dziadkowym AF? Dam radę?
Lampa wspomaga AF, czy mi się coś zdaje? ;d

Pozdrawiam

Rafał Czarny
26.10.07, 20:21
Lampa wspomaga AF czerwonym światełkiem.

Peniek242
26.10.07, 22:38
Kiedys studniowki byly na salach gimnastycznych... i zwykle przy zapalonych lampach na gorze (przynakmniej przy Poldku), wiec duzo swiatla. Pytanie czy to robota w lokalu czy na takiej sali

rodia
26.10.07, 22:47
Gdybym złapał takie zlecenie to bym polazł też na to jak na pierwszą taką robotę. Jeśli bedzie tam ze 100 osób i chcą płyty to zawołaj np. 5zł za płyte ze zdjęciami przy zastrzeżeniu, że kupują kilkadziesiąt płyt i tyle ;). Dowiedz się ile będzie osób. podziel to przez 2 (1 plyta na pare) i tyle mają kupić.
Oni nie muszą wiedzieć, że to pierwsza robota twoja i lepiej im nie mowić. Bo nawet jak fotki będą nie najlepsze to wiedząc, ze to twoja pierwsza robota będą marudzić więcej niż myśląc że zajmujesz się tym częściej niż raz w życiu. Musiałbyś naprawdę dać **** żeby fotki wyszły gorsze niż ludziom z małpek.
Próby AF zrób w mieszkaniu. Żonka robi striptiz po ciemku a ty pstrykaj i sprawdź.

dog_master
26.10.07, 23:49
Teraz nie wolno w szkołach - durne przepisy BHP...

Jako, że mnie 100dniówka czeka już niedługo ;), się wypowiem.


3. Robił ktoś studniówkę? Wiadomo, że polonez, że program artystyczny, że jak najwięcej zdjęć z tańców, z zabawy.. że jakoś tak, żeby każdy miał 'swoje zdjęcie'.. co robi się przy takiej okazji jeszcze? Coś w szkole? Jakiś plener?Plenerków nie ma ;) Za to można np. przygotowania do studniówki zrobić / próby / backstage czy to, co po niej zostało [wersja dla cierpliwych]. Polonez wiadomo, potem normalne tańczenie [ciemno :/ ale slow2 i można robić], ale i okupowanie stołów/ścian/etc. A, nie wiem, jak to ogólnie wygląda, ale u mnie jest tradycja zdjęć grupowych, więc warto być przygotowanym i na taki rodzaj zdjęć.

IMHO jeżeli w zwykłym klubie / ciemnym kącie pokoju E-1 złapie ostrość, to na studniówce też. [czy złapie, to nie wiem, D70s łapie... ale za to FL50 to też i AF Assist, więc może nie być źle].

BTW moja szkoła nigdy nie bierze profifotografa, zawsze robią uczniowie/nauczyciele - fotoamatorzy z lusterkami i wszyscy są zadowoleni :) Ostatnio był C350d i 50mm i bodajże kit i wyszło i tak pięknie :)

marcinek652
3.11.07, 02:02
Ja byłem na takiej imprezie.Młodzież była super tylko szkoda ze nie zrobili miejsca ze szklanką wody dla fotografów.Mam e-1 14-54 ,Fl-50 i 8GB w e-1 AF słabo ale dawał radę a jak miałem problemy to kręciłem sie za kamerzystą i tam gdzie zaświecił halogenem robiłem zdjecia podczas tańca.Rób zdjecia podczas poloneza-musisz wyłapac z tłumu klasę która cie wynajeła wal zdjęcia grupowe za stołami,podczas tanców lataj za kamerzystą i AF będzie ok.Pamiętaj dogadaj się z klasą kiedy będziecie robić zdjecie grupowe najlepiej jest na poczatku imprezy bo masz jeszcze widno na sali póżniej do rana będzie ciemnica.Spróbuj wyrwać kawałek ładnej sciany z napisem studniówka 2008 i zrób kazdej parze zdjęcie najlepiej w pionie.Zaczyna się polonez wiec pilnuj klasy ustaw sie gdzies z przodu zeby było widać jak tańcza i zakręcają,staraj sie zrobić każdej tańczacej parze fotkę,następnie zaczynaja sie tańce towarzystwo trzeżwe wiec zrób sobie przerwę.Po kilku tańcach jest kolacja więc poczekaj aż wszyscy zjedza i podejdz do klasy i robisz każdej parze zdjęcie przy stole najlepiej jak kobieta siedzi wtulona w chłopaka,pamiętaj tez o wychowawcy jezeli jest z klasa popros ją do zdjeć z dziewczynami będą póżniej mieli łatwiej na maturze.I teraz ekipa troche wypiła godz ok 23.00 wszyscy sie bawią,przytulają,szukaj odpowiedniego miejsca,wypatruj i wal foty dziewczyny zadzieraja suknie tez wal po majtkach,czasem tancza w szeregu i machają nogami wal foty od dołu.W czasie przerwy dziewczyny będa chciały zapozować do zdjęcia z widoczna czerwona podwiazką ,ustawiaj je po kilka na raz i zdjecia wal.Uwazaj na moment kiedy uczniowie danej klasy będa wręczać kwiaty wychowacy i dyrektorowi szkoły pilnuj tego momentu,będzie tez częsć artystyczna zrób tez kilka zdjęć.Jak wychowaca i dyrektor dostana płytkę ze zdjeciami będzie łatwiej na maturze.
Mam nadzieję ze trochę pomogłem tym pisaniem i nikogo nie zanudziłem na smierc.

KaarooL
3.11.07, 10:33
biorąc pod uwagę AF w E-1, nie zazdroszczę zadania... Dziadkiem robiłem kilka ślubów i o ile przy ceremonii jakoś dawał radę, to już w ruchu była ostra sieczka i dużo zwalonych zdjęć.

zabezpiecz CF 8GB na zdjęcia, coby było z czego zrobić selekcję i częste podglądanie histogramu - co więcej można napisać. zamiast dociekać na forum idź na jakąś dyskotekę czy do pubu i sprawdź jak błądzi AF.

nastaw się na to że 3/4 zdjęć pójdzie na przemiał, a poza tym nie bój się ISO800 i śledź histogram.

do tańca niektórzy ustawiają ostrość na sztywno i domykają dziurę, ale wtedy zdjęcia wyglądają jak z kompaktu (GO)...

01
4.11.07, 00:51
E1 i 14-54 af podczas ruchu i po ciemku jest średni co nie znaczy, że się nie da. Ostrość łapiesz na jasne ubranko i czekasz na odpowiedni moment. proponuje iso400 1/60 przysłona koło 4, dyfuzor lub biała kartka i raczej szeroki kąt.