PDA

Zobacz pełną wersję : Płynne przejścia.



jerryg3
30.05.14, 12:38
Z filmowaniem mam tyle wspólnego co "nurek do kosmonauty" , kompletnie się nie znam na montażu filmu, zmian rozdzielczości itp.
Postanowiłem jednak, póki co, nagrać kilka filmików dla dzieci, ich rodziców z różnych imprez. Oczywiście chodzi tez o moją córkę. Pamiątka dla taty, mamy, babć itd. Do nagrania filmików używam E-M1, bez statywu plus duży ED 14-54. Rodzi się pytanie w mej głowie: Czy normalne jest to, że podczas przesuwania kamery, na wynikowym pliku jest taki "pozacinany" ? Czy to wina sprzętu ? Gdzies już chyba o tym czytałem. Proszę o mała poradę.


https://www.youtube.com/watch?v=JTHpS-r1bZw

dzemski
30.05.14, 13:15
takie przycięcia występują kiedy z filmu 30 kl/s zrobimy np 24, czy 25 kl/s. Możliwe, że tu własnie jest ten problem.

jerryg3
30.05.14, 13:40
takie przycięcia występują kiedy z filmu 30 kl/s zrobimy np 24, czy 25 kl/s. Możliwe, że tu własnie jest ten problem.

O widzisz, tak jak pisałem kompletnie się na tym nie znam. W takim razie jeszcze jedno pytanie:
Filmy są w mow 1980, wrzucam je na Move Maker, coś tam dodaję, np. napisy i muszę ostatecznie zapisać plik wynikowy, aby on był dostępny na YT.
Mam do wybotu mpg4 oraz wmv, który wybrać i jak ustawić prędkość klatek ?

Teraz się tak zastanawiam, filmik powyżej był zrzucony bezpośrednio z aparatu na kompa, dalej na YT. Dlatego nie rozumiem tych ustawień prędkosci klatek. Czy ewentualnie mogę mieć coś źle ustawione w E-M1 ?

dzemski
30.05.14, 13:50
Aparaty Olka potrafią filmowac tylko w 30 kl/s (niestety). Nie mam bladego pojęcia jak poustawiać parametry w MovieMaker ponieważ nigdy go nie używałem. Ale jesli chodzi o jakość to lepszy jest wg mnie mpeg4 (jakieś AVI lub MKV), pamietać jednak trzeba, żeby była ustawiona w opcjach filmu przy zapisie liczba klatek 29,97 (lub 30) na sekundę.

tymczasowy_
30.05.14, 14:46
Do nagrania filmików używam E-M1, bez statywu plus duży ED 14-54. Rodzi się pytanie w mej głowie: Czy normalne jest to, że podczas przesuwania kamery, na wynikowym pliku jest taki "pozacinany" ? Czy to wina sprzętu ? Gdzies już chyba o tym czytałem. Proszę o mała poradę.
To zacinanie jest wynikiem, niestety, niedopracowanego u Olka (chyba celowo) trybu filmowania.
Moje rady:
- bezwzględnie używaj statywu, mniej będzie "latał" obraz,
- panoramowania staraj się unikać, a jeśli już musisz to rób to bardzo powoli (statyw pomaga - najlepiej z dobrą głowicą) i na jak najszerszym kącie. Tak jest zasada aby nie panoramować w trybie tele. Czyli jak masz ustawione tele, to przed panoramowaniem użyj zooma i przestaw na szeroki kąt i dopiero zacznij panoramować. A najlepiej nie używaj panoramowania - wyłącz kamerę, przestaw ujęcie i nagrywaj bez ruchu kamerą - potem sklej - niestety, wiem, stwarza to więcej pracy przy montażu, no i trzeba oddzielnie ścieżkę dźwiękową nadrywać ... ale Olek też ma w ofercie rejestratory dźwięku :wink:
- jak dajesz filmiki na YT, to po co Ci rozdzielczość 1080? Może ograniczenie do 720 spowoduje, że obraz będzie się mniej "ciął"
- jak nie chcesz inwestować w dodatkowe duperele, to do filmowania kup jakiś korpus od Panasonic :wink:

PS
W pewnym sensie statyw zastępuje doskonała stabilizacja jak jest w PENie E-P5 - naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem jej skuteczności.

Przy odtwarzaniu na komputerze i nagrywaniu w świetle słonecznym, to czy 30kl czy 25kl nie ma żadnego znaczenia.

dzemski
30.05.14, 15:24
hmm, u mnie nie ma takiego efektu skakania (olek E-PL5). Jest oczywiście lekkie rozmazywanie się przy panoramowaniu, ale to norma przy zapisie tego typu. Za to klatkowanie pojawia się jak zmieniasz w programie do konwersji ilość klatek.

Pi0trazy
30.05.14, 22:19
Tak jak już wspomniano klatkowanie jest wynikiem zmiany ilości klatek/sekunde podczas jakiejś konwersji. Ja wszystkie filmy robię w ProShow. Mieszam filmiki z zdjęciami. Można łatwo przekadrować nie tylko zdjęcie ale i kadr filmu. Nawet jeżeli filmowaliśmy jeden statyczny kadr nie ma problemu by przerobić ujecie w panoramę. Oczywiście będzie to wtedy crop no ale jeżeli jest to konieczne...
O zoomach i przejściach już nie wspomnę bo jest tego multum.
Dodam jedynie, że trzeba używać możliwie najnowszej wersji softu ponieważ program nie jest zbyt szybki o ile chodzi o import plików MOV. Stare wersje robiły to jeszcze wolniej i potrafiły się wysypywać. Teraz nie mam z tym problemu.
Zapisuje do MP4 z rozdzielczością HD 30 kl/s. Mimo tego, że E-PM2 zapisuje do 29.97 przy zapisie do 30 nie zauważyłem żadnych przeskoków.
Do obrazu nie mogę mieć zastrzeżeń.

Aha. Przy panoramowaniu stabilizacja w poziomie powinna być wyłączona.

jerryg3
11.06.14, 23:42
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Postaram się zapamiętać i uczyć.
Do czego właściwie jest mi filmowanie potrzebne niech zobrazuje ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=W6tDMj3X86E